Vurdering

12345...28»   Varer pr. side   825 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rolex GMT-Master II 'Batman'. Herrearmbåndsur i stål
Herrearmbåndsur fra Rolex. Model GMT-Master II 'Batman', ref. nr. 116710, serienr. 9671XXXX, ca. efter år 2010. Urkasse i stål, sort/blå drejekrans, safirglas med logo, sort skive med punktindeks, datovisning, gmt-viser, riflet krone med logo, mekanisk urværk med automatisk optræk, cal. 3186, ...

Varenr: 6229887
DKK 90.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
15:00
DKK 115.000
1 fl. 1981 Chateau Lafite-Rothschild , Pauillac
1 fl. 1981 Chateau Lafite-Rothschild , Pauillac. Stand A. Etiket uden slid/falming. Har været opbevaret korrekt i vinkælder. Denne vin er en del af en større privat samling med primært ekskusive Bordeaux vine, der sælges ved Lauritz i Næstved. Se øvrige flasker i samlingen her: Se øvrige ...

Varenr: 6217050
DKK 4.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-06-2022
18:21
DKK 3.400
Rolex 'Oyster Perpetual'. Dameur i stål med sølvgrå skive, ca. 1972
Damearmbåndsur fra Rolex, model Oyster Perpetual, ref.nr.: 6718, i urkasse af stål, sølvgrå skive med stregindeks, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med original lænke af stål, automatisk urværk. Ø. 25 mm. Indvendig L. ca. 17,5 cm. Fremstår med lettere brugsspor (nyligt poleret). ...

Varenr: 6221692
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
18:39
DKK 18.000
Vacheron Constantin '333'. Sjældent diamant- og smaragdbesat dameur i 18 kt. hvidguld, ca. 1980'erne
Sjældent damearmbåndsur fra Vacheron Constantin, model 333, i urkasse og med integreret lænke af 18 kt. hvidguld, sølvfarvet skive med punktindeks, lænke prydet med brillanter og facetslebne smaragder, riflet optrækskrone med logo, safirglas, quartz urværk. Ø. 22,6 mm. Indvendig L. ca. 16,5 cm. ...

Varenr: 6211137
DKK 56.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
18:41
DKK 42.000
Rolex 'Precision'. Vintage herreur i 18 kt. guld med lys skive, 1950'erne
Vintage herrearmbåndsur fra Rolex, ref.nr.: 3745, i urkasse af 18 kt. guld, lys skive med romertal og punktindeks, centreret sekundviser, plexiglas, riflet optrækskrone, monteret med nyere rem med forgyldt spænde, mekansik urværk med manuelt optræk. Ø. 33,5 mm. Fremstår med brugsspor, patineret ...

Varenr: 6212613
DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
18:44
DKK 30.000
Amrapali. Cocktail opal- og brillantring af 18 kt. hvidguld
Amrapali. Opal- og brillantring af 18 kt. hvidguld, prydet med tre større opal-dubletter omkranset af 64 små hvide brillantslebne diamanter samt i siden 12 små brillantslebne diamanter, de fire omkranset af blå emalje i form af blomst, i alt ca. 0.46 ct. Vægt ca. 8,5 g. Frontmål 1,5 x 4 cm. ...

Varenr: 6211445
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
18:49
DKK 7.000
Baume & Mercier 'Hampton Classic XL'. Herreur i urkasse af stål med lys skive, ca. 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Baume & Mercier, model Hampton Classic XL, ref.nr.: M0A08818 (65647), i rektangulær urkasse af stål, sølvfarvet skive med arabertal og stregindeks, kig til urværk gennem urskive, riflet optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original læderrem med dobbelt foldespænde af...

Varenr: 6217992
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
18:57
DKK 14.000
Erik Jørgensen. To-personers sofa, model EJ-50
Erik Jørgensen. To-personers sofa, model EJ-50 betrukket med sort læder, understel af matforkromet stål. H. 70 L. 165 D. 80 cm. Fremstår med få brugsspor

Varenr: 6209231
DKK 18.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
18:58
DKK 13.000
Jaeger-LeCoultre. Dameur i 18 kt. guld med lys skive, ca. 1950'erne
Dameur fra Jaeger-LeCoultre, ref.nr.: 6011, cal. 841, i aflang urkasse af 18 kt. guld, hvid skive med romertal, plexiglas, monteret med senere Hirsch læderrem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Mål: 19,2 x 31,5 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. ...

