Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX, farve basalt. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af plast, farve basalt. Monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 5340771
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-06-2019
15:10:00
DKK 5.400
Charles Eames. Armstol / kontorstol model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol / kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i aluminium. Betræk af sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket heraf. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5347754
DKK 7.400 DK, Herlev, Dynamovej 17-06-2019
18:55:00
DKK 3.600
Charles Eames. Stol, model EA 108
Varenr: 5361116
DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-06-2019
19:21:00
DKK 3.400
Charles Eames. Par armstole model EA108, netvæv. (2)
Charles Eames. Par armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejeligt stel og armlæn i poleret aluminium. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med mindre brugsspor. (2)
Varenr: 5360830
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-06-2019
19:29:00
Walter Herz. Vintage plakat, 'Olympic Games London 1948'
Walter Herz. Vintage plakat, Olympic Games London 1948. Sign. i tryk Herz. Papirmål 98 x 61 cm (105 x 68,5 cm). Fremstår let gulnet, beskåret og opklæbet på pap.
Varenr: 5358009
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-06-2019
19:34:00
Charles Eames. Kontorstol med sort læder, model EA117
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af sort læder, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Model EA-117. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med enkelte ridser samt få brugsspor.
Varenr: 5340414
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-06-2019
19:37:00
DKK 6.000
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Varenr: 5326339
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-06-2019
19:37:00
James Rizzi, farveserigrafi, Women who work out
James Rizzi (1950-2011), Women who work out, 1989, farveserigrafi med 3-D-effekt, signeret, dateret og nummereret, med titel, eksemplar 238/350, 52,5 x 37 cm, indrammet bag glas (med ramme ca. 90 x 71 cm).
Varenr: 5357721
DKK 9.685 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-06-2019
19:45:00
DKK 12.665
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejeligt stel og armlæn i poleret aluminium. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsslitage på armlæn og fod.
Varenr: 5353677
19:55:00
Charles Eames. Kontorstol, EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, EA-108 med stel af forkromet aluminium, firepas fod. Sæde og ryg med betræk af grønt uld / hopsak. Formgivet 1958. SH. 46 cm. Fremstillet hos Vitra. Brugsspor.
Varenr: 5347774
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-06-2019
19:55:00
James Rizzi, farveserigrafi, Rain
James Rizzi (1950-2011), Rain, 1989, farveserigrafi med 3-D-effekt, signeret, dateret og nummereret, med titel, eksemplar 190/350, 69 x 48 cm, indrammet bag glas (med ramme ca. 103 x 79 cm).
Varenr: 5357718
19:57:00
DKK 9.685
James hjemmebar hvid højglans/ege dekor.
James hjemmebar hvid højglans/ege dekor. Bredde cm 108.4 Højde cm 121.8 Dybde cm 48 Leveres Usamlet Vægt 73.2 kg. Intern nr. 07-41210-akuu OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan besigtiges og afhentes fra denne adresse...
Varenr: 5174087

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 17-06-2019
20:10:00
Charles & Ray Eames, chair, model Lounge Chair for Herman Miller / Vitra
Chair, model Lounge Chair, American design by Charles & Ray Eames for Herman Miller / Vitra. Designed in 1956, produced by Vitra. Three-dimensionally shaped laminated wood shells with wooden veneer in black varnish, cushions with black leather cover, swivel foot and back joint of cast aluminium ...
Varenr: 5360332
DKK 23.840 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-06-2019
20:15:00
DKK 11.175
Eames barstole model DSHBX. (2)
Ray & Charles Eames. Par barstole med skal af formstøbt hvid plast. Monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Vitra i 2009 med stempel herfra, model DSHBX. Sædehøjde. ca. 83 cm. Fremstår med alm brugspræg. (2)
Varenr: 5348035
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-06-2019
20:27:00
Varenr: 5340654
20:28:00
Charles Eames. Bord 'Segmented Table' Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med sortlakeret søjle og firpasfod af forkromet metal, plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra 2016 med mærkat herfra. H. 72, 5 cm. Ø 110 cm. Fremstår med mindre brugsspor
Varenr: 5338010
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-06-2019
20:37:00
DKK 6.600
Charles Eames. Par stole, model EA-106 i netvæv (2)
Charles Eames 1907 - 1978. Et par stole fra serien 'Aluminium Group' model EA-106 med stel i poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. HG. 82/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor på net, stel med alm. brugsspor. (2)
Varenr: 5327634
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-06-2019
20:52:00
DKK 3.400
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217, sort læder.
