Vurdering
123»   Varer pr. side   73 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord, grøn
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord af eg, grøn lakering. H. 65, B. 55, D. 30 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6025488

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2021
11:08
DKK 700
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord, rosa / nude
Henrik Pedersenfor Wendelbo 'Floater' sofabord af eg, rosa/nude lakering. H. 65, B. 55, D. 30 cm. Udstillingsmodel i original emballage.

Varenr: 6025107

11:17
DKK 700
Kay Bojesen søpapegøje
Kay Bojesen

 DKK 799,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Henrik Pedersen for Houe. Lænestol, model Siko, udstillingsmodel
Henrik Pedersen for Houe. Lænestol stel af blåtlaseret asketræ, formbøjet fineret kopstykke, sæde betrukket med mørkeblå læder. H. 71,5 cm, B. 77,5, D. 68,5 cm. SH. 41 cm. Fremstillet af Houe. Udstillingsmodel, med få brugsspor.

Varenr: 6059084
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-09-2021
12:03
DKK 1.700
Lund mfl. Halskæde med vedhæng af 14 og 8 kt. guld (2)
Lund mfl. Halskæde med vedhæng af 14 og 8 kt. guld. Vedhæng af 14 kt. guld. Halskæde af 8 kt guld. L. 45,0 cm. Samlet vægt 6,1 g. (2)

Varenr: 6081580
DKK 1.700 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-09-2021
15:28
DKK 1.300
Henrik Skovgaard Nielsen. Armring 14 kt. guld
Henrik Skovgaard Nielsen. Armring 14 kt. guld. Stemplet 585. Diam. 7,8 cm. Vægt 41,4g

Varenr: 6080975
DKK 11.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-09-2021
16:24
DKK 8.200
Kinesisk figur og æske af jade, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Kinesisk figur og æske af henholdsvis grønlig og brunlig jade, dekoreret med guld, udskåret med Chilong drager (2). Figur vægt 405 gram. Længde 9,5 cm. Æske vægt 150 gram. Diameter 5,5 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019.Større samling på...

Varenr: 6062260
DKK 9.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-09-2021
18:30
DKK 6.000
Ole Wanscher. Rungstedlund rullebord / serveringsbord, mahogni
Ole Wanscher. Rungstedlund rullebord / serveringsbord af fineret mahogni, opklappelig/roterbar plade, herunder bakke / hylde med sort laminat, ben monteret med hjul. H. 65 L. 70 B. 44 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser og mærker.

Varenr: 6085111
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-09-2021
18:48
Jens Møller Jensen. To hvidlakeret Albertslund pendler (2)
Jens Møller Jensen. To hvidlakeret Albertslund pendler. H. 35 cm. x Ø. 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med enkelte brugsspor. (2)

Varenr: 6085518
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2021
18:48
Collect Furniture KANT Bord - Mørk røget olieret eg (41 cm)
Collect Furniture

 DKK 4.400,00
NYHED LAURITZshop

Varenr: 6085076
18:50
Herluf Jensenius. Aluminia børnehjælpsdagsfigurer. 'Henrik' & 'Pernille' (2)
Aluminia. To børnehjælpsdagfigurer af fajance i form af 'Henrik' og 'Pernille'. H. 16 cm. Tegnet af Herluf Jensenius og modelleret af Hans Henrik Hansen. 'Pernille' fremstår med enkelt hårrevne. (2)

Varenr: 6082867
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-09-2021
19:00
Christine Hvelplund. Ring af 18 kt.hvidguld med brillanter
Christine Hvelplund. Ring af 18 kt. hvidguld med brillanter, tilsammen ialt ca. 0.39 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed VS. Ringstr. 50, Ø 15,8 mm. Centerstenn er ca. 0.24 ct. Vægt 1,0 g.

Varenr: 6081664
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2021
19:12
DKK 4.800
Thor Bøgelund. Plakat, 'Skandinavisk Ur Udstilling, Kunstindustrimuseet', 1947 (cd)
Plakat, 'Skandinavisk Ur Udstilling, Kunstindustrimuseet', tegnet af Thor Bøgelund (1890-1959), litografisk trykt hos Andreasen & Lachmann, København 1947. 87 x 63 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne, enkelt revne.

Varenr: 6074219
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
19:30
DKK 1.200
Henrik Rehr. Tre tegninger (cd)(3)
Henrik Rehr (f. 1964). Tre tegninger, heraf to sign. Rehr. Tusch på papir. 28 x 23 cm / 31,5 x 23,5 cm. UR. Fremstår med spor efter elefantsnot i hjørnerne. (3)

Varenr: 6060875
20:01
Henrik Rehr. Originaltegning fra Rasmus Klump (cd)
Henrik Rehr (f. 1964). Originaltegning fra Rasmus Klump. Tusch på papir. Sign. Rehr. 27,5 x 21,5 cm. UR. Fremstår med spor efter elefantsnot i hjørnerne.

Varenr: 6068813
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-09-2021
20:29
Susanne Grønlund for Wendelbo. Model Ollie. Armstol
Susanne Grønlund for Wendelbo. Model Ollie. Armstol betrukket med mørkegrå møbelstof, ben af sortlakeret metal. H. 86, Sh. 40, B. 80 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Varenr: 6084725

DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2021
20:49
DKK 5.000
Hans Henrik Lerfeldt. 'Magiske figure' (cd)
Hans Henrik Lerfeldt (1946-1989). 'Magiske figure', olie på lærred, sign. og dateret Lerfeldt 74 bag på lærredet. 27 x 22 (36 x 30) cm.

