Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 321  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stolar Bertil Fridhagen
BERTIL FRIDHAGEN, stolar 4 st., för Bodafors, ek, 1950/60-tal, brännmärkt, sitthöjd 46 cm
Varenr: 4977682
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-04-2018
12:44:00
Se mere
En samling uindfattede diamanter, samlet ca 0.32 ct
Samling uindfattede diamanter i baguette og taper slib, samlet ca 0.32 ct., farve: Wesselton (H), klarhed. VS. SI, en sten skadet.
Varenr: 4978339
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
12:45:00
Kristian von Hornsleth, offset 'Hurry' (cd)
ristian von Hornsleth f. 1963. 'Hurry', offset, 91/300, sign. 70 x 70 cm. UR.
Varenr: 4969238
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
12:57:00
Ilse Claesson vaser Rörstrand
ILSE CLAESSON, vas, skålfat, för Rörstrand, art deco, vasens höjd 20 cm, skålfatets diameter 30 cm
Varenr: 4977683
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
13:00:00
Se mere
Holmegaard Glasværk. Vaser og skåle (10)
Holmegaard Glasværk. Samling vaser og skåle i blåt og grønt glas overvejende fra 1950érnes. Fremstår med brugspor og kalkaflejringer (en vase med lille afslag) største h. 27.5 cm. (10)
Varenr: 4971879
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
13:01:00
DKK 500
Damskrivbord rokokostil
DAMSKRIVBORD, 1900-talets första hälft, rokokostil, bemålat, lådor i sargen, beslag i patinerad metall, höjd ca 76, 90x50 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämnigen
Varenr: 4977684
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
13:02:00
Se mere
Marc Chagall färglitografi
MARC CHAGALL (1887-1985): "Tamar Belle-Fille de Juda", färglitografi, 1960, Mourlot 243, ca 34x25,5 cm
Varenr: 4977685
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
13:04:00
Se mere
Batavus, damecykel. 5448
Damecykel fra Batavus. Fremstår med brugsspor, defekt gear og skærme samt manglende greb på styr. Låst. Stel str. 50 cm. Stel nr. WTVBA6167480A Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4977964
13:05:00
Alexander Lervik bord
ALEXANDER LERVIK, "Dimma" prototyp, bord, perforerat och lackerat stål, höjd ca 73 cm, diameter ca 88 cm
Varenr: 4977686
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-04-2018
13:06:00
Se mere
Gravyr
GRAVYRER, 1 par, figurscener, Bartolozzi 1782, ca 17x19 cm
Varenr: 4977687
13:08:00
Se mere
Bing & Grøndahl. En samling figurer og vaser (18)
En samling figurer og vaser af porcelæn og stentøj fra Bing & Grøndahl. Omfatter Gøg nr. 1770, og Ged nr. 1700, begge i stentøj, Isfugl nr. 1619, Hundehvalp nr. 2026, Kanin nr. 2441, Skovspurv nr. 2493, Mus nr. 1728 og 1801, et par 'Optimist og Pessimist'-fugle, Dreng med vandkande nr. 2546, 6 ...
Varenr: 4977084
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2018
13:10:00
Batavus, damecykel. 5439
Damecykel fra Batavus med syv gear. Fremstår med brugsspor, defekt sadel, låst. Stel str. 53 cm. Stel nr. WTVBA0099120D Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4977955
13:10:00
DKK 950
Slagbord rokokostil 1900-tal
SLAGBORD, 1900-talets början, rokokostil, vitmålat, en låda vid vardera kortände, höjd 75, 90x181 (51+65+65) cm
Varenr: 4977688
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
13:10:00
Se mere
Raleigh, herrecykel. 5408
Herrecykel fra Raleigh med syv gear. Fremstår med brugsspor, rust på kæde, låst. Stel str. 55 cm. Stel nr. WN83350C Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4971134
13:11:00
DKK 500
Centurion, damecykel. 5416
Damecykel fra Centurion med syv gear. Fremstår med brugsspor, rust på kæde. Stel str. 49 cm. Stel nr. WAK71397R Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4977941
13:12:00
Royal copenhagen musselmalet
KUNGLIG DANSK, kaffeservis, 42 dlr, porslin, Kunglig Dansk, musselmalet, helblond, bestående av: 14 kaffekoppar med fat (1036), 11 assietter (1087), 4 sockerskålar (1113 resp 1112), 3 gräddkannor (1032 resp 1031), fat (1168), kaffekanna (1030), 2 moccakannor (1201), fat (1115), 2 vaser (1016), 6...
