Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 266  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Varenr: 5282503

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-07-2019
06:12:00
DKK 3.200
Karen Degett. Komposition med kvinde, planter og heksekunst
Karen Degett (1954-2011). Komposition med kvinde, planter og heksekunst, olie på lærred, sign. Degett 2006. 82 x 82 cm. Lærredet er ikke opspændt på blændramme. Hidrører fra kunstnerens bo.
Varenr: 5349636
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-07-2019
06:29:11
Et par pendler af metal og lakering i imiteret træ, model Dublin. (2)
Et par pendler af metal og lakering i imiteret træ, model Dublin. Ø. 30 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (2)
Varenr: 5358060

DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 17-07-2019
08:11:43
Bronzeskulptur, poserende nøgen mand
Bronzeskulptur, poserende nøgen mand i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. B. 34 cm. H. 35 cm.
Varenr: 5357119

DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 17-07-2019
08:40:00
RETURNED........
Rubrik annonce i Ekstra Bladet - 2 spalter á 345mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varenr: 5101703

DKK 3.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-07-2019
08:41:00
DKK 1.900
Råwerk. Lightwerk #45 Candleholder
Råwerk. Lightwerk #45. Håndlavet lysholder/vægskulptur af patineret kobber og jern. Denne nummereret LBW1-012. H. 50, B. 42, D. 7,5 cm. Fremstår med lettere brugsspor, herunder stearinrester.
Varenr: 5386089
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
08:59:10
Dansk møbelproducent. Sybord, egetræ
Dansk møbelproducent: Sybord af egetræ, med skuffe og fletkurv monteret med hjul. H 58 cm, B 55 cm, D 35 cm. Skuffen indeholder sygenstande .Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5384926
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:00:04
Finn Østergaard. Albert højrygget lænestol
Finn Østergaard. Albert højrygget lænestol med stel af forspændt bøgetræ, sæde og ryg flettet gjorder og nakkehynde betrukket med kanvas. Sædehøjde 40 cm. Formgivet 1978. Fremstillet hos Kvist Møbler. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5384920
09:00:42
DKK 650
Peter J. Lassen. Par væghængte bogkasser / moduler (2)
Peter J. Lassen. Par væghængte bogkasser / moduler af hvidlakeret MDF, front med hylder. Vægbeslag medfølger. Fremstillet hos Montana. H. 70 B. 70 D. 30 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og enkelte skruehuller indvendig. Ubrugt vægbeslag medfølger. (2)
Varenr: 5386114
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:01:27
DKK 850
Kai Winding. Skænk, teaktræ
Kai Winding. Skænk af fineret teaktræ, fronten med to låger bag hvilke hylder samt fem skuffer, afsluttet på sokkel. 1960'erne. H. 68 L. 164 B. 40 cm. Fremstår med nuanceforskel på topplade samt enkelte plet og ridser.
Varenr: 5385049
DKK 17.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:02:12
Niels O. Møller. Spisebord, model 12, 1960erne
N. O. Møller. Spisebord af fineret teaktræ, rektangulær plade med hollandsk udtræk, tilspidsede ben. Fremstillet hos J.L. Møller's Møbelfabrik. 1960'erne. H. 74 L. 180-296 B. 104 cm. Fremstår med skjolder på plade.
Varenr: 5386100
DKK 3.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:02:44
Dansk møbelproducent.. Tre-pers. sofa, 1940/50'eren
Dansk møbelproducent.. Tre-pers. sofa betrukket med brunt læder, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ, med sko af messing. 1940/50'eren. L. 190 cm. Fremstår nyligt ombetrukket, dog med pletter og snavset. Se vare nr. 5385648.
Varenr: 5385650
09:03:37
Gerard van den Berg, lænestol Gigi.
Gerard van den Berg, lænestol Gigi, betrukket med rødt uldstof, drejelig metalbase. Højde 67 cm, bredde 109 cm, dybde 82 cm. Designet i 1998. Fremstår med brugsslitage.
Varenr: 5385873
09:04:45
Art deco kommode
Art deco kommode af bemalet træ, front med tre skuffer med greb af træ. 1930'erne. H. 66 B.73 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor og mindre afslag. Nøgle mangler.
Varenr: 5386210
09:07:47
Sven Ivar Dysthe. Par loungestole med tilhørende bord fra Stokke, model Planet (3)
Sven Ivar Dysthe. Par lounge stole med vippefunktion. Betræk af grønmeleret møbelstof, firpasfød i forkromet stål med sko i valnød med tilhørende bord med plade i massiv valnød, model Planet. Fremstillet hos Stokke. Fremstår med enkelte pletter på siddehynder (3)
Varenr: 5385879
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:08:43
DKK 1.700
Dansk møbelproducent. Lænestol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med grønt stribet velour, negle/håndtag samt skråtstillede runde tilspidsede ben af teaktræ. 1950/60'erne. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5386235
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:09:34
