Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bogreol, grøn antikbemalet træ.
Bogreol, gøn antikbemalet træ. Indvendigt hvid malet med fem hylder i front, samt to skuffer, og greb i patineret metal. H. 210 B. 110 D. 38 cm. Modelfoto.
Varenr: 4949295

DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2018
12:00:00
Green emerald ring approx. 0.54ct
Green emerald and cubic zirconia ring approx. 0.54ct Sterling silver, hallmarked 925. Ring decorated with 21 round-cut green emerald of a total 0.54 ct. Also set with 1 cubic zirconia Ring size 534Ø 17.25 mm.New goods are valued according to the 'brand new item' principle. This means that ...
Varenr: 4980050

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 26-04-2018
13:30:00
DKK 298
Par ældre grønne industripendler fra Thulebasen (2)
Par ældre grønne industripendler af emaljeret metal h.28,5 cm Ø 46 cm. Fremstår med meget få brugsspor, fatninger af porcelæn. Stammer fra Thulebasen på Grønland.
Varenr: 4969120
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
15:33:00
DKK 500
Udstoppet grøn marekat (Cercopithecus aethiops).
Udstoppet grøn marekat (Cercopithecus aethiops). LxHxB 40x32x18 cm. Monteret på stand med trærod. Udbredelse: Vidt udbredt i Syd-, Øst- og Vestafrika. Konservator Herluf Christense Nørresundby. Fremstår med skade ved det ene øre.
Varenr: 4980018
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2018
18:30:00
DKK 650
Schmiedeeisernes Hausschild
Schmiedeeisernes Hausschild, grün lackiert. Maße: L. 72 cm. B. 72 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Varenr: 4959875
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-04-2018
20:20:00
DKK 298
Persisk Kashan. Uld med bomuld. 330 x 205 cm
Persisk Kashan med blomster, blade, ornamentik, borter og medaillon i lyse, grønne og blå nuancer på mørkeblå bund. Uld med bomuld. 330 x 205 cm.
Varenr: 4913909

DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
20:26:00
DKK 900
Et par retroringe af 14 kt. hvidguld med smaragder og brillanter. (2)
Et par retroringe af 14 kt. hvidguld, prydet med en oval smaragd, tre navette- og to dråbeformede farvede grønne crystaller, flankeret af 14 enkelt- og brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Top Crystal - Top Cape (I-K). Klarhed: SI-P1. Designet så der er en mulighed for sætte en ...
Varenr: 4964450
DKK 7.400 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
20:36:00
DKK 1.200
A. Eggen, abstrakt nøgenskulptur, keramik
A. Eggen, skulptur af keramik, abstrakt kvinde, som er monteret på rektangulær sokkel, grøn glasering, med signatur på soklens venstre side: 'A. Eggen', mål ca. H. 43 cm, B. 35 cm, D. 10 cm, fremstår med minimalt slid, monteringen sidder lidt løst.
Varenr: 4949366
DKK 2.419 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2018
20:42:00
DKK 298
Lanvin axelbandsväska i mörkgrön mocka
LANVIN, axelbandsväska i mörkgrön matelasserad mocka med två ytterfickor och axelband i grönt präglat skinn, knäppning i sköldpaddsimiterat med grågrönmelerad sten samt detaljer i gulmetall, 17 x 33 x 9 cm, axelband 26 cm, tillhörande dustbag i original
Varenr: 4980585
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
20:46:00
Se mere
Bokband och bokbindare, 16 vol.
BOKBAND OCH BOKBINDARE (16). Parti omfattande bland annat: RUDBECK, JOHANNES. Svenska bokband [I-II]. Stockholm, 1910-13; HEDBERG, ARVIDAnteckningar om bokbinderiet i England och Frankrike. Stockholm, 1910; LOUBIER, HANS. Der Buicheinband... Leipzig, 1926 (i vackert skinnband av William Barkell);...
Varenr: 4981855
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2018
11:09:00
Se mere
Skålar & assietter, Rosenthal
ROSENTHAL, skålar 2 st, assietter 12 st, flintgods, Rosenthal 1930-tal, glaserade i svart, grönt och orange, stämplade Rosenthal KERAMIK GERMANY, skålarnas höjd 7,5 och 9,5 samt diameter 16 och 32 cm, assietternas diameter 19,5 cm
Varenr: 4981887
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-04-2018
13:09:00
Se mere
Kähler keramik. Kander og vase med grøn glasur (4)
Kähler keramik. Kande med tilhørende prop, vase på fod og kande med hank, alle med grøn glasur h. 15 - 16 cm. Enkelte afslag/afskallinger. Mrk. HAK. (3) Dette er en del af en stor samling Kähler keramik i form af vaser, lamper, skåle, fade mm. Samlingen strækker sig fra 1920'erne til ...
Varenr: 4982092
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2018
13:22:00
Gide in Ole Olsen Co'libri binding
GIDE IN OLE OLSEN CO'LIBRI BINDING. GIDE, ANDRÉ. La tentative amoureuse ou le Traité du vain désir. Avec les aquarelles de Marie Laurencin gravées sur bois en couleurs par Jules Germain et L. Petitbarat. Paris, Éditions de la Nouvelle Revue Francaise, 1921.. Small 4to. 242 x 200 mm. (29) pp. 4 pl...
Varenr: 4981893
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2018
13:27:00
Se mere
Kæhler fad
Kæhler fad i form af fisk. Dekoreret med glasur i grønne og sorte nuancer. L. 47 cm.
Varenr: 4980041
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2018
13:37:00
Richard Kjærgaard keramik vase
Richard Kjærgaard keramik vase, i grønne nuaner. sign. monogram RK. H. 25 cm.
Varenr: 4973165
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2018
13:42:00
Tre ældre grønne industripendler fra Thulebasen (3)
Tre ældre grønne industripendler af emaljeret metal h.28,5 cm Ø 46 cm. Fremstår med meget få brugsspor, fatninger af porcelæn. Stammer fra Thulebasen på Grønland.
Varenr: 4969780
14:34:00
DKK 900
Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Kirsten Piil glasbesætning (48)
Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Kirsten Piil glasbesætning bestående af: 8 rødvin, 10 grønne hvidvin, 9 likør, 15 cognac, 4 øl samt 2 snaps. Ene ølglas med minimal chip på kant af munding. (48)
Varenr: 4981541
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2018
15:26:00
Kähler vase med grøn glasur 1930érne
Kähler vase med grøn glasur h. 27 cm. Med afslag på fodrand mrk. Kähler Danmark
Varenr: 4982155
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2018
18:11:00
DKK 1.200
Grønlandica. Narhvalstand,
Grønlandica. Narhvalstand, "Monodon Monoceros" L. 225,5 cm, vægt 5.000 g. Poleret, lille naturligt afslag ved spids, naturlige revner ved rod. Hjemtaget fra Grønland i start-70'erne. Kan sælges inden for EU uden "cites" tilladelse.
Varenr: 4965314
DKK 25.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-04-2018
19:02:00
DKK 21.000
En samling på ni grønne Rømerglas (9).
En samling på ni grønne Rømerglas, slebet med druer og vinløv 1900-tallet. H. 18 cm. (9).
Varenr: 4982247
19:11:00
Akryl på pannå Lars-Gunnar Nordström
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM (1924-2014), Utan titel, abstrakt komposition i svart, grönt och vitt, signerad a tergo och daterad 1985, akryl på pannå ca 60x40 cm
Varenr: 4982995
DKK 15.443 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-04-2018
10:36:00
Se mere
2 mint grønne islandske lammeskind (2)
2 indfarvede mint grønne bøde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 93 x 55 og 88 x 54 cm
Varenr: 4946263

