Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ-pendel Ø 37 cm
Arne Jacobsen. AJ-Pendel med skærm af mørkegrålakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 37 cm. Fremstår med overfladiske ridser.
Varenr: 4978139
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
10:40:14
DKK 650
Arne Jacobsen. Fire 'Syveren' stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). Fire 'Syveren' stole, model 3107, af formbøjet eg og forkromede ben. Forside betrukket med møbelstof, fremstillet hos Fritz Hansen. Betræk bleget, slidt og med snavs samt ben med ridser. (4)
Varenr: 4977287
DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2018
14:08:38
DKK 650
Arne Jacobsen. Et par barstole, anilin 'Vacona' læder (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. ca. 111 cm. sædehøjde ca. 78 cm. Modelfotos. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med ...
Varenr: 4903122
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2018
14:09:58
DKK 5.800
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, 'Myren', model 3101, årgang 2014 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'Myren' med skaller i formbøjet hvidlaseret ask, stel i forkromede stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen, model 3101, årgang 2014. Sædehøjde 46,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 4919894
14:46:05
DKK 5.000
Arne Jacobsen. Otte 'Myre' stole model 3101. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'Myren' med skaller i formbøjet træ, stel i forkromede stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde: 44 cm. Fremstår med brugsspor, slidtage på skaller, nogle med manglende bundskåle. (8)
Varenr: 4977350
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-04-2018
14:48:00
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole med cognacfarvet calvados læder. Ny siddehøjde, 46 cm. (6)
Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks stole 'Syveren', model 3107 ny siddehøjde, 46 cm. Produceret af Fritz Hansen, ryg og sæde i cognacfarvet læder, stel af stålrør. Formgivet 1955. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet calvados læder. Professionel sælger yder 2 års...
Varenr: 4918071
DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2018
15:00:00
DKK 10.500
Arne Jacobsen. AJ standerlampe og AJ bordlampe, hvidlakeret (2)
Arne Jacobsen. AJ bordlampe og AJ standerlampe af hvidlakeret metal. Trykafbryder på fod. Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Stander H. 130 cm. Bordlampe H. 56 cm. Fremstår med minimale brugsspor i originale emballager med ID-nummerbevis. (2)
Varenr: 4970019

DKK 9.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2018
15:24:00
DKK 6.400
Arne Jacobsen. Et par barstole, anilin læder. Høj model (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med sort anilin læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. ca. 112 cm. sædehøjde ca. 78 cm. Modelfotos. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med 'Vacona' ...
Varenr: 4977605
15:29:00
DKK 5.600
Arne Jacobsen. Sæt på fire Oxford stole med returdrej, læder (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg originalt betrukket med rødglødet læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Læder med patina. (4)
Varenr: 4952997
DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2018
15:30:00
DKK 9.600
Arne Jacobsen. Sæt på tre stole ´Syveren´ model 3207 (3)
Arne Jacobsen 1902-1971. Tre stole, model 3207 'Syveren' af formspændt bøgefinér, med armlæn, forsidepolstret med uld, ben af forkromet stålrør. Sædehøjde ca. 43,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte pletter på sæder. To stole mrk. /indridset O.U.H. (Odense...
Varenr: 4978277
DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2018
15:34:00
DKK 3.200
Arne Jacobsen. Seks 'Myren' stole model 3101. (3)
Arne Jacobsen. Sæt på tre stole 'Myren' med skaller i formbøjet træ, stel i forkromede stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde: 44 cm. Fremstår med brugsspor. En stol uden "sko". (3)
Varenr: 4976752
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2018
18:30:00
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg'. Model 3316. Jubilæumsmodel
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg', model 3316. Polstret med chokoladebrun læder på forsiden og chokoladebrun ruskind på bagsiden. Firpasfod i massiv håndpoleret bronze. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 i et begrænset oplag på 999 stole i forbindelse med æggets 50 års jubilæum. ...
Varenr: 4960506
DKK 80.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2018
18:44:00
DKK 48.000
Arne Jacobsen Kontorstole model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3117, med formbøjet sortlakeret skal på drejelig fempasfod af forkromet stål, afsluttet på hjul. Formgivet 1955. Manuelt højdejusterbar. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor
Varenr: 4975305
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2018
19:07:00
DKK 2.800
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Cafébord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 2014. L. 100 cm., B. 100 cm., H. 72 cm.
