Vurdering
12»   Varer pr. side   33 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Entremøbel af teaktræ
Entremøbel af fineret teaktræ. Front med to skuffet samt klap. H. 59 cm. B. 79,5 cm. D. 29,5 cm. Fremstår med mindre finerafslag og brugsspor.

Varenr: 5991335
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-04-2021
12:49
Dansk Møbelproducent. Lille kommode af teaktræ
Dansk Møbelproducent. Lille kommode af fineret teaktræ. Front med fire skuffer. H. 81 cm. B. 85,5 cm. D. 40 cm. Senere monteret ben. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5992225
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-04-2021
14:39
DKK 1.700
Poul Henningsen PH Den Store Kommode - lys eg
PH Furniture

 DKK 32.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Dansk møbelproducent: Chatol i teaktræ
Dansk møbelproducent: Chatol i teaktræ. Front med fire skuffer, nedældelig skrivklap hvor bag seks små skuffer med buet front og to skydelåger. H. 108 B. 91 D. 41 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 5993355
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-04-2021
16:19
DKK 900
Dansk møbelproducent. Højt chatol, bejdset teaktræ
Dansk møbelproducent. Højt chatol af fineret bejdset teaktræ, front med skuffer, hylder samt udtrækkelig skriveplade, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 163 L. 80 B. 45 cm. Fremstår med brugsspor, skjolde samt mærker.

Varenr: 5991422
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-04-2021
17:10
Byrå teak
BYRÅ, 1960-tal, teak, fem lådor, beslag av mässing, höjd 71, 60x35 cm

Varenr: 5992987
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-04-2021
17:18
Se mere
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret teaktræ, front med seks skuffer, runde senere monterede ben af massiv teaktræ. 1960'erne. H. 93 L. 100 B. 45 cm. Fremstår med brugsspor, nuanceforskel i plade, skuffer binder, enkelte finerafslag samt mærker, manglende nøgle.

Varenr: 5991453
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-04-2021
17:50
DKK 450
Dansk møbelproducent. Skænk / skab, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk / skab af fineret teaktræ, front med skuffe og to skydelåger, senere monteret uoriginale runde tilspidsede ben af massivt teaktræ. 1960/70'erne. H. 74 B. 88 D. 42 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel på topplade og større afslag nederst på et hjørne.

Varenr: 5991419
18:40
Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Høj skænk af fineret teaktræ, front med tre skydelåger, bag hvilke hylder og barindretning med spejlfelt og skuffer, stel af massivt egetræ. 1960'erne. H. 110 L. 151 D. 48 cm. Fremstår med brugsspor og afkortet ben, trykmærke på et hjørne bagerst.

Varenr: 5991344
18:45
Poul Henningsen PH Den Store Kommode - sort eg
PH Furniture

 DKK 32.900,00
NYHED LAURITZshop

Høj kommode af teaktræ, 1960'erne
Høj kommode af teaktræ, 6 skuffer. 1960'erne. H. 118 B. 85 D. 43 cm. 1 nøgle medfølger. Fremstår med 1 defekt håndtag.

Varenr: 5991515
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-04-2021
19:42
DKK 2.800
Dansk møbelproducent. Skænk, bejdset teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret bejdset teaktræ, front med tre skydelåger bag hvilke hylder samt udtræksbakker, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 118 L. 160 B. 45 cm. Fremstår med brugsspor, snavset, ridser, enkelte finerafslag, skjolde samt mærker.

Varenr: 5991418
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-04-2021
19:55
DKK 1.300
Dansk møbelproducent. Skænk med overdel, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk med overdel af massiv teaktræ, front med tre skuffer samt seks skydelåger bag hvilke låger, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 149 L. 156 B. 44 cm. Fremstår med brugsspor, låger samt skuffer går stramt, snavset, ridser, enkelte finerafslag samt mærker.

Varenr: 5991431
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-04-2021
20:20
DKK 1.300
Hundevad. Skænk af teaktræ, 1960'erne
Hundevad. Skænk af fineret teaktræ, front med to døre, monteret med runde tilspidsende ben. H 72, 138 x 43 cm. Nøgle medfølger. 1960'erne. Brugsslitage; nogle ridser mm.

Varenr: 5987163
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-04-2021
20:45
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret teaktræ, front med to skuffer samt fire skydelåger bag hvilke hylder samt barindretning med spejlfelt. 1960'erne. Fremstår med brugsspor, skuffer går stramt, ridser, mærker samt enkelte finerafslag.

Varenr: 5991356
20:57
Dansk møbelproducent. Chatol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Chatol af fineret teaktræ, front med tre skuffer samt nedfældelig klap bag hvilke rum, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 112 L. 88 D. 43 cm. Fremstår med brugsspor, mærker samt et defekt nøgleblik.

Varenr: 5991416
21:10
Dansk møbelproducent. Høj skænk af fineret teaktræ, front med fire skuffer samt fire låger bag hvilke hylder, stel af massivt egetræ, runde tilspidsede ben. 1960'erne. Fremstår med brugsspor, en defekt lås, lettere snavset, enkelte skjolde og mærker, to nøgler medfølger.

Varenr: 5991420
21:51
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret teaktræ, front med seks skuffer, runde senere monterede ben. 1960'erne. H. 96 L. 71 B. 40 cm. Fremstår med brugsspor, lettere lugt af kælder, enkelte mindre finerafslag samt ridser.

