Kategori  Vurdering

deLuxe er din indgang til Lauritz.coms eksklusive auktionsvarer. Her præsenteres
deLuxe-effekter af særlig kvalitet og international interesse på en let og overskuelig måde.

12345...31» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Christian Veilskov. 14 kt. guldcollier - 35.6 gr.
Chr. Veilskov, København 1963-1986. Leddelt guldcollier af 14 kt. guld monteret med kasselås med sikkerhedshasp. L. 43 cm B.0.8 cm, vægt 35.6 gr.
Varenr: 5430780
DKK 9.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2020
10:26:00
Pelsjakke af Zobel pels, ca. str M
Pelsjakke af zobel pels, front med stiklommer, hægter samt bælte af ruskind. Længde 66 cm, ærmer 64 cm bryst ca. 110. Ca. størrelse Medium. Fremstår med nuanceforskel og tydelig solblegning på venstre ærme.
Varenr: 5480125
DKK 15.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 18-01-2020
13:27:50
DKK 1.300
Kay Bojesen. Stor og sjælden skål i teak
Kay Bojesen(1886-1958). Stor og sjælden skål i teak . Bund med tre fødder, let kegleformet korpus afsluttende med nedadgående ringformet afslutning i top. Stemplet 'Model Kay Bojesen' H. 21 Ø. 29 cm. Fremstår med reparation/limning indvendig.
Varenr: 5536274
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2020
14:11:00
DKK 2.800
Arne Jacobsen. Ægget, tidlig model 1960erne. Loungestol med 'Charcoal 180' uld
Arne Jacobsen (1902-1971). Lounge lænestol, 'Ægget', model 3316. Formgivet i 1958, fremstillet hos Fritz Hansen, tidlig model fra 1960erne. Udført med drejelig firpas fod i massiv profileret aluminium afsluttet på store ''sko''. Fremstår professionel nybetrukket med 'Charcoal 180'uld. H. 104/39 ...
Varenr: 5418282
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2020
14:30:00
DKK 18.000
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model DAR, farve Basalt. (6)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks armstole model DAR med originale skaller af plast i farve Basalt, monteret på originale Wirestel af sortlakeret stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra 2019, stemplet. Model DAR. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 5410937
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2020
14:37:00
DKK 8.200
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, mellemhøj ryg, Red Label 2007
Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label' 2007. Sæde H. 40/54 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...
Varenr: 5538962
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2020
14:43:00
DKK 5.200
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, mellemhøj ryg, Red Label 2008
Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label' 2008. Sæde H. 40/54 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...
Varenr: 5538964
15:26:00
DKK 5.200
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. SH. 50 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med ridser på stel og armlæn samt brugsspor.
Varenr: 5371639
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2020
15:57:00
Georg Jensen kaffeservice design nr. 80A (3)
Georg Jensen kaffeservice i let hammerslået sterlingsølv, hanke af ibenholt afsluttende i perlestaf, dessin nr. 80A bestående af: Kaffekande (H. 17 cm), flødekande (H. 7 cm), sukkerskål (Ø 9 cm). Stemplet Georg Jensen Silversmiths ltd Sterling. Samlet vægt ca. 670 gr. Fremstår med mindre ...
Varenr: 5550212
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
18:22:00
DKK 3.200
Halscollie af 14 kt guld med brillanter 15.94 ct
Halscollie af 14 kt guld monteret med kasselås og dobbelt sikkerheds hasper udført som rosetter prydet med facet slebne safir i forskellige farver (ca. 22,6 ct) samt diamanter, der er brillant slebet på i alt ca. 15,9 ct. Farve: Wesselton (H) - Fancy Colors, Klarhed: SI-P. L. 41 cm, B. 12 mm. ...
Varenr: 5552135
DKK 50.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
18:40:00
DKK 32.000
Georg Jensen. 'Magic' armring af 18 kt. hvidguld med 1.15 ct.
