Vurdering
1234»   Varer pr. side   119 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kaj Lunds Eftf. Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med 11 brillanter, 0.11 ct.
Kaj Lunds Eftf. Ring af 14 kt. hvidguld prydet med 11 små brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.11 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. Ringstr. 53/17. Vægt 1,8 g. Lettere brugsspor.

Varenr: 6222105
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2022
19:21
DKK 1.200
Henrik Tengler. Otte spisestole / armstole model 'chairman' (8)
Henrik Tengler. Otte armstole, model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret ahorn, sæde og ryg betrukket med sort læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med almindelige brugsspor, små ridser og pletter på betræk og stel. (8)

Varenr: 6229959
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
19:54
DKK 4.200
Bjarne Nordmark Henriksen. Massiv ankerhalskæde af 14 kt. guld
Bjarne Nordmark Henriksen. Massiv ankerhalskæde af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, L. ca. 56 cm. Ø. 6,6 mm. Vægt: ca. 92,1 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6230690
DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2022
20:04
DKK 29.000
Ole Wanscher. Seks Rungstedlund stole, mahogni (6)
Ole Wanscher. Seks Rungstedlund stole, stel af massiv mahogni, Fremstillet hos P. Jeppesen mærkat herfra. Sh. 44,5 H. 78 Cm. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolstrer med cognac farvet anilin læder samt med brugsspor på stel. (6)

Varenr: 6225040
DKK 8.000 DK, Kolding, Platinvej 02-07-2022
20:22
DKK 6.000
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie',Grøn.
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', overpolstret med 'Jamie col.8', ben af sortlakeret metal. H. 86, Sh. 40, B. 80 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfotos.

Varenr: 6061986

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2022
20:25
Lund m.fl. Fem ringe af sterling sølv (5)
Lund m.fl. Fem ringe af sterling sølv. en prydet med en facetteret sort onyx. Alle prydet med similisten. Ringstr. 52 Ø 16,5 mm. Stemplet 925. Samlet vægt 27 g. Vejl. udsalgspris ca. 3.675 DKK. (5) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos ...

Varenr: 6199375

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
15:42
DKK 500
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', bordeaux
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', overpolstret med 'Merit col. 040', ben af sortlakeret metal. H. 86, Sh. 40, B. 80 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfotos.

Varenr: 6163127

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
17:05
Susanne Grønlund for Wendelbo. Lænestol. Model Ollie.
Susanne Grønlund for Wendelbo. Lænestol betrukket med møbelstof samt ben af metal. Model Ollie. Udstillingsmodel. Mål. B. 79 D. 77 H. 86 Sh. 45 cm.

Varenr: 6180079

DKK 6.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:34
Gunnar Nylund for Rörstrand, 'Gratina'. Middagsservice af glaseret porcelæn (31)
Gunnar Nylund. 'Gratina', Middagsservice af porcelæn, glaseret med vinrød glasur, bestående af; 2 stk. Fade m/ hanke, L. 35 cm. 3 stk. Fade m/ hanke, L. 30 cm. 4 stk. Skåle, Ø. 13 cm. (Én med hårrevne). 3 stk. Små skåle, Ø. 9 cm. 1 Ovalt fad, L. 25 cm. 1 Oval skål, L. 16 cm. 2 stk. Skåle, L. 16,5...

Varenr: 6229996
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:38
DKK 1.800
Carl Fagerlund, Lyfa/Orrefors. Et par 'Gefion' væglampetter (2)
Carl Fagerlund for Lyfa. Par væglamper / lampetter af messing med skærme af klart, presset glas. Model 'Gefion'. Fremstillet hos Lyfa og Orrefors. H. 28 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6230786
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
18:43

Varenr: 6026274

18:47
Lund. Margurit smykkesæt: Armbånd, halskæde og ørestikker (4)
Lund. Margurit smykkesæt af sterlingsølv og hvid emalje bestående af: Et par ørestikker, Ø: 18 mm., regulerbart armbånd samt halskæde af oxyderet sterlingsølv med tre marguritter, længde: 42 cm. (4)

Varenr: 6197266

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:22
Lund m.fl. Samling vedhæng af sterlingsølv (11)
Lund m.fl. Samling vedhæng af sterlingsølv, bl.a. kors, måne, sommmerfugl mm. Samlet vægt 18,5 g. Vejl. Udsalgspris 2.833 DKK (11) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Varenr: 6210960

DKK 1.100 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:35
DKK 850
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord, sort
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord af eg, sort lakering. H. 65, B. 55, D. 30 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6025500

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
19:41
DKK 700
Henrik Pedersen for Gloster. To-pers. sofa, model Grand Weave
Henrik Pedersen. To-pers. sofa flettet med gråt reb, hynde betrukket med gråt møbelstof, hvorunder stærkt vandafvisende mellemstof for beskyttelse af fyld og hurtig tørring, stel af pulverlakeret aluminium, hertil tre løse puder. Til udendørs brug. Fremstillet for Gloster, model Grand Weave. L. ...

