Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   194 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen 'Flora Danica' lille terrin nr. 3582 med
Royal Copenhagen 'Flora Danica' lille terrin dessin nr. 20/3582, dekoreret med motiv af 'Crepis virens y capillaris Fr' og 'Antirrhinum Orontium L', låg prydet med pousserede blomster. L. 15,5 cm. H. 14 cm. 1.sortering.

Varenr: 6059237
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:42
DKK 8.800
Ubekendt kunstner. kompositioner (2)
Ubekendt kunstner. kompositioner på lærred. sign med monogram. 20 x 20 cm (24 x 24 ) (2)

Varenr: 6051566
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-07-2021
20:42
Norman Foster vinglas, 0,2 l - stål/golden
Stelton

 DKK 249,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Frits Henningsen. Lænestol, 1900-tallets midte
Snedkermester Frits Henningsen. Lænestol med ben af mahogni, overpolstret med lammeuld, H. 83 B. 65 sædehøjde 40 cm. Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varenr: 5954484
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
20:49
Moderne brillantring af 18 kt. hvidguld - i alt ca. 0.18 ct.
Moderne brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større og 20 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet med italienske gold Hallmarks. Vægt ca. 1,8 g. Ø 0,56 cm. Ringstr. 53,5/17.

Varenr: 6055469
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:50
Gaetano Sciolari. Væg/loftslampe i guldfarvet metal
Gaetano Sciolari. Væg/loftslampe i guldfarvet metal med 20 lyskilder. H. 38 cm, L. 95 cm, B. 95 cm. Fremstillet af S.A. Boulanger. Fremstår med brugsspor, overfladerust.

Varenr: 5990911
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:51
Kinesisk urne samt bordlampe. 20 årh. (2)
Kinesisk urne samt bordlampe af porcelæn dekorerede i blåt med blomster og grene motiver. Urne H. 24 Ø 22 cm. Lampe H. 32,5 cm. med sokkel uden messing montering, begge 20 årh. (2)

Varenr: 6046471
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:08
Aage Gitz-Johansen. Tre indrammede træsnit fra 1940'erne (cd) (3)
Aage Gitz-Johansen (1897-1977). Tre indrammede originale træsnit, trykt i 1940'erne i 300 eksemplarer af Simon Gullander, Skjern, usign. 17 x 23,5 cm (20 x 26 cm). (3)

Varenr: 6035122
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:13
DKK 850
Aage Gitz-Johansen. Fem indrammede træsnit fra 1941/1942 (cd)(5)
Aage Gitz-Johansen (1897-1977). Fem indrammede originale træsnit, motiver med dyr og mennesker, trykt i 1941/42 i 300 eksemplarer af Simon Gullander, Skjern, usign. 17 x 23,5 cm (20 x 26 cm). (5)

Varenr: 6030823
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:13
Poul Henningsen PH Stolen - lys
PH Furniture

 DKK 6.490,00
NYHED LAURITZshop

W. & S. Sørensen m.fl. Samling diverse moderne bestikdele af sølv og sterlingsølv (30)
W. & S. Sørensen m.fl. Samling diverse bestikdele af sølv og sterlingsølv i moderne mønstre, bl.a. flere dele 'Kent' og 'Patricia', bestående af: 7 skeer (L. 18-20 cm), 12 kage-/dessertgafler (14-14,5 cm), 4 te-/kaffeskeer (11,5-11,8 cm), 3 serveringsspader (16-20,5 cm), 1 saltske (5,8 cm), 1 ...

Varenr: 5959327
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:15
Murano. Venetiansk væglampe af mundblæst glas
Murano. Venetiansk væglampe af riflet mundblæst glas med én svungennedadvendt lysarm og prydet med blomster og bladværk. Lysarme og ornamentik aftagelige. Cirka H. 40, B. 20, D. 30 cm. Fremstår usamlet.

