Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   160 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par sideborde af marmor og forkromet metal (2)
Par sideborde med løse bordplader af hvidbroget marmor, stel af forkromet metal. H. 42, B. 65, D. 38 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, patina og mærker. (2)

Varenr: 6098892
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2021
11:09
Bent Nordsted pendel
Bent Nordsted pendel. Hvidlakeret skærm. 'Bånd' af forkromet metal. H. 46 cm. Ø. 55 cm. Fremstår med ridser, mindre buler samt brugsspor.

Varenr: 6095871
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16-10-2021
12:42
Reflections Copenhagen Diamond spejl - ekstra stor (silver)
Reflections Copenhagen

 DKK 8.300,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål, to tillægsplader medfølger. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1984. H. 73 L. 180-300 cm. B. 120 cm. Fremstår med lettere ...

Varenr: 6094334
DKK 10.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
16:20
DKK 7.400
Verner Panton. To Tivoli barstole (2)
Verner Panton 1926 -1998. To Tivoli/VP ONE barstole med stel af rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylon. Formgivet omkring 1955. Fremstillet hos Montana. Sh. 65 cm. Udstillingsmodeller. Fremstår med få / minimale brugsspor. (2)

Varenr: 6086527
DKK 3.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
18:34
Martin Ballendat. Tonon concept stol
Martin Ballendat. Tonon concept stol med skal af integralskum, ben af stål. H 84 cm, Sh. 46 cm. B. 50 cm. Udstillingsmodel, fremstår med mindre/minimale brugsspor. Vejl. pris butikspris 3398,-

Varenr: 6010460

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-10-2021
19:00
Poul Henningsen. PH 4½ / 4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½/4 pendel med skærme af hvidt opal glas og fatningshus af forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor med revnet mellemskærm.

Varenr: 6098845
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-10-2021
19:20
DKK 3.600
Møbelproducent. Lænestol, brunt læder
Møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt læder, stel af forkromet metal. 2000'tallet. Sh. 38 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6098598
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
19:20
Georg Thams. Lænestol, sort læder
Georg Thams. Lænestol betrukket med sort læder med løse hynder, drejelig fempasfod af forkromet metal. 1960/70'erne. Sh. 45 cm. Fremstår med lettere / få brugsspor.

Varenr: 6095411
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
19:20
Skriver Collection City Velvet pude - olive (40x60 cm)
Skriver Collection

 DKK 699,00
NYHED LAURITZshop

Fabio Di Bartolomei/ Tonon, Italien. Sæt på seks stole model 'No limit'. (6)
Fabio Di Bartolomei/ Tonon, Italien. Sæt på seks stole model 'No limit'. Ben i børstet stål, skalformet sæde/ryg i ' Freeform' hvidt skum. H. 81 cm. B. 46 cm. (6) Udstillingsmodel, fremstår med mindre/minimale brugsspor samt lettere smudset/fedtfingre. Vejl. pris butikspris 2837,- pr. stk.

Varenr: 6010461

DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-10-2021
19:30
DKK 3.600
Stefano Giovannoni, barstol model Bombo
Stefano Giovannoni, barstol, med skal af hvid plast, monteret på højdejusterbart stel af stål. Fremstillet hos Magis, Italien, model Bombo, stemplet i bunden på fod. Udstillingsmodel, fremstår med mindre/minimale brugsspor. Vejl. pris butikspris 3871,-

Varenr: 6008943

DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 16-10-2021
19:40
DKK 900
Arne Jacobsen. Lufthavnssofa, model '3303'
Arne Jacobsen. Lufthavnssofa med stel af forkromet stål, sæde, ryg og hynder betrukket med blåt uldstof. Formgivet 1956. Udført hos Fritz Hansen model 3303, mærkat herfra.. H. 71 cm. Sh. 40 cm. L. 180 cm. Fremstår med alm. brugsspor, begyndende mørhed i skum under sæde.

Varenr: 6097383
DKK 5.600 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2021
19:47
DKK 9.400
Bonaldo, barstol model Skipping
Karim Rashid for Bonaldo. Barstol af forkromet stål med betræk af hvid Capri læder, model 'Skipping' SG54. Produceret af Bonaldo. Sh. 55-75 cm. Udstillingsmodel, fremstår med mindre/minimale brugsspor, håndteringsmærker kan forekomme. Vejl. pris butikspris 7995,-

Varenr: 6008955

DKK 4.400 DK, Odense, Kratholmvej 16-10-2021
19:50
DKK 500
Foersom & Hiort-Lorentzen for Erik Jørgensen. 'Eyes Cantilever' armstol i stål og cava-læder
Foersom & Hiort-Lorentzen for Erik Jørgensen. 'Eyes Cantilever' armstol med stel og armlæn i stål, betrukket med lys brun cava-læder. H. 86 cm, sædeh. 46 cm, B. 54 (sædet 50) cm. Fremstår med brugsspor, hovedsageligt på armlæn.

Varenr: 6093566
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-10-2021
19:51
Morten Kokkendoff, stol model Duo fra 8000c
Morten Kokkendoff, stol model Duo med medeformet forkromet stel, fuldpolstring i tonus uld. Stabelbar. Fremstillet ved 8000 C. Udstillingsmodel, fremstår med mindre/minimale brugsspor. Vejl. pris butikspris 3195,-

Varenr: 5834439

19:55
Morten Voss for The Furn Company, chaiselong 'The Sofa Eleven'
Morten Voss for The Furn Company, chaiselong 'The Sofa Eleven'. Overpolstret med knapsyet gråt uldstof, stel af forkromet stål, justerbare nakkepuder. H. 70/90, Sh. 40, B. 245, D. 105/165 cm. Fremstår med brugsspor, pletter/skjolder.