Georg Jensen. 'Magic' armring af 18 kt. hvidguld, prydet med talrige pavé brilliant slebne diamanter på ialt ca. 1.15 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Dessin nr. 1513 A L, str. L. Ø 67 mm. Stemplet 750 samt GJ. Vægt 9,4 gram. Georg Jensen smykkeæske medfølger. Fremstår med almindelig ...
Varenr: 5506442
DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
18:42:00
DKK 5.200
Arne Jacobsen. Vintage lænestol, 'Svanen' på hjul, model 3323
Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Vintage lænestol originalt betrukket med cognacfarvet patineret skind, drejelig firpasfod af aluminium, afsluttet på hjul, manuel højdeindstilling. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3323. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i ...
Varenr: 5535888
18:58:00
DKK 10.000
Dansk møbelproducent, Skab / serviseskab af palisander
Dansk møbelproducent. Skab/serviceskab af fineret og massiv palisander, øverst låger bag hvilke hylder, under neden udtræksplade, nederst skuffer, kehlet front. Nøgle medfølger. H.152, B. 100, D. 44 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og skrammer.
Varenr: 5473919
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2020
19:02:00
Brillantring, ca. 2,43 ct
Brillantring udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 1.53 ct, Farve: Wesselton/H. Klarhed: P1, omkranset af små brillanter, samlet ca. 0.90 ct. Farve: Wesselton/H-Top Cape/K. Klarhed: SI-P. Ringstr. 17 mm. Vægt ca. 4,4 gram.
Varenr: 5440108
DKK 56.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2020
19:06:00
Børge Mogensen . Lænestol 'Den spanske stol', model 2226
Børge Mogensen (1914-1972). Lænestol 'Den spanske stol', model 2226, med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læder med pletter og patina. Enkelt mindre flig ( ca. 1x0,5 cm) ved bagerste del af ...
Varenr: 5557449
DKK 14.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2020
19:10:00
DKK 12.000
Le Corbusier. LC3 hvilestol med sort læder
Le Corbusier 1887-1965. LC3 hvilestol med stel i forkromet stålrør, løse hynder polstret med sort læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel præget i stel. H. 64/48 cm. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet ...
Varenr: 5467773
DKK 27.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
19:14:00
DKK 14.500
Henrik Fischer. 'Springende danser'. Skulptur af bronze, H. 31 cm
Henrik Fischer, f. 1949. 'Springende danser'. Unika skulptur i patineret bronze, Højde ca. 31 cm. Monteret på fod af poleret sort marmor. Signeret under bund: Henrik Fischer, Danmark, 2015. dateret og nummereret under bund 2019. Læs mere om kunstneren her.
Varenr: 5557370
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2020
19:16:00
Børge Mogensen. Øreklapstol, model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol med ben af teak, løse hynder med dunfyld betrukket med sort basic læder, H. 108 B. 70 sædehøjde 45 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort basic læder. Fremstår ...
Varenr: 5552050
DKK 24.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
19:22:00
DKK 15.500
'Tennisarmbånd' af 18 kt hvidguld, 5.27 ct
Tennisarmbånd af 18 kt hvidguld med kasselås og dobbelt sikkerheds hasper, prydet med tre rækker diamanter, der er brillant slebet på i alt ca. 5.27 ct, Farve: Top Wesselton (F), Klarhed: VS. L. 18 cm, B. 5,5 mm. Stemplet 750 samt mester. Vægt 14,5 gram. Ligger i æske. Certifikat medfølger. ...
Varenr: 5557471
DKK 36.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
19:24:00
DKK 19.500
Børge Mogensen,'Den spanske stol' med stel af sortlakeret eg,
Børge Mogensen, 1914 - 1972. Hvilestol. 'Den spanske stol' med stel af massivt senere sortlakeret eg, sæde og ryg udspændt med naturfarvet kernelæder. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2226. Med mærkat. Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs ...
