Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 393  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bord design Claesson Koivisto Rune
CLAESSON KOIVISTO RUNE, soff/sidobord, 3 st, "Montana", "Arizona", "Ihio", Dux, polerat stål, höjd ca 27 cm. . PROVENIENS: DUX
Varenr: 5280166
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-03-2019
21:28:00
Se mere
Romersk skola oljemålning
ROMERSK SKOLA (omkring 1700): Cimon och Pera/ Caritas Romana, olja på duk, ca 115x90 cm. . PROVENIENS: Alice Ehrenborg, Kråks Herrgård, Västergötland
Varenr: 5280167
DKK 8.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:29:00
Se mere
Sybord Bertil Fridhagen Bodafors
BERTIL FRIDHAGEN, sybord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, teak och björk, korg och låda med syinredning, på hjultrissor, märkt SMF Bodafors, höjd ca 60, skivan 60x60 cm, 2 klaffar á 30 cm
Varenr: 5280168
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-03-2019
21:30:00
Se mere
Ampel Edgar Böckman
EDGAR BÖCKMAN, ampel, Höganäs, lysterglasyr, elektrifierad, diameter ca 34 cm, höjd ca 62 cm
Varenr: 5280169
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:31:00
Se mere
Stol allmogetyp
STOL, 1800-tal, barockstil, bemålad, sitthöjd 49 cm
Varenr: 5280170
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:32:00
Se mere
Brevkniv Flora Danica A Michelsen
BREVKNIV, Royal Copenhagen, i etui, Flora Danica, A. Michelsen, Sterling, Denmark, längd ca 24 cm
Varenr: 5280171
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:33:00
Se mere
Reklame, neonbogstaver, Tyskland, ca. 1970 ( 11)
Sæt reklame-/neonbogstaver, Tyskland ca. 1970. Todelt konstruktion af plademetal med kulørt lakering. Oprindelig fremstillet til en udendørs reklame med neonrør. Mål maks. ca. H. 70/40 cm, B. 92 cm, D. 15 cm. Fremstår med enkelte aldersrelaterede brugsspor, urenset, delvist med rust, ...
Varenr: 5275874
DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:33:00
DKK 2.421
Karmstol
KARMSTOL, 1800-talets slut, nyrenässans, skuren dekor med lejonmaskaroner, framben med hjultrissor, omklädd med tyg föreställande hundar, sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 5280172
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:34:00
Se mere
Asplund spegel
ANYA SEBTON & EVA LILJA LÖWENHIELM, "Otto", spegel, Asplund, formgiven 2016, ram och hylla i svartlackerad metall, rökfärgat spegelglas, diameter ca 80 cm. . Detta föremål ingår i tema-auktionen "Scandinavian Design"
Varenr: 5280173
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:35:00
Se mere
Engelsk George III-form chatol af eg med overskab (2-delt), 1800-tallet
Engelsk chatol / 'bureau bookcase' af eg med vitrineoverskab (2-delt) George III-form. 1800-tallet. Overskab med sprossede glaslåger. Bag skriveklap, 'pigeion holes', små skuffer og låge/rum. Profileret top med tandsnit. Sokkel med 'bracket feet' Beslag og greb af messing. Brugspræg og ...
