Vurdering
12345...11»   Varer pr. side   301 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Excel: Fruit on wheels
Excel: Fruit on wheels - klar bund. Fremstillet af stål og glas. H 17,5 cm, Ø 24,5 cm. Fremstår ny og ubrugt i originalemballage.

Varenr: 5679330

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
11:33
Anderssen & Voll for Muuto, Compose, 2-personers sofa
Anderssen & Voll for Muuto. to-personers sofa, model 'Compose'. betrukket med møbelstof 'Wooly Navy 1007' stående på egetræs ben. Mål: H. 69 D. 94 L. 200 cm. Leveres i original indpakning. Vejl. udsalgspris kr. 15.995,-

Varenr: 5666631

DKK 13.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
11:57
DKK 1.200
Orientalsk lampebord samt kurulstol. Mahogni med indlægninger af messing. 1900-tallet (2)
Orientalsk kurulstol med gennembrudte skæringer i form af bla. blomsterværk derudover med indlægninger af messing. H. 11½4 B. 71 D. 52 cm.Lampebord på trepasfod. Mahogni med indlægninger af messing. H. 55 Ø 55 cm.

Varenr: 5678152
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
13:08
Pendel lampe, Menu, Hubert Pendant
Lampe, fra Menu, designet af Søren Rose, som del af ‘Tribeca serien’, Hvid pulverlakeret stål. Ø 45 H. 21,5 cm. Modelfoto, original ubrudt emballage.

Varenr: 5381703

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
13:09
Par engelske drumtables i kolonistil, 1900-tallet
Par engelske ottekantet drumtables i kolonistil, af mahogni, grønt læder på plader med guldfarvet prægninger, drejebar top. Skuffer i sargkanter. Stående på firpasfod afsluttende i sko af messing hvorunder messinghjul. H. 66 Ø 66 cm. (2)

Varenr: 5678137
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
13:10
Severin Hansen. Sofabord af fineret palisander
Severin Hansen. Sofabord af fineret palisander, opsat på tilspidsende ben, H. 50 x 70 x 46,5 cm. Fremstillet hos Haslev Møbelsnedkeri. Fremstår med brugsspor med lette krakeleringer på topplade.

Varenr: 5678169
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
13:36
Joakim Lassen og Peter J. Lassen. DJOB lavt cafébord
Joakim Lassen og Peter J. Lassen. DJOB for Montana. Sofabord / lavt cafébord, bordplade med hvid linoleum, stel af sølvlakeret stål og aluminium. H. 52 Ø. 70 cm. Brugsspor.

Varenr: 5675523
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
13:47
Gulvlampe, Menu spaces, model Peek
Lampen leveres med 2,5 m ledning. Gulvlampe fra Menu Spaces, model peek. Højde: 125 cm Diameter: Ø13 cm Lyskilde: Inkl 5W LED (576/654 Lumen – 2700 Kelvin – Ra > 90) Leveres i original emballage, Modelfoto

Varenr: 5629480

13:59
DKK 450
Brukman. Komposition (cd)
Brukman, 1900-tallet. Komposition, malt på papir. Sign. Brukman samt dat. 1985. 50 x 57 cm. Uindr.

Varenr: 5656571
13:59
Melou Vanggaard. 'Another handbag motel' (cd)
Melou Vanggaard født 1967. Komposition med rygvendt kvinde, betegnet 'Another handbag motel', litografi på papir, 85/200. Sign. samt dat. MV 08. 76 x 54 cm. Uindrammet. Kantstød højre side af blad.

Varenr: 5656575
14:00
Mika Tolvanen, Muuto. Base Table, Cirkulært spisebord. hvidlamineret
Mika Tolvanen for Muuto. Base Table, Cirkulært spisebord. Bordplade med hvid laminat, hvidlakeret aluminumsstel. H. 73 Ø 110 cm. Udstillingsmodel, fremstår med brugsspor.

Varenr: 5665970

DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
14:06
Reprodux. Kommode i engelsk kolonistil, mahogni, 1900-tallet
Engelsk kommode i kolonistil. Mahogni. Front med tre skuffer, skuffegrep af messing. Udfoldelig topplade. H. 79 B. 59 D. 35/70 cm.

Varenr: 5678154
14:09
To sofaborde af mahogni i engelsk kolonistil,1900-tallet
Firkantet sofabord af mahogni, engelsk kolonistil. Nedfældet glasplade i bordpladen. H. 49 92 x 92 cm. rektangulært sofabord af mahogni i engelsk kolonistil, pade med gennembrudt gallerikant. H. 46 L. 107 B. 76 cm.Fremstår med brugsspor/ridser.

Varenr: 5678183
14:09
Carsten Sardorf Dahl 'Gåsens drøm'
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet ' Gåsens drøm' akryl og bly på karton. 50 x 70 cm. (52 x 72)

Varenr: 5668994
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
14:11
Carsten Sardorf Dahl.
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet "Kierkegaard og fuglen ". Pastel på papir. Sign. samt dateret. Indrammet bag glas og passepartout. 60 x 42 (74,5 x 55,5) cm.

