Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Asger Jorn & Carl-Henning Pedersen, kompositioner (4)
Asger Jorn (1914-1973) & Carl-Henning Pedersen (1913-2007), kompositioner, tryk opklæbet på plade, alle tryksign. Mål med ramme på største og mindste 130x107 cm. 54,5x44,5 cm. (4)
Varenr: 4972922
DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
10:39:22
DKK 450
Carl Stilling, potræt
Carl Stilling (1874-1938), portræt, olie på lærred. Sign. og dateret: C. Stilling-1917, 49x38 cm. (58x47 cm).
Varenr: 4973137
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
11:01:58
Ubekendt Kunstner, figurkomposition
Ubekendt Kunstner, figurkomposition, olie på lærred, sign. EK, 68x52 cm. (70x53 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4973130
11:29:16
2 skandinaviske lammeskind, lys rosa (2)
2 skandinaviske lammeskind - indfarvede i ensartet lys rosa nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stol og skammel medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. ( Kan variere let, da det er et naturprodukt.) Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens ...
Varenr: 4965283

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
11:37:00
DKK 450
Inex, herrearmbåndsure, rustfrit stål (3)
Inex, herreure / dresswatch af rustfrit stål. Sølv-, sort- & blåfarvet urskiver, stregindeks, m/ daterude ved 3' position m.m., quartz urværk m/ batteri, ur kasser Ø 40 mm inkl. krone, org. kroko prægede rem i sort & lænke af rustfrit stål L. ca. 20 - 21 cm, ref. A69491-1S4I, ref. A69491-1S8I & ...
Varenr: 4966603

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
11:50:00
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe, Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af Kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 ...
Varenr: 4975970

DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
11:51:00
DKK 8.200
Samling museumstryk efter Rembrandt Haemensz Van Rijn (5) Rijn (5)
Samling museumstryk efter Rembrandt Haemensz Van Rijn, tryk på plade, mål med ramme, 34x30 cm. 31,5x34,5 cm. 25x34 cm. Enkelte med ridser. (5)
Varenr: 4973134
11:51:20
Inex, dame-og herrearmbåndsur, rosaguldtonet rustfrit stål (2)
Inex dame- & herreur / dresswatch af rosaguldtonet rustfrit stål. Sølvfarvet urskiver m/ stregindeks, quartz urværk m/ batteri, ur kasser Ø 30 & 40 mm, org. rem brun læder & lænke L. ca. 19 cm, ref. A69478-1D4I & ref. A69464D4I. Udstillingsmodeller. Urene gik på vurderingstidspunktet, men ...
Varenr: 4938380

11:55:00
Inex, dame- og herrearmbåndsure, rustfrit stål & double (2)
Inex dame- & herreur / dresswatch af rustfrit stål & double. Hvid & stribet guldtonet urskiver m/ stregindeks & romertal, m/ datorude ved 3' position m.m., quartz urværk m/ batteri, ur kasser Ø 35-40 mm inkl. krone, org. lænke af double & rem af læder + ekstra rem(ubrugt) L. ca. 20 cm, ref. ...
Varenr: 4966676

12:00:00
Pendler, Louis Poulsen, PH 4/3 af Poul Henningsen (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH 4/3 pendler, stel med skærme af lakeret aluminium, manglende bundplader, Ø 40 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor bl.a. minimalt tryk. (2)
Varenr: 4974511
12:02:00
DKK 850
Loftlampe / væglampe & pendel, Lyfa, Carl Fagerlund & Stella af Carl Fagerlund (2) (2)
Carl Fagerlund, LYFA, loftlampe / væglampe & Stella pendel af messing & krystal, Ø 39 cm & Ø 47 cm. Fremstår m/ brugsspor. NB 2 første fotos er modelfotos. (2)
Varenr: 4972249
12:03:00
Inex, damearmbåndsure, rustfrit stål & double (3)
Inex dame- & herreur / dresswatch af rustfrit stål & double. Grå-, gylden & sølvfarvet urskiver m/ stregindeks & arabertal, 1 stk. m/ daterude ved 3' position, 1 stk. m/ sten m.m., quartz urværk m/ batteri, ur kasser Ø 30-40 mm, org. lænker af double / rustfrit stål + hvid læder rem(ubrugt) L. ...
Varenr: 4966712

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:05:00
DKK 650
Skagen, Leonora & Anita, damearmbåndsure m/ krystaller, rustfrit stål (2)
Skagen, Leonora & Anita, dameure / dresswatch af børstet og poleret rosaguldtonet rustfrit stål & børstet / poleret rustfrit stål. Lys brun & brun urskive m/ arabertal & stregindeks samt krystaller, quartz urværk m/ batteri, ur kasser Ø 25 / 30 mm, org. rem L. ca. 19 cm, bagkapsler 456SRR1 111712...
Varenr: 4966390

12:06:00
DKK 650
Pendel, Louis Poulsen, Tallerkenpendel af Poul Henningsen
Poul Henningsen for Louis Poulsen, designet i 1958 til Langeliniepavillonen, modellen er siden udgået af produktion, Tallerkenpendel af kobber, usamlet, Ø. 44 cm. Fremstår med brugsspor/patina. NB første foto er et modelfoto. Litteratur 'Tænd P.H. lampens historie', omtalt og gengivet s. 279.
Varenr: 4974536
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:07:00
DKK 2.800
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 af Poul Henningsen
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. tryk / org. rep.
Varenr: 4970991
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:09:00
Dråbeformet sofabord i massiv eg
Dråbeformet sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: L. 120 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Varenr: 4976954