Varenr: 6091815
19:58
Leolux. Sofabord, model 568
Leolux. Sofabord, model tablet 568 plade af mørkebrunt lakeret træ med udtræk og opbevaring i midten, stel af børstet stål. H. 34 cm., B.140 cm., D.80. cm. Vejledende udsalgspris 15.190,- udstillingsmodel, fremstår med lettere brugspor, enkelt afskalning ved hjørne.

Varenr: 6089592
20:07
DKK 6.000
Skriver Collection badeforhæng - hvid
Skriver Collection

 DKK 899,00
NYHED LAURITZshop

Radius. Par Rail konference/armstole (2)
Radius. Par Rail konference/armstole. Højdejusterbar. Fod og stel i forkromet stål. Ryg og armlæn i sortlaseret ask. Sæde betrukket med sort Fame uldstof. Fremstillet ved Radius. Udstillingsmodel, fremstår med mindre/minimale brugsspor. (2) Vejl. pris butikspris 6300,- pr. stk.

Varenr: 6009413

DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-10-2021
20:25
DKK 1.800
Poul Henningsen. Kogle børstet, Ø 60 cm.
Poul Henningsen. 'Koglen' pendel, med 72 blade af børstet stål placeret på 12 buer af forkromet stål, fatningshus af forkromet aluminium, Ø 60 cm. Wireophæng, trisse og baldakin medfølger. Formgivet 1957- 1959 til Langeliniepavillonen i København. Udført hos Louis Poulsen. Litteratur: 'Tænd ...

Varenr: 6086271
DKK 36.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
20:30
DKK 27.000
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, model 3600
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med bordplade af grålaseret asketræ. skråtstillede ben af forkromet metal, Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3600 med mærkat herfra. H. 72,5, Ø 110 cm. Få brugsspor

Varenr: 6079161
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-10-2021
20:45
DKK 4.200
Poul Henningsen. PH Akademikrone
Poul Henningsen 1894-1967. Akademikrone med tre arme af forkromet metal, 3/2 skærmsæt af hvidt opalglas, monteret med sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Mærket med stelnr. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6095094
DKK 13.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
20:45
DKK 10.000
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, model 3316, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol betrukket med cognac farvet læder, drejelig midtersøjle monteret på profileret firpas fod i aluminium. SH. 41 cm. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3316. Fremstår med ...

Varenr: 6093223
DKK 28.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-10-2021
21:15
DKK 22.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, 'Myren', model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'Myren' med skaller i formbøjet hvidlakeret krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstår nylakeret med manglende dupsko. (6)

Varenr: 5990860
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
10:51
DKK 8.000
Madsen & Schubel. Hvilestol, model MS68.
Madsen & Schubell. Hvilestol betrukket med gråt stof, aftagelige hynder betrukket med dybdehæftninger. Drejeligt stel med vippefunktion. Fremstillet hos Nielaus & Jeki møbler. Model MS68. Fremstår med samt pletter.

Varenr: 6095767
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
11:27
DKK 1.200
Le Klint. Pendel, model nr. 190
Le Klint. Pendel, model nr. 190, Ø 55 cm, børstet stål, tegnet af Philip Bro Ludvigsen. Lauriz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Med brugsspor og ´varmemærke på skærm'

Varenr: 6078707
DKK 2.600 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-10-2021
11:43
Poul Henningsen PH Slangestol - valnød læder
PH Furniture

 DKK 7.990,00
NYHED LAURITZshop

Jens Juul Eilersen. Sofa, model LIFT
Jens Juul Eilersen. To-pers sofa, model LIFT, betrukket med sort læder, vinkel ben i børstet rustfri stål. Ryg hynder og puder med dunfyld, sæde med koldskum og duntop. Justerbart rygstykke. L. 150. D. 90 H. 82 cm. Fremstår professionelt nypolstret ved professionel møbelpolster med sort anilin ...

Varenr: 5783428
DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
12:00
DKK 22.000
Foscarini. Standerlampe, model Havanna
Jozeph Forakis for Foscarini, Havana gulvlampe / standerlampe, stel af forkromet metal med firepas fod, fire skærme af plast. Med lysdæmper. H. 172, Ø 23 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Første billede modelfoto.

Varenr: 6037091
12:54
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model.
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model. Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model, med sæde, ryg og armlæn betrukket med sort læder, stel af matforkromet stål på firpas fod med...

Varenr: 5971794
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2021
15:08
DKK 3.200
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117, sort læder
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, Model EA-117. Nyeste generation med krom-ring med stel af blank poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet og stemplet ...

Varenr: 6080659
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-10-2021
15:45
DKK 6.600
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320.
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, vintage, senere betrukket med sort læder, drejelig profileret firpasfod af aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med let ...

Varenr: 6084440
DKK 20.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-10-2021
19:36
DKK 16.500
Piet Hein. Ellipsebord 180 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med plade af hvid laminat. Monteret med forkromet spændeben. L. 180 cm B. 120 cm. H. 72 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6097890
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2021
19:53
DKK 3.200
12345...6»