Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein og Bruno Mathsson. Ellipse spisebord med plade af hvid laminat,
Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). Ellipse spisebord med plade af hvid laminat med senere hvid lakering, med spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1978. Fremstår med brugsspor. Mærker under nyere lakering.
Varenr: 5285137
DKK 3.600 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
08:36:12
DKK 1.800
Et par væghængte vitriner, sortmalet (2)
Et par væghængte vitriner, sortmalet. Front med glaslåge bag hvilke hylde. Indvendig hvidmalet. H. 60 cm. B. 50 cm. D. 22 cm. (2) dibs004bw
Varenr: 5252903

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
09:38:00
Fåtölj med fotpall
FÅTÖLJ med FOTPALL, Jio möbler, 1900-talets mitt, ben i lövträ, hjulförsedd fotpall, stoppad textil klädsel, sitthöjd ca 43, total höjd 97 cm
Varenr: 5281767
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:08:00
Se mere
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Grå/brunt læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med grå/brunt læder. Tykkelse ca. 3 cm. (6)
Varenr: 5285211

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
10:10:43
Salongsgrup gustaviansk stil
MATGRUPP / SALONGSGRUPP, 10 dlr, nygotisk/blandstil, slutet av 1900-talet, fanerad med mahogny, bestånde av: 1 vitrinskåp, tvådelat, överdel med dörrar i vitrin och spröjs, invändigt med hyllor i glas/trä samt speglar och belysning, underdel med skåpdörrar, och lådor, beslag i pattinerad metall, ...
Varenr: 5281769
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:12:00
Se mere
Tøjstativ af 'vandrør'
Tøjstativ af 'vandrør' monteret på hjul. H. 167 cm. L. 160 cm. D. 45 cm. Brugsspor.
Varenr: 5285243
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
10:26:00
Snurrstolar
SNURRSTOLAR, 4 st, samtida, karmar i blankpolerad aluminium, klädsel i konstläder, på hjutrissor, höj och sänkbar
Varenr: 5281781
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:36:00
Se mere
Daybed af cognacfarvet læder
Daybed. Polstret med hynde af knapsyet cognacfarvet læder. Ben af poleret stål. L. 180 cm. B. 70 cm. H. 36 cm.
Varenr: 5229212

DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
10:40:00
Aldo Tura serveringsvagn
ALDO TURA, serveringsvagn, 1950/60-tal, Italien, klädd i lackat getskinn, ställning i gulmetall, klaffar med sarg, uppsvängda handtag, höjd 67, 75x38+20+20 cm, total höjd ca 74 cm
Varenr: 5281784
10:42:00
Se mere
Peter J. Lassen, Montana, kontormoduler på hjul (2)
Peter J. Lassen. Montana, to kontormoduler af lakeret MDF, front med skuffer, på hjul, 2 nøgler medfølger. H. 58 cm. B. 41 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsspor; ridser og enkelte afslag / hakker. (2)
Varenr: 5284015
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
10:44:51
Spejl af teak
Spejl i ramme af teak, antagelig Aksel Kjærsgaard, 79,5x44,5 cm. Brugsspor.
Varenr: 5283154
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
10:52:13
DKK 450
Lænestol betrukket med læder, 20 årh
Lænestol / 'club chair' betrukket med læder, 20 årh. Cabriole ben af sortlakeret træ. Løs sædehynde. Kanter med pyntesøm. Brugsspor og patina, herunder slitage og stedvise pletter/stænk. H. 84. B. 74. Sædedybde 59. Sædeh. 46-47 cm.
Varenr: 5285376
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
11:06:00
Fällbord Birdcage mahogny
FÄLLBORD, mahogny, England, Georg III, modell "Birdcage", tredelad pelarfot, höjd ca 71, diameter 76 cm
Varenr: 5281789
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:08:00
Se mere
Arkivskåp i teak, 1960-tal
ARKIVSKÅP, teak, 1960-tal, för väggmontering, dragdörrar, invädnigt inredd med arkivlådor i plåt, mått ca bredd 105, 42x42
Varenr: 5281794
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
11:18:00
Se mere
Gärsnäs karmstolar
ÅKE AXELSSON, ''Riksdagen'', karmstolar, 4 st, Gärsnäs, stomme i bok, stoppad klädsel i grå textil och skinn, stämplade undertill, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 5281796
11:22:00
Se mere
Konsolbord nyrokoko
KONSOLBORD, bronserat, 1800-talets slut, nyrokoko, med stenskiva, skuren dekor, höjd ca 77, 69x32 cm
Varenr: 5281798
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:26:00
Se mere
Börge Mogensen stolar
BÖRGE MOGENSEN, stolar, 6 st, 'Folkstolen' modell J39, formgivningsår 1947, i ek, flätade sitsar, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 5281802
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:34:00
Se mere
Jørgen Rasmussen for Fritz Hansen. Seks kontorstole. (6)
Jørgen Rasmussen for Fritz Hansen. Seks kontorstole med sæde og ryg i sort PU-skum, stel i aluminium, hæve/sænke funktion. Fremstillet ved Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, enkelte hjul ruller ikke ordentligt. (6)
Varenr: 5285180
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
11:36:00
Byrå 1800-tal
BYRÅ, 1800-tal, sengustaviansk, fanérad i mahogny, intarsiadekor, beslag i mässing, 2 lådor, höjd 83, 115x50 cm
Varenr: 5281804
11:38:00
Se mere
Reolsystem, Mondrian, Bambus (3)
Reolsystem model Mondrian til vægmontering, produceret i bambus. Bestående af tre moduler, med to rum samt skuffe. hylde/reolkassen kan vendes som ønsket. To stk. Model Small H. 43 x 57,5 D. 15 cm. En Model Large H. 54 x 71,5 D. 23 cm. Udleveres i original emballage. 1 stk 72x55x24 vægt ...
Varenr: 5276975