Varenr: 6211462
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
18:59
DKK 8.000
Peter Martensen. 'White City'. cd
Peter Martensen (født 1953) 'White City'. Olie på lærred. Sign. og dateret bagpå: 'P. Martensen 95'. 125 x 160 (128 x 163) cm.

Varenr: 6191861
DKK 100.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2022
19:00
DKK 70.000
Norman Foster for Walter Knoll. Sofa, model 'Congress'
Norman Foster for Walter Knoll. Fritstående sofa, betrukket med sort semianilin læder, ben af stål. L. 175 cm. Fremstår med få brugsspor. Norman Foster er grundlægger og bestyrelsesformand for Foster & Partners. Etableret i London in 1967.

Varenr: 6209227
DKK 15.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
19:00
DKK 10.000
Norman Foster for Walter Knoll. 2-pers. sofa, model 500 'Congress'

Varenr: 6209225
19:01
DKK 10.000
Lyfa. Tre-skærms bordlampe, 1930/1940'erne
Lyfa. Tre-skærms bordlampe med stamme, top og fatningshus af bruneret messing, over- og mellemskærm af orig. rødlakeret metal, underside guldbronzeret, inderskærm af etlags matglas. H. 53 cm. Ø. 40 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret patina. Senere ledning med afbryder.

Varenr: 6226255
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:01
DKK 6.000
Chaumet. Brillant-solitairehalssmykket af 18 kt. hvidguld på ca. 0.50 ct
Chaumet. Brillant-solitairehalssmykket af 18 kt. hvidguld prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VVS. Stemplet: Chaumet, 750, 703565. Tilhørende integreret let justérbar kæde med carabinlås. Vægt ca. 5,9 g. Ø 1,05 cm. Kæde L. 41,5 - 44 cm. Lettere ...

Varenr: 6211485
DKK 23.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
19:01
DKK 18.000
Carl Larsson. Båd og bådebro, tegning
Carl Larsson (1853-1919). Motiv med robåd og bådebro, sign. monogram CL. Bly på papir. 16 x 23 cm. (46 x 25) cm. Indrammet bag glas.

Varenr: 6205855
DKK 10.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-06-2022
19:02
DKK 5.000
Fransk cocktailring af 18 kt. hvidguld, i alt 6.58 ct. 1900-tallets første halvdel.
Fransk cocktailring af 18 kt. hvidguld rigt prydet med 55 større og mindre old European cut diamanter og 29 mindre rosenslebne diamanter, i alt 6.58 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Franske stempler på ydersiden af ringskinnen. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 14,4 g. Frontmål 2,2 x...

Varenr: 6216305
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
19:04
DKK 40.000
Cartier 'Santos 100 XL'. Automatisk herreur i stål med sølvfarvet skive, 2010'erne
Herrearmbåndsur fra Cartier, model Santos 100, ref.nr.: 2656, i kraftig urkasse af stål, sølvfarvet skive med romertal, centreret sekundviser, safirglas, optrækskrone prydet med facetteret safir, monteret med stållænke med dobbelt foldespænde, automatisk urværk. Mål: 38,3 x 51 mm. Fremstår med ...

Varenr: 6210131
DKK 48.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
19:05
DKK 38.000
Lettisk diamantring af 14 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 1.20 ct
Diamantring af 14 kt. guld og hvidguld front prydet med 24 prinsesseslebne diamanter, i alt ca. 1.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Lettisk stemplet med profilportræt og 585. Vægt ca. 7 g. Front B. 0,9 cm. Ringstr. 55/17,5.

Varenr: 6211479
19:09
DKK 8.000
Breitling 'Chronomat'. Herreur i 18 kt. guld og stål med blå skive, 1990'erne
Herrearmbåndsur fra Breitling, model Chronomat, ref.nr.: 81950, i urkasse af stål med monteringer af guld, blåviolet skive med forgyldte arabertal, datoangivelse ved 3" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, safirglas monteret med nyere Nato-rem med spænde af stål, ...

