Vurdering
123»   Varer pr. side   81 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Robert Panitzsch. Akvarel/tegning
Robert Panitzsch 1879-1949 cd. Akvarel på pergament/papir, 'Besøg Kronborg'. Antagelig forlæg til udstillingsplakat. Sign. Rob. Pan. og dateret -27. Indrammet. 79 x 55 cm. Fremstår gulnet og med små huller. Se også varenummer 5899110.

Varenr: 5796872
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-02-2021
14:43
Robert Panitzsch 1879-1949 cd. Akvarel på pergament/papir, 'Sjælland'. Antagelig forlæg til udstillingsplakat. Sign. Rob. Pan. og dateret -27. Indrammet. 79 x 55 cm. Fremstår gulnet og med små huller. Se også varenummer 5796872.

Varenr: 5899110
14:44
Design By Us Lazy B**** daybed
Design By Us

 DKK 19.390,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Hans Ølgaard (cd). Landskabsparti med ryttere, olie på lærred
Hans Ølgaard (1911-1969). Landskabsparti med to ryttere. Olie på lærred. Sign.monogram. 105 x 130 cm. (125 x 150) cm.

Varenr: 5916506
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-02-2021
15:20
DKK 450
Takumi Hirokawa. Sofabord model Lili - eg
Takumi Hirokawa. Sofabord model Lili med stel af massiv oliebehandlet eg og plade af laminat. Fremstillet af AddInterior. H. 42,5, Ø 90 cm Nyt og ubrugt. Vejl pris 9500 kr.

Varenr: 5888602
DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-02-2021
18:30
Tove & Edvard Kindt -Larsen. Pagode Sofa, designet i 1956
Tove & Edvard Kindt -Larsen. Pagode Sofa, designet i 1956. Sofa blev præsenteret på Snedkermestrenes efterårsudstilling i 1956. Sofaen er produceret i massiv teak og er polstret med Rami stof fra Svensson. B.216 x D.106 x H. 92 cm. Sædehøjde 35 cm. Produceret af Brdr. Petersens Polstrefabrik, ...

Varenr: 5945246
DKK 28.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2021
18:56
DKK 10.500
Vilhelm Lauritzen, Radiohus sofa P2, designet i 1936
Vilhelm Lauritzen, Radiohus sofa model P2. Sofaen er designet i 1936, til det Radiohuset i københavn. Sofaen er produceret i massive teak og er polstret med Blans ensfarvet stof fra Kjellerup Væveri. Sæde og ryg er med keder samt ryggen er knapsyet. B. 215 x D. 77 x H. 85 cm. Sædehøjde 45 cm. ...

Varenr: 5945217
DKK 40.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2021
19:15
DKK 17.000
Perlkelchen vinglas - Nøstetangen ca 1750
Stort vinglas "Perlkelchen", Nøstetangen ca. 1750. Rigt graveret med spejlmonogram og bladranker. H 19,5 cm.

Varenr: 5947459
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2021
19:19
Derick Pobell, sofabord/sidebord, træstamme, stål, fra starten af dette århundrede
Derick Pobell, sofabord/sidebord, træstamme, stål, fra starten af dette århundrede. Sofabord med tre ben i sort stål og en bordplade i form af en træstamme, H. 40 cm, L. 170 cm, B. 51 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med spændingsrevner og slid på træet.

Varenr: 5752970
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:02
DKK 298
Design By Us Hard To Resist spisebord
Design By Us

 DKK 28.990,00
NYHED LAURITZshop

Sputnik, lampe/pendellampe, krom, glas, Italien
Sputnik, lampe/pendellampe, krom, glas, Italien. Kugleformet pendellampe i krom og stålwire, rund krom-afdækning, i alt 32 elementer med let spiralformede tapper af matteret glas og halogenlyskilder på lampekorpusset, H. ca. 120 cm, Ø 95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ...

Varenr: 5921987
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:07
DKK 298
Lebeuf, Milliet et Cie, Creil-Montereau, smykkeskrin, porcelæn, metal, 1800-tallet, Frankrig
Lebeuf, Milliet et Cie, smykkeskrin, porcelæn, metal, 1800-tallet, Frankrig. Smykkeskrin af håndbemalet porcelæn, fødder og ramme i metal, med polykrom bemaling med rocailler, ranker og fabelvæsener, indvendig med hvid farve, med producentprægning på undersiden, H. 11,5 cm, B. 20 cm, D. 18 cm. ...

