Ubekendt kunstner. Marine med fransk fregat i høj sø

Varenummer: 6200893

Næste bud: DKK 2.000
Vurdering: DKK 5.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Ubekendt kunstner. Marine med fransk fregat i høj sø. Olie på lærred. Udkradset signatur, dateret 1847. 27 x 40 (39 x 52) cm.
Fremstår med overfladesnavs og lette krakeleringer.

Nærværende maleri er nært beslægtet med den russiske marinemaler Ivan Aivazovskys værker, både hvad angår den romantiske tone og højdramatiske stil. I Danmark malede kunstnere som Anton Melbye og Vilhelm Melbye i samme romantiske stil.

Auktionen afsluttes:  08-07-2022 20:24:00
Showroom:   Herlev, DK