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
11:45:23
Dulton Beat folding chair, Yasu Sasamoto
Yasu Sasamoto for Dulton Beat folding chair. Barstol af rustfrit stål, delvis forkromede og rødt sæde. Justerbar højde Max.: 59cm Min.: 43cm, B. 37 cm. Leveres i original emballage.
Varenr: 5280824

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
11:50:00
Gubi. Beetle stol, sort plast
Gubi. Beetle stol. Sort lakeret stel. Skal af sort plast. H. 86 cm. B. 48 cm. SH. 45 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 5285448

11:59:30
Alvar Aalto
ALVAR AALTO, skärmvägg, modell 100, Artek, Finland, 1900-talets mitt , formgiven 1935-36, fururibbor, höjd 150, längd 200 cm
Varenr: 5281808
12:02:00
Se mere
Ronan & Erwan Bouroullec. Cafebord model Belleville Bistro.
Ronan & Erwan Bouroullec. Cafebord model Belleville Bistro, bordplade af hvid laminat med sort pulverlakeret stel. Fremstillet for Vitra, mrk. herfra. Udstillingsmodel. Mål: Ø. 80 cm. H. 74 cm.
Varenr: 5285446
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
12:04:18
Kolonn / byrå gustaviansk stil
BYRÅ / KOLONN, sent 1900-tal, sengustaviansk-stil, vitmålat med blå dekorerad bård, dörr med bakomliggande hyllor och lönnfack nedtill. Höjd 140 cm, 72x72 cm.
Varenr: 5281812
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:10:00
Se mere
Gijs Papavoine ''Castor'' fåtölj
GIJS PAPAVOINE, ''Castor'' fåtölj, ca 1950/80-tal, för Montis, klädsel i rött skinn, ben i palissander, sitthöjd ca 42, totalhöjd ca 101, 82x78 cm
Varenr: 5281815
12:16:00
Se mere
Konvolut: Bistrotische / Tische (13)
Konvolut: Bistrotische / Tische (13). Gestell aus massivem Holz. Quadratische Tischplatte in Melamin. Unterschiedliche Formen und Maße. Maße: ca. H. 76 cm, B. 70 cm, T. 70 cm / zwei Sofatische ca. H. 54 cm, B. 80 cm, T. 60 cm. Starke Alters- und Gebrauchsspuren. (13)
Varenr: 5262361
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:23:13
DKK 298
Bett / Doppelt-/ Bettgestell
Bett / Doppelt-/ Bettgestell. Konstruktion aus Holz. Maße: ca. 200 x 200 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Im ausgebauten Zustand.
Varenr: 5260022
12:23:18
DKK 298
Antonio Citterio, Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra (6)
Antonio Citterio, sechs Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra. Stahlrohrkonstruktion mit gepolstertem Rücken und Sitz, mit schwarzem Stoff überzogen. Maße: H 80, B 54, T 50, Sh 46. Mit Alters- und Gebrauchsspuren. (6)
Varenr: 5267320
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:23:23
DKK 1.676
Arch. Egon Eiermann, Schreibtisch / Zeichentisch, Ausführung von Richard Lampert
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte aus massiver Buche. Maße ca.: H. 76-86 cm, B. 190 cm, T. 90 cm. Gebrauchsspuren, Kanten ...
Varenr: 5251347
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:23:34
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >>