Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   168 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Hans J. Wegner. Armstol model JH 513
Hans J. Wegner 1914-2007. Armstol med stel af lakeret eg, betrukket med sort læder. H. 90 cm. B. 64 cm. SH. 42 cm. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Johannes Hansen, model JH-513. Fremstår med brugsspor, mærker på armlæn.

Varenr: 6032484
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:57
DKK 8.000
Takashi Okamura og Erik Marquardsen for Getama. Armstol
Takashi Okamura og Erik Marquardsen. Bergérer fra Getama, stel af bøg, betrukket med blåt møbelstof. B. 63 cm. Sædehøjde 43 cm. Fremstår med brugsspor pletter og smuds og huller.

Varenr: 6273284
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:07
Iskos-Berlin. Muuto, tre armstole model 'Fiber Armchair' (3)
Iskos-Berlin Muuto, tre armstole model 'Fiber Armchair' Stel af hvidt pulverlakeret metal, sæde af fiber-komposit skål i hvid. H. 77, B. 54.5, D. 56, SH. 46 cm. Udstillingsmodel i originalemballage. Modelfoto (3)

Varenr: 6196948

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:33
Charles & Ray Eames. Armstol, 'Aluminium Group EA 116
Charles & Ray Eames. Armstol 'Aluminium Group EA 116' med drejbart stel af aluminium, sæde og ryg af brun hopsak. H. 96 cm. SH. ca. 45 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med ridser, mærker på stel samt brugsspor.

Varenr: 6206883
DKK 5.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:00
DKK 4.600
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788 (2)
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788. Sort knapsyet læder. (2)

Varenr: 6039691

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:34
Ole Wanscher. Par armstole model PJ 412, elmetræ og sort læder (2)
Ole Wanscher 1903-1985. Par armstole model PJ 412. Stel af lakeret elmetræ, sæde og ryg betrukket med sort læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik. SH 44 cm. H 84 cm. Fremstår med brugsspor/patina, stel med enkelte ridser. (2)

Varenr: 6109911
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:03
DKK 7.000
Umberto Asnago for Giorgetti. Seks armstole, bøgetræ, Pau Ferro (6)
Umberto Asnago. Seks armstole betrukket med lyst brunligt/gråligt møbelstof, stel af massivt mørkbejdset bøgetræ samt armlæn af massiv Pau Ferro. Fremstillet hos Giorgetti, model Progetti. Sh. 51 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og enkelte skjolder på stof. (6)

Varenr: 6251727
DKK 20.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:10
DKK 12.000
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208 New Hight.
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol, model EA-208 med swivel stel med glider til tæppe, New Hight. Stolen er polstret med premiere læder farve 69 Morrem med kontrast syninger og med bagside i plano. Stel powercoatet i mat sort. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. H. 83/52 ...

Varenr: 6275628
DKK 16.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-10-2022
19:21
DKK 12.500
Cinas. 'Safira' havemøblement (5)

Varenr: 6201728

DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:30
Niels Koefoed. Sæt på otte armstole af ahorn / palisander, model 'Eva' (8)
Niels Koefoed. Sæt på otte armstole med stel af ahorn samt lys palisander, sæde betrukket med læder. Fremstillet hos Kofoed Møbelfabrik, Hornslet, - model 'Eva'. Fremstår med alm. / lettere brugsspor. (8)

Varenr: 6257014
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:31
DKK 9.000
Hyndesæt til Børge Mogensens armstol model J52 (2)
Hyndesæt til Børge Mogensens armstol model J52. Betrukket med cognac læder. Monteret med bindestropper. (2)

Varenr: 6159844

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:53
Farstrup. Par armstole, 1960'erne (2)
Farstrup. Par armstole af massivt bejdset bøgetræ med tremmeryg og sider. 1960'erne. Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor, og flere lettere åbne samlinger. Uden hynder.