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af original sort læder, bagside med sort hopsak, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustérbar med vippefunktion. Seneste generation med ...
Varenr: 5316788
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-06-2019
20:52:00
DKK 7.600
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109
Charles Eames. Konferencestol med fast højde fra serien 'Aluminium Group' med fempasstel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. H. 103/47 cm. Fremstår med ...
Varenr: 5331457
20:53:00
DKK 5.000
Charles & Ray Eames, Vitra, stol/kontorstol/drejestol, model ’Soft Pad Series EA 217’, 1969
Charles & Ray Eames, Vitra, stol/kontorstol/drejestol, model ’Soft Pad Series EA 217’, 1969. Højdeindstilleligt stel af aluminium, sæde og ryglæn er polstret og betrukket med sort, glat læder, med producentprægning på undersiden, H. 94 cm, B. 57 cm, D. 56 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs-...
Varenr: 5342110
DKK 7.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-06-2019
20:54:00
DKK 3.725
Charles Eames. Sæt på fire armstole, model EA-108 i sort hopsak. (4)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på fire armstole/ kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Nyeste generation med krom-ring. med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2001 med label herfra. H. 83/47 cm. ...
Varenr: 5298235
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-06-2019
20:55:00
DKK 12.500
Charles & Ray Eames, Soft Pad-kontorstol model EA 219, læder, fremstillet hos Herman Miller/Vitra
Soft Pad-kontorstol model EA 219, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1969. Konstruktion af forkromet støbt aluminium, drejeligt understel med højdeindstilling og vippefunktion vha. gastrykdæmper. Hvidt læderbetræk. Betegnet flere gange på undersiden. Mål...
Varenr: 5355882
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-06-2019
20:56:00
DKK 3.725
Charles Eames. Lounge stol, model 'LCW Plywood Chair' i eg og sort læder
Charles Eames, 1907-1978. LCW lounge stol i formspændt eg, sæde og ryg forside betrukket med sort læder. Formgivet 1945. Fremstillet hos Vitra 2013 med mærkat herfra. H. 66/38 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5348859
21:07:00
DKK 5.000
Charles Eames. Sæt på seks stole, model EA-108 (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stole fra serien 'Aluminium Group', model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2007 med mærket heraf. H. 83/47 cm. Fremstår med mindre brugsspor
Varenr: 5298222
DKK 56.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-06-2019
21:10:00
DKK 28.000
Mies Van der Rohe, chair with ottoman, model 'Barcelona', leather / steel (2)
Mies Van der Rohe (1886-1969), chair with ottoman, model 'Barcelona', first made in 1929, both frames of polished steel and black leather belts on reverse side to fix the covers, black smooth leather cushions, ottoman: H 39 cm, W 60 cm, D 58.5 cm, chair: H 73 cm, W 75.5 cm, D 76 cm, wear and ...
Varenr: 5348326
DKK 21.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-06-2019
21:52:00
DKK 18.252
Charles Eames for Vitra. sofabord. Ø 90 cm
Charles Eames 1907-1978. Rundt sofabord, Lounge/cafe bord. Stel med firpasfod i forkromet aluminium. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. H. 45 cm. Ø. 90 cm.. Uoriginal plade fra anden producent i hvid laminat med sort gummikant. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5303374
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
15:02:00
DKK 3.400
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af creme plast. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af creme plast. Monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 5321012
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
15:10:00
DKK 5.000
Varenr: 5340648
DKK 4.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
15:28:00
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107
Varenr: 5334905
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
15:31:00
Varenr: 5347881
15:33:00
 1 2 3 4 5 6  >>