Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 445  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Trix Ekspress , elektrisk togsæt
Trix Ekspress, elektrisk togsæt bestående af 7 lokomotiver, 23 vogne, 2 transformatorer, 37 sporskift eller kryds samt diverse skinnemateriel. Størrelse 1:87. Aldersrelateret slitage. Lauritz. com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5440857
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
10:45:08
Pendler, model Fiona & Baloo, pink & grå (4)
Pendler, model Fiona & Baloo, i farverne pink & grå, pendel m/ dots & knapper - velegnet til børneværelset m.m., Ø 20, H. 18 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte ...
Varenr: 5231277

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
10:47:00
Rud. Thygesen. Et sæt på seks armstole fra 'Kongeserien' (6)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Et sæt på seks armstole "Kongestolen", stel i mahogni, ryg monteret med med fransk, intakt flet. Sædehynder betrukket med patineret læder. Formgivet 1968. Fremstillet hos Botium.H. 83 cm. B. 54 cm. SH. 43 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, enkelte ...
Varenr: 5397106
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
10:49:50
Pendler, model Miss, orange (4)
Pendler, model Miss, orange, Ø 30, H. 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ske via et ...
Varenr: 5408197

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
10:54:00
Vitrineskab. Grå bemalet.
Vitrineskab, udført i grå bemalet træ. Profileret top, greb af patineret messing. To glaslåger hvor bag hylder, to skuffer samt to låger hvor bag hylder. H. 210 cm. B. 110 cm. D. 42 cm
Varenr: 5411360

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2019
10:57:38
DKK 500
Ströare silver
STRÖARE, silver, dubbelstämplad Johan Martin Johansson Göteborg 1929 samt tyska stämplar, livet med dekor av figurscener, höjd ca 13 cm, vikt ca 118
Varenr: 5439397
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
11:00:00
Se mere
Ring platina
RING, platina, 2 briljanter, ca 0,12 ct/st, smaragd, 1930-40-tal, ringstorlek ca 16,5 mm
Varenr: 5439398
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
11:03:00
Se mere
Golvlampa 1920-tal
GOLVLAMPA, 1920-tal, möjligen Tyskland, grönpatinerad, justerbar skärm, höjd ca 142 cm
Varenr: 5439399
DKK 5.560 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
11:06:00
Se mere
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, motiv av fåglar i kärve, signerad J Lingren, daterad 1918, olja på duk, ca 50x40 cm
Varenr: 5439400
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-09-2019
11:09:00
Se mere
Bertil Fridhagen
BERTIL FRIDHAGEN, sideboar, 1960-tal, för Bodafors, brännmärkt, ekfanér, 2 skjutbara dörrar, brännmärkt, höjd 65, 90x45 cm
Varenr: 5439401
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
11:12:00
Se mere
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Koskind. (6)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på seks hynder, betrukket med koskind. Ca. 3 cm i tykkelse. Første billede er modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (6)
Varenr: 5309660

DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
11:14:41
Karl-Erik Ekselius soffbord
KARL-ERIK EKSELIUS, "Krysset", soffbord, skiva fanerat i teak, benställnig i ek, höjd 54, 126x61 cm
Varenr: 5439402
11:15:00
Se mere
Patchwork tæppe af sort koskind. 260 x 160 cm
Patchwork tæppe af sort, slidstærkt koskind. 260 x 160 cm.
Varenr: 5337627

