Vurdering

12345...23»   Varer pr. side   686 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Densen B-200 samt B-340 audio anlæg (2)
Densen B-200 analog forforstærker samt Densen B-340 Effektforstærker, effekt: 4x60W 8 ohm /4x120W 4 ohm. Sort børstet front. Fremstår med minimale brugsspor, dog ridse på forforstærker. Vejl. salgspris på 15999,- pr. stk. (2)

Varenr: 6088259
DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-10-2021
12:42
DKK 8.000
Georg Jensen og Wendel ring med diamanter, 0.88 ct
Georg Jensen & Wendel ring udført i 18 kt. hvidguld, prydet med 11 marquiseslebne diamanter. Samlet ca. 0.88 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VVS-VS. Ringstr. Ø 16,25 mm. = str. 51. Vægt ca. 3,8 gram. Ligger i gaveæske fra Georg J. Er stemplet GJW og 750.

Varenr: 6082452
12:48
DKK 11.000
Skriver Collection badeforhæng - hvid
Skriver Collection

 DKK 899,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Ole Lynggaard, ring med Lapis Lazuli og brillanter
Ole Lynggaard. Rosetring af 14 kt. guld prydet med cabochonslebet lapis lazuli omkranset af 20 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Ringstr. ca. 55-56. Vægt: 10,2 g. Bredde i front: 19 mm. Er stemplet Ole L, 750, 14, samt graveret 0.40.

Varenr: 6088222
DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-10-2021
12:53
DKK 8.200
Hans J. Wegner. To-pers. sofa, model Century 2000
Hans J. Wegner. To-pers. sofa originalt betrukket med brunt læder, hynder med bagside af kanvas, ryghynder med dunfyld, sædehynder med koldskum og dunfylds top, ben af satinforkromet stål. L. 155 cm. Fremstillet hos Getama i 2010, model Century 2000. Fremstår med få / minimale brugsspor.

Varenr: 6091211
DKK 20.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
16:40
DKK 14.000
Diamant tennisarmbånd, 14 kt guld, 6.84 ct i smykkeboks.
Diamant tennisarmbånd udført i 14 kt guld, prydet med talrige brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 6.84 ct. Farve: Wesselton–Top Crystal (H-I). Klarhed: VS1-SI1. Monteret med integreret lås og sikkerhedshaspe. Stemplet 585/ DA, Længde ca. 18 cm. Nyt og ubrugt. Leveres i etui i stor ...

Varenr: 6065650
DKK 68.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-10-2021
16:42
DKK 50.000
Diamant tennisarmbånd, 14 kt hvidguld, 7.32 ct
Diamant tennisarmbånd udført i 14 kt hvidguld, prydet med 48 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 7.32 ct. Farve: Top Wesselton/Wesselton (F-H), to sten i Top Crystal (I) kvalitet. Klarhed: VS1-VS2 (enkelte VVS og tre diamanter i SI/P). Stemplet DA/ 585. Monteret med integreret lås og ...

Varenr: 5955283
DKK 80.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-10-2021
16:52
DKK 54.000
Våbenkuffert, Holland & Holland Leather & Oak
Våbenkuffert, Holland & Holland Leather & Oak kuffert med plads til et sæt s/s , max løbslængde 74cm/29" og skæftelængde på 38 cm, kufferten er indvendig betrukket med grøn filt, der medfølger skræddersyet Canvas/leather overtræks cover. B+H+D: 79,5 cm + 8,5 cm + 37,5 cm

Varenr: 6093861
DKK 22.000 DK, Gamefair, Nærum, Nærum Hovedgade 16-10-2021
17:34
DKK 14.000
Erik Jørgensen. Tre-pers sofa, model EJ-288, lyst møbelstof
Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa model EJ-288 fuldtbetrukket med lyst møbelstof, løse hynder med aftageligt hyndebetræk, stel af massivt egetræ, runde ben samt tværpinde. L. 255 cm. Fremstår med lettere brugsspor herunder stedvis smuds, mærke / plet på bagside. Udstillingsmodel.

Varenr: 6097256
DKK 14.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
18:06
DKK 10.000
Dulong Kharisma øreringe - guld 18K (lille)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 7.900,00
NYHED LAURITZshop

Bulgari. Damearmbåndsur, model 'Rettangulo' af stål
Damearmbåndsur fra Bvlgari, model Rettangolo, ref.nr.: RT39S, serienummer L8750, i rektangulær urkasse af stål, hvid skive med arabertal og stregindeks, safirglas, monteret med original stållænke med foldelukke, quartz urværk. Mål: 21 x 38,5 mm. Indvendig L. ca. 16 cm. Fremstår med lette ...

