Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 381  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skål Kina famille rose
SKÅL, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), famille rose, räfflad form, dekor av fiskar och vattenlotus i emaljfärger och järnoxid samt i relief av sjöväxter, diameter ca 15, höjd 7 cm
Varenr: 4979297
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
21:57:00
Se mere
Etagehylla omkring 1900
ETAGEHYLLA, för hörn, omkring 1900, empirestil, fanérad i mahogny, förgyllda beslag, höjd ca 94, 60x46 cm. PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Möbeln sannolikt inköpt i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.
Varenr: 4979298
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
21:58:00
Se mere
Ubekendt kunstner, maleri, 'Waldidyll', 1700-tallet, formentlig fra Meindert Hobbema-skolen
Ubekendt kunstner, 1700-tallet, formentlig Meindert Hobbema-skolen (1638-1709), maleri, olie på lærred, 'Waldidyll', skovidyl med bønder og ryttere, indrammet, billedudsnit 88 x 138 cm, mål i alt 105 x 153 cm, lærredet fremstår med lette krakeleringer.
Varenr: 4957924
DKK 28.285 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2018
21:58:00
DKK 3.163
Ernst Billgren
ERNST BILLGREN (född 1957): "Torparflickan" ur Vårt land, signerad och numrerad Ernst Billgren 54/170, färglitografi, 76x78 cm; . Tryckt av Pierre Chavé, Vence, editerad av Hedenius Konsthandel, Stockholm, 2004
Varenr: 4979299
21:59:00
Se mere
Van Cleef & Arpels Swiss made watch
Van Cleef & Arpels Swiss made watch 18kt &Stainless steel, hallmarked Round white dial with hour markers in Roman in black tone , hand of time in black Brand at 12 and Swiss at bottom and Round 18kt & steel tone case attached to black leather strap with regular not original clasp Quartz ...
Varenr: 4870309
DKK 5.955 BE, Antwerpen 25-04-2018
22:08:00
DKK 4.466
Øreringe med brillantslebne diamanter ca 0.96ct
Øreringe i 18 k hvid rhod guld med brillantslebne diamanter ca 0.96 ct Farve: (H-I) Wesselton-Top Crystal Klarhed: VVS-VS
Varenr: 4979423
DKK 27.168 BE, Antwerpen 25-04-2018
22:33:00
DKK 4.466
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, sort læder
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af poleret aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort skind. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4972966
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
09:26:00
DKK 7.000
Hans J. Wegner. Seng / daybed i eg
Hans J. Wegner. Seng / daybed med ramme af egetræ, grålakeret bynd, massive, let tilspidsede ben. Fremstillet hos Getama, 1960'erne. Ustemplet. H. 36x 207 x 86 cm. Se varenummer 4982368.
Varenr: 4982367
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
09:37:00
DKK 500
'Lyon' havemøbelsæt med 6 armstole og 200 cm. bord (7)
'Lyon' havemøbelsæt med 6 armstole og 200 cm. bord. Bord med Nonwood bordplade og stel i pulverlakeret aluminium. L 200 cm. B 90 cm H. 75
Varenr: 4937408

DKK 3.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
09:40:00
Hans J. Wegner. Seng / daybed med ramme af egetræ, grålakeret bynd, massive, let tilspidsede ben. Fremstillet hos Getama, 1960'erne. Ustemplet. H. 36x 207 x 86 cm. Se varenummer 4982367.
Varenr: 4982368
09:47:00
Clausen & Søn. Et par lave skænke, teak (2)
Clausen & Søn. Et par lave skænke udført i teak, professionel eftermonteret med massive skråtstillede ben. Hver skænk måler H. 57 cm. B. 104,5 cm. D. 44,5 cm. (2)
Varenr: 4982418
DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
09:51:00
DKK 2.800
Vikskärm troligen Indien
VIKSKÄRM, betsat trä, 1900-talets andra hälft, troligen Indien, höjd ca 180x200 cm
Varenr: 4980285
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
10:00:00
Se mere
Tiffany & Co./armring/Angela Cummings
Tiffany & Co., armring efter design af Angela Cummings. Meget sjælden armring udført i 18 kt. guld (stemplet), prydet med intarsier af perlemor og onyks. Armringen er stemplet: T&Co. og 18kt. Mål ca.: B. 39 mm, tykkelse 6 mm, indvendig diameter ca. 51 x 56 mm. Vægt ca.: 124 g. Armringen er ...
