Vintage diamantring af 18 kt. guld med syntetisk blå spinel. 1900-tallets midte

Varenummer: 6316026

Næste bud: DKK 3.400
Vurdering: DKK 4.600

Diamantring af 18 kt. guld prydet rektangulær facetsleben syntetisk blå spinel, omkranset af 18 små rosenslebne diamanter, stemplet 0750, 1900-tallets midte.
Vægt ca. 6,4 g. B. 1,48 cm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, hak i ringskinnen og slid på facetkant på syntetiske spinel.

DKK 3.400
Auktionen afsluttes:  06-02-2023 19:26:09