Varenr: 6037783
DKK 9.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16-10-2021
18:19
DKK 5.000
Georg Jensen Chronograph. Herrearmbåndsur af stål
Herrearmbåndsur fra Georg Jensen. Model Koppel 492 Chronograph. Urkasse i stål, sort skive med punktindeks, datovisning, subdials, krone med logo, pushers, bagkasse med glas, mekanisk urværk med automatisk optræk, kronograf funktion, monteret på sort læderrem med butterfly spænde. Ø. 40 mm. ...

Varenr: 6097112
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2021
18:25
DKK 8.000
Andersson & Voll for Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa, model EJ-485 Bow, orange
Andersson & Voll. Tre-pers. sofa fastbetrukket med orange uld, ben af rustfrit stål. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-485 Bow. L. 217 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6097239
DKK 12.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
18:36
DKK 7.000
Brillant- og rubincollier af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.95 ct
Brillant- og rubincollier af 18 kt. hvidguld front prydet med 19 større carréslebne rubiner, i alt ca. 2.00 ct., flankeret af 95 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.95 ct. Farve: Top Crystal -Crystal ( I-J). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 36,9 g. Omkreds ca. 42 cm.

Varenr: 6057442
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-10-2021
19:11
DKK 10.000
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen', model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket, monteret på helstøbt fod af aluminium. Drejefunktion. Formgivet 1957- 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Betræk med brugsslitage.

Varenr: 6097552
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-10-2021
19:12
DKK 10.500
2021-0348 Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe af messing, ravfarvet glas, Limited Edition
Poul Henningsen for Louis Poulsen. 'PH 3-2' bordlampe. Skærmsæt af 3-lags ravfarvet mundblæst glas, stamme og fod af let børstet messing. Ø 29, H. 45 cm. Bordlampen er en Limited Edition af Poul Henningsens 3/2 bordlampe, som oprindeligt blev designet i 1927. Denne nye udgave har skærme af ...

Varenr: 6097944
19:12
DKK 8.800
Madsen og Schubell. Lænestol, 1950'erne.
Madsen og Schubell. Lænestol med armlæn og svungne ben af massiv teak; bagben af lakeret bøg. Betrukket med uld. H. 98 cm. B. 75 cm. SH. 36-38 cm. Fremstillet hos Madsen og Schubell, Rungsted. Fremstår med defekt betræk.

Varenr: 6095755
DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-10-2021
19:14
DKK 15.000
Breitling 'Colt Chronograph'. Herreur af stål, Ø 38 mm
Breitling, model Colt Chronograph herreur af stål, ref nr.: A73350, serie nr. 369129, urkasse og med tilhørende lænke af stål, sort skive med stregindeks, sølvfarvede sub-dials, dato ved position #4.30, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, justerbar lynette, safirglas, quartz...

Varenr: 6093666
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-10-2021
19:15
DKK 9.000
Reflections Copenhagen Carnival lamp no. 2
Reflections Copenhagen

 DKK 5.586,00
NYHED LAURITZshop

Hans Oldau Krull. 'Bali drømme' (cd)
Hans Oldau Krull (f. 1952). 'Bali drømme', olie på lærred, sign. og dateret Krull 18. 140 x 190 cm. U.R

Varenr: 6094995
DKK 35.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
19:17
DKK 24.000
Marianne Dulong. 'Kharisma' øreringe af 18 kt. hvidguld med brillanter og ametyst, ca. 0.08 ct (2)
Marianne Dulong. Et par 'Kharisma' øreringe af 18 kt hvidguld prydet med tilsammen 6 brillanter på i alt ca. 0,06 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Højde ca. 2,0 cm. Minimale brugsspor (2)

Varenr: 6098256
19:19
DKK 8.000
Omega Constellation herreur af stål og guld med gylden skive
Herrearmbåndsur fra Omega, model Constellation med serienummer 54809039. Urkasse af 18 kt. guld og stål, gylden skive med punktindeks, dato ved 3" position, guld lynette med romertal, riflet optrækskrone med logo, safirglas, monteret med lænke af stål med foldelukke, quartz urværk. Ø. 33 mm. ...

Varenr: 6096357
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-10-2021
19:24
DKK 6.000
Breitling 'Superocean'. Herreur af stål, Ø 41 mm
Breitling, model Superocean, herreur af stål, ref.nr.: A17340, serie nr.: 471708, i urkasse af stål, sort skive med arabertal, datoangivelse ved position #3, justerbar lynette med arabertal, safirglas, monteret med original lænke af stål, automatisk urværk. Ø. 41 mm. Indvendig L. ca. 19,5 cm. Der...