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:09:00
Samling dåbsgaver bl.a. armbåndsur, smykker, Sanrio Hello Kitty sparebøsse, Nordahl Andersen flagstang til bordet m.m. (9)
Samling dåbsgaver bl.a. CLUB lille pigeur ur kasse Ø 25 mm, smykker af sterlingsølv m/ rosa / hvid emalje & zirkon bl.a. sæt ørestikker m/ blomster, ring, halskæde L. 36 cm & armlænke L. 15 cm i Sanrio Hello Kitty æske, Sanrio Hello Kitty sparebøsse H. 12 cm, Sanrio Hello Kitty service-sæt i ...
Varenr: 4931374

12:13:00
Niels Hansen, opstilling (cd)
Niels Hansen (1880-1946), opstilling, olie på lærred, sign. Niels Hansen-1913, 67x58 cm. (74,5x66,5 cm).
Varenr: 4973131
12:13:50
DKK 450
Daniel Wellington, Classic Black Sheffield / Classic, herre- & damearmbåndsur, rosa guldtonet rustfrit stål (3)
Daniel Wellington, Classic Black Sheffield / Classic, herre- & dameur / dresswatch, af rosa guldtonet rustfrit stål, ADW00100139, ADW00100161 & ADW00100245. Sort urskive m/ stegindeks & logo, quartz urværk m/ batteri, ur kasser Ø 28 / 32 / 35 mm, org. rem af coated rustfrit stål / sort læder L. ...
Varenr: 4966392

DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:15:00
DKK 1.700
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4974581
12:16:00
DKK 700
Inex, dame- og herrearmbåndsure, rustfrit stål (3)
Inex, dame- & herreure / dresswatch af rustfrit stål. Sort / sølvfarvet urskiver m/ stregindeks, 2 stk. m/ daterude ved 3' position, 1 stk. m/ sten m.m., quartz urværk m/ batteri, ur kasser Ø 36-40 mm inkl. krone, org. remme af sort læder samt lænke af rustfrit stål L. 18-20 cm, ref. ...
Varenr: 4966521

12:17:00
Kennet Bjørne, kompositioner med ansigter (2)
Kennet Bjørne (1945-2013), kompositioner med ansigter, indrammede serigrafier, sign. og nummeret i bly, nr. 1/1, K. Bjørne-80, 34x27 cm. (37x30 cm). 42x32 cm. (46x36 cm). Enkelte ridser. (2)
Varenr: 4973156
12:21:54
Pige / barnesmykker, samt smykkeskrin fra Aagaard
Samling barne/pigesmykker udført i sterling sølv med cubic zirkonia, bestående af 2 par ørestikker, ring og et armbånd. Længde 16 cm. Samt en halskæde med engel. Længde på kæden er justerbar på ca. 37-39 cm. cm. Dertil et smykkeskrin fra Aagaard. Denne vare er en del af konkursboet Guldsmed ...
Varenr: 4932341

12:29:00
Diverse skabsmoduler, ekstra dybe (3)
Diverse skabsmoduler, ekstra dybe. Skabe i forskellig udforming. to ekstra dybe skabe B. 70 cm. D. 115 cm. H. 120 cm. samt et skab uden indretning. B. 100 cm. D. 60 cm. H. 100 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4956221
12:30:00
Henrik Schouboe, landskab (cd)
Henrik Schouboe (1876-1949), landskab, olie på lærred, sign. i monogram, 66x81 cm. (80x95 cm).
Varenr: 4973118
12:30:59
Mappeskabe, sortlakerede låger med stålgreb
Mappeskabe, sortlakerede låger med stålgreb, hvorbag hylder og monteret på stålfødder. B. 92 cm. D. 41 cm. H. 116 cm. Fremstår med ridser samt andre brugsspor. Model foto, alle skabene er i samme stand, men mærker og brugsspor kan afvige fra det viste på modelfoto.
Varenr: 4977039

12:32:00
By Biehl, par mini Signatur ørelokker med diamant
By Biehl, par mini Signatur ørelokker udført i 18 kt. guld, hver prydet med diamant. Vejl. pris er 4.995,- Ligger i gaveæske. Denne vare er en del af konkursboet Guldsmed Mensel i Kolding Storcenter, som vil blive solgt henover de næste mdr.
Varenr: 4947270

13:23:00
Samling barne/pigesmykker af sterling sølv, dertil et smykkeskrin
Samling barne/pigesmykker udført i sterling sølv, bestående af 2 par ørestikker, ring, armbånd, dertil et smykkeskrin fra Aagaard. Vejl. pris er .... Denne vare er en del af konkursboet Guldsmed Mensel i Kolding Storcenter, som vil blive solgt henover de næste mdr.
Varenr: 4929100

13:24:00
3-pers sofa i lys uld
3-pers sofa i lys uld med løse hynder og ben af bøg. L. 200 cm. D. 85 cm. H. 75 cm. SH. 42 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4959239
13:28:00
Rasmus Christiansen & Victor Hagen Muller, landksaber & badende drenge (3)
Rasmus Christiansen (1863-1940) & Victor Hagen Muller (1894-1959), landskaber & badende drenge, alle sign. 24x24 cm. (29x28 cm). 33,5x31,5 cm). Største med fold. (3)
Varenr: 4973153
13:31:41
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>