Vurdering
12345...344»   Varer pr. side   10294 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
2 melerede islandske lammeskind, str. XL
2 melerede islandske lammeskind str. XL . Mål er ca. 104x74 cm. Tyk og blød kvalitet. Bemærk at stole medfølger ikke. (2)

Varenr: 5557251

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 15-07-2020
18:49
Verner Panton, Benny Frandsen mfl., tre pendler (3)
Verner Panton. Pantop pendel af grønlakeret metal. Fremstillet hos Verpan. Ø 30 cm. Benny Frandsen 'Jaws' pendel af lakeret metal. Fremstillet hos Frandsen Lightning. H. 39 cm. samt glaspendel med forkromet fatning. H. 40 Ø 30 cm. Glaspendel med brugsspor (3)

Varenr: 5714333
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-07-2020
18:49
Brillantring af 9 kt. guld og platin, i alt 0.36 ct
Brillantring af 9 kt. guld og platin prydet med 3 brillantslebne diamanter, i alt 0.36 ct. Farve: Cape (N). Klarhed: P1. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 1,9 g. Front B. 0,40 cm. Ringstr. 54/17.

Varenr: 5693867
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 15-07-2020
18:50
Bådformet sofabord af teak og eg, 1950'erne
Bådformet sofabord af teak og eg, 1950'erne. Skuffer i ender, plade med kehlet kant samt ben med 'sko' af messing. H 58, 117 x 55 cm. Brugsslitage.

Varenr: 5714640
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-07-2020
18:50
DKK 850
Dansk møbelproducent, Spisebord i eg med holl. udtræk.
Dansk møbelproducent. Spisebord med hollandsk udtræk af fineret egetræ. L. 135/234 cm. B. 85 cm. H. 75 cm. Fremstår med alderssvarende brugsspor i form af bl.a. mærker samt pletter.

Varenr: 5714713
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 15-07-2020
18:50
Schaftleuchter Gelbguß, Deutschland, 17.Jh.
Schaftleuchter Gelbguß, Deutschland, 17.Jh. Mittig aufsteigender flacher Tellerfuß mit 2-fach balustiertem Schaft zwischen Wulstringen. HxDm: 30 x 20cm. Alters- und Gebrauchsspuren, minim. Dellen am Standring.

Varenr: 5715452
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-07-2020
18:50
DKK 410
Gucci. Dameur model 3000.2.M
Gucci. Damearmbåndsur med urkasse af forgyldt stål, gylden urskive med time- og minutviser, romertal på lynetten. Riflet krone med logo. Quartzværk. Diam. Ø33 mm. Fremstår ubrugt, batteriskift bør dog påregnes. Original æske, stemplet garanti og hang-tag medfølger, år 2000.

Varenr: 5707301
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 15-07-2020
18:50
DKK 3.600
Skytteforeningsriffel Otterup Standard kal 22
Skytteforeningsriffel Otterup Standard kal 22. Våbennummer 22395. PL 66 cm, TL 111 cm. Brugsspor. SKV eller våbentilladelse påkrævet.

Varenr: 5712625
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-07-2020
18:51
To skandinaviske lammeskind (2)
To skandinaviske lammeskind, hvide/lyse. Tyk og blød kvalitet, Mål ca. 60 x 100 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Stol medfølger ikke (2)

Varenr: 5689569

18:52
Kayser Zinn, Jugendstil Bügelschale/Henkelschale
Kayser Zinn, Jugendstil Bügelschale/Henkelschale. Zinnschale, Schlingstengel als Henkel, mit einer Tulpenblüte, mit floralem Jugendstildekor. Unterseitig bezeichnet 'Kayserzinn 4308' , Maße ca. 30 x 30 cm, H. ca. 21 cm. Gebrauchsspuren.

Varenr: 5707196
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-07-2020
18:52
DKK 410
Danmark: 11 skillingsmønter (11)
Danmark: ½ SK RM 1868 1-H7, 1 SK RM 1867, 1869, 1870, 1871, 1872 2-H6, 4 SK RM 1867 3-H5A, ½ RMSK 1852 1-H13, 1 RMSK 1852 2-H12A, 1 RBSK 1853 4-H12C, ½ SK RM 1857 8.2-H17B. (11)

Varenr: 5708710
18:52
DKK 700
Buste af ung kvinde
Buste af ung kvinde fremstillet i kunstmateriale h. 59 cm.

Varenr: 5713372
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-07-2020
18:52
Kurt Nielsen, 2 halskæder med henh. Red Currant og et vedhæng i form af Anker, sterling sølv
Kurt Nielsen, 2 halskæder med vedhæng udført i sterling sølv, ene er et Mini Red Currant vedhæng og et vedhæng i form af Anker. Længde på kæderne er justerbare på 60, 70 og 80 cm. Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen.

Varenr: 5687051

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 15-07-2020
18:53
Alliancering med 5 rubiner, 14 kt. hvidguld
Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 5 runde facetslebne rubiner. Ringstr. Ø 16½ mm. = str. 52. Vægt ca. 2,3 gram. Vejl. pris er 4.995,-.

