Varenummer: 6316026
Vurdering: DKK 5.000

Diamantring af 18 kt. guld prydet rektangulær facetsleben syntetisk blå spinel, omkranset af 18 små rosenslebne diamanter, stemplet 0750, 1900-tallets midte.
Vægt ca. 6,4 g. B. 1,48 cm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, hak i ringskinnen og slid på facetkant på syntetiske spinel.
Auktionen afsluttes:  05-04-2023 19:38:00