Vurdering

12345...31»   Varer pr. side   925 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Børge Mogensen. Tre personers sofa
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa No.1 betrukket med sort uld, runde tilspidsede ben af massivt røget egetræ. Formgivet 1956. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model No1. L. 206 cm. H. 83 cm. D 86 cm. sædehøjde. 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6117266
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
09:43
DKK 10.500
Børge Mogensen. To personers sofa
Børge Mogensen. Fritstående to-pers. sofa No.1 betrukket med sort uld, runde tilspidsede ben af massivt røget egetræ. Formgivet 1956. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model No1. L. 206 cm. H. 83 cm. D 86 cm. sædehøjde. 41 cm. Fremstår medbrugsspor.

Varenr: 6117267
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
09:45
DKK 8.200
Dulong Kharisma ring - sølv med brillant (0,02 ct. F/G, vs, Ex. cut)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 3.500,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Bjørn Wiinblad. Rektangulært sofabord med stel af palisander cd.
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Rektangulært sofabord med stel af palisander, top ilagt med polykromt dekorerede kakler. Sign. Bjørn Wiinblad 62, Danmark. H. 48 cm. B. 113 cm. D. 63 cm. Fremstår med enkelte manglende kalker samt to revnet kakler. En løs kakkel medfølger. Vær opmærksom på, at der ...

Varenr: 6098636
09:49
DKK 8.000
PK52A Students table.
PK52A Students table med stel af pulverlakeret stål bordplade af olieret ask. 140 X 85 H.70 cm. vejl-udsalgspris 20.999,-

Varenr: 6117877
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
09:55
DKK 8.000
Morten Schelde. 'The Lab 2', cd
Morten Schelde (født 1972). 'The Lab 2', lambda foto. Sign. og dat. Morten Schelde 2007. 160 x 120 (163,5 x 123,5) cm.Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i november. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6109777
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
09:57
DKK 20.000
Corum Admiral's Cup Legend. Damarmbåndsur i stål og 18 kt. rosaguld
Damearmbåndsur fra Corum. Model Admiral's Cup Legend, ref. nr. 082.101.29/V200 PK10. Urkasse i stål med lynette af 18 kt. rosaguld og diamanter, safirglas, skive af perlemor med arabertal og punktindeks påsat diamanter, datovisning, krone med logo, bagkasse af glas, mekanisk urværk med automatisk...

Varenr: 6084283
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
10:46
DKK 40.000
Jon Gislason. Komposition, kolossalt maleri
Jon Gislason (f. 1955). Komposition, kolossalt maleri, olie og akryl på to sammensatte lærreder, sign. og dat. på bagsiden Jon Gislason 2005. 290 x 400 cm. Kan foldes så det fylder 290 x 200 cm under transport. Uden ramme. Fremstår med håndteringsmærker. Monteret på en foreløbig blændrammen, som ...

Varenr: 6122213
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
11:18
DKK 15.000
Brillant -tennisarmbånd af hvidguld, i alt ca. 1.83 ct
Klassisk smalt brillant -tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, prydet med 61 brillantslebne diamanter, i alt 1.83 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 8,2 g. B. 0,29 cm. L. 19 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6094681
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
11:20
DKK 15.500
Reflections Copenhagen Panama tray
Reflections Copenhagen

 DKK 3.800,00
NYHED LAURITZshop

GIA certificeret smaragd-sleben diamant, 0.52 ct m/ certifikat. River/ VS1
GIA certificeret smaragd-sleben diamant på ca. 0.52 ct i sjælden RIVER (D) farve og VS1 klarhed. Investerings objekt. Mål ca. 5.44 x 4.01 x 2.62 mm. Medfølgende GIA certifikat, samt laser inskription på rhondisten GIA 63855633228.

Varenr: 6101600
DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
11:39
DKK 10.000
Brillant solitairevedhæng, 14 kt hvidguld, 1.70 ct
Italiensk brillant solitaire-vedhæng udført i 14 kt. hvidguld prydet med brillantsleben diamant på ca. 1.70 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI2. Leveres med hvidguldhalskæde i 14 kt hvidguld, L. 41,5 cm, stemplet Italy/ 585/ N.Y. Leveres i smykkeetui med certifikat. Ingen/ minimalt brugspræg.

Varenr: 6103375
DKK 36.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
11:43
DKK 29.000
Eternity. Diamantring, 18 kt guld, 1.60 ct
Eternity diamantring udført af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.60 ct. i VVS-SI klarhed og Top Wesselton (F-G) farve. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 55. Vægt ca. 2,3 gram. Leveres i smykkeæske. Udstillingsmodel.

Varenr: 6101558
DKK 13.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
11:47
DKK 10.000
Breitling Colt. Herrearmbåndsur af stål.
Herrearmbåndsur fra Breitling. Model Colt, ref. nr. A74350. Urkasse i stål, drejebar lynette, safirglas, sort skive med arabertal, datovisning, riflet krone med logo, monteret på sort Hirsch gummi/læderrem, quartz urværk. Ø. 38 mm. Ca. L. 14,5 cm. på lænke. Original lænke, kvittering på rem og ...

Varenr: 6095413
11:47
DKK 7.000
Solitaire brillantring, 14 kt hvidguld, 0.79 ct
Brillant-solitaire ring udført i 14 kt. hvidguld prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.79 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: VS2. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 55. Stemplet N/ 585 mm. Leveres med smykke etui, æske og smykkerapport. Minimalt brugspræg.

