Vurdering:
48.000
Vintage herrelommeur fra Vacheron Constatin, i urkasse af 14 kt. guld, støvkapsel ligeledes i 14 kt. guld, hvid emaljeskive med arabertal, separat sekundviser, værk og kapsel signeret, værknr.: 364558, forhandlet hos R. Laurin i Basel. Ø. 50 mm. Samlet vægt inkl. værk: ca. 82,2 gr. medfølges af original kvittering fra 22. februar 1918 samt certifikat fra Vacheron & Constantin. fremstår med brugsspor, gravering på bagkasse med løve holdende skjold. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
26-10-2023 20:22:02