Vurdering
   Varer pr. side   22 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Blækhus, 'Musselmalet'
Royal Copenhagen. Blækhus, 'Musselmalet. riflet', med underbakke, blæk- og sandbeholder, nr. 127, 1. sort.

Varenr: 6254398
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:38
Samling Royal Copenhagen Musselmalet porcelæn
Samling Royal Copenhagen Musselmalet porcelæn bestående af: 1 stk helblonde flødekande nr. 1301, 1 stk halvblonde sukkerskål m låg nr. 657, 1 stk halvblonde kaffekop nr. 626 med underkop, 2 stk halvblonde tekopper nr. 713, 2 stk halbvblonde kaffekopper nr. 719 med to underkopper nr. 719, 2 stk. ...

Varenr: 6253184
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
20:10
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde kaffeservice (22)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde kaffeservice af porcelæn bestående af seks underkopper nr. 756 (en med skår), seks kopper nr. 756, et fad nr. 548, en kaffekande nr. 519 (med stor revne på hank), en flødekande nr. 522, en sukkerskål nr. 605 samt seks kagetallerkner nr. 575. Alt af ...

Varenr: 6255356
DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
18:43
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde middagstallerkner (8)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde middagstallerkner, nr. 571, 2.sort. (8)

Varenr: 6255001
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
19:15
Meissen og Royal Copenhagen. Musselmalet og 'Saksisk blomst'To tallerkener med gennembudt fane(2)
Mesissen musselmalet tallerken med gennembrudt fane. Ø. 23 cm klinket i bunden. Royal Copenhagen 'Saksisk blomst' tallerken med gennembrudt fane nr. 1637 1.sort.(2)

Varenr: 6251563
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-08-2022
15:22
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. En samling musselmalet porcelæn (4)
En samling musselmalet porcelæn bestående af: Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde dyb tallerken Ø 22,5 cm, 1800-tallet (1. sort), Bing & Grøndahl. Bladformet fad 199 (2. sort), andet fabrikat; jardiniere med gennembrudt kant L. 32,5 cm, rund skål med gennembrudt kant Ø 23 cm. Royal Copenhagen...

Varenr: 6252093
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-08-2022
16:41
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' hel- og halvblonde, seks fade / skåle (6)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' hel- og halvblonde, seks fade / skåle bestående af to fade nr. 1062 (2.sort.), to fade nr. 613 (2.sort., én med afslag på kant), en skål nr. 1018 (2.sort. med mange store afslag samt hårrevne på kant) samt en opsats nr. 1020-1021 (2. sort, med mange store afslag på...

Varenr: 6255005
DKK 4.600 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
19:13
DKK 3.600
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffestel inkl kaffe- og thekande. (76)
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffestel inkl kaffe- og thekande samling bestående af. Fire tallerkener 1. sortering. Ø:15,5 cm. Fire tallerkener 1. Ø:14,5. Otte kopper 1. Ø:8. Tolv kopper 1. Ø:6,5. Ti underkopper tallerkener 1. Ø:7. Tolv kopper 1. Ø:7. Tolv underkopper tallerkener 1. Ø:11. Tolv ...

Varenr: 6255427
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
19:13
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Halvblonde. 12 middags tallerkner, nr. 571 (12)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Halvblonde. 12 spise el. middags tallerkner af porcelæn, 1 stk. er nr. 571 1. sort., 10 stk. er nr. 571 - 1 stk. m/ chip el. afstød - 2. sort. & 1 stk. er 3. sort., Ø 25 cm. Brugsspor. (12)

Varenr: 6236205
DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
19:29
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Halvblonde. Diverse dele stel (6)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Halvblonde. Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: 1 mælkekande nr. 645 2. sort. H. 16 cm 1 kantet bakke nr. 716 2. sort. L. 23,5 cm 4 smørasietter nr. 504 1. sort. Ø 7 cm Brugsspor. (6)

Varenr: 6250912
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
19:32
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde frokost tallerkner (11)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde frokost tallerkner bestående af ni tallerkner nr. 573 (heraf en af 1.sort. og otte af 2.sort.) samt to tallerkner nr. 652 (2.sort.). Fremstår med almindelige brugsspor. (11)

Varenr: 6255002
19:34
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Helblonde. Sellerifad, nr. 1194 3. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Den Konglige Porcelainsfabrik. Musselmalet Helblonde. Sellerifad el. kagefad af porcelæn, nr. 1194 3. sort., L. 36,5 cm. Enkelte brugsspor.

