Vurdering

Kupkassen: Varer uden mindstepriser

Lauritz-kupkassebanner

Ja, det er her, hvor du kan gøre et virkelig godt køb. Her finder du auktioner, hvor varer ikke har nogen mindstepris – måske falder du over dét du lige mangler, eller ikke vidste du havde brug for.

Dét kan vi nemlig også her hos Lauritz.

12345...63»   Varer pr. side   1882 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering  Showroom Udløbstid Næste bud
Porsche 911 Carrera 4S.
Porsche 911 Carrera 4S. Uden afgift. Bud er inklusive moms, som kan fratrækkes ved køb af en virksomhed i Danmark. Stelnummer: wp0zzz99zhs112034 Tidligere nummerplade: CU34139 Km.tal: 56.602 km Årgang: 2015. Farve: Sort. Antal døre : 2 Drivkraft: Benzin Effekt: 420 HK (309 kw) ...

Varenr: 6279772
DKK 800.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-10-2022
14:38
DKK 505.000
Skoda Octavia combi 1,4 Tsi Aut.
Skoda Octavia combi 1,4 Tsi Aut. Stelnummer: tmbhj61z692056798 Km.tal: 188.889 km Årgang: 2009. Farve: lys grågrøn metal. Antal døre : 5 Drivkraft: Benzin Effekt: 122 HK (90 kw)) Gear: Automat Stålfælge Anhængertræk : Ja Sort/gråt stof i kabine Batteri Afladt Nøgle ...

Varenr: 6280737
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
20:49
DKK 15.000
Toyota Aygo 1.0 Vvt-i.
Toyota Aygo 1.0 Vvt-i. Stelnummer: jtdkg10c70n708690 Km.tal: 99.748 km Årgang: 2012. Farve: Rød. Antal døre : 5 Drivkraft: Benzin Effekt: 68 HK (50 kw) Gear: Manuelt Stålfælge Anhængertræk : Nej Sort/gråt stof i kabine Batteri Afladet Nøgle medfølger. Fremstår med ...

Varenr: 6280736
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
19:49
DKK 20.000
Peter J. Lassen. Montana opstilling, D. 30 - 38 cm. (12)
Peter J. Lassen. Montana opstilling bestående af: Seks model 6161, der hver er med et åbent rum. H. 35,4 cm.x B. 35,4 cm. x D. 38 cm. Seks model 6118, der hver er med et åbent rum samt en låge. J. 35,4 cm. x B. 69,6 cm. x D. 30 cm. Modulerne er produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med ...

Varenr: 6281219
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-10-2022
DKK 500
Peter J. Lassen. Montana Mega, model 201803, D. 38 cm
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana Mega modul, model 201803. Modulet er med fire låger, tre åbne rum samt to skuffer. Skufferne er med massive skuffesider samt fuldt udtræk. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 135 Monarch. H 103,8 cm. x B. 115,2 cm. x D 38 cm. ...

Varenr: 6281350
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-10-2022
19:59
DKK 1.700
Peter J. Lassen. Montana HiLow2 elektrisk hæve- sænke skrivebord
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana Hilow2 elektrisk hæve- sænke skrivebord, str. L. 200 x B. 80 /100cm. Bordplade i 19 mm MDF belagt med FORBO Linoleum farve 4132 Grey. Stel udført i sort lakeret stål, samt Linak DL11 elektriske motor ben med en løfte højde fra 60 - 125 cm. Kabelbakker er ...

Varenr: 6278766

DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-10-2022
19:30
DKK 450
Arne Jacobsen, 'Svanen', Lænestol model 4325
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen'. Lænestol model 4325, med stel af formbøjet teak, betrukket med sort læder. Udført hos Fritz Hansen i et mindre antal i perioden 1960-1967. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, patina på betræk, defekt/knækket ryg, samt betræk gået op i syningerne. ...

Varenr: 6274549
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-10-2022
19:14
Danmark guldmønter m.v.
Danmark 10 kroner 1909, 20 kroner 1916 og 2 stk fra serien Verdens mindste guldmønter fra henholdsvis Palau og Siera Leone. Alle mønter i guld.

