Vurdering
   Varer pr. side   13 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair, betrukket med sort læder. Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll. H. 89 cm. B. 68 cm. SH. ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6109843
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:40
DKK 9.000
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair, betrukket med sort læder. Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll. H. 89 cm. B. 68 cm. SH. ca. 44 cm. Fremstår med enkelte ridser på fod samt brugsspor. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over ...

Varenr: 6094063
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:59
DKK 8.000
Fabricius & Kastholm “Tulip” chair i sort læder
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair, betrukket med sort læder. Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll. H. 89 cm. B. 68 cm. SH. ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor, ryg meget blød, muligvis knækket, armlæn bløde samt slidt med revner.

Varenr: 6262756
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
09:58

Varenr: 6109838
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
09:59
DKK 9.000
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, brun læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med brun læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 84/40. B. 81 cm. Fremstår med lette brugsspor og patina.

Varenr: 6210044
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
20:40
DKK 5.800
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Model Tulip Chair. Lænestol
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Model Tulip Chair. Lænestol med trepas drejefod af aluminium, betrukket med cognac farvet læder. Fremstillet hos Walter Knoll, mærket herfra. H. 85, B. 81, Sh. 40 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og slid på læder.

Varenr: 6279475
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-10-2022
20:01

Varenr: 6210042
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-10-2022
20:46
DKK 5.800

Varenr: 6210043
20:46
DKK 5.800
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Model FK86. Lænestol
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Model FK86. Lænestol med trepas drejefod i aluminium, polstret med lyst læder, armlæn med viklinger i læder. Fremstillet hos Walter Knoll, model FK86. H. 105, B: 65, Sh. 43 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser på stel og krakeleret læder med streger.

Varenr: 6279473
20:57
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Pendel, Ø 70 cm
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Pendel af messingcoated aluminium. Ø 70 cm. Formgivet i 1963. Fremstillet for Nordisk Solar Kompagni. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6283006
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-10-2022
20:42
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Højrygget lænestol, model FK 86, sort læder
Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. Højrygget loungestol, model FK-86, drejelig fempasfod i helstøbt poleret aluminium , armlæn i forkromet stål. Glasfiberskal samt armlæn polstret med originalt, sort patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Alfred Kill International ...

Varenr: 6168693
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-10-2022
20:33
DKK 4.400
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med brun læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med prægning i læder herfra. H. 86/43. B. 82,5 cm. Fremstår ubrugt.

Varenr: 6202449
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-10-2022
20:35
DKK 7.000

Varenr: 6202450
20:35
DKK 7.000