Vurdering
12»   Varer pr. side   41 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Royal Copenhagen. Musselmalet, halvblonde lågterrin, kopper mm (20)
Royal Copenhagen. Musselmalet, halvblonde lågterrin nr. 622 1.sort. Ovalt stegefad nr. 533 l. 37.5 cm. 1.sort. 7 overkopper nr. 756 2. sort., 5 underkopper nr. 713-756-719, 2.sort., 5 sidetallerkener nr. 653-576 2.sort.

Varenr: 6277847
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-10-2022
15:18
DKK 1.200
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde mm. (15)
Royal Copenhagen. Samling musselmalet porcelæn, overvejende halvblonde. Alle dele med skader iform af: 2 sidetallerkener nr. 653, 2 dybe tallerken nr. 565 og 659, 1 frokosttallerken nr. 573, 2 middagstallerkener nr. 704, 2 underkopper nr. 719 + 756, 1 runde skål nr. 512, 1 middagstallerken...

Varenr: 6277860
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-10-2022
16:19
DKK 650
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde stager (2)
Royal Copenhagen. To musselmalet helblonde stager, nr. 1138, 1 = 1. sort. og 1 = 2. sort. H. 10,5 cm. (2)

Varenr: 6275738
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-10-2022
18:42
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Riflet. Ovale fade (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Den Konglige Porcelainsfabrik. Musselmalet Riflet. Ovale serverings fade af porcelæn, nr. 96 1. sort. m/ chip el. afstød L. 25 cm, nr. 98 1. sort. L. 33 cm, nr. 99 2. sort. L. 36 cm & nr. 99 2. sort. m/ chip el. afstød L. 41 cm. Brugsspor. (4)

Varenr: 6273662
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-10-2022
19:40
DKK 850
Royal Copenhagen. En samling 'Musselmalet halvblonde' tallerkener mm (8)
Royal Copenhagen. En samling 'Musselmalet halvblonde' tallerkener mm iform af: To dybe tallerkener nr. 659 Ø23.5 cm, 1.sort. To ovale fade nr. 676 l. 25.5 cm, 1.sort. 1 rund skål nr. 625, 1. sort. 1 rund skål nr. 680 2.sort., 1 saucekande nr. 585 1. sort. 1 bladformet skål nr. 549 3.sort. ...

Varenr: 6276873
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-10-2022
19:43
DKK 1.900
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Musselmalet Halvblonde. Diverse dele stel (36)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Den Konglige Porcelainsfabrik. Musselmalet Halvblonde. Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: 12 kaffekopper nr. 756 - 9 stk. 1. sort. & 3 stk. 2. sort. 12 under tall. nr. 756 1. sort. 12 kage tall. nr. 575 1. sort. - 5 stk. m/ brændingsfejl - Ø 15,5 ...

Varenr: 6272977
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-10-2022
19:50
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' og Musselmalet halvblonde' steledele af porcelæn (3)
Royal Copenhagen. En samling porcelæn bestående af: 'Musselmalet' to kaffekander 48 (3.sort), 'Musselmalet halvblonde' halvmåneformet fad 50 (2. sort). En kaffekande med indvendige nedslibninger og en kaffekande med reparation ved tud (3)

Varenr: 6261580
DKK 2.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 02-10-2022
20:37
Royal Copenhagen. Samling 'Musselmalet' hel- og halvblonde porcelænsdele (7)
Royal Copenhagen. Samling 'Musselmalet' hel- og halvblonde porcelænsdele bestående af en opsats nr. 710 (med brændingsfejl samt afslag på fod), en skål nr. 511 (med skår på kant), en skål nr. 524A, en tallerken nr. 575 (2.sort.), to kuvertaskebægere nr. 504 samt et bæger nr. 1015. Alt af 1.sort. ...

