Vilhelm Wanscher, dennes skole. 'Kongernes tilbedelse'

Varenummer: 6183411
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 5.000

Vilhelm Wanscher (1875-1961), dennes skole. 'Kongernes tilbedelse'. Olie på lærred. Usign. 40 x 32 (46,5 x 38,5) cm. Fremstår med afskalninger, især langs kant. Fremtræder med malet portræt af ung kvinde på bagsiden.

Vilhelm Wanscher var uddannet kunsthistoriker og arbejdede i mange år som kunstkritiker ved både Politiken og Berlingske Tidende. Sideløbende hermed virkede Wanscher også som udøvende billedkunstner og øvede ved såvel sin litterære som sin kunstneriske virksomhed stor indflydelse på en hel generation af malere - bl.a. Jens Adolf Jerichau og Oluf Hartmann. Wanschers kunstsyn kredsede først og fremmest om en revitalisering af gammelkendte motiver gennem malerisk ekspressivitet og en konturbåret figuropfattelse.
Til Wanschers kunstneriske forbilleder hørte bl.a. El Greco, Rubens og Jacob Jordaens.
Auktionen afsluttes:  18-04-2022 12:15:02

2077425 14-04-2022 11:00:24 DKK 2000