Vurdering

Kupkassen: Varer uden mindstepriser

Lauritz-kupkassebanner

Ja, det er her, hvor du kan gøre et virkelig godt køb. Her finder du auktioner, hvor varer ikke har nogen mindstepris – måske falder du over dét du lige mangler, eller ikke vidste du havde brug for.

Dét kan vi nemlig også her hos Lauritz.

12345...53»   Varer pr. side   1583 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering  Showroom Udløbstid Næste bud
Porsche 911 Carrera 4S.
Porsche 911 Carrera 4S. Uden afgift. Bud er inklusive moms. Stelnummer: wp0zzz99zhs112034 Tidligere nummerplade: CU34139 Km.tal: 56.602 km Årgang: 2015. Farve: Sort. Antal døre : 2 Drivkraft: Benzin Effekt: 420 HK (309 kw) Gear: Automatisk Alufælge Anhængertræk : Nej ...

Varenr: 6279772
DKK 800.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-10-2022
14:38
DKK 465.000
Christian Friedrich Gille. Maleri, krondyr.
Christian Friedrich Gille. (1805-1899) Olie på plade, studie med krondyr, Plakette på rammen "C. F. Gille" bagpå betegnet "Tidligerer i Grossels samling" Mål: 27x38 cm. (36x47)

Varenr: 6279347
DKK 22.000 DK, Kolding, Platinvej 04-10-2022
18:11
Jørgen Gammelgaard. To-pers. sofa, model EJ-20, cognacfarvet læder
Jørgen Gammelgaard 1938-1991. To-pers. sofa betrukket med cognacfarvet læder, monteret med runde ben af stål. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-20. L 142 cm.Læder med naturlig patina og brugsspor.

Varenr: 6265262
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-10-2022
20:45
Peter J. Lassen. Montana HiLow2 elektrisk hæve- sænke skrivebord
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana Hilow2 elektrisk hæve- sænke skrivebord, str. L. 200 x B. 80 /100cm. Bordplade i 19 mm MDF belagt med FORBO Linoleum farve 4132 Grey. Stel udført i sort lakeret stål, samt Linak DL11 elektriske motor ben med en løfte højde fra 60 - 125 cm. Kabelbakker er ...

Varenr: 6275508
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-10-2022
20:40
DKK 1.800
202201309 - Diamantring af 18 kt. rhodineret guld.
Diamantring af 18 kt. rhodineret guld prydet med brillant- og prinsesseslebne diamanter, ialt ca. 0.88 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 54,5, 17,1 mm. Vægt 7,5 g. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her

Varenr: 6268043
DKK 6.800 DK, Herlev, Dynamovej 04-10-2022
20:51
DKK 3.200
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model DAX (6)
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model DAX med originale skaller af sort polypropylen, monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 79/44 cm. Løse sædehynder betrukket med grønt møbelstof medfølger. Fremstår med lettere brugsspor,...

Varenr: 6278552
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
20:03
DKK 1.300
Nils Hansteen. Norsk fjeldparti
Nils Severin Lynge Hansteen (1855-1912). Norsk fjeldparti. Olie på lærred. Sign. og dat. Nils Hansteen 1881. 56 x 100 cm (75 x 120 cm). Fremstår doubleret, enkelte afskalninger.

Varenr: 6274963
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-10-2022
19:48
49 flasker vin, divers samling (49)
49 flasker vin. Divers samling, fortrinsvis rødvin og enkelte portvine. Samlingen indeholder endvidere fire modne DB MG (3,0 l). Har været korrekt opbevaret i kælder. (49)

Varenr: 6277335
DKK 6.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-10-2022
21:21
DKK 3.800
Royal Copenhagen. 'Gylden Sommer' / 'Golden Summer' service af porcelæn.(96)
Royal Copenhagen. 'Gylden Sommer' / 'Golden Summer' service af porcelæn bestående af7 Kopper, flest 3. sort.7 Underkopper, flest 3. sort.13 Kagetallerkner Ø. 17 cm, flest 1. sort8 Frokosttallerkner Ø. 21 cm, 1. sort.7 Spisetallerkner Ø. 24 cm, 1. sortering2 Middagstallerkner Ø. 26 cm, 1. sort.13....