Varenr: 4971615
DKK 111.651 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-04-2018
10:00:00
DKK 34.984
Chanel axelbandsväska Flap i mörkgrönt skinn
CHANEL, axelbandsväska Flap i mörkgrönt präglat skinn med broderat monogram och axelband av länkar i blank vitmetall med tvinnade skinnband, 17 x 27 x 7,5 cm, dubbla 23 axelband cm, tillhörande äkthetskort, dustbag och kartong i original
Varenr: 4980286
DKK 12.355 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:02:00
Se mere
Uppläggningsfat Kina
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder och sampaner i underglasyrblått, längd ca 44 cm
Varenr: 4980287
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:04:00
Se mere
Armband 14 k vitguld safirer diamanter
ARMBAND, 14 k vitguld, carréslipade safirer, briljanter totalt ca 0,90 ct, längd ca 18 cm, vikt ca 19,8 g
Varenr: 4980288
DKK 11.583 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
10:06:00
Se mere
Dolce Gabbana sling-backs med blomstermönster
DOLCE GABBANA, sling-backs med blomstermönster på svart botten i skinn med rosetter, IT storlek 38, klackhöjd 5 cm
Varenr: 4980289
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:08:00
Se mere
Grand Tour - Sfinx
SFINX, egyptisk tillverkning, (1900-talets första hälft), kalcit, höjd ca 16,5 samt 34,5x8 cm
Varenr: 4980290
10:10:00
Se mere
Christo
CHRISTO (USA, född 1935): "Wrapped Coast, Little Bay Australia, 1969'', signerad Christo, prineten in Spain 1982, färgoffset efter foto av Harry Shunk, ca 64x99 cm
Varenr: 4980291
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:12:00
Se mere
Herrarmbandsur i 14 k guld 1940-tal
HERRARMBANDSUR, 14 k guld, 1940-tal, manuell, mineralglas, boettnr. 116338, läderarmband, spänne i gulddoublé, mått 21,3x37 mm
Varenr: 4980292
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:14:00
Se mere
Giambattista Valli trekvartsärmad jacka
GIAMBATTISTA VALLI, trekvartsärmad jacka i kamelhårsfärgad mocka med naturfärgad samt melerat ormskinn och brun- och svartmelerat getpäls, knäppning med tryckknappar, IT storlek 44
Varenr: 4980293
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:16:00
Se mere
Armlænke og ankelkæde med charms, sterling sølv (2)
Armlænke og ankelkæde med charms, sterling sølv Længde 26 og 15½ cm. Bemærk at charm fylder, så man må påregne lidt længere end normalt. (2)
Varenr: 4976558

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
10:16:00
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117
Charles Eames. Kontorstol med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort hopsak med vippefunktion, gaspatron højdeindstilling. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-117. Fremstår med slitage, dog mest på armlæn og stel.
Varenr: 4983782
DKK 8.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
10:16:00
DKK 6.200
En samling vintage smykker med granater (6)
En samling vintage smykker prydet med talrige granater bestående af: Halssmykke af gyldent metal med integreret kasselås L. ca. 37 cm, et par ørestikker af forgyldt sterlingsølv, broche af gyldent metal L. ca. 4 cm, ring af 8 kt guld, ustemplet, ringstr. 51,5 samt armring af gyldent metal med ...
Varenr: 4980787
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
10:16:50
DKK 700
Samovar Ryssland
SAMOVAR, 1900-talets början, mässingspläterad vitmetall, Ryssland, handtag i trä, höjd 56 cm
Varenr: 4980294
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:18:00
Se mere
Yves Saint Laurent kort jacka i ulltweed
YVES SAINT LAURENT, kort jacka i svart, vit och beige ullblandad tweed kantad med svart lackat skinn rynkad bak i nederkant, FR storlek 40
Varenr: 4980295
10:20:00
Se mere
Carl Magnus oljemålning Modern konst
CARL MAGNUS (född 1943): "Twin", signerad och daterad Carl Magnus 1979, olja på duk, ca 80x100 cm
Varenr: 4980296
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-04-2018
10:22:00
Se mere
Kinesisk skab, 1900-tallet
Kinesisk skab, 1900-tallet. Rødlakeret. Front med fire låger samt tre skuffer. 2 låsepinde medfølger. H. 173 cm. B. 100,5 cm. D. 63 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Varenr: 4980805
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
10:23:31
DKK 1.200
Moderne kelim, 240X170 cm.
Moderne kelim, fremstår med brugsspor. 240X170 cm.
Varenr: 4980806
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
10:23:52
Märklinanläggning Ho
MÄRKLIN TÅGANLÄGGNING, spår Ho., bestående av ellok 3043, disellok 3061, 10 vagnar ca 130 rälsbitar, 15 växlar, 4 brodelar, 3 transformatorer
Varenr: 4980297
10:24:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 381  >>