Valdemar Heden, Marius E. Hansen m.fl. Sølv bestik. (9)
Vurdering:
Seks smørknive i sølv. udformet med rocai-formede skafter, . Guardein stemplet JS for Johannes Siggaard (aktiv 1932-1960) samt Tretårns stemplet 19(43). Ligger i ældre silveforret æske
Strøsukkerske i mønstret 'Antik Rococo' stemplet Heden for Valdemar Heden (aktiv 1916-1937). Guardeinstemplet CFH for Christian Frederik Heise (aktiv 1904-19342). Tretårnsstemplet (19)18. Indgraveret på bagsiden.
To Kompotskeer, sølv, Stemplet E. Hansen for Marius E. Hansen (aktiv 1895-1937). sølvtest foretaget. Fremstår med indgraveringer på bagside. Samlet vægt inklusiv stålklinger 248 gram. Brugsspor (9)
03-01-2023 14:07:57