Vilhelm Lauritzen for Louis Poulsen. Model VL45. Radiohuspendel

Varenummer: 6305201
Hammerslagspris: DKK 1.700
Vurdering: DKK 3.000

Vilhelm Lauritzen for Louis Poulsen. Model VL45. Radiohuspendel af mundblæst hvidt opal glas med montering af børstet messing. Fremstillet hos Louis Poulsen, model VL45. Ø 37 cm. Fremstår med brugsspor og mindre afslag på kant.

Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.
Auktionen afsluttes:  25-11-2022 19:13:00