Vurdering
1234»   Varer pr. side   94 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. Modelfoto. (5)

Varenr: 6158186

DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
09:22
DKK 3.400
Børge Mogensen. Par lænestole, model 2207, original polsteret (2)
Børge Mogensen. Par lænestole originalt betrukket med sort læder, løse dunhynder. Ben af massiv teak. Formgivet 1972, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2207. Fremstår med patina. (2)

Varenr: 6109686
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
10:04
DKK 18.000
Hyndesæt til Børge Mogensens armstol model J52 (2)
Hyndesæt til Børge Mogensens armstol model J52. Betrukket med cognac læder. Monteret med bindestropper. (2)

Varenr: 6159838

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
10:09

Varenr: 6159837

10:31

Varenr: 6158185

10:57
DKK 3.400
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model 2213, sort læder
Børge Mogensen (1914-1972). Fritstående tre-pers. sofa, betrukket med kedesyet sort læder, løse hynder, ben af eg. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213. Fremstår med brugsspor samt enkelte finer skaber på ben .

Varenr: 6257225
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
11:19
DKK 22.000
Børge Mogensen. Øreklapstol, model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol betrukket med sort læder, ben af egetræ. Formgivet i 1964, Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204. SH. ca. 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6184755
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
11:57
DKK 8.000

Varenr: 6039098

13:08
DKK 3.400

Varenr: 6245060

13:16
DKK 3.400
Børge Mogensen. Tre pers. sofa model 205 betrukket med blåt uldstof.
Børge Mogensen. Tre pers. sofa model 205 med løse hynder betrukket med blåt uldstof, medeben af massiv egetræ. L.210 cm. D.85 cm. Sh.38 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og snavs.

Varenr: 6273286
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
13:56

Varenr: 6158334

14:04
DKK 3.400
Børge Mogensen for FDB. Model J52B. Armstol af hvidlakeret bøg
Børge Mogensen for FDB. Model J52B. Armstol af hvidlakeret bøg, ryg med tremmer. Fremstillet hos FDB. H. 90, B. 54, Sh. 44 cm. Udstillingsmodel med brugsspor og hak på hjørne af kopstykke.

Varenr: 6258101

14:38
Dezine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Dezine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. Modelfoto. (5)

Varenr: 6023816

14:52
DKK 3.400
Børge Mogensen. Shakerbord af eg
Børge Mogensen (1914-1972). Shakerbord / spisebord af fineret egetræ med massivt stel. H. 77, L. 160, B. 82 cm. Fremstår med rejst finer på plade, ridser og slid på ben.

Varenr: 6273642
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
14:58

Varenr: 6159842

16:32
Hyndesæt til Børge Mogensen tremmesofa model 1789, blåt uldstof (5)
Hyndesæt til Børge Mogensen tremmesofa model 1789, betrukket med knapsyet blåt uldstof samt brune læderstropper. Fremstår med brugsspor, nuanceforskel, beskidt, lettere falmet samt svage skjolder på sæddehynde. (5)

Varenr: 6273994
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-09-2022
16:39
Børge Mogensen. Fire pers. Sofa model 205 betrukket med brunt uldstof.
Børge Mogensen. Fire pers. Sofa model 205 med løse hynder betrukket med brunt uldstof, medeben af massiv egetræ. L.275 cm. D.85 cm. Sh.38 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og snavs.

Varenr: 6273289
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
18:56
Børge Mogensen. 'Den Spanske Stol', lænestol, model 2226
Børge Mogensen. 'Den Spanske Stol', lænestol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med uoriginalt naturfarvet kernelæder. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2226, mærket herfra. H. 68/32. B. 82 cm. Fremstår med minimale brugsspor foruden enkelt hak på armlæn ...

Varenr: 6265648
DKK 20.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-09-2022
19:15
DKK 16.000
Børge Mogensen. Sofabord af teak med klapper
Børge Mogensen. Klapbord af fineret teak model 5362. H 54, 80/160 x 80 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6267713
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-09-2022
19:15
Børge Mogensen. Øresundsserien. Cirkulært spisebord af mahogni med tillægsplader (1+3)
Børge Mogensen. Øresundsserien. Cirkulært spisebord af mahogni med tre tillægsplader a 58 cm, detaljer i messing, lakeret . Fremstillet hos Karl Andersson. H. 72, Ø. 130, B. 130-304 cm. Fremstår med ridser, mærker og mindre afslag på kant. (1+3)

Varenr: 6238944
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2022
19:17
DKK 11.500

Varenr: 6159844

19:18
Børge Mogensen. Par 'folkestole', model J39 (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Par 'folkestole' af massivt egetræ, sæde med flettet papirgarn. Fremstillet hos FDB Møbler, model J39. SH. ca. 45 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2)

Varenr: 6273399
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-09-2022
19:24
Børge Mogensen. Højrygget tre-pers. sofa, læder, model 2433
Børge Mogensen (1914-1972). Tre-pers. sofa betrukket med sort læder, ben af eg. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2433. H. 96 cm., Sh. 42 cm., B. 188 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og patina.

Varenr: 6272735
19:24
Børge Mogensen, skænk af eg, model 232
Børge Mogensen (1914-1972). Skænk af eg og fineret eg, front med to låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, én nøgle/greb af messing medfølger. H. 93,5, L. 122, D. 44 cm. Fremstillet hos C. M. Madsen for FDB, stempel herfra. Monteret med senere stel af eg. Fremstår med brugsspor, enkelte ...

Varenr: 6245322
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2022
20:13
DKK 12.000
Børge Mogensen. Spisebord, massiv eg, model 6286
Børge Mogensen. Sofabord af massiv eg, rektangulær plade på shakerstel. Fremstillet oktober 1986 hos Fredericia Stolefabrik, model 6286, mærkat herfra. H. 70, L.195, B. 97 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6265947
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2022
20:18
DKK 14.000
Børge Mogensen. Tremmesofa, model 1789
Børge Mogensen (1914-1972). Tremmesofa, model 1789 med stel af bøgetræ, originale hynder monteret med ternet uld med læderstropper. Alm. brugsspor Formgivet i 1945. Fremstillet hos Fritz Hansen. Hynder fremstår med skjolder og slitage.

Varenr: 6273072
DKK 12.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2022
20:30
DKK 13.000
Børge Mogensen.Lav skænk af teaktræ.
Børge Mogensen.Lav skænk af teaktræ. med låger hvor bag hylder. Nøgle medfølger. H.87 cm. B.100 cm. D.47 cm. Fremstår med brugsspor

Varenr: 6268635
20:34
DKK 1.800

Varenr: 6158641

21:20
DKK 3.400
Børge Mogensen. Øreklapstol model 2204
Børge Mogensen (1914-1972) Øreklapstol med ben af egetræ, løse hynder med betrukket med sort læder, H. 107 cm. SH. ca. 43 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6204157
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-09-2022
09:02
DKK 16.000

Varenr: 6158333

DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 26-09-2022
09:14
DKK 3.400