Varenr: 6250900
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
19:40
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Halvblonde. Diverse tall., nr. 572 & 574 (16)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Halvblonde. Diverse tallerkner af porcelæn, bestående af: 2 stk. frokost / dessert tall. 572 1. sort. Ø 22,5 cm + 1 stk. m/ chip el. afstød 2 stk. frokost / dessert tall. 572 2. sort. Ø 22,5 cm + 6 stk. m/ chip el. afstød 2 stk. side / dessert tall. 574 ...

Varenr: 6236203
DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
19:46
DKK 1.200
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Helblonde. Frugtkurvfad, nr. 1060 2. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Den Konglige Porcelainsfabrik. Musselmalet Helblonde. Frugtkurv fad af porcelæn, nr. 1060 2. sort., L. 34 cm. Enkelte brugsspor.

Varenr: 6247685
19:47
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Musselmalet Riflet m.m. Diverse dele stel (32)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Riflet. Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: 1 flødekande nr. 60 1. sort. m/ hårrevne & chip el. afstød H. 10 cm 1 aflang bakke nr. 269 1. sort. L. 24 cm 2 peberbøsser nr. 439 H. 6 cm + 3 stk. m/ mindre chip el. afstød - alle propper m/ kork 6 ...

Varenr: 6228440
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
19:50
DKK 650
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' kaffe- og teservice (48)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' kaffe- og teservice bestående af syv tallerkner nr. 576 (heraf tre af 1.sort. og fire af 2.sort.), en tallerken nr. 653 (1.sort.), en underkop nr. 535-656-669 (1.sort.), en underkop nr. 525-626-656 (4.sort.), seks underkopper nr. 713 (heraf fem af 1.sort. og en af ...

Varenr: 6255003
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
19:59
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Helblonde. Flad tall. på fod, nr. 1092 2. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Den Konglige Porcelainsfabrik. Musselmalet Helblonde. Flad tall. på fod af porcelæn, nr. 1092 2. sort., H. 6, Ø 23 cm. Få brugsspor bl.a. chip el. afstød ved blondekant m.m.

Varenr: 6250901
20:28
DKK 1.200
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Halvblonde. 12 dybe tall., nr. 566 (12)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Halvblonde. 12 dybe tall. af porcelæn, 1 stk. er nr. 566 1. sort. & 11 stk. er nr. 566 2. sort., Ø 21,5 cm. Brugsspor. (12)

Varenr: 6236211
20:29
DKK 1.900
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Riflet. Diverse dele stel (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Den Konglige Porcelainsfabrik. Musselmalet Riflet. Diverse dele Hotel service af porcelæn, bestående af: 1 rundt askebæger m/ afstryger mrk. Rigsdagen m/ chip el. afstød nr. 1 1. sort. Ø 10,5 cm 1 kuvertkande m/ låg mrk. Schmidts Conditori m/ hårrevne & chip el. ...

Varenr: 6247686
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2022
20:33
Royal Copenhagen. Musselmalet pibe med holder, nr. 5077 (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet pibe med mundstykke af bakelit med holder, nr. 5077. I. sort. (2)

Varenr: 6254383
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2022
20:35
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Riflet m.m. Diverse dele stel (13)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Rilfet m.m. Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: MR: 1 rundt sættefad nr. 452 2. sort. Ø 13 cm 4 runde saltkar nr. 199 1. sort. Ø 4 cm + 2 stk. m/ chip el. afstød MH: 1 flødekande m/ chip el. afstød nr. 1031 1. sort. H. 8 cm 2 stk. RC bonbonniere...

Varenr: 6247688
20:37
DKK 650
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Halvblonde. Dybe spise tall., nr. 565 (12)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Halvblonde. Dybe spise tallerkner af porcelæn, 2 stk. er nr. 565 1. sort. & 10 stk. er nr. 565 2. sort., Ø 25 cm. Brugsspor. (12)

Varenr: 6236210
20:40
DKK 1.900