Varenr: 5546631
DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
19:33:00
DKK 6.600
Peter J. Lassen. Montana grafitti opstilling 'Ango 35'
Peter J. Lassen (1930-2019). Montana grafitti opstilling 'Ango 35' Kunstværk i form af Montana opstilling bemalet med graffiti med teksten "park". Bestående af ni Peter J. Lassen Montana moduler model 1120 produceret i 12 mm MDF med fire låger i dybde 38 cm med tilhørende sokkel. Hvert modul ...
Varenr: 5490994
DKK 18.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2020
19:34:00
Jaime Hayon, Lounge chair model 'RO', for Fritz Hansen 2014 (2)
Jaime Hayon Gebr. 1974, Lounge chair model 'RO/ JH1' for Fritz Hansen 2014. Fabric cover in purple, legs of oak, plus: ottoman. Approx. dimensions: H 113 cm, W 79 cm. SH 43 cm. (2)
Varenr: 5551190
DKK 11.175 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2020
19:35:00
DKK 6.705
Nora Minora, akryl på lærred, ’4 Jahreszeiten’
Nora Minora, akryl på lærred, ’4 Jahreszeiten’, mål pr. stk.: H. 80 cm x B. 160 cm, D. 2 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. (4)
Varenr: 5511147
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2020
19:42:00
DKK 298
Ejner Larsen for Jacob Kjær. Lav fuldpolstret lænestol
Ejner Larsen for Jacob Kjær. Lav fuldpolstret lænestol med ben af mahogni. Betrukket med knapsyet blåt uld. H. 82 cm. B. 69 cm. SH. 39 cm. Fremstår med slitage på keder og polstring samt brugsspor.
Varenr: 5545991
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2020
19:45:00
DKK 450
Hans J. Wegner. Armstol 'Den kinesiske stol', model FH4283
Hans J. Wegner 1914 - 2007. 'Den kinesiske stol' / 'Kinastolen', stel af sortlakeret ask, sædet med original løs, vendbar hynde i sort knapsyet læder. Formgivet 1943. Fremstillet hos Fritz Hansen, model FH4283. Fremstår med minimale brugsspor. Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', ...
Varenr: 5518947
DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2020
19:47:00
DKK 13.000
Sæt på 12 kinesiske Zodiakfigurer, Ming 1368-1644 (12)
Sæt på 12 kinesiske Zodiakfigurer af delvist glaseret lertøj, dekoreret i farver. Figurerne symboliserer og kendetegner hver især egenskaber såsom autoritet, lykke, beslutsomhed mv. Komplet sæt. Kina, Ming 1368-1644. H. 19 cm. (12)
Varenr: 5531157
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2020
19:48:00
DKK 2.800
Nels Erichsen. Minkfrakke. Str. 44/48
Nels Erichsen, Buntmagermester København. Frakke af brune minkskind i swingermodel. Stor krave samt store udvendige påsyede lommer, knaplukning med store knapper i horn. Med matchende silkefoer med røde detaljer (samt navnetræk) slids bagpå. Mål ca. rygl. 100 cm, ærmel. 53 cm (mål til krave 70 ...
Varenr: 5453127
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2020
19:50:00
Arne Jacobsen. 'Svane', lænestol fra 2008
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket med læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen, år 2008, Red Label. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5384213
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2020
19:53:00
DKK 9.400
Omega 'Seamaster Aqua Terra'. Herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 2010
Herrearmbåndsur fra Omega, model Seamaster Aqua Terra, ref.nr.: 196.1114, cal. 1538, serienr.: 90269229, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, glat lynette, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original lænke af stål, quartz urværk. Ø. 36 ...
Varenr: 5554859
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2020
20:00:00
DKK 6.200
Peter Skovgaard. Komposition
Peter Skovgaard (f. 1960). Komposition, olie på lærred, sign. Skovgaard samt på bagsiden sign. og dateret Skovgaard 17. 120 x 100 cm. Uden ramme.
Varenr: 5533084
20:01:00
12345...31»