Vurdering
12345»   Varer pr. side   124 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Einar Wegener. Stueinteriør
Einar Wegener (senere Lili Elbe, 1883-1931). Stueinteriør, olie på lærred, sign. E. Wegener 1912. 50 x 66 cm (75 x 91 cm). Fremstår med reparation.

Varenr: 6084215
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2022
11:21
DKK 12.000
Harry Østergaard. Et sæt på seks stole i palisander, model 61 (6)
Harry Østergaard. Et sæt på seks stole i palisander med tremmeryg, sæder betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder. Fremstillet hos Randers Møbelfabrik. Model 61. Litt. Mobilia1961. H. 76 Sh. ca. 44,5 cmcm.Fremstår nybetrukket med cognacfarvet vintage anilin læder af dansk møbelpolstrer i ...

Varenr: 6098811
DKK 17.500 DK, Kolding, Platinvej 11-08-2022
17:47
DKK 14.000
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol, model modus, palisander
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol med stel af massivt palisander, ryg, armlæn og hynde betrukket med gråt læder. SH. 43 cm. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen, model Modus. Fremstår med brugsspor, ene armlæn med hul på læder samt pletter på sædehynde.

Varenr: 6176570
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-08-2022
18:07
Dansk møbelproducent. Par væghængte sengeborde med glasplade (2)
Dansk møbelproducent. Par væghængte sengeborde af fineret mahogni med front af enkelt skuffe, løse glasplader pålagt på bordplade. 1960'erne. H. 35 B. 76 D. 34 cm. Fremstår med brugsslitage, herunder ridser og mærker samt et sengebord med uoriginalt greb. (2)

Varenr: 6224084
18:17
Par solitaire ørestikker af 14 kt guld, 0.75 ct (2)
Par klassiske soltaire ørestikker af 14 kt guld prydet med diamanter, der brilliant slebet på i alt 0.75 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI1-SI2. Vægt 0,78 gram. Ligger i æske. Ubrugte (2)

Varenr: 6212968
DKK 9.800 DK, Aalborg, Nibevej 11-08-2022
18:27
DKK 7.800
Par brilliant ørestikker af 14 kt guld, 0.50 ct (2)
Par brilliant ørestikker af 14 kt guld prydet med diamanter, der er brilliant slebet på i alt 0.50 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS-SI2, Ø 9,5 mm. Stemplet 14K, syre testet til 14 kt guld. Vægt 1,9 gram. Ubrugte, let skævhed på en ørestik. Ligger i æske. (2)

Varenr: 6213085
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-08-2022
18:31
DKK 4.800
Par brilliant ørestikker af 10 kt hvidguld, 1.00 ct (2)
Par brilliant ørestikker af 10 kt hvidguld prydet med diamanter der er brilliant slebet på i alt 1.00 ct, Farve:Wesseltonl (H), Klarhed: VS-SI Stemplet 10 K, syrestet. Vægt 2,9 gram. Ø 11 mm. Ubrugte. Ligger i æske (2)

Varenr: 6213052
DKK 8.600 DK, Aalborg, Nibevej 11-08-2022
18:33
DKK 6.800
Dansk møbelproducent. Skab, palisander
Dansk møbelproducent. Skab af fineret palisander med front af par skabslåger bag hvilke hylder, topplade med ilagt mahogni finér, monteret på senere runde tilspidsede ben, nøgle medfølger. 1960'erne. H. 105 B. 135 D. 30 cm. Fremstår med ridser og mærker, én skabslåge binder.

Varenr: 6193430
18:47
Dansk møbelproducent. Skab af fineret palisander med front af fire skuffer samt låge med messinggreb bag hvilke hylder, senere runde massive tilspidsede ben. 1960'erne. H. 67 B. 121 D. 60 cm. Fremstår med ridser og mærker, låge hænger en smule.

Varenr: 6189170
18:58
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret teaktræ med front af fem skuffer samt par skabslåger bag hvilke hylder, monteret på stel med massive, runde tilspidsede ben, to nøgler medfølger. 1960'erne. H. 82 L. 167 D. 47 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker.