Varenr: 6270910
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-10-2022
19:16
DKK 4.600
Kaj Gottlob. Par sjældent udbudte karmstole ca. 1915 (2)
Kaj Gottlob, 1887-1976. Par sjældent udbudte karmstole ca. 1915. Fremstillet i mahogni med indlægninger af lysere træsort. Tilspidsede forben afsluttende i buet form øverst ved karmstykke. To buede tremmer mellem sæde og karm. Senere polstring i lys sømbeslået læder. Uoriginal plade under sæde. ...

Varenr: 6276123
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-10-2022
20:20
DKK 1.300
Samling antikke japanske træsnit (6)
Samling antikke japanske træsnit, fra Meiji prioden (1868-1912) som viser scener og skuespillere fra Kabuki teater. To er signeret af Utagawa Toyokuni (1769-1825) og tre af Kunichika Toyohara (1835-1900). Lysmål 22-23x30-35,5 cm (40,5x55 cm) (6)

Varenr: 6276396
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-10-2022
19:25
Samling Märklin HO lokomotiver. (5)
Samling Märklin HO togbane, lokomotiver nr. 33641, 3075,

Varenr: 6278772
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-10-2022
20:10
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Seks spisestole / armstole, model 3207 (6)
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Seks spisestole / armstole af formbøjet hvidlakeret træ, forsidepolstret med blåt møbelstof, stel af forkromet stålrør. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte pletter på stof samt enkelte mærker i ...

Varenr: 6278522
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
20:49
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål, tre tillægsplader medfølger (dog kan kun to benyttes). Fremstillet hos Fritz Hansen i 1887, mrk herfra. H. 71 B.150-250 D. 100 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ...

Varenr: 6278526
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:56
DKK 650
Omann Junior, model 77. Fritstående skrivebord
Omann Junior, model 77. Fritstående skrivebord udført af finéret samt massiv palisander, front med seks skuffer, bagside med to hylder samt nedfældig klap. Nøgler medfølger. H. 72, 156 x 79 cm. Fremstår med mindre brugsspor,

Varenr: 6279396
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-10-2022
19:47
H. J. Wegner. Briks / daybed, egetræ, model GE258
H. J. Wegner. Daybed / briks med stel af fineret egetræ, firkantede ben af massiv egetræ, med springhynde samt ryglæn betrukket med turkisfarvet uld, opklappelig ryg bag hvilken opbevaringsrum. Formgivet 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. L. 205 cm. Fremstår med lettere brugsspor, dog ...

Varenr: 6277082
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
18:42
DKK 4.400
68 flasker rødvine (68)
Lauritz.com indestår ikke for vinens drikkelighed. Læs mere om vin her

Varenr: 6277073

DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-10-2022
20:48
Georg III chatol af mahogni, ca. 1800
Georg III chatol af mahogni, overdel med to låger bag hvilken hylder, underdel med skriveklap bag hvilken små skuffer og låge, hvorunder fire større skuffer, greb af messing. Nøgle medfølger. H. 210 cm. B. 105 cm. D. 61 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6276555
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-10-2022
18:34

Varenr: 6279586
09:44
DKK 950
Nanna Ditzel. Seks Trinidad spisestole, model 3298, bøgetræ (6)
Nanna Ditzel. Trinidad. Spisestole med skal af formspændt, fineret bøgetræ, stel af forkromet stål. Formgivet 1993. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Model 3298. SH. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ridser. (6)