Varenr: 5662536
14:11
Lise Diers cd. Akvarel
Lise Diers, 1918-2013. Stilleben. Sign. L. Diers. Akvarel på papir. Indrammet bag glas. 50 x 64 (64 x 86) cm.

Varenr: 5670301
14:12
André Miller cd. Olie på lærred
André Miller, 1900-tallet. Komposition. Sign. Miller. Olie på lærred. 80 x 60 (85 x 65) cm.

Varenr: 5670312
14:12
Havemøbelsæt, Bord og otte stole, teaktræ (9)
Havemøbler af ubehandlet teaktræ, sættet består af ét bord med gemt tillægsplade og otte foldestole. H. 75. L. 180-240. B 120 cm. Fremstår i original emballage. Emballagestr.: 122x182x16 + 3 x 114x48x19 cm. (9)

Varenr: 5670441

DKK 4.400 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
14:14
Andreas Schulenburg. cd Komposition
Andreas Schulenburg (født 1975). Komposition Akvarel og bly på papir 2011. signeret samt dateret på bagsiden. 42 x 29 cm (52,5 x 42,5 cm)

Varenr: 5663367
14:14
DKK 850
Chokolademontre, egetræ
Choklademontre med stel af egetræ stående på sort fastmonteret sokkel, med glas- skydelåger samt indvendigt med tre glashylder. Skå front. H. 121 B. 100 D. 35/50 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 5679433
14:17
DKK 950
To væghængte vitrineskabe med skydelåger
To væghængte vitrineskabe af fyrretræ med skydelåger af glas. Hver med fire hylder. H. 87 B. 89 D. 31,5 cm. Fremstår med brugsspor, klistermærker og skruehuller i sider.

Varenr: 5679437
14:18
Engelsk stor kommode, mahogni, 1900-tallet
Stor engelsk kommode med buet front, af mahogni. Front med to mindre samt 4 store skuffer. Skuffebeslag af messing. Nøgler medfølger. H. 128 B. 106 D. 50 cm. med brugsspor, liste/finermangel på ene hjørne af front og ene ben.

Varenr: 5678195
14:31
Reprodux. Engelsk chatol med overskab, mahogni, 1900-tallet
Engelsk chatol med overskab. Mahogni. Overskab med to låger med prosseinddelt glas bag hvilket hylder. Underdel med 5 skuffer, nedfældbar skriveklap bag hvilket rum samt små skuffer. H. 213 B. 101 D. 23/46 cm. Nøgle medfølger.

Varenr: 5678219
14:31
Engelsk sofabord med klapper af mahogni
Engelsk sofabord med klapper af mahogni 1900 tallets anden halvdel. H. 53, L. 147, B. 50,5/86 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5678025
14:37
Par engelske Queen An stole, lyserødt stof, 1900-tallet
Par engelske Queen An stole betrukket med mønstervævet lyserødt stof. Løse sæde og ryghynder. Let svungne ben af mahognibejdset træ. H. 103 B. 76 D. 72 cm. Fremstår med falmning/brugsspor. (2)

Varenr: 5678282
14:47
Carsten Sardorf Dahl. Mystisk måne. Akryl på lærred.
Carsten Dahl f. 1967. Komposition betitlet 'Mystisk måne, akryl på lærred. Sign., betitlet samt dateret 2020 verso. 50 x 50 cm. U.R.

Varenr: 5674104
DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
15:03
Christian Lemmerz. Hu-Hej, Vilde Dyr. litografi.
Christian Lemmerz. litografi. signeret og nummereret 53/100. 75x54 cm. Fremstillet til specialudgaven af kogebogen "Hu-Hej, Vilde Dyr!". ( 83,5 x 64)

Varenr: 5663370
15:05
Carsten Sardorf Dahl. Kierkegaard og sommerfuglen
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet "Kierkegaard og sommerfuglen ". Pastel på papir. Sign. samt dateret. Indrammet bag glas og passepartout. 60 x 42 (74,5 x 55,5) cm.

Varenr: 5668990
15:11
Hans J. Wegner. Sybord af teak og egetræ.
Hans J. Wegner 1914-2007. Sybord model AT33 af teak og eg, sarg med skuffe inddelt med små rum samt trådrulleholdere, herunder udtrækskurv af peddigrør samt hylde, H. 61 cm.L. 64/116 cm. B. 58 cm. Fremstår med brugsspor. Enkelte sytråds trisser i skuffen er knækket.

Varenr: 5678022
15:11
DKK 3.400
Carlo Hornung Jensen cd. Olie på lærred
Carlo Hornung-Jensen, 1882-1960. Landskab. Sign. på blændramme. Olie på lærred. 32 x 47 (42 x 57) cm.

Varenr: 5670298
15:12
12345...11»