Vurdering
12»   Varer pr. side   31 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jørgen Sonne. Høstmesse i den romerske Campagne, akvarel, ca. 1843
Jørgen Sonne (1801-1890). Høstmesse i den romerske Campagne, bly og akvarel på papir, sign. J. Sonne. Lysmål 35,5 x 52 cm (54 x 69 cm). Fremstår med enkelte, små brune pletter. Akvarellen er et forstudie til et større maleri dateret 1843. Maleriet tilhører Statens Museum for Kunst.

Varenr: 6005120
DKK 15.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
14:46
Mark Stolk. Olie og akryl på plade. 'The Turning Tide'
Mark Stolk f.1964. 'The Turning Tide', olie og akryl på plade, signeret og dateret 2021. 122 x 122 cm.Læs mere om auktionen her

Varenr: 5935583
DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-05-2021
16:44
DKK 850
Reflections Copenhagen Lisbon Cabinet
Reflections Copenhagen

 DKK 1.300,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Tekno. Falck modelbil af blik stigevogn.
Tekno. Falck modelbil af blik stigevogn.. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6022309
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 12-05-2021
18:47
DKK 450
Tysk D.R.P blikflyver
Tysk D.R.P blikflyver mrk: 606835 u. 607456. Kendingsbogstaver D-OLAF. L 27 cm. B 36 cm. 1930'erne. Fremstår med meget få brugsspor. Nøgle medfølger. (Stand Very Nice+)

Varenr: 6022301
DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 12-05-2021
18:48
Onkel Harald Tog. (9)
Onkel Harald Tog. Tog og vogne af bemalet træ, bestående af 2 lokomotiver, 1 tender samt diverse vogne, herunder køle og spisevogn. Fremstår med brugsspor og tørrerevner (9)

Varenr: 6012959
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
19:50
Illums Legetøj. Vintage model sporvogn
Illums Legetøj. Vintage model sporvogn. Ca. 1910, L. ca. 54 cm. gennemgående original, fremstår minimalt restaureret/renoveret. Sjældent udbudt udgave.

Varenr: 5940585
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
20:12
Delft flisebillede med hollandsk bymotiv ca. 1900
Delft blåmalet flisebillede med hollandsk bymotiv efter maleri af Cornelis Springer (1817-1891), sign. monogram naar C. Springer og mærket med logo for Faiancerie de Delft, Holland, ca. 1900. 62 x 78 cm (70 x 86 cm). To fliser med revnedannelse, enkelte lette krakeleringer.

Varenr: 5948936
20:19
Frits Henningsen, kasseformet sofa af eg, ca. 1940
Frits Henningsen 1888-1954. Kasseformet sofa af egetræ. Front med afrundede kaneformede sider, tilspidsede ben. Sæde og ryghynder betrukket med flaskegrøn Savak-uld. Udført ca. 1940 af snedkermester Frits Henningsen, København. H. 73, L. 200, D. 75 cm. Fremstår minimalt og jævnt patineret.

Varenr: 6001191
DKK 30.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
20:44
DKK 15.500
Reflections Copenhagen Grand New Haven Basin
Reflections Copenhagen

 DKK 4.800,00
NYHED LAURITZshop

Erling Steen. 'Glas og terning', 30 x 30 cm
Erling Steen (f. 1945). 'Glas og terning', olie på lærred, sign. og dat. Steen '20. 30 x 30 cm, (34x34). Læs mere her.

Varenr: 5912151
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-05-2021
12:36
DKK 1.200
Michael Kvium, 'Neighbours', litografi (cd)
Michael Kvium født 1955, 'Neighbours', litografi 11/100, sign. Kvium 06, 55 x 162 cm. incl. ramme. Triptykon: hvert blad måler: 44 x 38 + 44 x 76 + 44 x 38 cm, ialt 44 x 152 cm. Litteratur: "Michael Kvium det trykgrafiske værk 1979-2006". Nr. EC 177, afb. s. 184-185. (cd)

Varenr: 6016612
DKK 16.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-05-2021
18:00
DKK 7.800
Ole Wanscher. Lænestol, model Senator i teak
Ole Wanscher 1903-1985. Lænestol med stel i massiv teaktræ. Model senator. Formgivet 1951. Fremstillet hos france and son med plakette herfra, Løse hynder betrukket med Paul Smith stof.

