Vurdering
12345...409»   Varer pr. side   12247 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Phil Collins, Kim Larsen, Shubidua m.fl. Samling LP'er og singler, 1970-80'erne
Phil Collins, Kim Larsen, Shubidua, Poul Krebs, Fleetwood mac m.fl. Stor samling LP'er og singler bestående af pop, rock, disco samt klassisk. 1970-80'erne. To kasser med LP'er, fire kasser med singler. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6267224
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
07:43
Aage Weimar, glasskål af glas med hank af sterling sølv
Lille bordskål af tykt, klart glas med dekoration, med montering af sterlingsølv, prydet med organisk ornamentik. Stemplet med mesterstempel for Aage Weimar, København. H. 7,3 cm., Ø 11 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6262465
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:00
DKK 1.200
Stor, fransk plakat for Disneys 'Klokkeren fra Notre Dame', 1996
Stor, original, fransk Disney filmplakat, 'Le Bossu de Notre-Dame' (USA: The Hunchback of Notre Dame), offsettryk, 1996. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 6266643
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:01
DKK 700
Sven Middelboe. Verona pendel, str. 250
Sven Middelboe. Verona pendel med otte skærme af mat, hvidlakeret aluminium. Formgivet i 1968. Fremstillet hos Lyfa. Str. 250, H 17,4 x Ø 25 cm. Udstillingsmodel.To første billeder er modelfoto. Fremstår i original emballage, lettere håndteringsspor, nederste skærm med lettere skævhed.

Varenr: 6236070
08:02
DKK 1.800
Dansk knallert, Skylon 55, Bordeauxlakeret
Dansk Knallert. Skylon 55 Derby Aarhus. L. 185 cm, H. 100 cm, B. 54 cm. 1 gear, bordeauxlakeret. Fremstår med brugsspor, lakafskalninger, defekt syning ved saddel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme. (Skylon var en danske knallert som blev fremstillet ...

Varenr: 6238531
DKK 12.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:04
DKK 8.000
Stor, fransk plakat, 'Dracula - prince des tenebres', 1966
Stor, original, fransk filmplakat, 'Dracula - prince des tenebres' (England: Dracula: Prince of Darkness), litografi, 1966. 160 x 115 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), enkelte huller ved foldepunkter.

Varenr: 6266647
08:05
DKK 700
Thomas Pedersen for Stouby. Lænestol, model Concord
Thomas Pedersen for Stouby. Lænestol med vippefunktion betrukket med blå/rød changerende møbelstof, på drejelig firpasfod med returdrej af poleret aluminium. Fremstår med lettere brugsspor, stof lettere løsnet ved sæde/ryg. (NB. ændret tekst)

Varenr: 6251784
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:06
Chanel single flap bag
Chanel, mellemstor single flap bag med Chanels CC-lås, udført i sort lammeskind med 24 kt. guldbelagt hardware samt læderkæde, bruges med dobbelt rem til skuldertaske og med enkelt rem som cross-body taske Fremstillet i Frankrig mellem 1989 - 1991. Mål: Bredde x højde x dybde: 24x15x6,5 ...

Varenr: 6256682
DKK 32.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:08
DKK 25.000
Fransk plakat, 'Le grand hall Berliet', ca. 1930'erne
Original, fransk reklameplakat, 'Le grand hall Berliet', litografi og offsettryk, trykt hos Draeger, ca. 1930'erne. 79 x 60 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår med få reparationer og ...

Varenr: 6271783
08:09
Bent Karlby. Væglampe, model Pan Wall 95
Bent Karlby. Væglampe af naturlig anodiseret aluminium. Formgivet i 1970. Fremstillet for Lyfa, model Pan Wall 95. H 36 x B 9,5 x D 11,1 cm. Modelfoto. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale håndteringsspor, afkortet ledning.

Varenr: 6263982
DKK 1.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:10
DKK 1.200
Samling halskæder, sterlingsølv m.v.
Samling halskæder af sterlingsølv, enkelte af stål. Flere prydet med diverse sten, turkis, onyx, cubic zirkon m.v. Diverse modeller og længder. Udstillingsvarer fra ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6264367
08:12
Lotte Linnet. Abstrakt komposition (cd)
Lotte Linnet (f. 1953). Abstrakt komposition, olie på lærred. Sign. og dat. Lotte Linnet 90. 100 x 80 (101 x 81) cm.

Varenr: 6264950
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:14
Mouse & Kelly. Mappe med to tryk, ca. 1980
Stanley Mouse (f. 1940) og Alton Kelly (f. 1940). Mappe, 'Mouse & Kelly' indeholdende to billeder (ud af oprindeligt 8), 'Don't Tread on Me' og 'Wings', offsettryk, trykt i England, udgivet af Paper Tiger og Dragon's World, ca. 1980. 41 x 31 cm. Fremstår med brugsmærker på mappen.

Varenr: 6266654
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:39
Kurt Olsen. Højrygget lænestol af teak, model 230
Kurt Olsen. Højrygget lænestol af teak, betrukket med blåt, knapsyet uld. Medfølgende løs nakkepude. H. 102/42, B. 68 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 230. Fremstår med brugsspor, nakkepuden med lidt misfarvning. To knapper medfølger løst. Se også varenummer ...

Varenr: 6272380
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:43
DKK 5.000
Bernard Villemot. Fransk plakat, 'Visitez le Val de Loire - SNCF', 1967
Bernard Villemot (1911-1989). Original, fransk turistplakat, 'Visitez le Val de Loire - SNCF', offsettryk, trykt hos Hubert Baille, Paris 1967. 100 x 62 cm. Uden ramme. Fremstår med lette håndteringsspor.

