Vurdering
12345...304»   Varer pr. side   9116 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stor rosetring af 18 kt. sortrhodineret guld med South Seaperle, brillanter og opaler, i alt ca. 0.29 ct.
Stor rosetring af 18 kt. sortrhodineret guld prydet med en South Seaperle omkranset af små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.29 ct. og cabochonslebne opaler på i alt 2.70 ct. Ringstr. 53/16,9. Ø front 2,5 cm. Vægt 10,8 g. Fremstår med meget lette brugsspor.

Varenr: 6175607
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-05-2022
19:49
DKK 7.600
Charles Eames. Vintage kontorstol af glasfiber
Charles Eames. Vintage kontorstol med skal af glasfiber, stel af metal, firpasfod af poleret aluminium. Fremstillet hos Herman Miller. 1970'erne. Sh. 47 cm. Fremstår med patina og brugsspor.

Varenr: 6159667
DKK 4.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-05-2022
19:49
DKK 3.400
Dulong Aura ring - guld 18K (stor)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 16.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Poul M. Volther for Frem Møbelfabrik. Tre-pers. sofa af bøgetræ, 1950'erne
Poul M. Volther (1923-2001). Tre-pers. sofa med tremmeryg af massivt bejdset bøgetræ. L. 117 cm. Udført hos Frem Møbelfabrik. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage. Hynder medfølger ikke.

Varenr: 6201546
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-05-2022
19:50
Marianne Dulong og Maria Black ørestikke af sterlingsølv (4)
Marianne Dulong 'Arnello' ørestikke af sterlingssølv, Ø. 11,5 mm. I original æske. Et par forgyldte ørestikke af sterlingssølv fra Maria Black, Ø. 12 mm. I original æske. Fremstår med brugsspor (4)

Varenr: 6204374
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-05-2022
19:50
En stor samling Anders And blade, 1968-2013. (6 flyttekasser)
En stor samling Anders And blade. Ca. 30 bundter og diverse særudgivelser. Ikke komplet. Magasinerne fremstår med aldersrelaterede rifter og brugsspor. Et bundt blandet 1960'er magasiner. 1968-1971 1975-1977 1980-1982 1985-1986 1997-2013 (6 flyttekasser)

Varenr: 6180986
DKK 2.000 DK, Kolding, Platinvej 16-05-2022
19:50
DKK 450
Eva Stæhr Nielsen for Saxbo. Div. dele stentøj. (4)
Eva Stæhr Nielsen for Saxbo. Div. dele stentøj bestående af: Fad med grønligt glasur Ø. 26,5cm, Askebæger med brunligt glasur. H. 4cm, B. 13cm(2.sort), Aflangt fad med grønligt glasur L. 22cm, B. 18cm samt hjerte (revnet samt lille afslag) 7,5 x 8cm. (4)

Varenr: 6206058
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-05-2022
19:50
DKK 700
Peter J. Lassen. Montana modul, model 6125, D. 38 cm
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana modul, model 6125, der er med et åbent rum samt to skuffer. Skufferne er med massive skuffesider samt fuldt udtræk. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 38 Snow. H. 35,4 cm x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. Modulet er monteret med ...

Varenr: 6205644
19:50
DKK 950
Iskos-Berlin, for Muuto. Fiber Side chairs swivel (2)
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber Side Chair Swivel. Betrukket med møbelstof samt højdejusterbart stel af metal monteret med hjul. (2)

Varenr: 6160605

DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-05-2022
19:50
DKK 1.800
Marlene Juhl Jørgensen Spiral Hoop guld
Marlene Juhl Jørgensen

 DKK 1.600,00
NYHED LAURITZshop

Horsens Sølvvarefabrik m.m. Bernstorff. Diverse dele bestik, sølv (53)
Horsens Sølvvarefabrik / W. & S. Sørensen. Bernstorff. Diverse dele bestik af sølv, bestående af: 12 frokostgafler L. 18 cm 1 spiseskeer L. 20 cm 12 dessertskeer L. 17 cm 12 kagegafler L. 13,5 cm 12 kaffeskeer L. 11,5 cm 4 serveringsdele L. 15,5-18 cm Brugsspor. Samlet vægt for dele m/ ...

