Varenummer: 6363337
Vurdering: DKK 5.000

Vintage diamantring af guld og s�lv prydet med en Old European cut diamant på ca. 0.13 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Omkranset af 7 mindre rosenslebne diamanter. Utydeligt dateret 15 X 921. Syretestet til 14 kt., front af s�lv.
vægt ca. 3,1 g. B. 1,6 cm. Ringstr. 52/17,25. Aldersrelateret brugsspor samt med stårre og mindre afslag på rosenslebne diamanter.
Auktionen afsluttes:  01-01-1990 00:00:00