Varenr: 6253214
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:56
DKK 1.200
Henrik Pedersen for Gloster. Par stabelbare havestole / armstole, model 'Allure Stacking Chair' (2)
Henrik Pedersen for Gloster par stabelbare havestole / armstole med ryg og stel af grålakeret aluminium, sæde af udspændt mesh. Udstillingsmodel. Fremstår med enkelte ridser / mærker. (2)

Varenr: 6256540
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:57
Thomas Pedersen for Houe. Armstole / stabelstole, model Falk, udstillingsmodel (6)
Thomas Pedersen. Armstole / stabelstole med skaller af sort plast fremstillet af dansk husholdningsplast, sæder betrukket med rosa møbelstof, stabelstel af sortlakeret metal. Sh. 46 cm. Fremstillet hos Houe, model Falk. Udstillingsmodeller, med lettere håndterings spor, mindre ridser på stel. ...

Varenr: 6227275
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:05
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788, cognac (2)
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788. Cognac knapsyet læder. (2)

Varenr: 6194747

20:06
Niels O. Møller. To armstole, model 68. (2)
Niels O. Møller. To armstole, model 68 med stel i sortlakeret bøg, sæder med papirflet. Fremstillet ved J.L Møller. En stol med ridser på det ene armlæn. H. 83. B. 57 cm. Sh: 44 cm. (2)

Varenr: 6214720
DKK 10.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:49
DKK 6.000
Hans J. Wegner. Sæt på fire armstole model JH 713 (4)
Hans J. Wegner 1914-2007. Sæt på fire armstole med stel af egetræ, betrukket med flere farvet nistret stof. H. 90 cm. B. 67 cm. SH. ca. 44 cm. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Johannes Hansen, model JH-713. Mærket under sæade. Fremstår med brugsspor. (4)

Varenr: 6157399
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
20:59
DKK 12.000
Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varenr: 6230559
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
21:15
DKK 10.500

Varenr: 6206884
DKK 5.800 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
08:06
DKK 4.600

Varenr: 6160668

DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
10:58
Stouby armstol af bøgetræ model Bella
Stouby armstol af bøgetræ model Bella med tremmeryg, løse hynder beklædt med grønt ruskind. Brugsspor samt snavs. H 73 cm, SH 44 cm.

Varenr: 6280508
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:39
Charles & Ray Eames. Armstol 'Aluminium Group EA 116' med drejbart stel af aluminium, sæde og ryg af grøn hopsak. H. 90 cm. SH. ca. 40 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med mærker og brugsspor.

Varenr: 6256373
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
12:11

Varenr: 6256372
12:17

Varenr: 6159823

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
12:48

Varenr: 6159836

12:59
Hyndesæt til Børge Mogensens armstol model J52. Betrukket med sort læder. Monteret med bindestropper. (2)

Varenr: 6045675

13:24
Iskos-Berlin for Muuto. Fem armstole model Fiber armchair. (5)
Iskos-Berlin for Muuto. Fem armstole model Fiber armchair med sæde af formstøbt sort polyester, ben af Stained Dark Brown wood. H. 77 cm. Sh. 45 cm. B. 55 cm. Udstillingsmodeller, fremstår i original emballage. Modelfoto. (5)

Varenr: 6245911

DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
13:24
DKK 5.000

Varenr: 6159843

13:31
Ludvig Pontoppidan: Armstol i mahogni
Ludvig Pontoppidan: Armstol i mahogni. Sæde betrukket med orange stof. H. 82 B. 60 D. 51 cm. Hidrører fra boet efter Knud Ivan Larsen, der arbejdede som Snedkersvend ved Ludvig Pontoppidan i perioden 1953-1964.

Varenr: 6281131
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
13:45
DKK 850
Armstol af eg
Armstol med stel af bejdset eg, betrukket med brunt skai. H, 101 cm., B. 63 cm., sh. 49 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6259533
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
13:59
12345...6»