Vurdering

deLuxe er din indgang til Lauritz.coms eksklusive auktionsvarer. Her præsenteres
deLuxe-effekter af særlig kvalitet og international interesse på en let og overskuelig måde.

12345...32»   Varer pr. side   939 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kristallkrona, Oscariansk.
Oskariansk ljuskrona från 1800-talets sista kvartal. stommen i förgylld brons är behängd med ett flertal olika sorters prismor såsom Biedermeier Fotogenprisma m.fl. 8 ljusarmar, höjd 90 Ø 45 cm Obetydligt slitage, alla prismor genomgångna.

Varenr: 5573842
DKK 6.873 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 03-04-2020
13:13
DKK 344
De Sede lounge modul sofa, model 'Cosmos', grønt bøffel læder, fem moduler. (5)
De Sede lounge modul sofa, model 'Cosmos', betrukket med grønt bøffel læder, ben af sortlakeret træ, best. af fem moduler, heraf en lige og fire svungne moduler, alle moduler er fritstående. Fremstillet hos De Sede, Schweiz 1970-erne. H. 70/40. B. 110/65. D. 85 cm. De fire moduler fremstår med en...

Varenr: 5528005
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
14:40
DKK 15.000
Hans J. Wegner. Lænestol, model CH445 'Wing Chair' med tilhørende skammel (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol med tilhørende fodskammel, model CH445 & CH446 'Wing Chair', original betrukket med sort, let patineret læder samt fodskammel. Fremstillet af Carl Hansen & Søn. Mål lænestol: H. 38/105 cm. B. 88 cm. Mål fodskammel: H. 36 cm. B. 63 cm. D. 48 cm. Fremstår med ...

Varenr: 5598797
DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 03-04-2020
16:14
DKK 16.500
Børge Mogensen, to-personers kupé sofa, model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. kupé sofa, polstret med slidstærkt læder, hynder med dunfyld, ben af massiv eg. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. L. 154 cm. SH. 42 cm. Ny polstret ved professionel møbelpolster med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellamir.

Varenr: 5512485
DKK 38.000 DK, Kolding, Trianglen 03-04-2020
17:11
DKK 13.500
Patricia Urquiola, lounge lænestol, model Fjord med tilhørende fodskammel (2)
Patricia Urquiola, lounge lænestol, model Fjord med fodskammel, fremstillet hos Moroso Italy. Formgivet i 2002. Betrukket med let patineret, slidstærkt læder med fremhævede syninger og drejelig fod af sortlakeret stål. Mål lænestol: B. 95cm, H. 102cm, D. 80cm. Mål fodskammel: H. ca.36 cm, B. ca. ...

Varenr: 5498640
DKK 9.000 DK, Kolding, Trianglen 03-04-2020
17:12
DKK 5.200
Bred Genevé armlænke af 14 kt. guld
Bred Genveé armlænke udført i 14 kt. guld. Lukke er forsynet med sikkerheds hasper. Længde ca. 17½ cm. Bredde ca. 20 mm. Vægt ca. 51,2 gram. Er stemplet 585 og HCH for H.C. Hansens Guldsmedie

Varenr: 5618376
DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-04-2020
19:03
DKK 5.000
'The Valhalla Collection'. 4 fl. Highland Park Whisky. (4)
4 Fl. Highland Park Whisky, 'The Valhalla Collection', bestående af 1 fl. Highland Park 'Thor' 16 Years. 1 fl. Highland Park 'Freya' 15 Years. 1 fl. Highland Park 'Loki' 15 Years (Oc). 1 fl. Highland Park 'Odin' 16 Years. Medfølgende originale kasser (4)

Varenr: 5584781
DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 03-04-2020
19:08
DKK 5.800
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol med tilhørende fodskammel, model CH445 & CH446 'Wing Chair', original betrukket med sort, let patineret læder samt fodskammel. Fremstillet af Carl Hansen & Søn. Mål lænestol: H. 38/105 cm. B. 88 cm. Mål fodskammel: H. 36 cm. B. 63 cm. D. 48 cm. Lette brugsspor, ...

Varenr: 5598793
DKK 32.000 DK, Kolding, Trianglen 03-04-2020
19:08
DKK 17.500
Illum Wikkelsø. Lampebord med foldeborde, palisander
Wikkelsø. Lille fritstående bord fineret med palisander, H. 50 B. 59 D. 40 cm., ilagt tre foldeborde af palisander, H. 43 B. 43 D. 36 cm. Fremstillet hos C. F. Christensen, Silkeborg, mærket herfra. 1960'erne.