Varenr: 6103355
DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
11:51
DKK 16.000
Tag Heuer Aquaracer 500 m. Herrearmbåndsur i stål
Herrearmbåndsur fra Tag Heuer. Model Aquaracer 500 m, ref. nr. WAJ 2111. Urkasse i stål, roterbár lynette med arabertal, safirglas, sølvfarvet rillet skive med stregindeks, datovisning, riflet krone med logo, bagkasse med glas, mekanisk urværk med automatisk optræk, cal. 5, monteret på original ...

Varenr: 6086123
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
11:53
DKK 9.000
Diamantvedhæng, 14 kt hvidguld, Fancy Intens Yellow, 0.60 ct.
Diamantvedhæng udført af 14 kt. hvidguld prydet med sjælden Asscher slebet naturlig 'Fancy Intens Yellow' diamant på ca. 0.60 ct i VVS2 klarhed.H. ca. 5 mm, fin italiensk halskæde i 14 kt hvidguld, L. 46 cm medfølger.. italiensk hvidguldhalskæde, L. cm. Ny/ ubrugt. Leveres i gaveæske med ...

Varenr: 6057512
DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
11:55
DKK 12.000
Eternity Diamantring, 18 kt guld, 1.80 ct.
Eternity diamantring udført af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.80 ct. VVS-SI klarhed (enkelt diamant P1) og Top Wesselton (F-G) farve. Ringstr. ca. 18,25/ 51. Vægt ca. 2,4 gram. Leveres i smykkeæske. Fremstår med minimalt/ ingen brugsspor. ...

Varenr: 6101540
11:59
DKK 11.000
Poul Henningsen PH Slangetaburet - grøn satin
PH Furniture

 DKK 4.490,00
NYHED LAURITZshop

Shamballa. Alliancering af 18 kt guld med brillianter
Shamballa. Alliancering af 18 kt guld prydet med brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.70 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed VS. Ringsstr. 52, Ø 16,5 mm. Vægt 1,9 g.

Varenr: 6104975
12:09
DKK 7.000
Tennisarmbånd, 18 kt hvidguld, ca. 3.60 ct. River/ Top Wesselton.
Brillant tennisarmbånd udført af 18 kt hvidguld prydet med 45 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 3.60 ct. Farve: River-Top Wesselton (E-F). To diamanter dog Top Crystal (I). Klarhed: VS-SI. Længde ca. 16,5 cm, monteret med integreret lås og to sikkerhedshasper. Stemplet 750 mm. Fremstår ...

Varenr: 6041285
DKK 40.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
12:11
DKK 30.000
Gina Pellon. Figurkomposition. (cd)
Gina Pellon (1926-2014). Figurkomposition, olie og blandform på lærred, på bagsiden sign. og betitlet 'Voir au ...'. 81 x 67 (82 x 67) cm. Proveniens: Galerie Moderne Silkeborg, med stempel herfra.

Varenr: 6083292
12:12
DKK 20.000
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun' skulptur af keramik. (cd)
Pontus Kjerrman (f. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur af glaseret keramik i grønne, gyldne og blå farver. Sign. Pontus Kj 08 samt Effert Commun'. H. 66 cm. B. 47 cm. D. 32 cm.

Varenr: 6083316
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
12:16
DKK 40.000
Jon Gislason. 'I havet'
Jon Gislason (f. 1955). 'I havet'. Olie og akryl på lærred, sign. og dat. på bagsiden Jon Gislason 2021. 108 x 156 cm. Uden ramme.

Varenr: 5963035
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
12:20
DKK 4.200
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119.
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i poleret aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af lyst PU. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra.

Varenr: 6117659
DKK 9.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
12:39
DKK 7.600
Hans J. Wegner. Armstol model JH 713
Hans J. Wegner 1914-2007. Armstol med stel af lakeret eg, betrukket med sort læder. H. 90 cm. B. 64 cm. SH. 42 cm. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Johannes Hansen, model JH-713. Fremstår med brugsspor, mærker på armlæn.

Varenr: 6032478
13:23
DKK 8.000
Ole Lynggaard. Troldering af 18 kt hvidguld
Ole Lynggaard. Troldering af 18 kt hvidguld med let satineret overflade og prydet med tre brillantslebne diamanter på tilsammen 0.06 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: VS. Design Charlotte Lynggaard. Ringstr. 52, Vægt 11,0 gr. Æske medfølger. Certifikat medfølger.

Varenr: 6116157
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:27
DKK 6.000
Bjørn Wiinblad Hurricane lysestage
Bjørn Wiinblad

 DKK 1.199,95
NYHED LAURITZshop

Varenr: 6032484
13:29
DKK 8.000
A. E. Kieldrup. Landskabsparti
A. E. Kieldrup (1827-1869). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dateret: AK (18)59. 65 x 51 (81 x 67) cm.Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i november. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6107985
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:32
DKK 12.000
Emil Krause. Scene fra Tivoli
Emil Krause (1871-1945). Scene fra Tivoli med ungt par ved cafébord. Olie på lærred. Usign. 67,5 x 76 (78,5 x 87) cm.Emil Krause har malet en pendant til nærværende billede (i privateje), som er signeret Emil Krause.Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i ...

Varenr: 6107980
13:43
DKK 10.000
Knud Nielsen. Komposition med mand og solsikker, 1944 (cd)
Knud Nielsen (1916-2008). Komposition med mand og solsikker. Olie på lærred. Sign. Knud N 44. 83 x 83 cm (89 x 89 cm). Fremstår med enkelte små krakeleringer. På bagsiden rester af udstillingsmærkat.

Varenr: 6083085
14:13
DKK 20.000
Wiliam Skotte Olsen. Komposition med ansigt. (cd)
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Komposition med ansigt, olie på lærred, sign. monogram WSO. 90 x 70 cm (99 x 78 cm).

Varenr: 6083123
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
14:14
DKK 12.000
Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varenr: 6059997
14:23
DKK 10.500
12345...31»