Varenr: 6278523
DKK 4.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:48
DKK 1.300
Dansk møbelproducent. Par hjørneskabe, teaktræ (2)
Dansk møbelproducent. Par hjørneskabe af fineret teaktræ, front med fire låger bag hvilke hylder, runde tilspidsede ben af massiv teaktræ. H. 163-164 B. ca. 91 cm. 1960'erne. To nøgler medfølger. Fremstår med brugsspor, mærker i træ samt bagerste hjørne af topplade med fugtskade. (2)

Varenr: 6182655
DKK 4.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
21:49
Aluminia / Royal Copenhagen. 'Tranquebar' servicedele af fajance (127)
Aluminia / Royal Copenhagen. 'Tranquebar' servicedele af fajance bestående af: 12 kaffekopper nr. 992, heraf 11 2. sort. 12 underkopper nr. 992, heraf fem 2. sort. og fire medarb. sort. Fad nr. 993 Ø 29 cm- medarb. sort.12 middagstallerkner nr. 948 Ø 24,5 cm. heraf en 2. sort. og syv medarb. ...

Varenr: 6277050
DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 03-10-2022
12:14
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem, amerikansk valnød
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem af massivt og fineret amerikansk valnøddetræ, best. af tre rammer/ vanger og 12 hylder. Mål ramme H. 173 B. 53 Hylde D. 27 cm. Beslag til hylder medfølger og skal eftermonteres. Der medfølger ikke beslag til ophæng af rammer. Fremstår med spor efter alm. ...

Varenr: 6254738
DKK 4.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
15:13
DKK 1.900
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Fem spisestole / armstole, model 3207 (5)
Arne Jacobsen. 'Syveren'. Fem spisestole / armstole af formbøjet hvidlakeret træ, forsidepolstret med blåt møbelstof, stel af forkromet stålrør. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte pletter på stof samt enkelte mærker i ...

Varenr: 6279597
DKK 4.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-10-2022
20:43
Lis Bjergsted. Motiv fra Nyhavn (cd)
Lis Bjergsted (1929-2011). Motiv fra Nyhavn. Olie på lærred. Sign. Lis Bjergsted. 55 x 65 cm (75 x 84 cm).

Varenr: 6235449
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-10-2022
19:41
DKK 650
ArciTec Acoustic Athena højttalere (4)
ArciTec Acoustic højttalere, best. af par væghængte Athena 0.5 (serienr. 2250016 og 2250022) og par Athena gulvhøjttalere (serienr. 3203026 og 2303026). Fremstår med lettere brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme. (4)

Varenr: 6178744
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
18:31
DKK 500
Leopard ATV.
Leopard ATV (ukendt motorstørrelse) Formodentligt 150 cc. Nøgle medfølger. Starter ved test, problemer med at koble ud ved gearskifte. Fremstår med kraftige brugsspor, rust, ridser og skrammer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra ...

Varenr: 6278518
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-10-2022
19:23
Dansk snedkermester. Skrivebord af mahogni (3)
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af mahogni. Front med ti små og større skuffer samt tre udtræksplader. H. 78 x 77 x 160 cm. Bagside med låge bag hvilken rum. Fremstår med brugsspor og skrammer. Nøgler medfølger. Proveniens: Amtsgården i Randers.

Varenr: 6278269
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-10-2022
19:37
Nikon D7100 med objektiver (4)
Nikon D7100 monteret med EX Sigma 10-20mmD 1:4-5,6DC HSM objektiv. Der medfølger desuden Sigma DC 18-50mm 1:2,8 EX Macro HSM, Nikon DX AF-S Nikkor 18-70mm 1:3,5-4,5G ED og EX Sigma 70-200mm 1:2,8 APO DG Macro HSM. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.(4) Auktioner over hittegods, ...

Varenr: 6278271
20:09
Fuldskæftet jagtriffel Steyr Mannlicher kal 30-06
Fuldskæftet jagtriffel Steyr Mannlicher kal 30-06. Våbennummer 86532. Monteret med Bushnell kikkertsigte i svingmontage. PL 48,5 TL 101 cm. Brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.

Varenr: 6277962
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-10-2022
14:19
DKK 1.300
12345...53»