DKK 700
Erik Magnussen. Z stol. Lænestol samt Steen Østergaard. Armstol (2)
Erik Magnussen. Z stol. Lænestol med rødlakeret stel. Ryg og sæde af kanvas. Formgivet 1965.H. 72 cm. SH. ca. 30 cm. Fremstår med brugsspor. Samt Steen Østergaard. Armstol af hvid formstøbt plast, løst sæde betrukket med orange uld. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Cado i 1976. Fremstår med ...
Varenr: 5386255
09:10:06
DKK 500
Bruno Mathsson. Lænestol, model Karin
Bruno Mathsson. Lænestol med stel af forkromet metal, løse hynder og armlæn betrukket med knapsyet lyst grønstribet vævet kunstmatriale, afsluttet på hjul. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Dux, model Karin. Fremstår med brugsspor og små pletter på betræk.
Varenr: 5386274
DKK 2.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:11:04
Spillebord, mahogni
Spillebord af fineret og massivt mahogni, opklappelig plade med afrundet hjørne, skuffe med sarg, tilspidsede ben. 1800 tallet slutning. H. 77 B. 93 D. 45-90 cm. Fremstår med brugsspor, et ben kan ikke foldes ud. Nøgle mangler.
Varenr: 5386277
09:11:36
Arne Norell. Et par safaristole model 'Scirocco' med sort læder (2)
Arne Norell (1917-1971). Et par safaristole model 'Scirocco' af asketræ udspændt med sort kernelæder, løse sædehynder betrukket med sort, knapsyet læder. Formgivet 1964. Fremstillet hos Aneby Møbler. H. 71. B. 66. D. 66 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Varenr: 5385876
DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:12:17
DKK 7.400
David Rowland stabelbare stole (6)
David Rowland 1924-2010. Seks stabelbare stole, model 40/4, sæde og ryg af fineret birk, stel af forkromet stål. H. 76/44, B. 45 cm. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Fremstår med brugsspor og ridser/mærker samt enkelte finerafslag. (9)
Varenr: 5385844
09:12:48
Alfred Homann. Fem stole, model 'Ensemble' (7)
Alfred Homann. Syv stabelstole model "Ensemble" med skal af kunststof, stel af forkromet stålrør. H. 83, Sh. 45 cm. Fremstår med slitage samt brugsspor, ridser og mærker. Fremstillet hos Fritz Hansen. (7)
Varenr: 5385878
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-07-2019
09:13:19
Lille bænk, egetræ
Lille bænk af massivt og fineret egetræ med udskæringer, opklappelig sæde herunder rum. 1900'tallets begyndelse. L. 110 cm. Nøgle mangler.
Varenr: 5386178
09:13:46
Lille dragkiste
Lille dragkiste afg bemalet træ, front med fire skuffer med greb af messing, kanneleret af profileret kvartsøjler. 1900'tallet. H. 99 B. 92 D. 44 cm. Fremstår med brugsspor og afskalninger. Nøgle medfølger, virker dog ikke til øverste skuffe.
Varenr: 5386216
09:14:26
DKK 450
En samling bijouteri. (550)
En samling bijouteri, bestående af: 50 armbånd af sort læder med div. charms, 100 armbånd med hjerteformet charm, 200 kugleformede charms. 200 cylinderformede charms. Fremstår ubrugte. (550)
Varenr: 5376989
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 17-07-2019
09:21:00
Samling Bijouteri smykker: Armbånd & charms, læder & metal (ca. 520)
Samling Bijouteri smykker, læder & metal. Bestående af: 100 armbånd af metal, 100 læder armbånd, 100 læderarmbånd med charms, 100 charms, 100 charms, samt 20 armbånd. NB: Kasse medfølger ikke. (ca. 520)
Varenr: 5240033
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-07-2019
09:59:00
Diamant-solitairering af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 0.63 ct
Diamant-solitairering af 14 kt. hvidguld, prydet med større diamant med ældre slibning ca. 0.51 ct. Måler ca. 5,24 x 5,08 x 3,05 mm. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI. Flankeret af 26 små brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.12 ct. Vægt ca. 2,1 g. Front Ø inkl. fatning 0,7 cm. Ringstr. 57/18,25.
Varenr: 5366711
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 17-07-2019
10:00:00
DKK 3.200
Toilettebord Fröseke Möbler
TOILETTEBORD, 1900-talets mitt, Fröseke möbler, stomme fanerad i mahogny, med 3 lådor i sargen, beslag i mässing, höjd ca 115 cm, yttermått ca 89x35 cm
Varenr: 5386369
DKK 1.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-07-2019
10:00:00
Se mere
John Ivar Berg akrylmålning
JOHN IVAR BERG (1916-2003): "Utsikt från Hotell Gorgaulio Madeira", monogramsignerad samt daterad 73,(på baksidan) akryl på duk, ca 70x96
Varenr: 5386370
10:04:00
Se mere
Arne Jacobsen, Svane sofa model 3321, Brown Label
Arne Jacobsen, 'Svanen', sofa model 3321, 'Brown Label', originalt betrukket med blåt kunstmateriale, opsat på shakerformet stel af aluminium, H. 78 B. 145 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958 til SAS-hotellet. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5357342
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-07-2019
10:04:17
DKK 16.500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 266  >>