Varenr: 5852565
DKK 4.842 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:08
DKK 1.192
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster. Merry-go-round figure in the shape of a walking ostrich made of wood and plaster, assembled from several parts, mounted on a wooden plinth, with a saddle on the back, as well as a crown on the head, varnished in colour in red, yellow, ...

Varenr: 5819254
DKK 14.155 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:09
DKK 372
Fritz Müller, maleri, vinterlandskab, München
Fritz Müller, maleri, vinterlandskab, olie på lærred, München. Vintereksteriør med vandløb i forgrunden og en bjergkæde i baggrunden, signeret og med stedbetegnelse nederst til højre, 60 x 87 cm (74 x 101 cm).

Varenr: 5824672
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:09
DKK 298
Jacob Duck, painting, Dance of the Muses, Utrecht
Jacob Duck (1600-1667), painting, Dance of the Muses, oil on panel, Utrecht. Depiction of an exterior with five female figures making music, city in the background, 49x74cm, craquelure and partial colour spalling.

Varenr: 5827495
DKK 43.210 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:09
DKK 21.605
Sofie Becker-Leber, maleri, stilleben med kornblomster, 1910
Sofie Becker-Leber (1869-1952), maleri, stilleben med kornblomster, olie på lærred, 1910. Stilleben med kornblomster og kande på blå baggrund, signeret og dateret øverst til venstre, betegnet med klæbeetiket på bagsiden, 37 x 47 cm (46 x 56 cm).

Varenr: 5921626
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:09
DKK 298
C.F. Niegelssohn, drawing, Bellevue on the Spree near Berlin
C.F. Niegelssohn, drawing, Bellevue on the Spree near Berlin, watercolour on paper. Depiction of a wintertime outdoor scene with several ice skaters on a frozen body of water, signature at lower right, marked on reverse side, 22x34cm (40.5x52cm).

Varenr: 5882831
DKK 10.430 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:09
DKK 298
Charles Emile Jacque, Gemälde, Bei den Schafen
Charles Emile Jacque (1813-1894), Gemälde, 'Bei den Schafen', Aquarell auf Papier. Darstellung vierer Schafe im Exterieurs vor einem Tor mit einer Figur, unten links signiert, 30x37cm (56x63cm), Papier nachgedunkelt.

Varenr: 5794876
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:11
DKK 298
Design By Us Festival of Colors tæppe (lille)
Design By Us

 DKK 12.990,00
NYHED LAURITZshop

Hans J. Wegner, Carl Hansen & Sons, chair / arm chair, model 'CH-28 Sawbuck Chair', Denmark, 1950s
Hans J. Wegner for Carl Hansen & Sons, chair / arm chair, model 'CH-28 Sawbuck Chair', Denmark, 1950s. Chair of wood veneer with arm rests and a rounded back rest, H 72cm, seat height: 36cm, W 74cm, D 60cm, wear and scuffing commensurate with age, partial wooden spalling and stains in the wood.

Varenr: 5923584
DKK 32.780 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:12
DKK 16.018
Vilhelm Pedersen, The artist and his officer colleagues on the fregatta Thetis
Vilhelm Thomas Pedersen (1820-1859), The artist and his office colleagues on shore leave from the fregatta Thetis. Oil on canvas. 53 x 46 cm, with frame approx. 63 x 56 cm, Pictured are Vilhelm Pedersen himself, marine scene painter F. Th. Kloss and Harald Peter Oxholm as well as two Turks ...

Varenr: 5915499
DKK 33.898 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2021
20:14
DKK 16.018
Mazzega, loftslampe/lampe, muranoglas, krom, Italien, 1960'erne
Mazzega, loftslampe/lampe, muranoglas, krom, Italien, 1960'erne. Loftslampe med forkromet, rundt stel og pynt med transparente og olivengrønne elementer af isglas, fire lyskilder, Ø 45 cm, L. 70 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, glasset delvist med defekter.

Varenr: 5906562
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:15
DKK 335
Stol, metal, fløjl
Stol, metal, fløjl. Stol med metalbeklædning med præget overfladestruktur med ornamentalt mønster/blomstermønster, afrundet ryglæn med afslutninger med form som vædderhoveder, polstret siddeflade, som er betrukket med sort fløjl, H. 87 cm, siddehøjde: 41 cm, B. 63 cm, D. 60 cm. Fremstår med ...

