Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
123»   Varer pr. side   65 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Pedersen. Spisebord, model Gate. 160x90 cm
Henrik Pedersen for HOUE, spisebord model Gate. Bordplade af hvid laminat med sort kant, bordben af massivt sortlaseret ask. L. 160 cm., B. 90 cm., H. 75 cm. Fremstår ubrugt i brudt, original emballage. Modelfoto

Varenr: 6115655
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
16:32
Henrik Tengler. Syv armstole, model Chairman, rød (7)
Henrik Tengler. Syv armstole med stel af børstet stål, kopstykke af formbøjet ahorntræ, sæde og ryg betrukket med rødt læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen, model Chairman. Sh. 43 cm. Fremstår med brugspatina, slitage / lakafslag på kopstykker, mindre trykmærker kan ...

Varenr: 6119063
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
DKK 3.800
Kay Bojesen søpapegøje
Kay Bojesen

 DKK 799,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Henrik Tengler. To-pers. sofa / bænk model Chairman, rød læder
Henrik Tengler. To-pers. sofa / bænk med stel af børstet stål, formbøjet kopstykke af ahorntræ, sæde og ryghynde betrukket med rødt læder. Formgivet i 1996. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. L. 133 cm. Fremstår med brugspatina, kopstykke med kanthak på lak.

Varenr: 6119135
DKK 3.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
20:14
Hans Jørgen Roulund. Nyrokoko serveringsspade af sølv, København 1850
Nyrokoko serveringsspade af sølv med gennembrudt laf rigt dekoreret med rocailler, muslinger samt jagtmotiv i antik græsk stil, komplet københavnerstemplet, mestermærke for Hans Jørgen Roulund (1804-1857, borgerskab i København 1838), 1850. L. 31 cm. Vægt ca. 100 g. Fremstår med brugsspor og ...

Varenr: 6146377
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
20:31
DKK 650

Varenr: 6119169
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-01-2022
10:05
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie'
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', overpolstret med gråt 'Capture col. 4001', ben af sortlakeret metal og messing. H. 86, Sh. 40, B. 80 cm. Vejl. udsalgspris 11.545 DKK. Udstillingsmodel, fremstår med enkelte håndteringsmærker.

Varenr: 5991581

DKK 6.600 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
10:31
Henrik Tengler. Seks armstole, model Chairman, læder (6)
Henrik Tengler. Seks armstole med stel af børstet stål, kopstykke af formbøjet ahorntræ, sæde og ryg betrukket med rødt læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen, model Chairman. Sh. 43 cm. Fremstår med brugspatina, slitage / lakafslag på kopstykker, enkelt stol med skævhed på ...

Varenr: 6125999
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-01-2022
11:05
DKK 3.600
Henrik Pedersen. Spisebord Model Gate, Black 242
Henrik Pedersen. Spisebord Model Gate, bordplade i sort linoleum, lettere skråtstillede ben af sortlaseret asketræ. H. 75 L. 242 B. 95 cm. Produceret af Houe.com. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6146186

11:53
Reflections Copenhagen Carnival lamp no. 3
Reflections Copenhagen

 DKK 5.586,00
NYHED LAURITZshop

Poul Bjørklund. Modelstudie af liggende kvinde, tegning (cd)
Poul Bjørklund (1909-1984). Modelstudie af liggende kvinde, tegning, sign. Poul Bj. 40. Bladmål: 49 x 57 cm (55 x 63 cm). Fremstår med et afrevet hjørne.

Varenr: 6145418
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
19:07
Søren Lund, 3 pers. sofa betrukket med uld
Søren Lund, 3 pers. sofa betrukket med uld, ben af bøg. Løse hynder. Stedvise brugspræg; pletter/skjolder; stof gået op ved ene ben. L. 202. H. 70. D. 82 cm.

Varenr: 6104908
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
19:09
Albertslund væglamper (6)
Jens Møller Jensen for Louis Poulsen, Albertslund udendørs væglamper, lakrede m.m., Ø. 70 cm, samlet D. 70 cm. . Fremstår kraftige brugsspor, bl.a. afskalninger, anløbne ved vægmontage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og defekter kan forekomme (6)

Varenr: 6146171
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2022
19:25
DKK 700
André Lundquist. 'Kvinden i vinden'. cd
André Lundquist (født 1972). 'Kvinden i vinden'. Olie på lærred. Sign. med monogram og dateret 09. 80 x 80 cm. (81,5 x 81,5) cm.