Varenr: 5570792
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-04-2020
19:08
DKK 1.200
Taylor Crowne. Softice / frozen yoghurt maskine.
Taylor Crowne Softice / frozen yoghurt maskine fra 2014, model C723-58. H. 147 cm. B. 58,5 cm. D. 86 cm. Virker i følge rekvirent. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5483077
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-04-2020
19:42
DKK 3.200
Vintage 'Tricolour' safir-, rubin- og diamantring af 18 kt. guld, i alt ca. 3.00 ct
Vintage 'Tricolour' safir-, rubin- og diamantring af 18 kt. guld, prydet med 6 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. ca. 1.00 ct. Farve: Top Crystal- Crystal (I-J). Klarhed: SI-P1., flankeret af 10 ovale facetslebne rubiner og safirer, i alt ca. 2.00 ct. 1900-tallets første halvdel.5,5 g. ...

Varenr: 5585554
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:17
Piaget. Moderne cocktailring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.80 ct
Piaget. Moderne cocktailring af 18 kt. hvidguld front prydet med 20 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.80 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Stemplet:: Piaget 750 52 B 58573 samt fransk hund i profil. Vægt ca. 11,7 g. B. 0,58 cm. Ringstr. 52/16,5.

Varenr: 5580016
DKK 19.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:19
DKK 4.200
Wenzel Tornøe. Olie på lærred
Wenzel Tornøe, 1844-1907. Ung italienerinde. Sign. Wenzel Tornøe. Olie på lærred. 70 x 52 (94 x 75) cm.

Varenr: 5622534
DKK 30.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-04-2020
20:20
DKK 17.000
Hartmann's. Rubin- og brillantring af 18 kt. hvidguld. Rubin 2.40 ct. Brillanter i alt 0.72 ct. Certifikat
Hartmann's. Rubin- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben rubin på 2.40 ct. Måler ca. 8,78 x 6,58 x 4,53 mm., flankeret af 2 ovale brillantslebne diamanter, i alt 0.72 ct. Farve: River. Klarhed: SI. Caraten på rubinen og brillanter er stemplet i ringskinnen samt 750...

Varenr: 5617624
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:25
DKK 14.000
Boucheron. Brillant-solitairering af 18 kt. guld med brillantsleben diamant på 0.23 ct. D/VVS1. GIA certifikat. Etui medfølger
Boucheron. Brillantring af 18 kt. guld med snoet ringskinne prydet med brillantsleben diamant på 0.23 ct. Måler ca. 3,97 x 3,99 x 2,38 mm. Farve: River (D). Klarhed: VVS1. Stemplet: Boucheron 55 AU 750 H17832 med logo. GIA cerifikat medfølger. Rapport nr. 2166786981, dateret Januar 30,2014.Vægt ...

Varenr: 5617610
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:27
DKK 5.200
Lars Ringgaard. 'Porten'
Lars Ringgaard (f. 1953). 'Porten', akryl på lærred, sign. Lars Ringgaard 2017. 93 x 93 cm (95 x 95 cm). Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5618960
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:31
DKK 1.300
Norge. Christian VII, speciedaler 1781 HIAB - NM 7, H. 2
Norge. Christian VII, speciedaler 1781 HIAB - NM 7, H. 2.Hidrører fra dansk privatsamling af bedre norske og danske mønter.

Varenr: 5613721
20:34
DKK 3.400
Lars Ringgaard. 'Elskovsbillede'
Lars Ringgaard (f. 1953). 'Elskovsbillede', akryl på lærred, sign. Lars Ringgaard 2019. 100 x 120 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5618961
20:35
Brillant-alliancering af 18 kt. guld, i alt ca. 3.11 ct
Brillant-alliancering af 18 kt. guld, prydet med talrige brillantslebne diamanter i fem rækker hele vejen rundt, i alt ca. 3.11 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 4 g. Front B. 0,61 cm. Ringstr. 55/17,5. Fremstår med lettere aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 5587626
DKK 21.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:36
DKK 5.400
Hans Due. Akryl på lærred, 'Coca-Cola Crashed 33 CL'
Hans Due født 1941. Akryl på lærred, "Coca-Cola Crashed 33 CL". 100 x 100 cm. Verso betitlet og signeret. Uindrammet. Med udgangspunkt i velkendte, populære forbrugsprodukter som subjekt, provokerer og fordrejer Hans Due vores oplevelse af de genstande vi omgiver os med. Værkernes dimensionelle ...

