Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 380  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Woud. Skrivebord model AA-desk
Fritstående skrivebord model AA-desk designet af Spant Studio for Woud. Skrivebordsplade og underhylde af sort laminat, stel af massivt egetræ. LED lysdiode indbygget i sort lakeret træbjælke. Højde til skriveplade 75 cm. H. ca. 153 cm. B. 152 cm. D. 75 cm. NB. Levers i original emballage. ...
Varenr: 5113239

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-05-2019
19:14:00
DKK 3.400
Adolf Baumgartner-Stoiloff oljemålning
ADOLF BAUMGARTNER-STOILOFF (1850-1924) Hamnvy, signerad, olja på duk, 67x102 cm
Varenr: 5330751
DKK 7.450 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20-05-2019
19:14:00
Se mere
Royal Copenhagen. Faun med papegøje nr. 752, 1. sort
Royal Copenhagen. Figur af porcelæn, faun med papegøje, nr. 752. Formgivet af Chr. Thomsen. H. 17 cm, 1. sort.
Varenr: 5335960
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:14:00
DKK 850
Charles Eames. Skalstol / spisestol, model DCM
Charles Eames. Skalstol med sæde og ryg af formspændt fineret asketræ, stel af forkromet stål. Formgivet 1946. SH.44 cm. Fremstillet hos Vitra, model DCM. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte ridser.
Varenr: 5336283
DKK 4.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:14:00
Moderne tæppe, model Firenze, 300 x 200 cm. Lys Grøn
Moderne tæppe, model Firenze, Polyester. 300 x 200 cm. Modelfoto.
Varenr: 5330172

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2019
19:14:00
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Læder med naturlig struktur og nogle naturlige ...
Varenr: 5334933
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:14:53
DKK 7.600
Simon Pengelly for Montis. Lænestol, model Hugo
Simon Pengelly. Lænestol betrukket med læder i farven Bison Brun, matbørstet drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet i 2007. Fremstillet hos Montis, model Hugo. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor. Vejl. udsalgspris 22.390,-
Varenr: 5145001

DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-05-2019
19:15:00
DKK 6.000
Eemu Myntti akvarell
EEMU MYNTTI (1890-1943) Landskap från Cagnes (1921), signerad, akvarell, 38x27 cm
Varenr: 5330752
DKK 8.940 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20-05-2019
19:15:00
Se mere
Louis Vuitton, rejsetaske, model Keepall 50
Louis Vuitton, rejsetaske, model Keepall 50. Udført i blå epilæder med hardware af forgyldt metal. Tasken er med lynlåslukning, udvendig sidelomme, og indvendigt et stort rum. Navneskilt medfølger. Serienr. V.I. 8912. H. ca. 30 cm. L. ca. 50 cm, D. ca. 24 cm. Fremstår med aldersrelaterede ...
Varenr: 5331186
DKK 5.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2019
19:15:00
DKK 2.800
Skrivebord, teak og eg, 1950'erne
Skrivebord af fineret teak, monteret med stel af massiv eg; front med skuffer, bagside med hylde. 1950'erne. Nøgle medfølger. Enkelte ridser. H. 75, 124 x 64 cm
Varenr: 5331222
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:15:00
DKK 1.700
Empire spejl af mahogni med lampetter, 1800 tallet anden halvdel
Empire spejl af mahogni, buet top med vifte og geometriske motiver intarsia, monteret med messing lampetter/ lysholdere, 1800 tallet anden halvdel. H. 182 B. 68 cm. Aldersrelateret brugsslitage.
Varenr: 5331232
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:15:00
Arne Jacobsen. To syverstole model 3107, sort læder (2)
Arne Jacobsen. To stole model '3107' 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. SH. 44 cm. Fremstår nybetrukket fra professionel møbelpolstrer (2)
Varenr: 5333036
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-05-2019
19:15:00
Sofa, chesterfield stil.
Sofa polsteret med lyst møbelstof, knapsyet med polstersøm udvendig. Chesterfield stil. Ben af træ. L. 205 cm. SH. 48 cm. D 95 cm. Udstillingsmodel
Varenr: 5327609

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-05-2019
19:15:00
Paar dänische Stühle aus Teakholz, 1960er/70er (2)
Dänisches Paar Stühle aus massivem Teakholz, Entwurf 1960er/70er Jahre. Bezug erneuert.H. 81,5 cm, B. 47,5 cm, T. 56 cm.Wenige Gebrauchsspuren, teils leichte Kratzer am Rahmen, Querstreben möglicherweise mit Reparaturspuren. (2)
Varenr: 5327664
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-05-2019
19:15:00
DKK 298
Citrin-øreringe (2)
Øreringe udført i 14 kt. guld (stemplet/kontrolleret), begge prydet med en ovalslebet, facetteret citrin på ca. 11,8 x 8,7 mm. Mål ca. 16,8 x 13,5 x 7 mm. Vægt ca. 8,4 g. (2)
Varenr: 5308474
DKK 4.842 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-05-2019
19:15:00
DKK 2.421
Sofabord af elmetræ
Sofabord af elmetræ, stel af sortlaseret stel. H. 45 cm. L. 110 cm. B. 60 cm. lmjdia226
Varenr: 5324817

DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2019
19:15:00
DKK 450
Street Art Propaganda by Photo Konsum, kilde Shepard Fairey Fotografie, 12-farvet Fine Art-tryk, fotografier i høj opløsning på aluminium-sandwichplader, titel: Street Art Propaganda
Street Art Propaganda by Photo Konsum, kilde Shepard Fairey Fotografie, 12-farvet Fine Art-tryk, fotografier i høj opløsning på aluminium-sandwichplader. Titel: Street Art Propaganda. Open Editon. 2018. Mål: 150 x 110 cm. Medium/teknik: Fine Art-tryk på aluminium-sandwichplader 3 mm. ...
Varenr: 5311635

DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-05-2019
19:15:00
DKK 2.235
Bronze skulptur af rovdyr
Skulptur af patineret bronze i form af rovdyr. Sign. Milo h. 31 cm.
Varenr: 5313229

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2019
19:15:00
DKK 1.300
Persisk Nain m/ Silke, 290 x 195 cm
Persisk Nain tæppe, håndknyttet, udført af uld og silke på bomuldstrend med lys/ beige bundfarve, rigt dekoreret med florale mønstre og medaljon i sandfarvet, blå, nougatfarvede dekorationer samt blomster i rødbrun og rosa nuance. Mål: 290 x 195 cm. Skifftende farvenuance alt efter lysindfald.
Varenr: 5282208

DKK 17.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-05-2019
19:15:00
DKK 8.400
Antoine Klinkhamer, Sparkling Blue
Antoine Klinkhamer, mixed media on canvas, title: Sparkling Blue. Signature and date on reverse side. Approx. dimensions: 95 x 131 cm.
Varenr: 5282559
DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-05-2019
19:15:00
DKK 4.470
Reol i art deco-stil, stålrør
Reol i art deco-stil, stålrør, metal og glas. Forkromet rund konstruktion, seks hylder, metalramme med glasbund. Mål ca. H. 172 cm, B. 185 cm, D. 46 cm. Fremstår med alders-, brugs- og oxidationsspor, delvist med ridser i glasset. Metalrammernes overflader delvist med slitage.
Varenr: 5302005
DKK 5.960 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-05-2019
19:15:00
DKK 2.980
Bruno Mathsson, Sessel 'Jetson' für Dux
Bruno Mathsson für Dux, Sessel / Armlehnsessel, Lounge Chair, Modell 'Jetson', Entwurf von 1966, drehbare Konstruktion mit einem Gestell aus verchromtem Metall, Sitzschale und Auflage aus braunem Leder. H. 98 cm, B. 64 cm, T. 75 cm, Sitzhöhe 43 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und ...
Varenr: 5336333
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-05-2019
19:15:39
DKK 3.166
Rokoko sockerskål av Johan Malmstedt
SOCKERSKÅL, silver, Johan Malmstedt, Göteborg, 1774, fyra bladfötter, slät med kantband och parställda genombrutna hänklar, blomma på locket, höjd 15 cm, vikt 478 g
Varenr: 5330753
DKK 11.175 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20-05-2019
19:16:00
Se mere
Charles Eames. Skalstol
Charles Eames. Skalstol med sæde og ryg af formspændt fineret asketræ, stel af forkromet stål. Formgivet 1946. SH.44 cm. Fremstillet hos Vitra, model DCM. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5336289
DKK 3.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:16:00
DKK 1.900
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord med bordplade fineret med bøgetræ, monteret på stamme af forkromet metal og sekspasfod af aluminium. H. 70, L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2005. Fremstår med brugsspor skjolder på plade samt ridser og kanthak på fod.
Varenr: 5327685
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-05-2019
19:16:00
DKK 3.800
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 256x138 cm.
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 256x138 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.
Varenr: 5285188

DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:16:00
Skål af bronze med indsats af porcelæn
Skål af bronze i jugend-stil med indsats af porcelæn indvendigt dekoreret med blomster og sommerfugle h. 16 cm L. 49 cm
Varenr: 5320466

DKK 2.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2019
19:16:00
Julius von Klever oljemålning
JULIUS VON KLEVER (1850-1924) Vintermotiv, signerad samt daterad 1911, olja på duk, 32x50 cm
Varenr: 5330754
DKK 37.250 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20-05-2019
19:17:00
Se mere
Dansk møbelproducent. Sofabord, palisander
Dansk møbelproducent. Sofabord med rektangulær plade af fineret palisander, stel med runde tilspidsede ben af massivt palisander. 1960'erne. H. 51 L. 158 B. 61 cm. Fremstår nyrenoveret med få brugsspor.
Varenr: 5336292
DKK 5.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:17:00
DKK 2.800
Dansk møbelproducent, seks armstole bejdset bøg (6)
Dansk møbelproducent, seks armstole med stel af bejdset bøg, hynder betrukket med uldstof. H.71 cm, sh.42 cm. 1970'erne. Kraftige brugsspor. (6)
Varenr: 5282255
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2019
19:17:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 380  >>