Varenr: 6148842
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
20:02
DKK 1.200
Carl Fagerlund, tilskrevet. 7 væglamper af glas og messing (7)
Carl Fagerlund, tilskrevet. 7 væglamper af glas med montering af messing, antagelig fremstillet hos Orrefors. H 16, Ø 14 cm. Minimale brugsspor. (7)

Varenr: 6148194
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2022
20:29
Henrik Tengler. 6 armstole model 'Chairman' (6)
Henrik Tengler. 6 armstole med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret ahorn, sæde og ryg betrukket med naturlæder. Fremstillet for One collection, model 'Chairman'. H. 75, Sh. 45, B. 55 cm. Fremstår med patina/brugsspor. (6)

Varenr: 6136584
DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2022
20:29
DKK 9.000
Hans Henrik Lerfeldt. Komposition med dukke, græshoppe og hjerne. (cd)
Hans Henrik Lerfeldt (1946-1989). Komposition med dukke, græshoppe og hjerne. Litografi. Sign.og nummereret Lerfeldt 1977, 102/125. Lysmål 54 x 42 cm. (74 x 61). Erhvervet af nuværende ejer hos Asbæk.

Varenr: 6147990
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:41
Povl Klarlund vintagering med smaragd og brillanter
Povl Klarlund, vintage rosetring udført i 18 kt. hvidguld. prydet med en rund facetsleben smaragd, omkranset af 10 brillanter. Samlet ca.1.20 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS-P. enkelte brillanter med afslag på kanter. Er stemplet Pkl 750. Vægt ca. 7,2 gram. Ringstr. 17,50 mm. = str. 55.

Varenr: 6088228
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
21:09
DKK 5.000
Design By Us Harakiri lysekrone
Design By Us

 DKK 40.690,00
NYHED LAURITZshop

Henrik Tengler. Seks armstole, model Chairman, rød (6)
Henrik Tengler. Seks armstole med stel af børstet stål, kopstykke af formbøjet ahorntræ, sæde og ryg betrukket med rødt læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen, model Chairman. Sh. 43 cm. Fremstår med brugspatina, slitage / lakafslag på kopstykker, mindre trykmærker kan ...

Varenr: 6119041
22:10
DKK 3.600
Offer Lundsfryd, motiv fra Christianshavn, olie på lærred (cd)
Offer Lundsfryd (1889-1959). Motiv fra Christianshavn, olie på lærred, signeret. H.36 x 60 cm (48 x 72 cm).

Varenr: 6146375
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2022
14:33
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', grå.
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', overpolstret med 'Baleno col.6', ben af sortlakeret metal. H. 86, Sh. 40, B. 80 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfotos.

Varenr: 6061981

DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
16:47

Varenr: 6061346

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
17:23
Henrik Pedersen. Spisebord Model Gate inkl. 2 tillægsplader (3)
Henrik Pedersen for Houe, spisebord med bordplade beklædt med hvid laminat, kant af fineret eg, stel med lettere skråtstillede ben i massiv sortlaseret træ. Inkl. 2 tillægsplader i hvid laminat med sort kant. L. 160/260, B. 90, H. 75 cm. Model Gate, produceret af Houe siden 2012. Fremstår samlet ...

Varenr: 6113568
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2022
17:30
Afrikansk anefigur af patineret træ. Senofu stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Senofu stil (Elfenbenskysten). Højde 40 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende ...

Varenr: 6126213
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:00
Afrikansk anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Mossi stil (Burkina Fasso). Fast monteret på stand. Højde på stand 64 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk ...

Varenr: 6146654
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:05
DKK 5.000
Afrikansk dansemaske, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, rødt pigment, monteret med tekstiler. Chokwe stil (nordlige del af Angola / sydvestlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 18 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større ...

Varenr: 6062284
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:10
Dulong Globe vedhæng med ferskvandsperler - sølv
Dulong Fine Jewelry

 DKK 2.900,00
NYHED LAURITZshop

Henrik Tengler. Sæt på fire stole model Chairman (4)
Henrik Tengler. Fire armstole, model Chairman med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret ahorn, sæde og ryg betrukket med blåt uld. Formgivet i 1991. H. 76 cm. B. 55 cm. SH. 45 cm. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor (4)

Varenr: 6149489
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2022
19:20
Afrikansk anefigur af patineret træ. Baulé stil, monteret på stand, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Baulé stil (Elfenbenskysten). Fast monteret på stand. Højde på stand 49 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og ...

Varenr: 6126215
19:20
Afrikansk dansemaske, udskåret i træ, Senufo stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ. Senufo stil (Burkina Fasso). Højde 48 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins...

Varenr: 6146651
19:25
Kinesisk røgelseskar af jade, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Kinesisk røgelseskar med håndtag og låg af brunlig jade, udskåret i relief med Chilong drager, monteret på fire ben i form af dyre poter, udskåret med taoistiske masker. Vægt 5.625 gram. Højde 24,5 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i ...

Varenr: 6062257
DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:30
DKK 8.000
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord, blå
Henrik Pedersenfor Wendelbo 'Floater' sofabord af eg, blå lakering. H. 65, B. 55, D. 30 cm. Udstillingsmodel i original emballage.

Varenr: 6025114

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
19:31
DKK 700
Afrikansk dansemaske, udskåret i træ, Guru stil tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ. Guro stil (Elfenbenskysten). Højde 40 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins...

Varenr: 6146648
19:35
123»