Varenr: 6198842
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-08-2022
19:06
DKK 3.800
Danmarks Oldtid: Flinteøkse, orange patina, L. 26 cm
Danmarks Oldtid: Flinteøkse med orange patina der indikerer længere ophold i okker/jern holdigt jord, L. 26 cm, B. 7.5 cm. Enkelte små afslag.

Varenr: 6169473
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 11-08-2022
19:09
Harald Relling. Lænestol samt skammel model Wing, grønt læder (2)
Harald Relling. Lænestol samt skammel med stel af forkromet stål og palisander, sæde og ryg udspændt med kanvas, betrukket med grønt læder. 1980'erne. Fremstillet hos Westnofa, model Wing. SH. 42 cm. Fremstår patineret med aldersrelaterede brugsspor herunder mærker på læder, nuanceforskelle på ...

Varenr: 6218552
19:19
DKK 3.600
Johan Rohde for Georg Jensen. Seks frokostknive af sterlingsølv 'Kongemønster / Acorn' (6)
Johan Rohde for Georg Jensen. Seks frokostknive 'Kongemønster / Acorn' af sterlingsølv, fire stemplet Georg Jensen og to stemplet Georg Jensen & Wendel A/S. L. 20.4 cm, samlet vægt 342 gr. Brugsspor (6)

Varenr: 6240359
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2022
19:29
Loftskrone med 10 lysarme
Ti-armet lysekrone med stel af patineret messing, skærme af opalglas. H. 74 Ø 70 cm.

Varenr: 6190439
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-08-2022
19:45
Dansk møbelproducent. Lav skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teaktræ med skrå sider, front med to skydelåger, bag hvilke hylder og skuffer, nedfældelig klap bag hvilke spejlfelt, hylde af glas og to skuffer, stel med runde lettere tilspidsede ben af massivt teaktræ. Nøgle medfølger. 1960'erne. H. 74 L. 184 D. 47 ...

Varenr: 6192995
DKK 10.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-08-2022
19:49
DKK 6.800
Valentino skuldertaske fra sangeren Medina
Valentino skuldertaske - Zebra præget skind med gold hardware detaljer med sort læder og nitter. Inddelt i to rum. H 15 x 25 x 5 cm. Støvpose medfølger, lettere brugsspor. Denne vare har været en del af en tidligere temaauktion over sangeren Medinas private garderobe og indbo.

Varenr: 6222614
19:55
Grøn Onyx og diamant vedhæng ca. 0.20 ct.
Vedhæng i 18 kt rhodineret guld, prydet med en grøn onyx på ca. 7.83 og små diamanter på samlet ca. 0.20 ct. Farve Top-Crystal/I. Klarhed VS2. Der medfølger en kæde i 14 kt. hvidguld l. 45.5 cm samt certifikat.

Varenr: 6129705
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2022
20:03
DKK 3.800
P. Ipsen. Par Amfora vaser dessin '33' (2)
P. Ipsen Kiøbenhavn. Par Amfora vaser dessin '33'. Dekoreret i farver med figurscenerier. H. 26 cm. Fremstår dybt patineret, afslag på base og øverste randAfbildet og beskrevet side 14 og 15 i katalog P. Ipsens Enke 1872. (2)

Varenr: 6136950
DKK 12.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-08-2022
20:11
DKK 5.000
Børge Mogensen. 'Den Spanske Stol'. Lænestol, patineret vegetabilsk læder
Børge Mogensen. 'Den Spanske Stol'. Lænestol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med naturfarvet patineret kernelæder. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia furniture, model 2226. H. 67 cm. Sædehøjde 30 cm. Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar' : Københavns ...