DKK 2.400 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
11:15:09
DKK 500
Bo Henriksen, figurkomposition
Bo Henriksen f. 1959, figurkomposition, akryl på lærred, sign. BH, 80x80 cm. (86x86 cm).
Varenr: 5440015
11:16:30
Pynte væg fontæne af blå dekoreret fajance.
Pynte væg fontæne af blå dekoreret fajance, med ansigter, blomster og bladværk, fineret bagplade til vægmontering. Portugal 1900-tallets anden halvdel. H. 89 cm. B. 44,5 cm. Bagplade fremstår med brugsslitage.
Varenr: 5440941
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
11:16:46
Marika Lang 2 st färglitografier
MARIKA LANG (född 1961): 2 st färglitografier ur mappen "Flärd", "Nobelmiddagen" samt "Östermalmshallen", signerade och numrerade 160/290 respektive 160/290, bladstorlek 82 x 61,5 respektive 61,5 x 82 cm; oramade.
Varenr: 5439403
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
11:18:00
Se mere
Verner Panton. Tivoli VP One, lounge stol
Verner Panton. Tivoli VP One, lounge / lænestol med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med sort polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Fremstår med få brugsspor, dog let skævhed på stel.
Varenr: 5437608
11:20:10
DKK 650
Brdr. Andersen / ByKato. Sofabord, egetræ
ByKato. Sofabord med topplade af grønligt laminat, stel med tilspidsede af massivt egetræ. Fremstillet hos Brdr. Andersen. H. 45 L. 120 D. 69 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5437610
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
11:20:34
DKK 700
Par armstole, rococoform, franskflet (2)
Par armstole af udskåret massivt nøddetræ, sæde og ryg af fransk flet, løse sædehynder betrukket med mønstret stof medfølger. Rococoform, Fremstår med lettere brugsspor, et armlæn lettere leddeløst. (2)
Varenr: 5437455
11:20:58
Ritningsset Svenska Amerikalinjen
RITSET, 1900-talets första hälft, i etui, etuiet plakettmärkt "B.G. Lindblad Premium vid mask. ex. av 3:e kl den 8/4 1941 från Svenska Amerika Linjen", etuiets storlek ca 27x10 cm
Varenr: 5439404
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
11:21:00
Se mere
Aage hundevad. Skænk, egetræ
Aage hundevad. Skænk af fineret egetræ, front med to skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Fremstillet hos Hundevad & co. 1960'erne. H. 66 L. 138 D. 43 cm. Fremstår med læettere brugsspor og lettere nuanceforskel på topplade.
Varenr: 5438511
11:21:14
Erik Buch. Spisestole, egetræ (10)
Erik Buch. Spisestole med stel af massivt egetræ, sæde og ryg betrukket med brunt læder. Fremstillet hos Oddense Maskinsnedkeri, model OD49. Formgivet 1968. H. 80 cm, SH. 46 cm. Fremstår med brugsspor, slitage i betræk samt en stol med hul i betræk og en med åben keder. (6)
Varenr: 5438540
DKK 4.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
11:21:51
DKK 3.400
Heltborg indskudsborde.
Dansk Møbelproducent. Par indskudsborde af palisander. Fremstillet hos Heltborg Møbler. H. 45 B. 40 cm. Domus Danica. Fremstår med brugsspor samt skjolder.
Varenr: 5438450
11:22:12
Dansk møbelproducent. Sofabord, massivt egetræ
Dansk møbelproducent. Sofabord af massivt sæbebehandlet egetræ, rektangulær plade, medeformet stel. 1960'erne. H. 54 L. 161 D. 59 cm. Fremstår med brugsspor og tørresprækker.
Varenr: 5438761
11:22:52
Harald Relling. Skammel, model Wing
Harald Relling. Skammel med stel af forkromet stål og palisander, løs hynde betrukket med brunt skind. 1980'erne. Fremstillet hos Westnofa, model Wing. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5438547
11:23:11
DKK 450
H. J. Wegner. Sengebord, teaktræ
Hans J. Wegner. Sengebord af massiv og fineret teaktræ, front med skuffe og rum. Fremstillet hos Ry Møbler. H. 47,5 x 48 x d.35 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5438651
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
11:23:32
DKK 1.800
Matgrupp i barockstil
MATGRUPP, barockstil, omkring mitten av 1900-talet, stomme i ek, rikligt skulpterad, bestående av matbord och 6 stolar, bordets höjd 74, 150x90 samt 2 utdragbara skivor på kortsidorna á 52, sitthöjd på stolar ca 45 cm
Varenr: 5439405
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-09-2019
11:24:00
Se mere
John Mortensen, spisebord, egetræ
John Mortensen. Spisebord af fineret egetræ med udtræk, fire tillægsplader med sarg medfølger Fremstillet hos Heltborg Møbelfabrik. H. 72 L. 129-329 cm. Fremstår brugsspor, flere mindre afslag ved udtræk.
Varenr: 5438274
11:24:14
H. J. Wegner. Fire spisestole / stabelstole, model ch42 (4)
H. J. Wegner. Fire spisestole / stabelstole med stel af massivt ubehandlet bøgetræ, kopstykke af fineret bøgetræ. sæde med flettet gjorder. Fremstillet hos Carl Hansen & søn, model CH42. Fremstår med lettere brugsspor og mindre skjolder på flet. (4)
Varenr: 5438635
11:24:38
Dansk møbelproducent. Kommode, nøddetræ, 1940'erne
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret nøddetræ, front med tre skuffer. 1940'erne. H. 62 B. 50 D. 40 cm. Fremstår med skjolder på topplade.
Varenr: 5438687
11:25:19
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 445  >>