Varenr: 5522888
DKK 10.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 03-04-2020
20:40
DKK 3.400
De Sede, loungesuite, model DS 44 (2)
De Sede, loungesuite, model DS 44, best. af trepers. og topers. sofa, træramme-konstruktion med ekstra stålramme, betrukket med patineret, slidstærkt brunt tyrelæder, siddefladerne kan trækkes ud for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Hver H. 70/38 cm. D. ca. 89/92 cm. L. 187/138 ...

Varenr: 5504728
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:43
Hans J. Wegner. Lænestol med nakkestøtte model AP15
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol med stel af massivt egetræ, betrukket med duset, lys lilla velour. Formgivet i 1951. Fremstillet hos AP-Stolen, Valby, model AP-15. H. 101/41, B. 76 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på stel, begyndende revner på forreste tværpind under sæde.

Varenr: 5609269
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:49
DKK 3.200
Bernh. Pedersen & Søn. Daybed af teak, lyst anilinlæder
Bernh. Pedersen & Søn. Daybed med stel og medeben af teak, H. 44, L. 195, B. 89 cm. Madras betrukket med dybthæftet, lyst anilinlæder. Fremstår nybetrukket med anilinlæder hos prof. møbelpolstrer, brugsspor/mærker på stel samt enkelte små reparationer/udfyldninger.

Varenr: 5609300
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:50
Cartier 'Tank Francaise Chronoflex'. Herreur i 18 kt. guld og stål med lys skive, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Cartier, model Tank Francaise Chronoflex, ref.nr.: 2303, i rektangulær urkasse og med lænke af 18 kt. guld og stål, hvid skive med romertal, datoangivelse, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone prydet med cabochonsleben safir, safirglas, quartz urværk. Mål: 28 x ...

Varenr: 5589005
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-04-2020
20:57
DKK 5.600
Tennisbracelet with brilliant cut diamonds 4.50ct
Tennisbracelet in 14kt yellow gold set with 57 brilliant cut diamonds 4.50ct Colour: (H) Wesselton Clarity: VS Length: 19cm

Varenr: 5581404
DKK 50.660 BE, Antwerpen 03-04-2020
21:54
DKK 24.958
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, model Century 2000. Sort læderbetræk
Hans J. Wegner (1914-2007) Fire-pers. sofa, model Century 2000. Betrukket med sort læder, ben af forkromet metal. Nyt fyld i puderne (HR27) med trikot-stof, vatbetræk og blød kant. Stedvise brugsspor / brugspatina. Overkant af ryg med mindre, limet, V-formet revne, samt er der 2 små huller i ...

Varenr: 5628605
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-04-2020
15:17
DKK 4.800
Kjeld Appel og Per Eli. Figurkomposition.cd
Kjeld Appel (1960-2013) og Per Eli f. 1957. Figurkomposition. Akryl på lærred. Sign KA. 160x100 cm. Dette værk er en del af en stor mindeauktion for kunstneren Kjeld Appel (1960-2013). Håndplukkede værker fra Kjeld Appels agent gennem mange år, specielt udvalgt til denne auktion.

Varenr: 5631415
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-04-2020
15:50
Carl Holsøe, motiv fra Kobæk, olie på lærred
Carl Holsøe (1863-1935). Landskabsmotiv fra Kobæk, olie på lærred, usigneret. På bagsiden påskrevet: Malet af Carl Holsøe, ved Kobæk, ca.1894. Desuden påskrevet Margrethe Holsøe samt ældre etiket fra salg ved Kunsthallen i København. H.46 x 79 cm (61 x 93 cm) Kraftig krakelering hele lærredet.

Varenr: 5609672
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-04-2020
16:51
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. SH. 50 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med ridser på stel og armlæn samt brugsspor.

Varenr: 5371639
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-04-2020
17:00
DKK 3.200
Corum, model: Buckingham
Gentlemen's wristwatch by manufactory Corum. Automatic movement, square case made of stainless steel, silver colour dial and hands, numerals written out in French. Date at 6 o'clock. The crown has a blue cabochon cut stone. No.: 089 - 89.181.20 - 146260. Approx. dimensions: 38.7 x 35.5 mm. ...

Varenr: 5484959
DKK 8.195 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 04-04-2020
17:00
DKK 372
12345...32»