Vurdering
123»   Varer pr. side   68 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
N. O. Møller. Fire spisestole, model 71, teaktræ (4)
N. O. Møller. Fire spisestole af massiv og fineret teaktræ, sæder betrukket med sort skai. Formgivet i 1951. Fremstillet hos J. L. Møllers møbelfabrik, model 71. SH. 44 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte mærker i træ, enkelte mærker i skai. (4)

Varenr: 6099386
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
17:51
Stort gråmalet spejl
Stort antikpatineret spejl med udskåret ramme af gråmalet træ h.125 x 125 x d.7 cm. Alm. brugsspor. Nyere fremstillet.

Varenr: 6096209
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-10-2021
18:51
Poul Henningsen PH Loungebord - mahogni
PH Furniture

 DKK 16.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Ole Wanscher for AJ Iversen. Sofabord af Rio palisander
Ole Wanscher. Sofabord af fineret riopalisander med svungen sarg. Fremstillet hos A..J. Iversen. H. 60, L. 130, B. 60 cm. CITES-certifikat fra Naturstyrelsen til handel indenfor EU medfølger. Ved handel udenfor EU skal der søges eksport- / importtilladelse for udlevering. For riopalisander gælder...

Varenr: 5940098
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-10-2021
19:53
DKK 6.000
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varenr: 5991387
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-10-2021
19:54
Ole Lynggaard. Brillantring ca. 0.50 ct.
Ring i 14 kt. hvidguld prydet med to brillanter på samlet ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS1. Ringstr. Ø17.5/4.5. Vægt 5.5 gr. Med trykmærke/skævhed på ringskinne samt brugsspor. Org.æske medfølger

Varenr: 6083931
DKK 18.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-10-2021
20:07
DKK 14.000
Messimo Facheris. Nina e la Familia skulptur
Messimo Facheris. Nina e la Familia skulptur af terracotta. H. 33 cm, B. 42 cm. Fremstillet i Italien.

Varenr: 6067136
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
20:10
Venini. 'Globe' Et par pendler i Muranoglas (2)
Venini. 'Globe' Et par pendler i Muranoglas af hvid stribet glas, med messing farvet metal montering. Ø 40 cm. (2)

Varenr: 6096341
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-10-2021
20:13
DKK 6.000
Arne Jacobsen. Sofabord med firepas fod.
Arne Jacobsen 1902-1971. Sofabord med firepas fod, senere monteret bordplade af fineret palisander, stamme af forkromet metal og fod af aluminium. H. 47 Ø 75 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med uoriginal ny fineret plade i palisander.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler...

Varenr: 5910718
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
11:11
DKK 5.000
Reflections Copenhagen Orlando Table
Reflections Copenhagen

 DKK 14.200,00
NYHED LAURITZshop

Johannes Andersen for Uldum. Fire spisestole af teaktræ (4)
Johannes Andersen. Fire spisestole af massivt teaktræ, betrukket med cognac anilin læder. Fremstillet hos Uldum møbelfabrik. H. 76 B. 50 Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår senere ombetrukket med cognac farvet anilin læder. (4)

Varenr: 6081565
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
11:17
DKK 8.000
Mogens Hansen. to-pers. sofa, brun læder.
Mogens Hansen. to-pers. sofa med ben af massiv eg, løse hynder, ryg med dunfyld, sæde med duntop, betrukket med brun keder syet læder. H. 70 B. 150. D: 75 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6026598
12:39
DKK 7.000
Bernard Rooke. Totemlampe af stentøj.
Bernard Rooke (1938 -). Totemlampe af stentøj. 1970'erne. H. 102 cm.

Varenr: 6091445
DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 17-10-2021
18:52
DKK 4.600
Poul M. Volther for MakeNordic. lænestol model Goliat.
Lænestol designet af Poul M. Volther model Goliat. Stolen er af massivt FSC-certificeret egetræ, matlak. Formgivet i 1953 til Københavns Møbelsnedker-udstilling. Hynder med koldskum betrukket med møbelstof. L. 73 cm H. 102 D. 88 Siddehøjde 32 cmGoliat fremstilles af MAKE nordic Fremstår med ...

Varenr: 6099448
DKK 10.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
18:53
DKK 8.000
Bertil Fridhagen. Fire stole af palisander (4)
Bertil Fridhagen. Fire stole af massiv palisander, sæder betrukket med brun læder, sædehøjde ca. 45 cm. Udført hos Bodafors, 1900-tallets anden halvdel. Fremstår nybetrukket med brun vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler ...

Varenr: 5949423
19:01
DKK 5.000
E. Knudsen. Fire stole , anilin læder og sjeneflet. Model 47.(4)
E. Knudsen. Fire stole med stel af bejdset bøg, ryg monteret med sjeneflet, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Jensen & Lykkegaard. Litt: Mobilia 1956. H. 85/47 cm. Fremstår nypolsteret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac ...

Varenr: 5921009
19:07
DKK 8.000
Peter Hvidt. sofa 1940'erne.
Peter Hvidt. sofa overpolstrede med lammeuld, ben af massiv bøgetræ, 1940'erne. H. 85 cm. L. 180 cm. Sh 42 cm. Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varenr: 6057955
DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
19:13
DKK 17.000
Ole Wanscher. Sofabord, Senator.
Ole Wanscher. Sofabord med stel af massivt palisander. Senator-serien. Fremstillet hos Frandsen og søn. H. 46, B. 60, L. 150 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugssporVær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel...

