Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 377  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Safirring af 18 kt guld
Safirring af 18 kt guld. Prydet med en safir og mindre diamanter. Ringstr. 55 ø 17.50 mm. Vægt: 2,4 gr.
Varenr: 5326446
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:23:28
DKK 1.300
Pendler, model Mister, gul / orange (4)
Pendler, model Mister, gul / orange, filt finish, Ø 40, H. 40 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen ...
Varenr: 5232778

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 20-05-2019
19:24:00
Dråbeformet sofabord i massiv eg
Dråbeformet sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: L. 120 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Varenr: 5284037

19:24:00
DKK 650
Samling fjernbetjente helikoptere og modelfly (7)
En samling helikoptere og fly bestående af: Helikopter E-sky Hobby RTF Honney bee CP2 med fjerrnbetj. (understel knækket) L. 51 cm, Helikopter E-sky, Co-Comanche m. fjernkontrol og instruktionsbog 43,5 cm, Helikopter E-sky LAMA V3 (understel defekt/mangler, lodstang bukket) uden brugsanvisning L....
Varenr: 5327217
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:24:00
Perleringe af 14 kt hvidguld hvidguld med diamanter (2)
Ring af 14 kt hvidguld med akoya saltvandskulturperle prydet med enkelslebne diamanter i alt ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI. Str. 56 ø 18 mm. Ring af 14 kt hvidguld med akoya perler og 4 mindre diamanter. Str. 58, (Opskåret ringskinne) (2)
Varenr: 5329273
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:24:00
DKK 1.200
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med sort af anden dansk professionel møbelpolster i Danmark
Varenr: 5336309
DKK 8.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:24:00
DKK 4.200
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Varenr: 5336311
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:24:00
Børge Mogensen. Spisebord, model 'Asserbo', Oregon Pine
Børge Mogensen 1914-1972. Asserbo spisebord af massivt Oregon Pine med Rund plade. Fremstillet hos Karl Andersson & Søn. 1970'erne. H. 70, Ø 150cm, Fremstår nyrenoveret.
Varenr: 5328489
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-05-2019
19:24:43
DKK 5.800
'Club Chair' med stel af mahogni, overpolstret med mellembrunt skind.
'Club Chair' med stel af mahogni, overpolstret med mellembrunt skind. H. 91 cm. Sh. 45. B. 91 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage.
Varenr: 5333299
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2019
19:24:44
DKK 1.300
Armbånd med citriner, rosaguld-belagt sterling sølv,
Citrin armbånd udført af rosaguld-belagt sterlingsølv prydet med talrige hjerteslebne, gyldengule citriner. Variabel længde: 12- 24 cm. Vægt ca. 11 gram.
Varenr: 5279242

DKK 1.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-05-2019
19:25:00
DKK 950
Ilse Möbel, Barmöbel / Hausbar der 1950er Jahre
Barmöbel / Hausbar der 1950er Jahre von Ilse Möbel, Deutschland – unterseitig bezeichnet. Kastenförmige Konstruktion aus furniertem Holz, wohl Teak, farbigem Resopal und Metall. Mit ausschwenkbarer „Theke“, Kühl- und abschließbarem Barfach. Dieses mit hellem Holz, vermutlich Ahornfurnier, ...
Varenr: 5331560
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-05-2019
19:25:00
DKK 1.862
Bing og Grøndahl samling porcelænsfigurer (4)
Bing og Grøndahl samling figurer af porcelæn bestående af: 1. sortering: citarspiller nr. 1600 H. 29 cm, guitarspiller nr. 1684 H. 24,5 cm, Tom og Willy nr. 1648 H. 19,5 cm, 3. sortering: læsende børn nr. 1567 H. 10 cm. I alt 4 figurer. (4)
Varenr: 5332963
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:25:00
DKK 850
Geckeler Michels for Fredericia Furniture. Fire armstole, model Verve. (4)
Geckeler Michels for Fredericia Furniture. Fire armstole, model Verve. Firpasstel i indfarvet og stål, hhv. sort og hvid. En stol fuld polstret, de øvrige med polstret sædehynde. Fremstillet ved Fredercia Furniture. Udstillingsmodeller med minimale brugsspor. H. 75. Sædehøjde ca. 46 cm. (4)
Varenr: 5329504