Varenr: 6201847
DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 16-05-2022
19:50
DKK 3.600
Solitaire-diamanthalskæde af 18 kt. rosaguld, 0.50 ct.
Halskæde med integreret vedhæng af 18 kt. rosaguld, vedhænget prydet med en brillantsleben diamant på ca. 0.50 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: VS1. L. halskæde+vedhæng 45 cm. Vægt 3,1 g. Lette brugsspor. (2)

Varenr: 6175534
19:50
DKK 7.600
Anker halskæde af sterlingsølv, 525 gram
Dobbelt kraftig anker halskæde af sterlingsølv med karabinlås, L. 58 cm, B. 30,4 mm, stemplet BNH samt 925, L. vægt 525 gram. Fremstår med brugsspor, herunder manglende fjerde i lås samt anløben.

Varenr: 6206176
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 16-05-2022
19:50
DKK 1.900
Havemøbler af bemalet træ (4)
Havemøbler af bemalet træ. Spor af udendørs brug; bemaling skaller.Sofa L 126, bord 120 x 75 cm. (4) Fremstår med løshed, ridser/skrammer samt afslag,

Varenr: 6207820
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-05-2022
19:50
DKK 2.800
Diamant-ørehoops af 18 kt. hvidguld, ca. 30 ct. (2)
Et par ørehoops af 18 kt. hvidguld prydet på front med brillantpav´på ca. 0.30 ct. Ø 1,5 cm. Vægt 5,8 g. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6175333
DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 16-05-2022
19:50
DKK 3.800
2421 Nishiki herrecykel
Nishiki herrecykel med 24 gear. Str. 56cm. Stelnr. WN14440E. Fremstår med brugsslitage herunder let rust, skrammer. Defekter samt mangler forekommer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Nordjyllands Politi

Varenr: 6206707
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-05-2022
19:51
SVERIGE. Facit 223-25. VPK. Kroneværdier komplet i stemplet kvalitet. (Facit 3500)

Varenr: 6207524
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-05-2022
19:51
Samling brevknive af sølv, bl.a. én prydet med mosagat (15)
Samling brevknive af sølv, bl.a. én prydet med cabochonslebet mosagat, L. ca. 12,5 til 21 cm. Samlet vægt: ca. 408 gr. Fremstår med brugsspor, mærker m.v. (15)

Varenr: 6164568
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 16-05-2022
19:51
Norman Foster vandglas, 0,2 l - stål/golden
Stelton

 DKK 249,95
NYHED LAURITZshop

Design By Us Vintage Bordlampe
Unik bordlampe lavet af dele fra gammelt glas fra hele Europa. Håndlavet lampeskærm produceret i Danmark. Monteret med 2 m ledning.Materiale: Glas, jern Højde ca. 66 cm Lampeskærm indvendig farve: hvidFremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6111216
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 16-05-2022
19:51
Gianmaria Buccellati. Samling små italienske skåle af sterlingsølv (5)
Gianmaria Buccellati. En samling på fem, små, italienske skåle af sterlingsølv, heraf en bladformet og fire diverse muslingeformede. L. ca. 7,5-10,5 cm. Samlet vægt ca. 226 g. Fremstår med lette brugsspor. (5)

Varenr: 6197483
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-05-2022
19:51
DKK 4.800
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber Side Chair Swivel (2)

Varenr: 6158370

19:51
DKK 1.800
Hermann Siersbøl. Kraftig armring af 8 kt. guld, ca. 1970'erne
Hermann Siersbøl. Kraftig armring af 8 kt. guld, udført ca. 1970'erne. B. ca. 7,2 mm. Indvendige mål: ca. 46 x 58 mm. Vægt: ca. 24,7 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6190132
19:51
DKK 4.600
Brillantring af 14 kt. hvidguld, i alt 0.39 ct
Brillantring af 14 kt. hvidguld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.25 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: VS., flankeret af 26 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.14 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Vægt ca. 3,1 g. Front B. 0,95 cm. Ringstr. 55/17,5. Minimale ...