Varenr: 5283116
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:35:00
Gärsnäs karmstolar
ÅKE AXELSSON, ''Riksdagen'', karmstolar, 4 st, Gärsnäs, stomme i betsad bok, stoppad klädsel i grå textil och skinn, stämplade undertill, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 5280174
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:36:00
Se mere
Collier odlade saltvattenspärlor
COLLIER, odlade vita saltvattenspärlor ca 6,6-6,8 mm, rosa överton, mycket god lyster, mycket god orient, lås, 18 k guld, dekor av halvpärlor resp. åttkantslipade diamanter, 0,03 ct, längd ca 70 cm
Varenr: 5280175
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:37:00
Se mere
2 Vintage Schreibmaschinen (2)
2 Vintage Schreibmaschinen mit Etui. Maße ca.: 35 x 35 cm, T.15 cm, 30 x 40 cm. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5219659
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:37:00
DKK 298
Bojaner Kina 1700-tal
BOJANER, 2 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), ovoid form, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, höjd ca 15-20 cm
Varenr: 5280176
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:38:00
Se mere
Matbord teak
MATBORD, teak, 1950-tal, rund modell med två iläggsskivor á 45 cm, diameter 110 cm, höjd ca 72 cm
Varenr: 5280177
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-03-2019
21:39:00
Se mere
Ring 18 k guld
RING, 18 k guld, odlad saltvattenspärla, bekransad av fasettslipade safirer, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt 3,4 g
Varenr: 5280178
21:40:00
Se mere
Torgny Larsson
TORGNY LARSSON (född 1957): Kompositon, osignerad prototyp, patinerad brons, höjd stensockel 30 cm
Varenr: 5280179
21:41:00
Se mere
Spegel nyrokoko
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, bronserad ram, dekor i pastellage, ca 145x68 cm
Varenr: 5280180
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:42:00
Se mere
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, hvid / chrom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, hvid / chrom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varenr: 5268861

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
21:42:00
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, 1800-talets första hälft, senbarock, England, tvådelad stomme fanérad i mahogny, underdelen på lejontassar, med 5 byrålådor i sargen med beslag i mässing, överdelen med dörrpar i vitrin, handblåsta glas med spår av luftbubblor, invändigt med hyllplan klädda i plyschtextil, krönet med skuren dekor, höjd ca 218 cm, yttermått ca 143x42 cm
Varenr: 5280181
DKK 6.410 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:43:00
Se mere
Olle Nyman färglitografier
OLLE NYMAN (1909-1999) färglitografi, signerad och numrerad, Olle Nyman 90, 210/300, bladmått ca 42x49 cm
Varenr: 5280182
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:44:00
Se mere
Fransk trostehagle kaliber 36/410
Fransk troste hagle kaliber lidt mindre end 36-ca 410. Løp 72 cm. med skygger. Produsent Dàrmes et Cycles De saint-Etienne. Alderes relatert stand virker mekanisk. Krever våpen tillatelse. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer...
Varenr: 5252020
DKK 1.156 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26-03-2019
21:44:00
DKK 231
Spansk enkelt løp hagle kaliber 12/70
Enkelt løpet hagle kaliber 12/70. Produsent Ugartecher Eibar. Bruks preket, skygger i løpet og løs mekanisme. krevervåpen tillatelse. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varenr: 5252025
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26-03-2019
21:44:00
DKK 231
Halsband 14 k guld
HALSBAND, 14 k guld, fantasimodell, Italien, bredd ca 0,7 mm, längd ca 45 cm, vikt ca 1,9 g
Varenr: 5280183
21:45:00
Se mere
Gunnar Asplund oljemålning
GUNNAR ASPLUND (1885-1940): Båtmotiv, signerad och daterad Gunnar Asplund 1964, olja på duk, ca 38x46 cm
Varenr: 5280184
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:46:00
Se mere
Bogreol, dekoreret med tandsnit
Bogreol, dekoreret med tandsnit. H. 199 cm. D. 30 cm. B. 115 cm. Front med 5 hylder. Fremstår med almindelige brugsspor, ridser og mærker.
Varenr: 5279024
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:47:00
Orientmatta Bakhtiari Shalamzar 1940-tal
ORIENTMATTA, Bakhtiari från byn Shalamzar, semiantik 1940-tal, ca 354x260 cm. . LITTERATUR . Peter Willborg: Chahâr Mahal va Bakhtiâri including the Feridân Area. Village, Workshop and Nomadic Rugs of Western Persia, 2002, jämför mattorna på sidan 318-319, bild 272 och 273.
Varenr: 5280185
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:47:00
Se mere
Stig Danielsson akverall
STIG DANIELSSON (1935-2012): Trädgårdsmotiv, signerad, akvarell, ca 30x40,5 cm
Varenr: 5280186
21:48:00
Se mere
Verve 1952:27-28
Verve. Revue artistique et littéraire. Vol. I, no 1 . Paris (Éditions de la revue Verve) 1937, 4 litografier efter Léger, Miró, Rattner, Borés, m.m., mått ca 36x27
Varenr: 5280187
21:49:00
Se mere
Francesco Cozza etsning
FRANCESCO COZZA (1605-1682): Cimon en Pero, etsning, bladmått ca 28x33 cm. . PROVENIENS: Alice Ehrenborg, Kråks Herrgård, Västergötland
Varenr: 5280188
21:50:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 393  >>