Varenr: 6275312
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-10-2022
20:30
DKK 4.800
Kaj Gottlob. Par sjældent udbudte karmstole ca. 1915 (2)
Kaj Gottlob, 1887-1976. Par sjældent udbudte karmstole ca. 1915. Fremstillet i mahogni med indlægninger af lysere træsort. Tilspidsede forben afsluttende i buet form øverst ved karmstykke. To buede tremmer mellem sæde og karm. Senere polstring i lys sømbeslået læder. Uoriginal plade under sæde. ...

Varenr: 6281667
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-10-2022
14:00
Samling Märklin HO lokomotiver. (5)
Samling Märklin HO togbane, lokomotiver nr. 33641, 3075,

Varenr: 6278772
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-10-2022
20:10
Signeret Persisk Tabriz tæppe 418 X 309
Signeret Persisk Tabriz tæppe, 1900-tallets midte. Uld på bomuld. Fremstår med brugsslitage. Sign. Javan Amirkhiz. 418 X 309 cm.

Varenr: 6267589
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
20:10
DKK 700
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Seks spisestole / armstole, model 3207 (6)
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Seks spisestole / armstole af formbøjet hvidlakeret træ, forsidepolstret med blåt møbelstof, stel af forkromet stålrør. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte pletter på stof samt enkelte mærker i ...

Varenr: 6278522
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
20:49
DKK 4.800
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål, tre tillægsplader medfølger (dog kan kun to benyttes). Fremstillet hos Fritz Hansen i 1887, mrk herfra. H. 71 B.150-250 D. 100 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ...

Varenr: 6278526
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:56

Varenr: 6279586
09:44
DKK 5.400
Dansk møbelproducent. Skænk af palisander
Dansk møbelproducent. Høj skænk af fineret palisander, profileret front med fire låger, bag hvilke hylder og bestikskuffer, herunder fire skuffer, stel af massivt palisander med tilspidsede ben. 1950-60'erne. H. 130 cm. L. 180 cm. D. 45 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6281180
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 08-10-2022
19:45
Samling Modeltog skala N (+300)
Samling Modeltog skala N bl.a. af mærkerne Fleichmann, Arnold, MinitrixAubox, Roco, Piko, Hobby Train og Lima bestående af 10 lokomotiver, 86 vogne, 11 biler, et stort antal skinner, strømforsyninger og tekstil-underlag. En stor del stadig i originale æsker. Fremstår med brugsspor. (+300)

Varenr: 6280031
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-10-2022
19:10
Karin Mobring. Par lænestole model 'Amiral'. (2)
Karin Mobring. Par lænestole model 'Amiral'. Forkromet rørstel af metal monteret med cognacfarvet kernelæder. Designet 1969 for Ikea, Älmhult. H. 72 Sh ca. 40 cm. Læder med patina og brugsspor. Rustpletter på undelerstel samt en enkelt syning på 3 cm er gået ...

Varenr: 6280886
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
19:19
DKK 5.000
Fritz Hansen, tilskrevet. Tre-pers. banansofa, 1940'erne
Fritz Hansen, tilskrevet. Tre-pers. sofa betrukket med flerefarvet mønstret stof med løse sædehynder, svungen ryg og front, ovale ben af massivt bejdset bøgetræ. 1940'erne. L. 200 cm. Fremstår med med lettere brugsspor, dog mest på armlæn.

Varenr: 6280933
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-10-2022
20:45
Nanna Ditzel. Seks Trinidad spisestole, model 3298, bøgetræ (6)
Nanna Ditzel. Trinidad. Spisestole med skal af formspændt, fineret bøgetræ, stel af forkromet stål. Formgivet 1993. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Model 3298. SH. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ridser. (6)

Varenr: 6278523
DKK 4.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:48
DKK 1.800
Dansk møbelproducent. Par hjørneskabe, teaktræ (2)
Dansk møbelproducent. Par hjørneskabe af fineret teaktræ, front med fire låger bag hvilke hylder, runde tilspidsede ben af massiv teaktræ. H. 163-164 B. ca. 91 cm. 1960'erne. To nøgler medfølger. Fremstår med brugsspor, mærker i træ samt bagerste hjørne af topplade med fugtskade. (2)

Varenr: 6182655
DKK 4.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
21:49
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem, amerikansk valnød
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem af massivt og fineret amerikansk valnøddetræ, best. af tre rammer/ vanger og 12 hylder. Mål ramme H. 173 B. 53 Hylde D. 27 cm. Beslag til hylder medfølger og skal eftermonteres. Der medfølger ikke beslag til ophæng af rammer. Fremstår med spor efter alm. ...

