Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Overgaard & Dyrman. Sofabord, udstillingsmodel
Overgaard & Dyrman. Sofabord med trådstel af satin forkromet metal, cirkulær plade af massivt olieret egetræ. Fremstillet hos Overgaard & Dyrman. H. 44 Ø 75 cm. Udstillingsmodel med minimal brugsspor.
Varenr: 5415924
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2019
09:12:07
DKK 5.800
Samuel Lyberg bägare
SAMUEL LYBERG, bägare, Borås, 1783, koniskt form, delvis förgylld, liv med tremblerad dekor av blomsterrankor, höjd 6 cm.
Varenr: 5443029
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23-09-2019
10:38:00
Se mere
Samuel Lyberg bägare
SAMUEL LYBERG, bägare, silver, Borås, 1783, koniskt form, delvis förgylld, liv med tremblerad dekor av blomsterrankor, höjd 6 cm.
Varenr: 5443054
12:04:00
Se mere
Kinesisk bog og indrammet reproduktion, 1900-tallets 1. halvdel (2)
Kinesisk bog og indrammet reproduktion, 1900-tallets 1. halvdel. Bog 21 x 11. Billede rammemål: 109 x 40 cm. (2)
Varenr: 5438604
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
14:00:00
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, på søjlestel af forkromet stål med fempasfod af forkromet aluminium afsluttet på hjul. Højderegulering og drejefunktion, skal polstret med sort læder. Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 42/55 cm. Fremstår med mindre ...
Varenr: 5421104
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
14:56:00
DKK 500
Aurélien Barbry for Le Klint. Cache pendel Medium - sort
Aurélien Barbry for Le Klint. Cache pendel Medium - sort. Pendel med plisseret diffuser i plast. Højde: 32 cm. Diameter: 30 cm. Udstillingsmodel. Vejledende udsalgspris 4.095 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra Casanova ApS ...
Varenr: 5434206

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
15:30:00
DKK 1.200
Værkstedvogn med 145 dele
Bearsafe, værkstedsvogn med 145 stykker værktøj heriblandt topnøglesæt, skruetrækkere, samt diverse tænger mm., fordelt i de 4 øverste af de 6 skuffer. Der er sikkerhedslås på alle skuffer plus en central nøglelås. 2 af de 4 hjul er drejelige for let manøvrering og udstyret med bremse. Mål: H. ...
Varenr: 5413899

DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
15:30:00
DKK 1.200
Lyngby. 'Harlekin' dele til kaffe- og spisestel af porcelæn(35)
Lyngby. 'Harlekin' dele til kaffe- og spisestel af porcelæn bestående af: 1 middagstallerken Ø. 26 cm, 6 desserttallerkener Ø. 16,5 cm, 7 frokosttallerkener Ø. 20,5 cm, 1 kaffekande H. 21 cm. 1 tepotte H. 15,5 cm(med revne ved hank). 1 skål med stjerthank, 16x17 cm(uden hank). 1 øreskål Ø. 24,5 ...
Varenr: 5442771
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
16:14:00
Jens Harald Quistgaard. Flamestone. Diverse dele (6)
Dansk Design. IHQ / Jens Harald Quistgaard (1919-2008). Flamestone. Diverse dele stel af stentøj, bestående af: 1 stk. krus Ø 8 cm. H 9,7 cm. 1 stk. kande H 31,4 cm Ø 12/9 cm. medfødt kant hak, 1 stk. aflangt fad 57,5 x 16,5 cm. 2 stk. runde fade m hvid glasur i bund Ø 27,5, 1 stk. stort ...
Varenr: 5438538
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
16:33:00
KPM. 'Sort Rose', dele til kaffe- og spisestel af porcelæn(73)
KPM. 'Sort Rose', dele til kaffe- og spisestel af porcelæn bestående af: 13 middagstallerkener Ø. 25 cm, 13 suppetallerkener Ø. 25 cm, 1 kagefad med hanke Ø. 26,5 cm, 1 kartoffelskål 23,5x23,5 cm. 12 kagetallerkener Ø. 15,5 cm, 14 underkopper, 1 kaffekande H. 22,5 cm, 1 sukkerskål, 1 flødekande, ...
Varenr: 5443584
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
16:42:00
Italiensk barokdragkiste af valnøddetræ m.m.
Italiensk barokdragkiste af fineret valnøddetræ, m.m. Alder ubekendt. Fremstår kraftigt restaureret / mange dele udskiftede og omfineret. Kantet front med 4 større skuffer. Intarsia med mørkere / lysere træ i form af henslængte figurer, delvist i ben, kartouchefelter m. rovdyr, hjorte, harer, ...
Varenr: 5426806
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
18:28:00
Gulvlampe
Gulvlampe af bronseret metal, dekoreret med rocailler og ornamentik, tre hylder. Første halvdel af 1900-tallet. Højdejusterbar.
Varenr: 5441268
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:03:00
Champagner/ Champagne Delot Grande Réserve (12)
Champagner/ Champagne Delot Grande Réserve (12) 12 einzeln verpackte Champagner, Brut, 12,5%vol. , 0,75l. alle ungeöffnet, kleinere Gebrauchsspuren, Kratzer und Abrieb am Etikett.
Varenr: 5438550
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-09-2019
19:05:00
DKK 1.118
AB Seffle Møbelfabrik. To delt reolsystem i teak (2)
AB Seffle Møbelfabrik. To delt reolsystem udført i fineret teaktræ, bestående af underskab med to låger, bag hvilke hylder og skuffer samt et vitrineskab med to glaslåger , bag hvilke hylder. H. 180 cm. x B. 90,5 cm. x D. 32 - 44 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt nuanceforskel. (2)
Varenr: 5443516
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2019
19:25:00
Royal Copenhagen. Dele til service, 'Purpur blomst' 1894-1900 (7)
Royal Copenhagen. Dele til service, 'Purpur blomst', svejfet og flettet fane samt guldkant. 1894-1900. Fiskefad nr. 1561, L. 61 cm (bagsiden forberedt til ophæng). Ovalt fiskefad nr.1558 med låg nr. 1566, L. 45 cm. (bagsiden m. ophæng). Et par opsatse nr. 1528, H. 15 Ø 20 cm (ene opsats med ...
Varenr: 5413602
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:28:00
Arne Jacobsen, Erik Magnussen. Diverse dele Stelton (13)
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Cylinda-Line' champagnekøler H. 21 cm, lille isspand H. 11 Ø 14 cm, tang, salt- og peberbøsse, tændstikholder, sukkerskål, flødekande, øloplukker, proptrækkker samt øloplukker (begge med DSB logo) samt coaster af rustfrit stål. Formgivet i 1967. Fremstillet hos ...
Varenr: 5434331
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:29:00
1 fl. Cascina Baricchi Rose delle Casasse Barbaresco, 2008, dobbelt magnum i org. æske
1 fl. Cascina Baricchi Rose delle Casasse Barbaresco, 2008, 300CL, dobbelt magnum i org. æske. Opbevaret korrekt. Lauritz.com indestår ikke for vinens drikkelighed. Læs mere om vin her
Varenr: 5438729
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
19:31:00
DKK 900
Lisa Larson Samlingar
LISA LARSON och LILLEMOR MANNERHEIM", figuriner, 4 st, "Isbjörn" samt "Räv" ur "Lillskansen", samt en katt, Gustavsberg, samt Säl, av Lillemor mannerheim, för WWF, Arabia, i originalförpackning, Arabia stengods, delvis glaserade, formgivningsår 1977/78, höjd ca 7-17 cm
Varenr: 5443212
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
19:34:00
Se mere
Persisk Keshan tæppe, 286 x 492 cm
Persisk Keshan tæppe, 286 x 492 cm. Uld på bomuld. Knyttet i centralpersien. Klassisk design med medaljon på rød bund, blå hovedbort. Floralt ornamenteret med svungne blad- og blomsterranker, palmetter m.m. Knyttet i central-persien.
Varenr: 5431217