Varenr: 5969986
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-05-2021
18:04
DKK 5.200
Sven Dalsgaard. Komposition, bly og oliekridt (cd)
Sven Dalsgaard (1914-1999). Komposition, bly og oliekridt . Komposition fra 1985. 28 x 20 ( 43 x 33 ) cm (cd)

Varenr: 6010568
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-05-2021
18:58
Overpolstret Lænestol 1940'erne
Overpolstret Lænestol betrukket med hvid kunst lammeskind, Ben af bejdset bøg H. 72 B. 70 Sh. 36 cm. Fremstår nypolstret med kunst lammeskind ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varenr: 5681639
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-05-2021
19:10
E. W. Bach. Skænk af palisander, 1960'erne
E. W. Bach. Skænk af fineret palisander med tilspidsede ben. 1960'erne.H 113, 165 x 44 cm. Alm. brugsspor, enkelte skrammer. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, bedes man rette henvendelse ...

Varenr: 5993389
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-05-2021
20:18
Viggo Johansen. Parti med Troldænder
Viggo Johansen (1851-1935). Parti med troldænder, vandfarve på papir, sign. V. Joh. og dateret -27. 44 x 61 cm.

Varenr: 6005027
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-05-2021
20:48
Hans. J. Wegner. Lænestol / stabelstol, egetræ, Getama, model 672
H. J. Wegner. Lænestol / stabelstol af formbøjet fineret og massivt egetræ, sæde af flette papirgarn. Formgivet 1967. Fremstillet hos Getama, model 672. Erhvervet i nuværende ejer i 1969. Fremstår med få brugsspor, kradsemærker og flet defekter på side.

Varenr: 6022178
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-05-2021
20:58
DKK 15.500
Holmegaard Old English Blomsterskål
Holmegaard

 DKK 629,95
NYHED LAURITZshop

Hans J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren', model GE240, eg
Hans. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren' med stel af massivt olieret egetræ, løse springhynder af koldskum betrukket med uld i farven 262 Fiord. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama, model GE-240. Mærkat herfra. H. 78 cm, B. 68 cm, D. 75 cm Sædehøjde: 42 cm. Fremstår ny og ubrugt, dog med ...

Varenr: 6019681
DKK 17.500 DK, Aalborg, Nibevej 14-05-2021
18:09
DKK 6.800
Ib Kofod-Larsen. Reol af palisander
Ib Kofod-Larsen. Reol udført af palisander med hyldeplads og nedfældig låge bag hvilken hylde og udtræksbakker. H. 169 B. 170 D. 26 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Professionel eftermonteret med ben fra anden producent, af massiv palisander. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige ...

Varenr: 6002072
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 14-05-2021
18:31
Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Tingströms. Høj skænk i eg.
Sven Engström & Gunnar Myrstrand för Tingströms. Høj skænk i eg. Front med to låger hvorbag hylder samt udtræksbakker, stel med to skuffer. H. 156. B. 115. D. 47 cm. Fremstår med brugsspor, en skuffekant med finerafslag.

Varenr: 5999083
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-05-2021
20:47
Husarsabel med skede M/1808
Husarsabel med skede M/1808, fæste af jern, greb af læder beviklet med messingtråd, enægget klinge med bred hulslibning. KL 85 cm, TL 106 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Varenr: 6019334
DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-05-2021
16:19
Hundevad. Skænk af palisander, 1960'erne
Hundevad. Skænk af fineret palisander, monteret med nye ben. 1960'erne. H 74, 138 x 44 cm. Nøgle medfølger. Fremstår nyslebet og renoveret. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, bedes man rette...