Varenr: 6082808
DKK 12.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-09-2021
21:15
DKK 8.000
Reflections Copenhagen Dallas Tray
Reflections Copenhagen

 DKK 3.800,00
NYHED LAURITZshop

Jens Thirslund samt Svend Hammershøi. Vase samt blækhus, lertøj (2)
Jens Thirslund samt Svend Hammershøi. Rillet vase af hvid/sort dobbeltglaseret stentøj, fremstillet for Kähler. H. 16 cm. samt Jens Thislund blækhus af grønglaseret lertøj, H. 10 cm. Vase med enkelt afslag ved kant, blækhus med krakeleringer samt enkelte mindre afslag. (2)

Varenr: 6077282
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-09-2021
21:33
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord, sort
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord af eg, sort lakering. H. 65, B. 55, D. 30 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6026410

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2021
08:33
DKK 700
Henrik Lehm for Naver Collection, Gramrode Møbelfabrik. Gepard loungestol, læder og valnød
Henrik Lehm for Naver Collection, Gramrode Møbelfabrik. Gepard loungestol, læder og valnød. Stel af stål. H. 72,B. 79 cm. Vejl. Udsalgspris 23.495 kr. Udstillingsmodel, brugsspor kan forekomme. Denne auktion er del af en større temaauktion Danish Design Sommerballet, som laves i samarbejde med...

Varenr: 6072332

DKK 16.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2021
09:52
DKK 12.500

Varenr: 6025109

11:33
DKK 700
Henrik Pedersen for Houe. Sofabord, model Spän
Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5975420 Henrik Pedersen for Houe.com. Sofabord / lounge bord, model Spän, bordplade af sort linoleum samt stel af massiv sort laseret eg, Ø 60, H. 43 cm. Produceret af Houe. Fremstår ubrugt og i original indpakning. Modelfoto.

Varenr: 6076141

DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-09-2021
14:38
Poul Ekelund. Kvindelig skikkelse (cd)
Poul Ekelund (1921-1976). Kvindelig skikkelse, olie på lærred, sign. Ekelund. 55 x 60 (69 x 74) (cd)

Varenr: 6086437
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-09-2021
16:52
Aage Lundvald. Tokkekøb hegn
Aage Martin Lundvald (1908-1983). Tokkekøb hegn. Olie på lærred. Sign i mongram samt dat. 1960. Betitlet på bagside. 46 x 55(56 x 64)cm.

Varenr: 6082945
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2021
19:09

Varenr: 6076140

19:53
Skriver Collection City Velvet pude - rust (45x45 cm)
Skriver Collection

 DKK 699,00
NYHED LAURITZshop

Dyrlund, to hylder af bøg. (2)
Par væghængte hylder af massiv bøg. L. 80 cm. Fremstår med brugsspor. (8)

Varenr: 6083257
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2021
20:14
Pia Langelund for Royal Copenhagen. En samling abefigurer af bisquit. (3)
Pia Langelund for Royal Copenhagen. En samling på tre abefigurer af hvid bisquit montererede på sokler, bestående af: 'Brølende abe' figur nr. 1 249 072 (H. 17 cm), 'Abe på kugle' figur nr. 1 249 074 (H. 11,5 cm), 'Abe på kugle', figur nr. 1 249 073 (H. 13,5 cm). (3)

Varenr: 6086415
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-09-2021
20:14
DKK 1.300
Ole Wanscher. 'Rungstedlund' spisestue af mahogni (10)
Ole Wanscher. Rungstedlund spisestue af fineret og massivt mahogni, bestående af: skænk, H. 83 L. 180 D. 48 cm. To låger med defekte låse. Nøgler medfølge. Spisebord med udtræk, H. 73 L. 145 B. 106 cm, hertil to tillægsplader á 65 cm. 6 stole polstret med hestehår heraf 2 med armlæn, sædehøjde ...

Varenr: 6086006
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2021
20:18
Dyrlund. Cirkulært spisebord af fineret palisander (3)
Dyrlund. Cirkulært spisebord af fineret palisander, med udtræk, to udtræksplader á 50 cm. Monteret på firpasfod. H. 72 Ø 130 cm. Fremstillet hos Dyrlunds Møbelfabrik. Fremstår med minimale brugsspor

Varenr: 6073649
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2021
20:33
DKK 5.000
Dyrlund. Skænk af elmetræ
Dyrlund. Skænk af massivt og fineret elmetræ, jalousilåger, udtræksbakker og skuffer, runde tilspidsede ben. H. 95, B. 195, D. 48 cm, Fremstår med almindelige brugsspor og mærker.

Varenr: 6083293
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2021
08:34
DKK 8.000
Henrik Pedersen for Houe. Spisebord model Gate
Henrik Pedersen for Houe, spisebord model Gate. Bordplade af sort linoleum, sort kant, bordben af sort laseret massivt ask. L. 160, B. 90, H. 75 cm. Produceret af Houe siden 2012. Fremstår i original emballage. Modelfoto

Varenr: 6066509

DKK 3.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-09-2021
16:36
123»