DKK 11.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
19:37:00
Thors Design, håndlavet bord/champagnekøler
Thors Design, håndlavet rustikt bord/champagnekøler af upcyclet patineret maritimt bolværkstræ fra gamle danske færgelejre. Monteret med hane for aftapning af isvand. Ø. 114 H. 88 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 5423064
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
19:39:00
Orientmatta Nadjafabad ca 427 x 296 cm
ORIENTMATTA, Nadjafabad, central medaljong mot röd botten, ca 427 x 293 cm
Varenr: 5443216
DKK 6.950 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23-09-2019
19:42:00
Se mere
Indisk Kelim, 285 x 229 cm
Indisk Kelim tæppe udført af uld på bomuldsbund med påsyede blomstrede borter. Mål ca. 285 x 229 cm.
Varenr: 5360982

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2019
19:46:00
Persisk Kashmar. Stort håndknyttet tæppe, 400 x 300 cm
Persisk Kashmar. Stort håndknyttet tæppe udført af uld på bomuldsbund- Brunlig bundfarve med medaljon og florale mønstre i blålige, grønne, beige og rødbrune nuancer. Fin og glansfuld uldkvalitet. 400 x 300 cm. Skiftende farvenuance alt efter lysindfald.
Varenr: 5385694

DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2019
19:47:00
DKK 500
Dahl Jensen. 'Dronningestellet' af porcelæn (69)
Dahl Jensen. 'Dronningestellet' af porcelæn med guldkant og gennembrudt fane bestående af: Tekande Ni tekopper 10 underkopper. 10 kaffekopper. 11 underkopper. Par vaser, H. 11 cm. 18 desserttallerkener. Fem kuvertaskebægre / smørasietter Flødekande. Sukkerskål. Rund skål, Ø 18 cm. ...
Varenr: 5425262
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2019
19:54:00
DKK 1.900
Modular seating group / Modulare Sitzgruppe (10)
Modulare seating group / Modulare Sitzgruppe bestehend aus zehn, freistehenden Sitzelementen. Konstruktion aus weiss lackiertem Vierkantgestell mit aufgeschraubter Sitzfläche aus Holz und petrolfarbigen Stoffbezug. Maße je Element: H. 76cm, B. 55 cm, t. 64cm. Teilweise löst sich den Stoffbezug, ...
Varenr: 5434289
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-09-2019
19:58:00
DKK 372
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik af sølv (79)
Champagne', bestik- og serveringsdele af sølv, tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen, bestående af: 12 gafler (L. 19 cm), 12 dessert/frokostskeer (L. 17,5 cm), 6 middagsskeer (L. 19 cm), 12 kaffeskeer (L. 11,2 cm), 12 kagegafler (L. 14 cm), 2 serveringsskeer (L. 20-21 cm), ...
Varenr: 5437542
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:04:00
DKK 1.700
Endel Koks, blandingsteknik, orientalsk basarscene
Endel Koks (1912-1983), orientalsk basarscene, blandingsteknik med gouache, 1971, signeret og dateret, 60 x 46 cm, indrammet bag passepartout med glas (med ramme 78 x 65 cm).
Varenr: 5442123
DKK 5.215 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-09-2019
20:10:00
DKK 2.608
Varenr: 5421098
20:11:00
Persisk Sarabend tæppe, 293 x 360 cm
Persisk Sarabend tæppe, 293 x 360 cm. Uld på bomuld. Design med 'mir-i-boteh' gentagelsesmønster samt medaljon på rød bund, talrige borter.
Varenr: 5431253

DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
20:12:00
Hele verden medaljer guld m.v.
Hele verden 6 medaljer i guld samlet vægte ca. 27 gram finhed 900/1000.. Danmark 14 jubilæumsmønter i sølv og medalje Frederik 70 år (vægt 73 gram) samt Norge Harald og Sonja begge i sølv. Hertil et par album med lidt i frimærker m.v.
Varenr: 5435127
DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2019
20:20:00
DKK 6.600
 1 2 3 4 5 6  >>