Varenr: 5912080
20:15
DKK 298
Carl Hayden, maleri, landsby med gyde
Carl Hayden (f. 1927), maleri, landsby med gyde, olie på lærred. Eksteriør med brostensbelagt gade og flere huse, overskyet himmel, signeret nederst til venstre, 65 x 47 cm.

Varenr: 5875327
DKK 7.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:17
DKK 298
Pragtskrin, keramik
Pragtskrin, keramik. Guldfarvet keramikskrin med blå glasering, to hanke og rundt låg med krone, fugle- og sommerfuglemotiver på korpusset, H. 35 cm, Ø 21 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med afslag på keramikken, kraftig farveslitage.

Varenr: 5914788
20:18
DKK 298
Figur/porcelænsfigur, danserinde, porcelæn
Figur/porcelænsfigur, danserinde, porcelæn. Porcelænsfigur, der forestiller en danserinde, polykrom bemaling, monteret på en rund sokkel med diverse blomsterornamenter, H. 42,5 cm, L. 21 cm, B. 18 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, kjolen har misfarvninger og brud, desuden et brud på ...

Varenr: 5888404
20:20
DKK 372
Ikon/Maria-ikon, Gudsmoder Den Brændende Tornebusk, Rusland, omkring 1800
Ikon/Maria-ikon, Gudsmoder Den Brændende Tornebusk, Rusland, omrking 1800, tempera på træ. Centreret gudsmoder i strålekrans, flankeret af engle og de fire evangelister, indrammet med basma, anordning til ophængning på bagsiden, 36 x 30 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, kraftige ...

Varenr: 5928419
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:21
DKK 335
Dulong Kharisma diamant armring - guld 18K med brillant (0,13 ct. F/G, vs2, Ex. cut)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 26.900,00
NYHED LAURITZshop

Charles Lévy, Plakat, 'Hippodrome Skobeleff'
Charles Lévy, Plakat, 'Hippodrome Skobeleff'. Plakat mit der Darstellung eines Reiters in Uniform und einer männlichen Figur mit Fahne zur Linken, mit Schriftzug versehen, rückseitig bezeichnet, 122x86cm (134x98,5cm).

Varenr: 5825664
20:22
DKK 298
Hans & Wassili Luckhardt, liggestol, model Siesta Medizinal, fremstillet hos Thonet
Hans & Wassili Luckhardt, liggestol, model Siesta Medizinal, fremstillet hos Thonet/Frankenberg AG. Oprindelig formgivet i 1936, her er der formentlig tale om en relativt tidlig version. Konstruktion af massivt bøgetræ med mørkbejdsede sprosser, kan justeres trinløst til liggende stilling. ...

Varenr: 5913578
DKK 5.215 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-02-2021
20:23
DKK 298
Stoll, maleri, stilleben med frugter
Stoll, maleri, stilleben med frugter, olie på lærred. Stilleben med druer og æbler på brun baggrund, signeret nederst til venstre, 37 x 54 cm (52 x 70 cm).

Varenr: 5837249
20:24
DKK 335
August von Brandis, maleri, stilleben med lægejernurt
August von Brandis (1862-1947), maleri, stilleben med lægejernurt, olie på lærred. Stilleben med lægejernurt i vase, brun baggrund, signeret nederst til venstre, betegnet med etiket på bagsiden, 75 x 75 cm.

Varenr: 5909011
20:25
DKK 298
Udo Breitenbach, Collage, 'holy shit what is going on in my story', 2020
Udo Breitenbach (geb. 1959), Collage, 'holy shit what is going on in my story', Mishtechnik auf Papierdruck, 2020. Darstellung Marias mit dem Christuskind mit polychromen Punkten m runde Bildausschnitt, 51x36cm.

Varenr: 5893119
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:25
DKK 298
Thomas Protheroe, Gemälde, Musizierende Franziskaner
Thomas Protheroe, Gemälde, Musizierende Franziskaner, Öl auf Leinwand, doubliert. Darstellung dreier musizierender Franziskaner-Mönche in brauner Kutte im Interieur, unten links signiert, 90x67cm (117x95cm), partieller Farbabrieb.

Varenr: 5909005
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:25
DKK 298
123»