Varenr: 6217187
DKK 20.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:54
DKK 13.000
Henrik Horst. Brutalistisk vægrelief / lysestage (cd)
Henrik Horst (f. 1942). Brutalistisk vægrelief / lysestage af lakeret kobber og messing. 26 x 27 cm.

Varenr: 6225788
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
20:01
Marian Lund. Olie på lærred. Komposition
Marian Lund (1951-2018) Komposition. Olie på lærred, H.: 130 B. 90 cm (138 x 98 cm). Ramme i aluminium. Sign. på bagsiden: Marian Lund 2000

Varenr: 6204691
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
20:14
DKK 1.800
Støvring Design, Lund m.fl. Samling kors vedhæng af sterlingsølv (10)
Støvring Design, Lund m.fl. Samling kors vedhæng af sterlingsølv. str. 1,2-3,5 cm. Samlet vægt: 22,5 g. Vejledende udsalgspris ca. 3.788 DKK. (10) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Varenr: 6222101

DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
20:22
Henrik Pedersen for Gloster. Block table
Henrik Pedersen. Sidebord af ubehandlet, stavlimet teaktræ. Fremstillet hos Gloster, model Block. H. 36, B. 35, D. 35 cm. Udstillingsmodel, lettere brugsspor, enkelte mærker på side.

Varenr: 6217283
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
20:28
DKK 3.400
Ole Wanscher. Fire Rungstedlund stole, mahogni (4)
Ole Wanscher. Fire Rungstedlund stole, stel af massiv mahogni, Fremstillet hos P. Jeppesen mærkat herfra. Sh. 44,5 H. 78 Cm. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolstrer med cognac farvet purre anilin læder med brugsspor på stel. (4)

Varenr: 6200076
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 04-07-2022
10:00
Hans Henrik Lerfeldt, radering, rygvendt pige (cd)
Rygvendt pige af Hans Henrik Lerfeldt (1946-1989), radering, e.a. Fra Victorianske raderinger. Sign. i bly Lerfeldt. H. 26 x 20.5 cm. (47x40.5)

Varenr: 6231653
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
11:55
Lund m.fl. Samling vedhæng af delvist forgyldt sterlingsølv
Lund m.fl. Samling vedhæng af delvist forgyldt sterlingsølv, bl.a. kors, elefant, firkløver mm. Samlet vægt 24,9 g. Vejl. Udsalgspris 3.556 DKK (11) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Varenr: 6210962

DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
16:06
Lund Copenhagen. Samling marguerit smykker (7)
Lund Copenhagen. Samling marguerit smykker af forgyldt sølv, bestående af; armlænke L. 19 cm. Vedhæng Ø. 12 mm. To par ørestikker Ø. 8 mm. og L. 23 mm. Ring str. 54 Ø front 36 mm. (7) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og...

Varenr: 6227141

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
17:18
Henrik Pedersen. Spisebord, model Four, 205x100. Sort
Henrik Pedersen for Houe. Model Four. Spisebord med rektangulær plade af sort linoleum, kant af oliebehandlet egetræ, stel af sortlakeret metal, runde ben. H. 74, L. 205, B. 100 cm. Fremstår usamlet og i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6216321

DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2022
19:01
David Light. 'Henrik', udendørs lampe af kobber
David Light. 'Henrik', udendørs lampe i kobber. H. 34 cm, D. 30 cm. Fremstillet af David Light. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6230688
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-07-2022
19:20
Flemming Lund, Hermann Siersbøl, Greenol. Elefantsmykker og hjertevedhæng af sterlingsølv og sølv. (5)
Diverse smykker af sterlingsølv og sølv bestående af: Flemming Lund: Nøglering med to elefantvedhæng. H. 5,2 cm. Hermann Siersbøl: Halskæde med større elefantvedhæng. H. inkl. øsken 5,9 cm. Kæde L. 55 cm. Samt Større og mindre hjertevedhæng henholdsvis hammerslået og poleret. H. inkl. øskner 4,4 ...

Varenr: 6205548
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
19:45
Bjarne Nordmark Henriksen. Massiv ankerarmlænke af 8 kt. guld
Massiv ankerarmlænke af 8 kt. guld fra Bjarne Nordmark Henriksen. L. 22,3 cm. B. 0,9 cm. Vægt 55,6 g. Brugsspor.

Varenr: 6228637
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
19:52
DKK 7.000
Stor afrikansk anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Fang stil (Cameroun / Gabon). Højde 56 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende ...

Varenr: 6230475
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
DKK 5.000
Afrikansk dansemaske, Chowke stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ med rester af rødt pigment. Chokwe stil (nordlige del af Angola / sydvestlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 21 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er ...

Varenr: 6230464
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
20:05
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ, bemalet med hvid kaolin, monteret med bast. Gabon. Fast monteret på stand i metal. Højde 59 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig ...

Varenr: 6230473
20:10
DKK 5.000