Varenr: 6093683
DKK 12.500 DK, Aalborg, Nibevej 16-10-2021
19:24
DKK 9.600
Denis Bowen. 'Atomic' cd
Denis Bowen (1921-2006) 'Atomic' fra 1955, olie på plade. Sign. med dedikation verso. 76 x 99 (78 x 101) cm. Udstillingskatalog med kunstneren fra 1958 medfølger.

Varenr: 6098996
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2021
19:29
DKK 9.800
Omega 'Seamaster Aqua Terra' af 18 kt. guld og stål, Ø 36,5 mm
Omega. 'Seamaster Aqua Terra', herreur af stål og 18 kt. guld. Ref. nr.: 2317.30.00, serie nr.: 58682215. Urkasse af stål, lynette af guld, riflet optrækskrone af guld med logo, sølvfarvet skive med gyldent konisk stregindeks, minutinddeling, gyldne visere med luminox, dato ved position #3 samt ...

Varenr: 6093715
DKK 18.500 DK, Aalborg, Nibevej 16-10-2021
19:33
DKK 14.500
Breitling. Chronomat Evolution, herreur af stål Ø 42 mm
Breitling, model Chronomat Evolution, ref.nr.: A13356, serie nr. 2045219, i urkasse af stål, mørkegrå skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, stopursfunktion, separat sekundviser, chronograffunktion, safirglas, monteret med original stållænke, automatisk urværk. Ø. 42 mm. Indvendig ...

Varenr: 6093635
DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-10-2021
19:42
DKK 16.000
Børge Mogensen Lænestol i sort læder, model 2207. Originalt betrukket.
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol originalt betrukket med sort læder, ben af teak, ryghynde og sædehynde med dunfyld. Formgivet 1972, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2207. Fremstår med patina.

Varenr: 6026280
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-10-2021
19:48
DKK 10.500
Poul Henningsen PH Træskammel - lys eg/valnød læder
PH Furniture

 DKK 19.900,00
NYHED LAURITZshop

J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen, 'Champagne', middagsbestik af sølv til 6 pers. (30)
O.V. Mogensen, 'Champagne', middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (21 cm), 6 middagsgafler (19 cm), 6 middagsskeer (19,5 cm), 6 kagegafler (14 cm) og 6 kaffeskeer (11 cm). Tegnet af J.H. Quistgaard. Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1.575 g. Fremstår med ...

Varenr: 6096205
DKK 8.200 DK, Vejle, Dandyvej 16-10-2021
19:48
DKK 6.200
Breitling 'Chronomat Evolution'. Herrechronograf af stål Ø 42 mm
Breitling, model Chronomat Evolution, herreur af stål, ref.nr.: A13356, serie nr. 2171267, i urkasse af stål, hvid skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, stopursfunktion, separat sekundviser, chronograffunktion, safirglas, monteret med original stållænke, automatisk urværk. Ø. 42 ...

Varenr: 6093640
19:51
DKK 16.000
Happy Diamond armbåndsur fra Chopard af 18 kt. guld
Happy Diamond armbåndsur fra Chopard, quartz urværk, lænke og urkasse udført af 18 kt. guld, prydet med fem brillanter i alt ca. 0.33 ct., farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: IF, gylden urskive og to visere, uden timeskala, Ø urkasse ca. 23 mm, vægt 53.5 gr. L. ca. 18 cm. Skruetrækker og ekstra ...

Varenr: 6084366
DKK 26.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-10-2021
19:51
DKK 19.000
Robert Jacobsen, cd. Gouache og oliepastel, 61 x 86 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, Gouache, oliepastel mm på kraftigt papir/ karton, indrammet bag glas. Signeret Rob. Jacobsen, 61 x 86 cm, (82x105). Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082072
DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-10-2021
19:53
DKK 16.000
2021-0346 Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' af kobber, Ø 60 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade i kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Med forkromet fatningshus, wireophæng og baldakin. Formgivet 1957- 1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 60 cm. Litteratur: 'Tænd PH-lampens historie', ...

Varenr: 6097941
DKK 22.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2021
19:57
DKK 19.000
Hans J. Wegner. Armstol 'The Chair', model JH-503
Hans J. Wegner (1914-2007). Armstol, model JH-503, 'The chair / Den runde stol'. Stel og kopstykke udført af massivt patineret eg, sæde betrukket med grønt uld. Formgivet i 1949. Fremstillet hos Johannes Hansen og mærket herfra i bunden. Litt. Noritsugu Oda: Hans J. Wegner's 100 Chairs. s. ...

Varenr: 6097680
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2021
DKK 15.000
12345...23»