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-05-2019
19:25:00
Dobbelt jalousiskab af teak, 1950'erne
Dobbelt jalousiskab af fineret teak, 1950'erne. H. 107, 88 x 38 cm. Nøgle medfølger. Alm. brugsspor, nogle ridser og skrammer.
Varenr: 5329522
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:25:00
DKK 850
Norbert Beck for Rolf Benz, hjørnesofa model Plura.
Norbert Beck for Rolf Benz, hjørnesofa model Plura. Multi-indstillelig sofa med utallige muligheder, betrukket med antracitgråt møbelstof, samt 5 puder betrukket med lys grå møbelstof. L. 264x 190 cm. Udstillingsmodel, med minimale/ingen brugsspor. Vejl. butikspris 92.995,-
Varenr: 5144992

DKK 64.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-05-2019
19:25:00
DKK 25.000
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 14-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplader/mat, titel: Miss Twiggy - Dadaismus - Urban
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplader/mat, titel: Miss Twiggy - Dadaismus - Urban. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, 2018. Mål: 130 x 130 cm. Medium/teknik: aluminium-sandwichplader på 3 mm ...
Varenr: 5292901
DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-05-2019
19:25:00
DKK 2.794
Dansk møbelproducent. Sofabord, massivt teaktræ
Dansk møbelproducent. Sofabord med rektangulær plade af massivt teaktræ, v-formet ben af massivt teaktræ. 1950/1960'erne. H. 50 L. 160 B. 58 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder.
Varenr: 5335823
DKK 4.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:25:00
Persisk Beluch tæppe, 275x140 cm.
Persisk Beluch tæppe, uld på bomuld. 275x140 cm.
Varenr: 5289830

DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-05-2019
19:25:00
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen 1894-1967. PH 5 pendel med skærme af lakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 5329263
19:25:00
DKK 1.300
Dansk kurvemester. Sofa samt lænestol i bambus (2)
Dansk kurvemester. Sofa samt lænestol i bambus flet, mål hhv. H. 77 B. 112 SH. 38 cm. og H. 77 B. 67 SH. 38 cm. Fremstår med alders- og brugsspor; herunder bl.a. enkelte fletdefekter. (2)
Varenr: 5332450
DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2019
19:25:00
Par pendler, model Lucy wood (2)
Par pendler, model Lucy, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber ...
Varenr: 5227590

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-05-2019
19:26:00
Arne Vodder. Skænk, palisander, 1960'erne
Arne Vodder. Skænk af fineret palisander, front med to jalousilåger samt en låge, bag hvilke hylder og udtræksbakker, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 80 L. 225 D. 47 cm. Fremstillet hos Sibast Furniture. Fremstår med lettere brugsspor, et greb med reparation, uoriginale hylder.
Varenr: 5287945
DKK 38.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:26:00
DKK 19.000
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107
Varenr: 5283112
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:26:00
Arne Jacobsen, kontorstol med armlæn, model 3217, vegetabilsk læder
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn. Monteret på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217 i 2018. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med vegetabilsk læder.
Varenr: 5279601
DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:26:00
DKK 7.400
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. Barstol, model Spine.
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. Barstol, model Spine. Udført i sortlakeret eg, og forsidepolstret med brun anilin læder. SH. 74 cm. H. 104 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.
Varenr: 5326523

19:26:00
Moderne tæppe, model Firenze, 240 x 170 cm.
Moderne tæppe, model Firenze, Polyester. 240 x 170 cm. Modelfoto.
Varenr: 5329754

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2019
19:26:00
Vitrineskab, 1800-tallet
Væghængt bemalet vitrineskab i barok stil, 1800-tallet. H. 85, 102 x 27 cm. Aldersrelateret slitage.
Varenr: 5315214
19:26:00
Hans J. Wegner. Lænestol, model GE290
Hans J. Wegner. Lænestol med stel af massivt egetræ, løse springhynder betrukket sort læder. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. H. 93, sædehøjde ca. 45 cm. Hynder fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med sort bøffel læder.
Varenr: 5317529
DKK 10.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-05-2019
19:26:00
DKK 8.600
Royal Copenhagen 'Høstfolk'
Royal Copenhagen 'Høstfolk' H. 43 cm. 1. sortering.
Varenr: 5332946
19:26:00
Samling piber samt pibebrædt (19)
Samling piber bestående af: Stanwell Bordeaux nr. 190, Stanwell Royal Prince nr. 29, Georg Jensen nr. 21, Pimpernel nr. 5, BBB Christmas 1987, Georg Jensen Admiral nr. 20, Georg Jensen nr. 931, Mayfair M nr. 539, Benner, Georg Jensen Antik nr. 612, Orlik De Luxe m. revne ved mundstykke, Bachelor ...
Varenr: 5333263
19:26:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 377  >>