Varenr: 6239548
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-08-2022
20:11
DKK 21.000
Accutron Legacy Limited Edition 2SW6A002
Herreur model Accutron Legacy Limited Edition. Ridsefrit safirglas. Vandtæt ned til 30M. Diameter 34 mm. Fremstår i ubrugt emballage. Uret gik ved vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten

Varenr: 6223560
20:15
DKK 6.400
Johannes Andersen. Rektangulært sofabord, palisander
Johannes Andersen. Rektangulært sofabord med stel af massivt palisander samt bordplade af fineret palisander, begge ender med udtræksplade. Fremstillet hos CFC Silkeborg, 1960'erne. H. 48 L. ca. 146/220 B. 60 cm. Fremstår med lettere aldersrelaterede brugsspor, heraf nuanceforskel på ...

Varenr: 6223212
DKK 3.000 DK, Kolding, Platinvej 11-08-2022
20:22
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varenr: 5991387
20:25
Dansk møbelproducent. Skab, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skab af fineret teaktræ, front med låge bag hvilke hylder, senere monteret runde ben af massiv teaktræ. 1960'erne. H. 99 L. 61 D. 43 cm. Fremstår med brugsspor, lettere kælderlugt, enkelte små finerafslag, nøgle medfølger.

Varenr: 6232666
20:29
Johan Rohde for Georg Jensen. Seks middagsknive af sterlingsølv 'Kongemønster / Acorn' (6)
Johan Rohde for Georg Jensen. Seks middagsknive 'Kongemønster / Acorn' af sterlingsølv, to stemplet Georg Jensen og fire stemplet Georg Jensen & Wendel A/S. L. 25,5 cm, samlet vægt 465 gr. Brugsspor (6)

Varenr: 6240363
20:35
Jørgen Gammelgaard. Tre-pers. sofa, læder, model EJ 20/3
Jørgen Gammelgaard. Tre pers. sofa, betrukket med sort læder, ben af børstet stål, løse hynder. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ20/3. L. 200 cm. Fremstår med lettere brugsspor, mærker i læder.

Varenr: 6198066
20:44
DKK 7.000
Phillipe Starck. Atten stole Model Neoz og konference bord af kirsebær
Phillipe Starck. Atten stole af mahogni bejdset træ, sæde og ryg betrukket med lyst alcantare. Model Neoz. Fremstillet hos Driade, Italien. Ubekendt ovalt konference bord af massiv kirsebær. H. 76 x 400 x 200 cm Betræk med brugsspor og pletter.Tung vare, håndtering og udlevering påhviler af ...

Varenr: 6229909
DKK 25.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-08-2022
20:58
DKK 15.000
Antoine Klinkhamer. 'Åkander', 70 x 110 cm
Antoine Klinkhamer (f. 1952). 'Åkander', Olie på lærred fra serien 'Nature', signeret Antonie Klinkhamer, 2019, 70 x 110 cm, UR. Læs mere her

Varenr: 6216700
DKK 6.000 DK, Kolding, Platinvej 12-08-2022
16:13
DKK 4.600
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole, sortlaseret. (2)
Arne Jacobsen. Et par 'Syveren' barstole, sædeskaller af formbøjet sortlaseret finér, ben af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 65 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nye og med minimale brugsspor. (2)

Varenr: 6236692
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-08-2022
18:24
DKK 6.000
P. Hertz, Cohr m.fl. Samling 'Dobbeltriflet' sølvbestik (29)
P. Hertz, Cohr m.fl. Samling 'Dobbeltriflet' sølvbestik, bestående af: Seks gafler, L. 20 cm. Seks skeer, L. 18 cm. To pålægsgafler, L. 15 cm. En potageske, L. 21 cm. En stegegaffel, L. 23 cm. Seks knive af pletsølv, L. 17 cm. En smørekniv, L. 15,5 cm. Seks knive, L. 20 cm. Samlet vægt ...

Varenr: 6234992
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-08-2022
18:30
BG design. Buet skænk / barmøbel af palisander og eg, model Temple Board, Limited Edition
BG design. Buet skænk / barmøbel af vintage palisander og eg, front med jalousilåger bag hvilke rumsektion og små hylder, på skråtstillede ben. H. 73 cm. B. 107 cm. D. 41 cm. Fremstillet hos BG Design, model 'Temple Board', Limited Edition. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6222726
18:33
DKK 3.600