Vase, gulvvase, Kina, porcelæn

Varenummer: 4888908
Hammerslagspris: EUR 45
DKK 335
Vurdering: EUR 300
DKK 2.235

Vase, stor gulvvase, Kina, porcelæn. Høj balusterform med udtrukket mundingskant, hele vejen rundt store billedfelter med landskabsmotiver, vandløb, bjerge og pagoder, indridset blomstermønster, gule, hvide, sorte, rosa, blå og grønne nuancer, H. 137 cm - Ø 40 cm - åbningens Ø 33 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser og minimal farveslitage.
Auktionen afsluttes:  09-05-2018 20:35:00

32881 09-05-2018 20:30:22 EUR 45
279591 08-05-2018 20:22:07 EUR 40