Vurdering
12345...11»   Varer pr. side   326 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (model 3107). Betrækkene er udført af sort læder, indvendigt med skum (pu). Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6)

Varenr: 6158826

DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:11
DKK 3.200
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen (1902-1971) for Louis Poulsen. AJ væglampe af hvidlakeret metal. Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, mærket herfra. H. 25 cm. Fremstår med ridser og mærker.

Varenr: 6280717
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:20
DKK 1.700
Arne Jacobsen. Cafébord / køkkenbord, Ø 90 cm
Arne Jacobsen. Cafébord / køkkenbord årgang 2006 med cirkulær plade med hvid laminat, firpasfod fod af aluminium og forkromet metal. H. 70 Ø 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6237936
DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:35
DKK 5.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (2)
To stk.Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (model 3107). Betrækkene er udført af sort læder, indvendigt med skum. Modelfoto. (2)

Varenr: 6158877

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:48
Georg Jensen. Arne Jacobsen serveringssæt (6 sæt)
Arne Jacobsen for Georg Jensen, 6 serveringssæt af mat rustfrit stål bestående af 6 serveringsskeer og gafler. Designet i 1957. I originale æsker. (6 æsker)

Varenr: 6257149

DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
18:27
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort 'Christianshavn' stof. Fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. SH. 46 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærke herfra. Fremstår med mindre brugsspor.

Varenr: 6209868
DKK 7.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:29
DKK 6.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (model 3107), 4 stk. Betrækkene er udført af sort læder, indvendigt med skum (pu). Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)

Varenr: 6158813

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:44
Egill Jacobsen. Maskekomposition.
Egill Jacobsen. (1910-1998). Maskekomposition. Pastel på papir. Sign. EJ. 57 x 40 cm. ( 75 x 57 cm.)

Varenr: 6260447
DKK 22.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:48
DKK 15.000
Arne Jacobsen. Kontorstol på hjul, model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117 (Syveren) med skal betrukket med sort basic læder. formbøjet skal med drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny ombetrukket hos professionel møbelpolstre. Minimale brugsspor. Nummerbevis medfølger.

Varenr: 6273547
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:49
DKK 7.000
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Loft / Væglampe, model Eklipta
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Eklipta' loft / væglampe med skærm af hvidt opal glas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 45 cm. Fremstår med brugspræg samt munding med minimale chipafslag / ujævnheder.

Varenr: 6253415
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
18:55
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen', model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket, monteret på fod af aluminium. Drejefunktion. Formgivet 1957- 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alm. lettere brugsspor samt for med skævhed.

Varenr: 6204411
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:00
DKK 10.500

Varenr: 5918926

19:01
DKK 950
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort 'Christianshavn' stof. Fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen red label, mærkat herfra. Fremstår med ny påsat 'skal' uden brugsspor.

Varenr: 5942688
DKK 6.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:07
DKK 5.400
Arne Jacobsen. 7'erne. Fire spisestol, model 3107, nybetrukket (4)
Arne Jacobsen. 7'erne. Fire spisestol, model 3107 af formbøjet krydsfiner og forkromede ben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med sort anilinlæder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel dansk møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig ...

Varenr: 6173739
DKK 14.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:09
DKK 10.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107), 4 stk.. Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)

Varenr: 6255525

DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:25
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 'Syveren' nybetrukket (4)
Arne Jacobsen. Fire "Syveren" stole, model 3107 med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med mørkebrunt classic læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (4)

Varenr: 6265877
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:27
DKK 9.000
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford mødestol / kontorstol, cognacfarvet anilin læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford mødestol / kontorstol. Fempas stjernefod af aluminium.Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. H 127/45 cm. Anilinlæder med naturlig ...

Varenr: 6237139
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:28
DKK 4.800
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Oxford kontorstol, returdrej, sort læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med skal af lamineret formpresset træ betrukket med sort læder, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med fast sædehøjde med returdrej. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2005 med label herfra, senere nybetrukket hos professionel møbelpolstre. SH. 47 cm. Fremstår med...

Varenr: 6265118
DKK 4.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:34
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 8 stk. (8)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (8)

Varenr: 6264888

DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:44
DKK 3.800
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med lav ryg. Højdejusterbar, fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Betrukket med sort læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen.Fremstår ombetrukket hos professionel møbelpolstrer.

Varenr: 6267838
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:46
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...

Varenr: 6203677
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:51
DKK 6.400
Seks design bøger (6)
Seks design bøger bestående af; Arne Jacobsen, Dansk, Design, Scandinavian design, Moderne møbler mfl. Blandet stand. (6)

Varenr: 6265913
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:52
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet. Hynde...

Varenr: 6280749
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:06
DKK 19.500
Arne Jacobsen. Fire stole med læderhynder, model 3107, valnød (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i formspændt valnød krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen, model 3107. Sædehøjde 44, 5 cm. Fremstår med nogle brugsspor, ridser på sæde. Medfølgende skridsikre læderhynder. (4)

Varenr: 6279938
DKK 6.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:14
DKK 4.400
Arne Jacobsen. Fire stole, Myren', sort anilinlæder, model 3101 (4)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på fire spisestole med formbøjede skaller betrukket med sort anilin læder, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44,5 cm. Fremstår nybetrukket med sort anilinlæder, hos professionel møbelpolster. (4)

Varenr: 6250559
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:17
DKK 9.600
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, cognacfarvet anilinlæder (8)
Arne Jacobsen. 8 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel dansk møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig ...

Varenr: 6168041
20:18
DKK 18.500
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord, sortbemalet
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med sortbemalet plade, stel af aluminium, trepas fod med profileret stamme. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1984. H. 47 cm. Ø 89,5 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6273709
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
20:20
DKK 6.000

Varenr: 6203678
20:27
DKK 6.400
Mertz-design. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole, cognac (4)
Mertz-design. Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på 4 stk stk. Betrækket er fremstillet af cognac-farvet læder, indvendigt foret med koldskum. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Bemærk: Den viste stol medfølger ikke. (4)

Varenr: 6277117

DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:29

Varenr: 6203680
20:30
DKK 6.400
12345...11»