Varenr: 5704662

DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 15-07-2020
18:53
DKK 650
Kuatre Spanien, Piedestal i klassiske stil af nyere dato
Piedestal i klassiske stil af støbt stenart , rigt dekoreret med græsk friser, blade ornamentik gennembrudt sider, H. 95 31,5 x 31,5 cm. af nyere dato, utydeligt sign. Salavor Tanjuan logo fra Kuatre spansk dekor/lamper , i toppen. Lette brugsspor.

Varenr: 5712654
18:53
DKK 500
Herman Siersbøl, par brillant ørestikker, ca. 0.06 ct
Herman Siersbøl, par solitaire brillant ørestikker, udført i 14 kt. hvidguld, hver prydet med brillant på ca. 0.03 ct. Samlet ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS.

Varenr: 5668698

DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 15-07-2020
18:54
Perlestreng med semibarokke Akoya Saltvands Kulturperler, samt par ørestikker med ferksvands kulturperler
Perlestreng med semibarokke hvide Akoya Saltvands Kulturperler i forløb, perlediam. ø fra 4-7,8 mm.

Varenr: 5659285
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 15-07-2020
18:54
Bronzefigur af balletpige
Patineret massiv bronzefigur af balletpige på rund sokkel af marmor. Kopi efter Milo. H. 29 cm. Af nyere dato.

Varenr: 5399184

DKK 1.900 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-07-2020
18:55
Paar Jugendstil-Klavierleuchter, Tombak, um 1900 (2)
Paar Jugendstil-Klavierleuchter, Tombak, um 1900. schwenkbarer Leuchter, zylindrische Tülle mit den scheibenartigen Tropfenfängern. L. je ca. 23 cm. Gebrauchsspuren. (2)

Varenr: 5706208
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-07-2020
18:55
DKK 298
2 Leuchter, Gelbguß, 15./16.Jh. (2)
2 Leuchter, Gelbguß, 15./16.Jh. Flache Rundfüße mit hochgeschlagenem Rand, davon 1 Leuchter konzentrisch gerillt und mit Scheibennodi. Zylindrische Tüllen, 1x rund durchbohrt. HxDm: 16/18,5 x 12,5/13,5 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Dellen und Bestoßungen, 1 Leuchter mit gelöteter ...

Varenr: 5715461
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-07-2020
18:55
DKK 1.266
Vintage herrering med onyx, 14 kt. guld
Vintage herrering udført i 14 kt. guld, prydet med ilagt onyx. Ringstr. Ø 19,25 mm. = str. 60. Vægt ca. 6,3 gram.

Varenr: 5715516
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 15-07-2020
18:55
DKK 950
Dansk Møbelfabrikant. Teak spisebord
Dansk Møbelfabrikant. Teak spisebord med hollandsk udtræk. 1960'erne. L 135 cm. (237 cm). B 85 cm. H 73 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor herunder mærker på pladen.

Varenr: 5713265
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 15-07-2020
18:55
Danmark: 2 RBS 1842
Danmark: 2 RBS 1842 VS 5-H10

Varenr: 5708698
18:55
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302, SAS Hotel
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af bruneret metal, betrukket med lysebrunt anilin læder. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, stemplet herfra. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstillet i begrænset oplag til...

Varenr: 5635449
DKK 38.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15-07-2020
18:56
DKK 19.000
Persisk Nain. 82x128 cm
Persisk Nain tæppe. uld på bomuld. 82x128 cm.

Varenr: 5618322

DKK 2.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-07-2020
18:56
4 Bll. Shosak Miyata (4)
4 Bll. Shosak Miyata ( geb.1946 ). 1985. Mischtechnik auf Papier, signiert, datiert, hinter Glas gerahmt, ca. 21 x 30 cm, mit Rahmen: ca. 52 x 73 cm. Risse am Rand. Shosak Miyata studierte 1966-1969 an der Musashino Art-University in Tokio, Japan. Seit 1975 lebt er in Hamburg. 1976 studierte er ...

Varenr: 5709118
18:57
DKK 484
Reol af teak, 1960'erne
Reol af fineret teak, 1960'erne. Monteret med nyere ben. H 119, 121 x 30 cm. Alm. brugsspor.

Varenr: 5713219
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-07-2020
18:57
DKK 650
Khamseh Tæppe Persien. 290 x 140 cm
Khamseh tæppe Persien, Uld på bomuld mål: ca. 290 x 140 cm. Brugsspor

Varenr: 5701958
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 15-07-2020
18:58
Vintage ring i 14 kt. guld med diamant ca. 0.04 ct.
Ring i 14 kt. guld isat en diamant på ca. 0.04 ct. Farve: Weselton/H. Klarhed: Vs1. Ringstr. Ø17.5/54.5. Vægt 3.2 gr.

Varenr: 5705430
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-07-2020
18:58
DKK 450
Samling diverse jordfund (15)
Samling diverse jordfund fra flere tidsaldre bestående af knapper, armring Ø 7 cm, spænder, ringe mm. Brugsspor, ir og rust. (15)

Varenr: 5708697
18:58
12345...344»