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2018
16:03:00
To lime grønne islandske lammeskind (2)
To indfarvede Lime grønne bløde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 97 x 47 og 89 x 52 cm.
Varenr: 4965603

17:30:00
Bræmer Jensen. Ring af 14 kt guld, prydet med tugtupit
Bræmer Jensen vintage ring udført i 14 kt. guld prydet med cabochonsleben grønlandsk tugtupit, strørrelse13,2 x 9,6 mm. Stemplet Br.J samt 585. Ringstørrelse 59 /18,75 mm. Vægt 8,4 gram. Fremstår med almindelig brugsspor.
Varenr: 4967838
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2018
18:45:00
DKK 1.700
Ole Lynggaard, lang kæde med ametyster og turmaliner
Ole Lynggaard, lang kæde trukket med runde og facetslebne ametyster og facetslebne dråbeformede grønne turmaliner. Monteret med dupsko. Længde ca. 78 cm. Ligger i velourpose fra Ole L. Dette er en vare er en del af konkursboet Guldsmed Mensel i Kolding Storcenter, som vi blive solgt henover ...
Varenr: 4949153

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 28-04-2018
20:09:00
Louis Vuitton handväska Alma MM i monogrammönstra
LOUIS VUITTON, handväska Alma MM i monogrammönstrat grönt lackat skinn med detaljer i gulmetall, 28 x 38 x 18 cm, tillhörande lås och nycklar i original
Varenr: 4983218
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2018
20:42:00
Se mere
Sandin & Bülow barpallar
KERSTI SANDIN & LARS BÛLOW, barpallar, 1 par, "Bönan", för Materia, pulverlackerade ben i stålrör, sits i grönt skinn, stämplade Materia, sitthöjd 63 cm
Varenr: 4983382
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-04-2018
18:09:00
Se mere
Barpallar Sandin & Bûlow
Varenr: 4983410
19:45:00
Se mere
Umberto Asnago, loungestol model Peggy 63790, fremstillet hos Giorgetti
Loungestol model Peggy 63790, italiensk design af Umberto Asnago fremstillet hos Giorgetti. Formgivet i 1990’erne, stel af massivt grønt laseret bøgetræ, betræk i hvidt læder. Med metalemblem og betegnet i understoffet. Mål ca.: H. 116,5 cm, B. 84 cm, D. 85 cm. Fremstår med lette, ...
Varenr: 4976688
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-04-2018
20:11:00
DKK 409
Elmar Hillebrand, bronzeskulptur, 'Ab Urbe condita'
Elmar Hillebrand (1925-2016), bronzeskulptur, 'Ab Urbe condita', halvplastisk udformet, brun og grøn patineret. Mål ca.: H. 23 cm, B. 22 cm, D. 12 cm. Vægt ca. 3300 g. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 4984622
20:18:00
DKK 298
 1 2 3  >>