Vurdering
12345...20»   Varer pr. side   590 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder

Varenr: 6040447

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
15:50
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder

Varenr: 6040452

16:07
Par Wendelbo. 132 chair 'lys grå' (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Baleno col.2' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.(2)

Varenr: 6061160

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:13
Hynde til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Cognacfarvet læder
Hynde til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder.

Varenr: 6159271

DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:15
DKK 2.800
Thomas Bentzen. Loungestol model Cover Lounge Chair.
Thomas Bentzen. Loungestol med sæde og kopstykke af formbøjet fineret grålaseret egetræ, stel af massivt grålaseret egetræ. Fremstillet hos Muuto, model Cover Lounge Chair. Original emballage. Modelfotos.

Varenr: 6246253

16:24
Charles Eames. LCW lounge stol
Charles Eames, 1907-1978. LCW lounge stol af formspændt ask. Formgivet 1945. H. 73 cm. SH. ca. 45 cm. Fremstår med mærker, ridser, enkelte finerskader og brugsspor.

Varenr: 6204145
16:28
Hyndesæt til Wegners lænestol GE290, cognac (2)
Hyndesæt til Wegners lænestol GE290 af cognac læder. H.10 cm. Fremstår med en plet. (2)

Varenr: 6038045

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:30
DKK 1.800
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke.

Varenr: 5904600

16:52
Spisebordsstol model 'Rosa', samt puff no.9 (2)
Spisestol model Rosa. Ben af sæbebehandlet eg, betrukket med 'Agnes Brown'. H. 76, B. 55, Sh 46 cm. Dsmt Puff no. 9. H. 40 cm.- Ø 56 cm. Ligeledes beturkket med 'Agnes Brown'. Udstillingsmodeller, (2)

Varenr: 6280712

DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:57
Børge Mogensen. To læne-/hvilestole, model 2257 (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Par lænestole af massivt egetræ, Uoriginale hynder betrukket med sort læder. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, og mærket herfra, model 2257. H. 96 cm. Sædehøjde 46 cm. Fremstår med brugsspor og patina på læder (2)

Varenr: 6280697
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:05
DKK 900
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. Mærke på ene hynde. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Varenr: 6152197

17:05
Poul M. Volther. Stel til skammel EJ 5-F til 'Corona Stolen'
Poul M. Volther. firpasfod u. hynde, af børstet stål, EJ 5-F til 'Corona Stolen'. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår almindelige brugsspor.

Varenr: 5947183
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:13
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson', sort læder (2)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i sort dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Varenr: 6277805

17:59
DKK 2.800
Skammel/puff, Model Georg.
Skammel/puff, Model Georg. Betrukket med Velour, Lux Shadow Blue. Ben af eg. Mål: H 43, B 68, D 54 cm. Udstillingsmodel nedpakket i brudt original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6276798

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
18:25
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Varenr: 6160265

18:37
Hans J. Wegner gyngestol model J16
Hans J. Wegner (1914-2007). Gyngestol med stel af sortlakeret træ, sæde af flettet papirgarn. Formgivet i 1944. Fremstillet for FDB, model J16. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afskallet lakering.

Varenr: 6239077
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:42
DKK 6.000
Dansk møbelproducent: Højrygget hvilestol
Dansk møbelproducent: Højrygget hvilestol med stel af bejdset bøgetræ, beklædt med stribet knapsyet møbelstof. H 100 cm, SH 40 cm. Brugsspor og pletter.

Varenr: 6274861
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-10-2022
18:49
Par Wendelbo. 132 chair. Mørkegrå (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof. H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.(2)

Varenr: 6059761

18:50

Varenr: 6105817

18:53
DKK 2.800
Erik Ole Jørgensen for FDB. Model J147. Lænestol af eg
Erik Ole Jørgensen for FDB. Model J147. Lænestol af eg, hynder betrukket med støvet blå møbelstof. Fremstillet hos FDB. H. 79, B. 63, Sh. 43 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker og mindre ridse på side af armlæn.

Varenr: 6280713

19:00
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen', model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket, monteret på fod af aluminium. Drejefunktion. Formgivet 1957- 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alm. lettere brugsspor samt for med skævhed.

Varenr: 6204411
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:00
DKK 10.500

Varenr: 6061302

19:04
Lænestol i art deco-stil
Lænestol med ramme af mahogni. Betrukket med grønt læder. H. 80 cm. Sædehøjde 43 cm. Fremstår med brugsspor og patineret læder.

Varenr: 6276139
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:09

Varenr: 6005130

19:10
Dansk møbelproducent. Lænestol, egetræ
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med blåt knapsyet møbelstof, stel af massiv egetræ. 1960'erne. SH. 40 cm. Fremstår med brugsslitage, mærker i træ, pletter i stof, en manglende knap.

Varenr: 6272701
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:23
Boris Berlin for Wendelbo. Cornet loungechair.
Wendelbo. Cornet loungechair fuldpolstret med gråt møbelstof 'Cura col. 60112', på ben af pulverlakeret stål. Mål : 80/82/ h77 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6025455

19:29
Loungestol af teaktræ / papirgarn, model 'Saga'
Loungestol med stel af massivt lakeret teaktræ, sæde og ryg beviklet med flettet papirgarn. Model 'Saga'. H. 69 cm. Sh. ca. 33 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. Produceret af Cinas A/S. OBS. 2. sortering. små produktions fejl på påregnes.

Varenr: 6270812

DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:35
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol med stel af sortlakeret stål, sæde og ryg monteret med kernelæder. Formgivet 2013. H. 70, B. 65, Sh. 40 cm. Udstillingsmodel med tryk og mindre plet på sæde.

Varenr: 6228206

DKK 4.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:39
DKK 3.600
Thomas Bentzen for Muuto. Cover Lounge Chair
Thomas Bentzen for Muuto. Cover Lounge Chair. Sortlaseret egtræ. Sæde betrukket med blåt møbelstof. Mål. 70,7 B. 66,3 D. 61,2 Sh. 38,1 cm Udstillingsmodel. Fremstår med lettere spor efter opbevaring. Vejledende udslagspris: 8.095 dkk

Varenr: 6269898

DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:41
Boris Berlin for Wendelbo. Lænestol. model Cornet.
Boris Berlin for Wendelbo. Lænestol. model Cornet. Betrukket med møbelstof. Stel af sortlakeret stel. Mål: H 78, B 80, SH 40 cm. Udstillingsmodel. Vejledende udslagspris: 11.145 dkk Fremstår med spor efter opbevaring.

Varenr: 6273643

DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:45
12345...20»