Varenr: 6040741
19:17
DKK 5.000
Collect Furniture VinkL hylde - Let røget eg (venstre)
Collect Furniture

 DKK 1.295,00
NYHED LAURITZshop

Steffen Syrach-Larsen for Gustav Bertelsen. Stol af egetræ og læder
Steffen Syrach-Larsen. Stol med stel af egetræ. Sæde og ryg af patineret sort læder. H. 80 cm. B. 49,5 cm. SH. ca. 42 cm. Fremstillet hos Snedkermester Gustav Bertelsen. Fremstår med patina, brugsspor og mærker i læderet.

Varenr: 6047799
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
19:24
K.S. Møbler. Fire spisestole, palisander (4)
K.S. Møbler. Fire spisestole med stel af massiv palisander, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. 1960'erne. SH. 45cm. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varenr: 6073403
19:28
DKK 7.600
Povl Dinesen. Lænestol samt skammel af teak 1960 erne (2)
Povl Dinesen Lænestol af teaktræ med vipbar, indstilleligt ryg/sæde, sæde betrukket med rød stof, H. 102 B. 67 Sh. 40 cm. Samt skammel af teak med indstilleligt sæde, H. 40 L. 49 B. 44 cm. Fremstillet for Snedkermester Povl Dinesen. Litteratur: Snedkermester Povl Dinesen katalog 1964 side 30. ...

Varenr: 5894580
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
19:47
DKK 10.000
Arne Vodder. Sæt på fire stole, palisander, model 422 (4
Arne Vodder (1926-2009). Sæt på fire spisestole af massiv palisander, tremmeryg med formspændt kopstykke, sæder betrukket med sort anilinlæder. Fremstillet hos Sibast møbler, model 422. H. 47/98 cm. Fremstår nybetrukket med sort farvet anilin læder, ved anden professionel dansk møbelpolster i ...

Varenr: 5904502
DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
19:51
DKK 9.000
Ole Wanscher. Otte Rungstedlund stole, mahogni (8)
Ole Wanscher. Otte Rungstedlund stole, stel af mahogni, sæder betrukket med cognacfarvet Pure anilinlæder. Fremstillet hos P. Jeppesen. Sh. 44,5 H. 78 B. 50/53 cm. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med cognacfarvet pure anilin læder. (8)

Varenr: 6042624
19:54
DKK 8.000
Joseph Karl Güttler håndbygget violin
Joseph Karl Güttler. Håndbygget 4/4 violin. Indvendig med etiket mærket Joseph Karl Guttler, Geigenmacher in Grosslin. Kropslængde 35 cm, Fuldlængde 60 cm. Ældre transportkasse og bue medfølger.

Varenr: 6084765
DKK 10.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-10-2021
20:15
DKK 7.000
Nyitrai Ferenc. Håndbygget violin.
Nyitrai Ferenc. Håndbygget 4/4 violin. Indvendig med etiket mærket Nyitrai Ferenc iparmüvész, Budapest 1976. Kropslængde 35 cm, Fuldlængde 59 cm. Ældre transportkasse og bue medfølger.

Varenr: 6084706
20:44
DKK 4.800
Erik Wørts for Varmo. Spisestole. Spisestole, palisander (5)
Erik Wørts. Spisestole af massivt palisander med svungen kopstykke, sæder nybetrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstillet hos Vamo, model 112. Fremstår med lettere brugsspor, to stole med reparationer på sarg, to stole med senere limninger ved sarg, et kopstykke med lille reaparation på et ...

Varenr: 6098878
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-10-2021
21:00
DKK 3.600
Reflections Copenhagen Vegas fyrfadsstage
Reflections Copenhagen

 DKK 1.800,00
NYHED LAURITZshop

Bjørn Wiinblad. Stor skulptur af glaseret keramik
Bjørn Wiinblad. cd. Kolossal blomsterkumme af glaseret keramik, med tre-delt skulptur af kvinde, H. 167 cm, Ø ca 55 cm (øverste del). Fremstår med afslag enkelte steder.

Varenr: 6061653
DKK 30.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-10-2021
21:09
DKK 12.000
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk betrukket med Camira uld, armlæn af teaktræ monteret på stel af sort lakeret træ. L. 124 H. 77 Sh. ca. 44 cm.Nypolstret ved professionel møbelpolster med gråt Camira uld samt nylakeret.

Varenr: 6029589
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2021
11:23
DKK 5.800
Knud Færch. Fire stole i teak, model 215 (4)
Knud Færch. Et sæt på fire 'Kohornsstole' med stel af massiv teak, svungne kopstykker, synlige sinker, sæder betrukket med nistret uld. Formgivet omkring 1969/70. Fremstillet af Slagelse Møbelværk. Fremstår med reparationer på kopstykker og bagstykke samt afslag på hjørne (4)

Varenr: 6059703
DKK 30.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2021
16:06
DKK 20.000
Kehnet Nilesen. Komposition. Olie på lærred (cd)
Komposition, af Kehnet Nielsen (født 1947,) olie på lærred, sign og dateret på bagsiden KehnetNielsen 2003, 100 x 100 (105 x 105) (cd)

Varenr: 5745553
DKK 36.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2021
18:21
DKK 28.000
Alliancering af 14 kt guld, 1.00 ct
Alliancering af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 56,5 / 18 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,9 gram. Ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Varenr: 6098339

DKK 8.600 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2021
18:57
DKK 6.800
Anselm Reyle. Abstrakt komposition, Akryl på lærred (cd)
Anselm Reyle (f. 1970). Abstrakt komposition fra 2005, akryl på lærred. Signeret og dateret / verso. 225 x 190 cm. (cd)

Varenr: 6086275
DKK 400.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2021
19:03
DKK 250.000
123»