Varenr: 6215833
19:11
DKK 14.000
Omega 'Seamaster Aqua Terra'. Dameur i stål med sort skive og dato, ca. 1998
Damearmbåndsur fra Omega, model Seamaster Aqua Terra, ref.nr.: 596.1110, cal. 1424, i urkasse af stål, sort skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, safirglas, monteret med original lænke med foldelukke, quartz urværk. Ø. 29 mm. Indvendig L. ca. 15,5 cm. Fremstår med brugsspor. Uret ...

Varenr: 6219121
19:13
DKK 7.000
Ole Wanscher. To-personers sofa, model PJ-149 'Colonial'
Ole Wanscher 1903-1985. To-personers sofa, model PJ-149 'Colonial' med stel i massiv mahogni, sæde med sjeneflet, løse hynder med dunfyld betrukket med Indian red anilin læder. H. 84/42. L. 124 cm. Fremstillet hos P. Jeppesen med mærkat herfra. Fremstår nypolsteret med ved professionel ...

Varenr: 6014240
DKK 20.000 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
19:18
DKK 15.500
Hermes. Logo brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt 0.32 ct. G-G/VVS
Hermes. Logo brillantring af 18 kt. hvidguld, prydet med 16 brillantslebne diamanter, i alt 0.32 ct. Farve: Top Wesselton F-G. Klarhed: VVS. Stemplet Hermes. Made in France, AU 750, 54. Vægt ca. 8,2 g. Front B. 2,5 cm. Ringstr. 54/17,25.

Varenr: 6201887
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
19:19
DKK 9.000
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa. Hynder betrukket med cognacfarvet læder
Ole Wanscher (1903-1985). Tre-pers. sofa med stel af massiv mahogni, løse hynder betrukket med cognacfarvet læder. Fremstillet hos P. Jeppesen. L. 180 cm. Hynder fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster i Danmark. Stel med lette brugsspor.

Varenr: 6225525
DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:20
DKK 10.000
Afrikansk dansemaske af træ, monteret med tekstiler. Chokwe stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ, monteret med tekstiler. Chokwe stil (nordlige del af Angola / sydvestlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 40 cm (uden tekstiler). Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på ...

Varenr: 6170907
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-06-2022
19:20
Breitling 'Sextant Chrono'. Stort dameur i 18 kt. guld og stål med brillantbesat lynette, 1990'erne
Stort damearmbåndsur fra Breitling, model Sextant Chrono Quartz, ref.nr.: B55046, cal. 1270, i urkasse af stål med gulddetaljer, hvid skive med stregindeks, datoangivelse ved 4.30" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, justerbar lynette prydet med brillanter, ...

Varenr: 6225834
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
19:22
DKK 11.000
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, moccafarvet anilinlæder. Sædehøjde 46,5 cm (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner, ben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med moccafarvet anilin læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Sædehøjde 46,5 cm. Læder med naturlig struktur og nogle ...

Varenr: 6225480
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:23
DKK 17.000
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen', model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket, monteret på fod af aluminium. Drejefunktion. Formgivet 1957- 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Betræk med brugsslitage.

Varenr: 6199669
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2022
19:24
DKK 10.500
Moderne brillantring af 18 kt. guld med hjerteformet front, i alt ca. 0.30 ct
Moderne brillantring af 18 kt. guld med hjerteformet front prydet med 33 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Stemplet med Logo 750. Vægt ca. 7,1 g. Front B. 1,18 cm. Ringstr. 55/17,5. Lette brugsspor på guld.

Varenr: 6214082
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
19:24
DKK 5.000
Kinesisk vase med låg af brunlig jade, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Kinesisk vase med låg af brunlig jade, udskåret i relief med hanke i form af drager og Chilong drage på top af låg. Bemærk: Lille rep. på hale på drage på låg. Vægt 3.095 gram. Højde 20 cm. Længde 28 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i ...

Varenr: 6170902
DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-06-2022
19:25
DKK 18.000
Sonja og Katia Gaydamak. Brillant- stand- out kostumehåndring af 18 kt. hvidguld
Sonja og Katia Gaydamak. Brillant- stand- out kostumehåndring af 18 kt. hvidguld, front prydet med talrige brillantslebne diamanter. i alt ca. 1.25 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Stemplet med Gaydamak for Sonja og Katia Gaydamak samt 750, M samt sat med lille rubin på indersidenVægt ca. ...

Varenr: 6199555
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
19:25
DKK 15.000
12345...28»