Varenr: 6196019
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 16-05-2022
19:51
DKK 5.000
Hjørneskab af teak
Hjørneskab af fineret teak, øverst skydelåger af glas, nederst skydelåger af fineret teak. H. 143,5 cm., D. 45 cm., B. 81 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6207584
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 16-05-2022
19:52
Bing & Grøndahl. Empire. Terrin samt tre kander, to med sølvtud. (4)
Bing & Grøndahl. Empire. Bestående af: 2 kander nr. 91A. Påsat sølvtud af professionel. Ene med afslag på låg. 1 kande med låg. Fremstår med afslag på låg. 1 lågterrin med låg nr. 3. Samtlige dele 1. sortering. (4)

Varenr: 6103924
19:52
DKK 1.200
Mikael Kihlman. To kompositioner. cd (2)
Mikael Kihlman (født 1953). To kompositioner. Litografier, 237/350 og 269/350. Sign.: Mikael Kihlman. 38 x 28,5 cm. (2)

Varenr: 6200669
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-05-2022
19:52
Poul Henningsen PH Den Lille Kommode - mahogni/rød (messing)
PH Furniture

 DKK 32.900,00
NYHED LAURITZshop

Øssur Mohr, parti fra Færøerne, 'Tidlig forår' samt bogen, 'Lyset' (cd) (2)
Øssur Mohr f. 1961, parti fra Færøerne, 'Tidlig forår', olie på lærred, sign. Øssur Mohr, samt sign. og betitlet på bagsiden, 'Tidlig forår', Øssur Mohr-2021, 90x120 cm. U.R. Der medfølger 2 hæfter samt bogen 'Lyset'. (2)

Varenr: 6203414
DKK 11.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-05-2022
19:52
DKK 7.800
Horsens Sølvvarefabrik m.m. Diverse dele bestik af sølv bl.a. Bernstorff, Lotus m.m. (60)
Horsens Sølvvarefabrik m.m. Diverse dele bestik af sølv bl.a. 36 stk Bernstorff L. 11,5-20 cm, Lotus kagekniv L. 28 cm, 8 div. dele sølv L. 5-11,5 cm. Samt 15 dele diverse plet m.m., bl.a. Dansk Designs Jens Harald Quistgaard stage i æske, Rosendahl prop i æske, skænkepropper m.m. L. 4-11 cm. ...

Varenr: 6197404
DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 16-05-2022
19:52
DKK 1.900
Egon Holmgaard Sørensen. Armring af sterlingsølv
Egon Holmgaard Sørensen. Bredt armbånd af sterlingsølv, B. 44,5 mm, vægt 166 gram, stemplet EHS, 'Handmade Denmark' samt 925S. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder anløben.

Varenr: 6206175
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 16-05-2022
19:52
Persisk Hamadan tæppe, 260x350 cm.
Persisk Hamadan tæppe, uld på bomuld. 260x350 cm.

Varenr: 5617299

DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-05-2022
19:52
DKK 3.800
Skænk af teak
Skænk af fineret teak med udtrækkelig skrivepult. Fire skuffer i højre side, to låger i venstre side hvor bag hylder. L. 115 cm., D. 45 cm. (skrivepult 33 cm.), H. 74 cm. Nøgle til låger medfølger. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6207544
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-05-2022
19:53
DANMARK. Lagerparti i 4 indstiksbøger fra 1854-1987 med rigtig rigtig mange mærker i alt. Se fotoudsnit

Varenr: 6207622
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-05-2022
19:53
12345...304»