Varenr: 6267875
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:47
DKK 1.200
Thorvald Bindesbøll for Holger Kyster. Skønvirkebroche af sølv prydet med rav, ca. 1904-1908
Thorvald Bindesbøll for Holger Kyster. Skønvirkebroche af ornamenteret sølv i organiske former, prydet med oval cabochonslebet rav i center indrammet af perlestaffering. Endvidere udført med fast bagside monteret med nål. L. 6,7 cm. H. 5 cm. Vægt: ca. 24 gr. Stemplet: H. Kyster samt med Bindesbøl...

Varenr: 6224696
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:47
DKK 10.000
Knud Kyhn. Haveparti med påfugle og kalkuner (cd)
Knud Kyhn (1880-1969). Haveparti med påfugle og kalkuner, olie på lærred, sign. Knud Kyhn 05. 80 x 110 cm (101 x 131 cm). Fremstår med lille hul i øvre hjørne.

Varenr: 6226116
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:51
DKK 11.000
Georges Huel & Pierre-Yves Pelletier. Fransk plakat for OL, 'Montréal 1976', 1976
Georges Huel & Pierre-Yves Pelletier. Original, fransk/canadisk plakat for OL, 'Montréal 1976', serigrafi, 1976. 84 x 60 cm. Uden ramme. Fremstår med få kantmærker og pletter.

Varenr: 6271673
08:55
Kurt Olsen. Lænestol af teak, model 230
Kurt Olsen. Lænestol af teak, betrukket med blåt, knapsyet uld. H. 85/42, B. 68 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 230. Fremstår med brugsspor. Se også varenummer 6272479 og 6272380

Varenr: 6272480
08:55
DKK 5.000
Hans Thyge Raunkjær. Kontorstol model Cross Over Modern Executive
Hans Thyge Raunkjær for Icons of Denmark. Kontorstol model Cross Over Modern Executive betrukket med Dunes Rust fra Sørensen læder A/S. med tilt og hæve/sænke funktion. Ben i sort lakeret aluminium. Produceret hos Danish Design Supply i Danmark. H. 94 B. 58 sh. max 53 cm. Udstillingsmodel med ...

Varenr: 6178810

DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:58
DKK 3.400
John Rich, London. George II spindellommeur i sølv, ca. 1750'erne
Herrelommeur i dobbelt urkasse af sølv, signeret spindelværk, udført hos John Rich, London, sølvskive med romer- og arabertal, enkelt forgyldt viser. Ø. 49 mm (42 mm.). Fremstår med brugsspor. Optræksnøgler medfølger ikke. Lauritz.com indestår for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken ...

Varenr: 6273252
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:58
Børge Mogensen. Spisebord, massiv eg, model 6286
Børge Mogensen. Sofabord af massiv eg, rektangulær plade på shakerstel. Fremstillet oktober 1986 hos Fredericia Stolefabrik, model 6286, mærkat herfra. H. 70, L.195, B. 97 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6265947
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:59
DKK 14.000
En samling glasting, bl.a. bowle og osteklokke (7)
En samling glasting bestående af stor bowle med låg og hankeformede greb, osteklokke med fad, fade, skåle og vase. Ovalt tærtefad, skål med ternet mønster og krystaldele fremstår med små chips på kanten, krystalskålen med slibning på tak. (7) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. ...

Varenr: 6220329
08:59
Henrik Buster Bruun og Knud Bjørn-Knudsen. Landskab og komposition. (cd) (2)
Henrik Buster Bruun (f. 1929). Landskab. Litografi. Sign. og nummereret Henrik Buster Bruun 72, 97/104. Bladstørrelse 53 x 60 cm, monteret i passepartout. Knud Bjørn-Knudsen. Komposition Serigrafi. Sign. K. Bjørn-K. 80, E.T. Bladstørrelse 44 x 46 cm. (2)

Varenr: 6254935
08:59
Armbånd af 8 kt. guld
Armbånd med aflangt let buet led. Længde justerbar på 15½ og 18 cm. Vægt ca. 1,4 gram. Vejl. pris er 2.795,-. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6278546

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 30-09-2022
09:00
Hugo Grün. Barnetallerken af sølv, anno 1951
Hugo Grün. Barnetallerken af sølv, anno 1951. Ø 16 cm. Vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor, graveret på fanen: 'Odense Bys Ærespræmie'.

Varenr: 6261791
09:01
Paraplystativ af rhinsk stentøj, ca 1880
Paraplystativ af rhinsk stentøj rigt prydet med flæset kant, ornamenterede borter, vinranker og scenerier med mænader og putti. Ca 1880. H. 53,5 cm. Stativet fremstår med brugsspor og flere afslag på korpus og rand.

Varenr: 6274324
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:01
Bordlampe af kinesisk porcelæn og forgyldt montering, 1900-tallet
Bordlampe af kinesisk balusterformet porcelæn i blå-nisterede nuancer med forgyldt montering i form af profileret fodstykke samt ornamenteret krave og fatning. Oprindeligt udformet til petroleum, senere omgjort til el. H. 60 cm. Lampen fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skævhed, ...

Varenr: 6274279
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:02
Henry le Monnier. Stor, todelt plakat, 'Exigez un Peureux', 1925 (cd) (2)
Henry le Monnier (1893-1978). Stor, todelt, original, fransk reklameplakat, 'Exigez un Peureux', litografisk trykt hos Affiches Lutetia, Paris 1925. Mål sammenlagt ca. 232 x 156 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker, flere små reparationer efter revner. (2)

Varenr: 6276503
09:03
Puf medium firkant med Hallingdal uldstof.
Puf, medium firkant betrukket med gråt Hallingdal uldstof. Produceret hos Danish Design Supply i Danmark. H.ca. 39 70x70 cm. Udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor.

Varenr: 6167278

09:03
12345...409»