Varenr: 6053902
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2021
21:19
Smaragd- og brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 6.55 ct
Smaragd- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større dråbeformet smaragd på ca. 2.75 ct. Smaragden måler ca. 13,02 x 8,62 x 5,32 mm., flankeret af talrige brillantslebne diamanter hvorimellem smaragdgrøn emalje, i alt ca. 3.80 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. 1900-tallets ...

Varenr: 6027474
DKK 48.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
08:10
DKK 24.000
Hübsch, samling boligtilbehør. (11)
Hübsch, samling boligtilbehør bestående af fire bomuldspuder med hvid påsyet dekoration 45 x 45 cm. Vase af blå keramik H. 11,5 cm. Tre dåser af keramik med trælåg på bakke af træ. Bordlampe. Vase af blåt glas H. 25 cm. To guldfarvede vaser H. 23, 20 cm. Lampe af forkromet stål H. 40 cm. Fremstår...

Varenr: 6052802

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:19
Par vitriner sølvbemalede vitriner i rokoko stil (2)
Par vitriner sølvbemalede vitriner i rokoko stil, med rocailler og bladværk. 20/21. årh. H. 214, B. 66, D. 40 cm. Fremstår med slid af bemaling og en revne i glasset, en låge binder. (2)

Varenr: 6048158
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:49
Randers Sølv, armring af sterling sølv
Randers Sølv, armring udført i sterling sølv " dobbelt/spejlvendt" Omkreds ca. 20½ cm. Vægt ca. 54 gram. Vejl. pris er 3.550,-.

Varenr: 6057466

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
09:50
Royal Copenhagen. Samling hvedekorn (67)
Royal Copenhagen. Samling hvedekorn bestående af 23 frokosttallerkner nr.14221, 14 kopper nr.14230, 20 underkopper nr.14230,7 Kuvertaskebægre nr.14246, 1 salt/peber sæt, 1 Lysestage, 1 Sukkerskål nr.14227 Alle dele er 1. sort.(67).

Varenr: 6059560
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
12:12
Connection lås af oxideret sterling sølv med brillanter, med en kæde medfacetslebne grønne smykkestens perler
Connection lås af oxideret sterling sølv, prydet med 20 brillanter, samlet ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Dertil en ubrugt halskæde med facetslebne grønne smykkestens perler. Ant. agat. Perlediam. 12 mm. Længde incl. lås 46½ cm.

Varenr: 6032465
DKK 4.400 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
12:22
Design By Us Hard To Resist spisebord
Design By Us

 DKK 28.990,00
NYHED LAURITZshop

House of Amber. Halskæde af rav, ca. 20 g
House of Amber. Halskæde af cognacrav i doseret forløb med skruelås. Perlemål ca. 1-2,5 cm. Kæde længde ca. 60 cm. Vægt ca. 20 g. Vejl. udsalgspris 3.495 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen...

Varenr: 6005448

DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2021
15:38
Liebherr indbygnings vinkøleskab & sommelier skuffe m/ brugsanvisning
Liebherr, indbygnings vinkøleskab model Grand Cru WKEgw 582-20 samt tilhørende sommelier skuffe. Indkøbt juli 2020, men aldrig monteret eller brugt. Dewr medfølger diverse tryksager. Fremstår uden brugsspor, håndteringsmærker kan dog forekomme. Vejl. udsalgspris på vinkøler er 17999,- Lauritz.com...

Varenr: 6030720
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
17:18
DKK 1.700
Et par amerikanske kommoder af bejdset træ, 20 årh. (2)
Et par amerikanske kommoder af bejdset og lakeret træ, skuffer i front, konkav i toppen H. 77 B. 83 D. 50 cm.20 årh. Fremstillet i asien for "American furniture" Fremstår med enkelte mærker samt manglende greb. (2)

Varenr: 6059953
DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2021
18:01
Peter J. Lassen. Montana ENTRE modul, D. 20 cm
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana ENTRE modul, model 4229. Modulet er med klap låge, bag hvilke opbevaringsmulighed til sko. Produceret i 12 mm MDF der er lakeret med vandbaseret lak farve 148 Flint. Ophængsliste medfølger. H. 46,8 cm. x B. 69,6 cm. x D. 20 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med...