Varenr: 4977689
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-04-2018
13:12:00
Se mere
Simeon North flintlock pistol M-1816
Flintlock pistol M-1816, calibre 54 smoothbore. 19,374 copies produced in Middleton, Connecticut, 1816-1820. 9.1/16" barrel. Original age-related condition, functions mechanically. Inspector’s initials 'LS' for 'Luther Sage' on the left side of the stock. Proof marks 'P/US' stamped on the upper ...
Varenr: 4915768
DKK 16.630 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24-04-2018
13:12:00
DKK 4.910
Par solstole fra 1960'erne (2)
Par solstole med lakeret rørstel udspændt med blå sejldug med gummisnor, armlæn af teaktræ. H.100 x 63 x l.140 cm. 1960'erne. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 4977352
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
13:12:22
DKK 1.200
Tablett-Tisch
Tablett-Tisch, Material = Holz, Farbe: Schwarz und Leopardenmuster ( teilweise Decoupagetechnik) Maße: Scheren-Untergestell: Höhe ca. 65 cm Tablett: Breite ca. 59,5 cm x Tiefe ca.40 cm x Höhe (Umrandung) ca. 7,5 cm Altersbedingte Gebrauchsspuren
Varenr: 4966012
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-04-2018
13:12:52
DKK 298
Ljusstakar empire
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, empire, förgylld brons, lösa ljusmanchetter, höjd ca 28 cm
Varenr: 4977690
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
13:14:00
Se mere
Engelsk klapbord af mahogni, sarg med to skuffer med grøn guldtrykt læder plade.
Engelsk klapbord af mahogni, sarg med to skuffer med grøn guldtrykt læder plade, gavlstykker som lyre på svajede ben. Regency stil. 1900-tallets slutning. H. 55,5 cm. L. 60 cm. L. opslået 95 cm. B. 39,5 cm.
Varenr: 4968277
13:16:00
P. Ipsens Enke. Samling terracotta (5)
P. Ipsens Enke. Samling terracotta bestående af: askebæger nr. 230, askebæger nr. 299, fad med sæler nr. 143 (fejlfrit) Fad med elefant og krokodille nr. 274, vase nr. 477. Delene fremstår med kraftige afslag, limninger mm. (5)
Varenr: 4978407
13:16:00
Fat silver
FAT, silver, GAB, Stockholm 1900-talets första hälft, rokokobrätte, diameter 29 cm, vikt ca 410 g
Varenr: 4977691
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
13:16:00
Se mere
Persisk bakkebord med bakke af messing, rigt dekoreret med ornamentik, blomster og bladværk.
Persisk bakkebord med bakke af messing, rigt dekoreret med ornamentik, blomster og bladværk, på underdel af bemalet træ. 20. årh. H. 53 cm. Ø 70 cm.
Varenr: 4976778
13:16:54
Kildemoes, damecykel. 5420
Damecykel fra Kildemoes med syv gear. Fremstår med brugsspor, manglende batteri, oplader samt defekte ledninger, mangler pedaller. Stel str. 53 cm. Stel nr. WBK348166H Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4977944
13:17:00
Samling mørkekammer udstyr. Papir og belysningsapparat.
Samling foto udstyr. Diverse foto papir, belysningsapparat, ramme, tørrestativ mm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4967910
13:17:00
Par kinesiske cloissoné vaser (2)
Par kinesiske cloissoné vaser af kobber med emalje, polykrom dekoration med landskaber, blomster og fugle. H.20 cm. 1900 tallet.
Varenr: 4972016
DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
13:17:00
Ljusstakar nysilver
LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, för 2 ljus vardera, 1800-talets slut, höjd ca 30 cm
Varenr: 4977692
13:18:00
Se mere
Everton, herrecykel. 5432
Herrecykel fra Everton. Fremstår med brugsspor, rust på kæde, defekt gear, sadel og skærm. Stel str. 54 cm. Stel nr. WBK059323B Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4977949
13:20:00
Stig Borglind Akropolis
STIG BORGLIND (1892-1965), "Akropolis", signerad Stig Borglind, torrnål, 32x32 cm
Varenr: 4977693
13:20:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 321  >>