Varenr: 5991456
21:58
Poul Henningsen PH Den Lille Kommode - mahogni
PH Furniture

 DKK 17.900,00
NYHED LAURITZshop

Kommode af teaktræ
Kommode af fineret teaktræ. Front med tre skuffer. Tilspidsede ben. H. 69 cm. B. 76 cm. D. 41 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor.

Varenr: 5993762
DKK 1.300 DK, Herlev, Dynamovej 14-04-2021
12:26
Jalousiskab af teaktræ
Jalousiskab af fineret teaktræ. H. 100,5 cm. B. 50,5 cm. D. 40 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor.

Varenr: 5991325
13:23
DKK 450
Dobbelt jalousiskab fineret med teaktræ.
Dobbelt jalousiskab fineret med teaktræ. Den ene side med udtræksbakker og den anden med hylder. 1960'erne. H 107 cm, D 38 cm, B 88 cm Brugsspor bl.a. i form af mindre finerskade bagerst på den ene side. Nøgle medfølger.

Varenr: 5994136
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 14-04-2021
18:12
Dame/sminke chatol af teaktræ, 1950'erne
Dame/sminke chatol af teaktræ, overdele med sekretær indretning, udtræksplade, skuffe med opkklapelig spejl samt to skuffer forneden, H. 118 B. 89 D. 43 cm. 1950'erne. Aldersrelateret ridser og mærker.

Varenr: 5991514
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-04-2021
19:21
DKK 1.700
Dansk møbelproducent. Lav skænk, teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teaktræ, stel med nye runde tilspidsede ben. Front med to låger af palisander. Nøgle medfølger. 1960'erne. H. 68 B. 110 D. 48 cm. Fremstår med brugsspor, og enkelte ridser/mærker på topplade. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for ...

Varenr: 5992702
DKK 2.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-04-2021
19:32
DKK 1.700
Poul Hundevad. Lav skænk af teak
Poul Hundevad. Lav skænk af fineret teaktræ. Front med to låger. Nøgle medfølger. Senere monteret med drejede ben, H. 75 cm. B. 108 cm. D. 43,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker. Skade på topplade.

Varenr: 5992717
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-04-2021
19:44
BG Design. Lav håndbygget unika skænk udført i vintage teaktræ
BG Design. Lav håndbygget unika skænk udført i vintage teaktræ, front med to skydelåger, på massive, skråtstillede ben. Fremstillet hos BG Design ved Bjarne Green med label herfra. H. 64. L. 143. D. 32,5 cm.

Varenr: 5996672
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-04-2021
20:11
DKK 2.800
Hans J. Wegner, jalousiskab/kommode, teak, 1960'erne, Danmark
Hans J. Wegner, jalousiskab/kommode, teak, 1960'erne, Danmark. Jalousiskab af teaktræ med aflåselig jalousilåge, indvendig med skuffe, nøgle medfølger, H. 72 cm, L. 82 cm, B. 48 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med ridser og skjolder på træet.

Varenr: 5907780
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-04-2021
20:13
DKK 298
Poul Henningsen PH Den Lille Kommode - sort egetræ
PH Furniture

 DKK 17.900,00
NYHED LAURITZshop

Johannes Andersen, tilskrevet. Par sengeborde af teak (2)
Johannes Andersen, tilskrevet. Et par kubeformede sengeborde/kommoder af fineret teaktræ, front med to skuffer, runde tilspidsede ben af massiv teak. H. 55 B. 44 D. 33 cm. Fremstillet hos CFC Silkeborg. Fremstår med let patina. (2)

Varenr: 5983368
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-04-2021
20:24
DKK 5.400

Varenr: 5987162
20:46
Sminke kommode af teaktræ
Sminke kommode af fineret teaktræ, top opklappeligt med spejl, front med 4 skuffer, heraf en med nedfældig klap, bag hvilken 2 små skuffer, på runde tilspidsede ben. H. 89 cm. B. 77 cm. D. 41 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, finerafslag, reparation nederst på den ene side.

Varenr: 5972879
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-04-2021
14:17
Finn Juhl for Bovirke. Væghængt reolsystem af bejdset teaktræ, model BO71
Finn Juhl (1912-1989). Reolsystem / Panelvæg model BO71 af bejdset teak, bestående af: Seks panelvægge H. 200 B. 78 cm syv vanger heraf en vanger der ikke er bejdset samt den skal tilpasset H. 200 cm. seks hylder af massiv, stavlimet Pitch Pin B. 78 D. 22 cmseks hylder af massiv, stavlimet ...

Varenr: 5805319
DKK 48.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
19:59
DKK 24.000
Børge Mogensen. Tall Boy/ Kommode af teaktræ
Børge Mogensen (1914-1972). Kommode af fineret teaktræ, H. 145 B. 100 D. 47 cm. Formgivet 1951, Udført hos Søborg Møbelfabrik. Fremstår med alm. lettere brugsspor.

Varenr: 5982279
DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-04-2021
17:12
Stort sideboard fra 1960'erne i teak
Stort sideboard fra 1960'erne i teak. Konstruktion med tre skydelåger og fire skuffer, overflader i teaktræsfiner, ben af massivt træ. Mål ca. H. 74 cm, B. 240 cm, D. 47 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger på en skuffe, skjolder og ridser på dækpladen.

Varenr: 5995002
DKK 4.470 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-04-2021
19:40
DKK 335
12»