Vurdering
12345...20»   Varer pr. side   577 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Victor Lee cd. Akryl på lærred, komposition
Victor Lee født 1969. Akryl på lærred, komposition, signeret Victor Lee, verso påhæftet tekst om kunstner. 80x60 cm (84,5x64,5 cm)

Varenr: 6188118
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
11:43
Per Arnoldi litografi og plakat (2)
Per Arnoldi f. 1941 Komposition litografi Sign.184/200 Arnoldi, samt et off-set tryk, usign. og dat. Begge måler 96 x 68 cm, UR. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6148536
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
12:32
DKK 500
Dulong Kharisma øreringe - sølv (stor)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 2.600,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Bjørn Wiinblad for Rosenthal. En samling platter 'Weihnachtsteller' m.fl. (15)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. En samling platter bestående af: 5 'Weihnachtsteller' af glas flg. årg. 1976, 1977 og 3x1978, samt 4 'Weihnachtsteller' af porcelæn flg. årgange1974, 3x1975, og 6 'Weinachtslieder' af porcelæn 1983, 1985, 1988-1991. Æsker medfølger (15)

Varenr: 6207443
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
13:55
Sika-Design. Fire havestole, model Saturn (4)
Sika-Design. Fire havestole, stel af galvaniseret og pulverlakeret stål, sæde og ryg af flettet brun polyrattan, stabelbare. Fremstillet af Sika-Design, model Saturn. H. 97, SH. 45 cm. Brugsspor, enkelte fletdefekter og afskalninger (4)

Varenr: 6209194
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
14:17
Cabin Frigast væglampe messing
Cabin Frigast. En messinglampet. Plakette mærker Cabin Frigast Danmark. H. 17 cm. D. 16 cm.

Varenr: 6202025
18:10
Cuba 1899-2002 (4)
Cuba 1899-2002. Samling i 4 ringbind, med en del mærker/sæt, specielt i den nyere del (4)

Varenr: 6209724
18:15
DKK 500
Ubekendt kunstner. Vinterlandskab efter Peder Mønsted
Ubekendt kunstner. Vinterlandskab efter Peder Mønsted. Olie på lærred. Sign. i monogram ON 1898 efter Mönsted. 32 x 32(45 x 45)cm.

Varenr: 6199283
18:18
Sparebøse af delvist bemalet støbejern i form af hund
Sparebøse af delvist bemalet støbejern i form af hund. 1900/2000. H. 13,5 cm, L. 16 cm. Brugsspor og rustpletter.

Varenr: 6197101
18:18
Nanna Ditzel Mohair plaid - blå/grå
Skriver Collection

 DKK 2.499,00
NYHED LAURITZshop

Samling af kander og tallerkner m.m. af porcelæn (36)
Eschenbach, Kjøbenhavns Porcellains Maleri, Arabia m.fl. Samling af kander og tallerkner m.m. af porcelæn. (36)

Varenr: 6193249
18:21
DKK 500
To bordlamper(2)
To bordlamper. Moderne udført i guldpatineret metal H. 49 cm excl. skærme. Fremstår med lette brugsspor.(2)

Varenr: 6203204
18:21
Lilly Just Lichtenberg. Kakkelbord af eg
Lilly Just Lichtenberg. Kakkelbord af lakeret eg. Kakler udført af Lilly Just Lichtenberg sign. i monogram. H- 48,B. 136,D. 88 cm. Fremstår med brugsspor, spor efter fugt.

Varenr: 6187142
18:22
Ubekendt kunstner. Kopi efter 'Triomphe De Clovis'
Ubekendt kunstner. Kopi efter 'Triomphe De Clovis.' Bly og tusch på papir. Signeret og dat. O. Olesen Korsør søbatteri 1886 20.1 30 x 40(36 x 46)cm.

Varenr: 6189229
18:22
Sparrebøsse af delvist bemalet støbejern i form af hund
Sparebøsse af delvist bemalet støbejern i form af hund, 1900/2000. H. ca. 23 cm, L. 18 cm. Brugsspor og rustpletter.

Varenr: 6197185
18:22
DKK 500
Odense Stolefabrik. Bord af lyst og mørklakeret træ
Odense Stolefabrik. Bord med plade af lyst træ, ben af mørklakeret træ. H. 76 cm. L. 100 cm. B. 65 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6206083
18:28
Keiji Ashizawa for Menu. Rail Desk. Eg og stål
Keiji Ashizawa for Menu. Rail Desk. Eg og stål. Skriveplade til montering på væg. Bordplade af fineret eg. 90 x 45 cm. Udstillingsmodel fremstår med håndteringsmærker.

Varenr: 6209034

DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
18:30
Ubekendt kunstner. Blomsteropstilling
Ubekendt kunstner. Blomsteropstilling. Olie på plade. Ej signeret. 43 x 34(54 x 46)cm. Ramme med skader.

Varenr: 6192676
18:32
Poul Henningsen PH Træskammel - sort eg/valnød læder
PH Furniture

 DKK 19.900,00
NYHED LAURITZshop

Poul Henningsen PH 4 pendel
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH4 pendel, hvidlakeret, Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. Manglende bundskærm.

Varenr: 6208886
18:32
Kaffekande af sølv
Kaffekande af sølv, Københavnerstemplet 04 H. 22 cm. Dekoreret med ciselerede guirlander og bladværk samt indgravering. Sølvvægt 615 g.

Varenr: 6203507
DKK 2.600 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
18:33
Spisebord af birketræ med hollandsk udtræk
Spisebord af birketræ med hollandsk udtræk H. 76 x 80 x 150/270 cm . Brugsslitage.

Varenr: 6207460
18:41
Gulvvase af keramik
Gulvvase af keramik H. 42 cm. Ej glaseret indvendig.

Varenr: 6207401
18:47
Bulgarien miniark
Bulgarien miniark. Lot på sider, takkede/utakkede stemplede/postfriske AFA ca 3500

Varenr: 6175944
18:56
Monaco miniark
Monaco miniark. Lot på sider, vist kun stemplede AFA ca 7200

Varenr: 6175977
18:56
Åland 1984-2000 Arkparti (2)
Åland 1984-2000 Arkparti. Parti i 2 arkalbum fra 1984 til 2000, og meget er samlet BÅDE stemplet og postfrisk. Høj katalogværdi,og anskaffelspris (2)

Varenr: 6191109
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
18:57
Ungarn utakkede miniark
Ungarn utakkede miniark. Lot på plancher takkede/utakkede miniark optalt til ca 8200

Varenr: 6176015
18:58
Reflections Copenhagen Memphis fyrfadsstage
Reflections Copenhagen

 DKK 1.650,00
NYHED LAURITZshop

Bjørn Wiinblad vase
Bjørn Wiinblad for Nymølle vase af fajance i form af ansigt, sign Bjørn Wiinblad 49 ( tidlig) H 12 cm

Varenr: 6203716
19:01
Par piedestaler af rødbroget marmor (2)
Par piedestaler af rødbroget marmor. Kanelleret søjle, base og top udsmykket med messing og bronzer. H. 102 cm. top 26 x 26 cm. Fremstår generelt med minimale brugsspor, enkelt afslag på ene top (2)

Varenr: 6191434
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
19:05
Anne Tholstrup f. 1952. Mixed media på papir
Anne Tholstrup f. 1952. Mixed media på papir. Sign. Anne Tholstrup '87. Papirstørrelse:27,5 x 35,5 cm. Indrammet:47x 56 cm.

Varenr: 6205539
19:10
Kinesisk vase med krakelé glasur, 1900-tallet
Kinesisk vase med krakelé glasur dekoreret i farver med personer og heste. H. 35 cm.

Varenr: 6202248
19:13
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i farver, 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i farver med fisk og muslinger. H. 42 cm.

Varenr: 6202235
DKK 2.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
19:14
DKK 1.800
Joan Sølund. Pels af mahogni mink ca str M(2)
Pels af mahogni mink, front med indstikslommer, hægter ( 3/4 ærmer med opsmøg) mærket Joan Sølund L. 93 cm, ærmer 54 cm, Bryst 120 cm. ca str M. Brugsspor. Samt tilhørende hue i sort silkesatin med minkbesætning.NB. tekst ændret 13-04 hue tilføjet.(2)

Varenr: 6190912
19:14
12345...20»