Varenr: 6273930
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-10-2022
15:35
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling 'Musselmalet' riflet kaffeservice (18)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling 'Musselmalet' riflet kaffeservice bestående af to tallerkner nr. 181, fire tallerkner nr. 300, en underkop nr. 79-76-315, tre underkopper nr. 76-79-315 (2.sort.), en underkop nr. 92-86-436, en kop nr. 103 (2.sort.), fire kopper nr. 76 (tre af 2.sort.),...

Varenr: 6273932
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-10-2022
15:40
Royal Copenhagen. Musselmalet halv- og helblonde kaffeservice (22)
Royal Copenhagen. Musselmalet halv- og helblonde kaffeservice best. af: Opsats, nr. 513, 1. sort., 1 fad, nr. 515, 1. sort., 1 fad, nr. 1146, 1. sort. (med mindre skår i blondekant), 1 sukkerskål, nr. 605, 1. sort., 1 flødekande, nr. 522, 1. sort., 6 asietter, nr. 504, 1. sort. (22)

Varenr: 6277931
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
18:46
Royal Copenhagen.- B&G Musselmalet service (5)
Royal Copenhagen.- B&G Musselmalet service: RC Lågterrin nr 283, 4 sort. saltbøsse nr 2009. B&G kaffekande ( kande og låg ikke sammenhørende ) To dybe tallerkner Ø 24 cm. (5)

Varenr: 6272390
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-10-2022
19:16
DKK 1.200
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde fad, nr. 434
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde fad, nr. 434, 1. sort. H. 13 Ø. 32 cm.

Varenr: 6277606
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
19:42
DKK 1.700
Royal Copenhagen. Musselmalet dybe middagstallerkener (14)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde dybe middagstallerkener, nr. 659, herunder 9 = 1. sort. og 5 = 2. sort. Fremstår lettere gulnet / misfarvet. (14)

Varenr: 6277920
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
19:42
Royal Copenhagen. Samling 'Musselmalet' porcelæn (8)
Royal Copenhagen. Samling 'Musselmalet' porcelæn, helblonde og riflet, bestående af fad nr. 101 (1.sort.), fad nr. 346 (1.sort., med stort skår på kant), fad nr. 1143 (1.sort., med skår på blondekant), en sovseskål nr. 204 (2.sort., med skår på kant), en sovsekande nr. 200 (1.sort., med skår på ...

Varenr: 6278265
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-10-2022
19:44
DKK 450
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde middagstallerkener (10)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde middagstallerkener, nr. 971, herunder 8 = 1. sort. og 2 = 2. sort. Ø. 26 cm. (10)

Varenr: 6277923
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
19:45
DKK 3.400
Royal Copenhagen. 'Musselmalet halvblonde' terrin med underfad (2)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet halvblonde' terrin nr. 595 med underfad nr. 598. L. terrin 31 cm, L. fad 41 cm. Terrin 1. sort, fad 1. sort. Låg fremstår med afslag. (2)

Varenr: 6276214
DKK 2.000 DK, Kolding, Platinvej 03-10-2022
19:52
DKK 850
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde fad, nr. 429
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde fad, nr. 429, 1. sort. H. 18,5 Ø. 28 cm.

Varenr: 6275737
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
20:42
Royal Copenhagen. Musselmalet hel- og halvblonde serveringsdele (7)
Royal Copenhagen. Musselmalet hel- og halvblonde serveringsdele best. af: sukkerskål, nr. 161, 1. sort., fad, nr. 714, 3. sort., lille kande, nr. 59, 3. sort., H. 8 cm., kande, nr. 763, 1. sort., lille fad, nr. 552, 1. sort., smørskål, nr. 205, 1. sort., lille fad, nr. 269, 1. sort. (7)

Varenr: 6277604
DKK 3.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
20:43
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde frokosttallerkener (13)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde frokosttallerkener, nr. 572, 1. sort. (13)

Varenr: 6277926
20:43
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde tallerkener, nr. 422 (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde tallerkener, nr. 422, 1. sort. Ø. 25 cm. (2)

Varenr: 6275736
20:45
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde sauceterrin
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde sauceterrin, nr. 171 samt låg, nr. 170, 1. sort.