Varenr: 6014092
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-05-2021
18:32
DKK 1.300
Detaljeret skalamodel efter den hollandske slæbebåd Smit Roterdam (2)
Detaljeret skalamodel efter den hollandske slæbebåd Smit Roterdam. Fjernstyret, 95 cm lang. Fjernbetjeningsenhed medfølger. Fremstår med minimale brugsspor og virker ved test. Lauritz.com indestår dog ikke for funktionaliteten (2)

Varenr: 6022964
DKK 7.400 DK, Aalborg, Nibevej 15-05-2021
18:57
Riviéra Maison. Central Park 'loveseat'
Riviéra Maison Central Park "Love Seat" / loungestol af Pellini læder, stel af træ. H. 77cm, B. 110cm. SH. 45cm Fremstår med minimale brugsspor. Udstillingsmodel.

Varenr: 5910560
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 15-05-2021
18:58
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2342
Børge Mogensen. To-pers. sofa, stel af delvist massiv kirsebær, løse hynder betrukket Walnut farvet anilin læder. Fremstillet af Fredericia Furniture, model BM 2342. H. 80 D. 76 L. 140 cm. Fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolstrer i walnut elegance anilin læder.

Varenr: 6019714
DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-05-2021
17:48
Reflections Copenhagen Venice Cabinet
Reflections Copenhagen

 DKK 1.600,00
NYHED LAURITZshop

Knud Færch for Sorø stolefabrik, spisestole af fyrretræ og kernelæder (4)
Knud Færch for Sorø stolefabrik, Fire spisestole af fyrretræ og kernelæder H. 75 cm. B 52 cm. Sh. 42 cm. Fremstilet hos Sorø Stolefabrik, fremstår med patina (4)

Varenr: 5960984
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-05-2021
18:43
Jacob Rantzau. Oliemaleri (cd)
Jacob Rantzau (f. 1973). Oliemaleri af siddende bagud kiggende mand samt detaljer i horisonten. Sign. og dat. "Jacob Rantzau, '000 for år 2000" To separate lærreder sammensat i speciallavet sort træramme. 100 x 155 cm. (110 x 164). (cd)

Varenr: 6021324
DKK 130.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-05-2021
19:34
DKK 64.000
Rullebord / Serveringsvogn af rio palisander
Dansk Møbelproducent. Rullebord / Serveringsvogn med stel af massivt rio palisander, plader af fineret palisander, monteret på hjul. H. 55 L. 75,5 B. 48 cm. Fremstillet i 1960/70'erne. Fremstår med minimale brugsspor alder taget i betragtning.CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden ...

Varenr: 5829021
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-05-2021
20:02
Fredrik Kayser. Lænestol af teak og bøg, model 2053
Fredrik Kayser. Lænestol, betræk af grønligt uld, let svungne armlæn af teaktræ, ben af bøgetræ, model 2053, Fremstillet hos P. I. Langlo´s fabrikker – Stranda. H. 72 Sh. 40 B. 69 cm.

Varenr: 5480343
DKK 4.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-05-2021
20:05
Robert Jacobsen, cd. Komposition. Gouache på Japanpapir,
Robert Jacobsen (1913-1993). Komposition. Gouache på håndlavet rispapir/ japanpapir indrammet i passepartoute bag glas. Signeret Rob. Jacobsen, 91 x 61 cm, (112x81). Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6014968
DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-05-2021
19:21
DKK 15.000
Joseph Salamon (cd). 'Jyske Heste', skulptur af bronze
Joseph Salamon (f. 1932). 'Jyske Heste', skulptur af patineret bronze. Stemplet med støberimærke. Stående på sokkel af hvidbroget marmor. H. 38 cm. L. 50 cm. B. 28 cm. Skulptur med sokkel H. 125 cm. Forlæg til 'Jyske Heste', skulptur opstillet i Skive.

Varenr: 5949083
DKK 35.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-05-2021
19:38
DKK 17.500
12»