Varenr: 6059990
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2021
18:19
Raymond Weil 'Othello'. Herreur i stål med sølvgrå skive, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Raymond Weil, model Othello, ref.nr.: 2311, i urkasse af stål, sølvgrå skive med romertal, datoangivelse ved 3" position, centreret sekundviser, safirglas, monteret med stållænke, quartz urværk. Ø. 37,2 mm. Indvendig L. ca. 20 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på safirglas. ...

Varenr: 6048068
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
18:55
Luka Design, Contineltal 140 seng
Luka Design, Kingsize Continental dobbeltseng, polstret med stengrå kunstlæder. Lidt om selve konstruktionen af sengen Topmadras: 6 cm tyk topmadras består af 100% T28 memoryskum, som har ekstra trykaflastende egenskaber. Et ekstra lag med fibervat sikrer en behagelig topmadras med ”stop ...

Varenr: 5960878

DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
19:00
Edvard McCartan, kopi efter. Skulptur iform af jagtgudinden Diana
Edward McCartan (1879-1947), kopi efter. Skulptur i form af jagtgudinden Diana, bronzepatineret metal, på sokkel af marmor 2000-tallet. H. 31.5. B. ca. 20 cm. Modelfoto

Varenr: 5919104

DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2021
19:01
Luka Design, Kingsize Continental 180 dobbeltseng med gavl samt sideborde, model Regina
Luka Design, Kingsize Continental dobbeltseng med gavl, model Regina, polstret med stengrå kunstlæder. Lidt om selve konstruktionen af sengen. Topmadras: 6 cm tyk topmadras består af 100% T28 memoryskum, som har ekstra trykaflastende egenskaber. Et ekstra lag med fibervat sikrer en behagelig ...

Varenr: 5960909

DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
19:10
Poul Henningsen PH Slangetaburet - grøn satin
PH Furniture

 DKK 4.490,00
NYHED LAURITZshop

Verner Panton. Wire Cube i farven 'Snow'
Verner Panton (1926-1998). Wire Cube, i farven 'Snow', udført i 5 mm tråd, kan bruges enkeltvis eller sammen, som rumdeler, små borde, reoler eller magasinholdere. H. 34,8cm. x B. 70,1 cm. x D. 20 cm. Ophæng og clips til topplader medfølger ikke.

Varenr: 6060481
DKK 1.400 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2021
19:15
Luka Design, Kingsize Continental 180 dobbeltseng med gavl, model Regina

Varenr: 5960753

19:20
DKK 700
Parti på 32 pendler, model Mathilde, sort og silver, Ø 20 cm (32)
Parti på 32 pendler, model Mathilde, henholdsvis 16 hammerslået sort metal, og 16 hammerslået silver, diam. Ø 20 cm. Ligger enkelt indpakkede i org. emb. (32)

Varenr: 6061171

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
19:28
Luka Design, Continental 140 dobbeltseng med gavl, model Regina
Luka Design, 140cm. Continental dobbeltseng med gavl, model Regina, polstret med sort Inari100 uldstof. Lidt om selve konstruktionen af sengen. Topmadras: 6 cm tyk topmadras består af 100% T28 memoryskum, som har ekstra trykaflastende egenskaber. Et ekstra lag med fibervat sikrer en ...

Varenr: 6049640

DKK 9.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
19:30
DKK 5.200
Fritstående skrivebord af massivt lakeret bejdset ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret bejdset ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv ask, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Varenr: 5903144

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
19:47
Diamantbroche af guld og sølv prydet med udskåret smaragd i antik stil
5737 - Antik diamantbroche af guld og oxideret sølv prydet med større udskåret smaragd omkranset af talrige større og mindre enkelt- og brillantslebne diamanter samt enkel old-cut diamant, i alt ca. 2.60 ct. Farve: Cape - Light Yellow (M-N) - (D-Z). Klarhed: VS-SI-P1. 1900-tallet. Vægt ca. 23,7...

Varenr: 6055683
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
19:47
12345...7»