Varenr: 6254738
DKK 4.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
15:13
Danmark samling mønter og medaljer mv.
Danmark samling mønter og medaljer med 6 stk jubilæumsmønter, komplet sæt 5 stk 10 kroner H.C.Andersen og 1 stk 10 kroner Polaråret. 18 stk medaljer fra serien Danmarks Regenter og 17 stk fra serien 200 året for H.C.Andersen. Æske med 1 og 2 krone, 3 jubilæusmønter, dansk 25 øre og Tysk 10 Euro ...

Varenr: 6268356
DKK 4.400 DK, Aalborg, Nibevej 10-10-2022
20:50
Peter J. Lassen. To Montana moduler, model 1118P, D. 46,8 cm (2)
Peter J. Lassen (1930 - 2019). To Montana moduler, model 1118P, der er med to heldækkende PUSH låger, bag hvilke hylder. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 141 Truffle. H. 69,6 cm. x B. 69,6 cm. x D. 46,8 cm. Modulerne er monteret med ophængslister, vægbeslag ...

Varenr: 6277582
DKK 4.400 DK, Aalborg, Nibevej 08-10-2022
20:45
DKK 700
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Fem spisestole / armstole, model 3207 (5)
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Fem spisestole / armstole af formbøjet hvidlakeret træ, forsidepolstret med blåt møbelstof, stel af forkromet stålrør. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte pletter på stof samt enkelte mærker i ...

Varenr: 6279597
DKK 4.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-10-2022
20:43
DKK 5.000
House of Sander.LOOM sideboard long, natur
LOOM sideboardet er udarbejdet i finer og har 3 skydelåger med indarbejdet glas. Stel i massivt træ og metal.Mål: H95 x B210 x D40 cm Farve: Natur. Vægt: 61,3 kg

Varenr: 6255229

DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-10-2022
15:11
ArciTec Acoustic Athena højttalere (4)
ArciTec Acoustic højttalere, best. af par væghængte Athena 0.5 (serienr. 2250016 og 2250022) og par Athena gulvhøjttalere (serienr. 3203026 og 2303026). Fremstår med lettere brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme. (4)

Varenr: 6178744
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
18:31
DKK 650
B&G Empire Spise- og kaffeservice (109)
B&G Empire Spise- og kaffeservice bestående af: 14 flade middagstallerkener, 16 dybe middagstallerkener, 11 flade frokosttallerkener, 16 kaffekopper med 14 underkopper, 17 kagetallerkener, 1 kaffekande m låg, 1 mælkekande, 1 flødekande, 1 sukkerskål m låg, 1 tandstikholder, 2 vaser, 1 trekantet ...

Varenr: 6279153
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-10-2022
19:19
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel model 'PH 4½-4'
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel model 'PH 4½-4' med skærme af hvidt opalglas samt fatningshus af forkromet metal. Ø. 45 cm. Udført hos Louis Poulsen, model 'PH 4½-4'. Fremstår usamlet med brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6270011
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
20:13
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. 8 stole model 5531 (8)
Rud Thygesen og Johnny Sørensen: 8 stole model 5531. Stel af fombøjet egtræsfinér, udspændte med flettede sorte gjorder. Fremstillede hos Magnus Olesen, Durup. NB: Modelfotos / variationer i brugspræg forekommer. Stedvise brugspræg og aldersspor (8)

Varenr: 6275252
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
21:14
DKK 900
Frits Henningsen, tilskrevet. Øreklap stol med stel i elmetræ
Frits Henningsen , tilskevet. Øreklapstol med stel af elm, betrukket med stof i uldkamgarn. 1940/50'erne, antageligt fremstillet hos snedkermester Frits Henningsen. H. 108 D. 80 B. 74 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6276129
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-10-2022
19:39
12345...63»