Varenr: 6277831
20:45
Royal Copenhagen. Samling musselmalet servceringsdele (7)
Royal Copenhagen. Samling musselmalet halvblonde servceringsdele best. af: to små fade, nr. 552, 2. sort. 2 sovsekander, nr. 587, 1. sort., 1 kartoffelskål, nr. 708, 1. sort., 1 fad, nr. 533, 2. sort., 1 fad, nr. 532, 1. sort. (7)

Varenr: 6277928
20:45
Royal Copenhagen. 'Musselmalet halvblonde' terrin med låg
Royal Copenhagen. 'Musselmalet halvblonde' terrin med låg nr. 622, L. 28 cm. 1. sort. Fremstår med glasurfejl på kant af låg.

Varenr: 6276208
DKK 1.500 DK, Kolding, Platinvej 03-10-2022
20:51
Bing & Grøndahl, musselmalet suppeterrin med underfad. (3)
Bing & Grøndahl, musselmalet suppeterrin med låg samt underfad, nr. 15. H. 26, Ø. 23,5 cm. Ø på underfad 31 cm.

Varenr: 6278657
21:43
Royal Copenhagen. Samling Megamussel og musselmalet (14)
Royal Copenhagen. Samling Megamussel og musselmalet best. af: En smørskål, nr. 203 med 202 låg, 1. sort., 1 lågkrukke, nr. 241 med 240 låg, 1. sort., 1 skål, nr. 455, 1. sort., 2 æggebæger, nr. 697, 1. sort., 1 sennepskrukke uden låg, nr. 358, 1. sort. (med slibning ved kant), 4 æggebæger, 1. ...

Varenr: 6277932
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
22:00
Royal Copenhagen. Halvblonde musselmalet kaffeservice (37)
Royal Copenhagen. Halvblonde musselmalet kaffeservice best. af: 3 kagetallerkener, nr. 573, 1., 2. og 3. sort., 1 lågkrukke med håndtag, nr. 744, 1. sort., 1 saltbøsse, 8 kaffekopper, nr. 756, herunder 3 = 1. sort. og 5 = 3. sort., 11 underkopper, nr. 756, herunder 7 = 3. sort. og 4 = 1. sort., 6...

Varenr: 6265636
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-10-2022
08:38
B&G Samling musselmalet skåret / defekt porcelæn. (44)
B&G Samling musselmalet skåret / defekt porcelæn bestående af diverse tallerkner, fade mm. Alle dele med mindre/større afslag eller hårrevner. (44)

Varenr: 6278658
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-10-2022
18:46
Royal Copenhagen. Musselmalet service af porcelæn (40)
Royal Copenhagen. Musselmalet service af porcelæn: Tekande nr 257, 1 sort. 2 asietter nr 141, 2 sort. 1 bakke nr 128, 2 sort. 1 flødekande nr 60, 2 sort ( dog med glaseret hak i bund). 6 thekopper nr 76, 1-3 sort. 5 underkopper nr 76, 2 sort 6 kaffekopper nr 80 , 1 sort 4 underkopper ...

Varenr: 6272548
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-10-2022
20:10
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde og halvblonde steldele af porcelæn (20)
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde steldele af porcelæn bestående af: 2 tallerkner 1088, 9 underkopper 1035, 3 underkopper 1130. Musselmalet halvblonde; 2 kopper 719 (2. sort), 3 underkopper 756 (1. sort), underkop 525-626-656 (1. sort) (20)

Varenr: 6278239
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-10-2022
20:35
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde tallerkner af porcelæn (7)
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde steldele af porcelæn bestående af: 5 dybe tallerkner af porcelæn 1078, Ø. 25 cm (1. sort), 2 tallerkner 1084 (én 1. sort og én 2. sort). En dyb tallerken med brændingsfejl (7)

Varenr: 6278178
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-10-2022
20:36
12»