Varenr: 4974458
DKK 5.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2018
19:12:00
DKK 1.800
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', læder
Arne Jacobsen. 'Ægget'. Lænestol monteret på firpasfod af aluminium monteret med drejefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med chokoladefarvet anilinlæder læder, dette ej udført hos Fritz ...
Varenr: 4982140
DKK 38.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2018
19:13:00
DKK 15.500
Arne Jacobsen. Syverstol model 3107, sort læder
Arne Jacobsen. Syverstol model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Siddehøjde 43 cm. Nybetrukket med sort læder.
Varenr: 4978097
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
19:14:00
Arne Jacobsen, Sæt på seks 'T-stole', model 3103 (6)
Arne Jacobsen (1902-1971). Seks 'T- stolen' med skaller af formspændt, senere rødbemalet træ, ben af stål. Formgivet 1955. Model 3103. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med kraftige brugsspor i form af lakafslag, ridser og mærker, manglende samt defekte sko, enkelt manglende bundkapsel. (6)
Varenr: 4974580
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2018
19:44:00
Arne Jacobsen. Par loungestole 'Svanen', 'Indian Red' læder (2)
Arne Jacobsen. Par lænestole, model 3320, 'Svanen' monteret med drejelig firpasfod af profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på Hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår originalt betrukket med Indian Red læder, årgang 2001. Læder med ...
Varenr: 4981309
DKK 38.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
19:47:00
DKK 21.000
Arne Jacobsen. Sæt på ti 'Syveren' vintage stole i teak, model 3107 (10)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på ti vintage 'Syveren' stole med skaller af formspændt teaktræ, monteret med stel af matforkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1970'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af bl.a. finerafslag, mærker mm.
Varenr: 4935239
DKK 16.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2018
19:49:00
DKK 4.200
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, 'Myren', model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'Myren' med skaller i formbøjet grålakeret krydsfinér, stel af matforkromede stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde 45 cm. Brugsspor og mærker. (6)
Varenr: 4978345
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2018
19:55:00
DKK 4.600
Arne Jacobsen 'Oxford' - lavrygget kontorstol. Sort Montana anilin læder.
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lavrygget stol. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Sæde og ryg betrukket med sort Montana anilin læder fra Camo. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort Montana anilin læder fra Camo, betrukket ved dansk professionel ...
Varenr: 4948013
20:03:00
Arne Jacobsen. Et par Oxford stol, model 3271 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par Oxford stol på fempasfod med hjul, lavrygget, model 3271. Betrukket med sort læder. H. 92 SH. 48 cm. B. 63 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Stel af forkromet metal. Fremstår med mærker samt brugsspor. (2)
Varenr: 4971194
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
20:05:00
DKK 3.600
Fire Arne Jacobsen 'Svanen' lænestole, model 3320 - tidlig model med original polstring af patineret læder. (4)
Arne Jacobsen. 1902-1971. Fire lænestole 'Svanen' med drejelig firpasfod af helstøbt profileret aluminium. Tidlig model med original polstring af patineret patineret læder. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på Hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen, Marts 1966. ...
Varenr: 4941481
DKK 140.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2018
20:09:00
DKK 64.000
Arne Jacobsen. Et sæt på fire Myrestole med sort læder, model 3101 (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på fire 'Myren' stole med stel af forkromet stålrør, skaller senere betrukket med sort læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos møbelpolstrer, sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Fremstår med brugsspor (4)
Varenr: 4978100
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
20:15:00
DKK 7.000
Robert Jacobsen, konkret skulptur (cd)
Konkret skulptur uden titel af Robert Jacobsen (1912-1993), udført i jern på sokkel ligeledes af jern, sign. under bund med initialer R.J. H. 75 cm. B. 38 cm. D. 30 cm. 1980'erne.Robert Jacobsen var autodidakt billedhugger og grafiker. Debuterede på Kunstnernes Forårsudstilling i 1942. I 1962 ...
Varenr: 4971017
DKK 100.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2018
20:20:00
DKK 34.000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stole/Myren, model ’3100’, 1994, Danmark (2)
Arne Jacobsen (1902-1971), fremstillet hos Fritz Hansen, par stole, Myren, model ’3100’, 1994, Danmark. Skal af bøgetræ med fire stoleben af forkromet stålrør, stabelbare, med producentetiket på undersiden, H. 79 cm, B. 36 cm, D. 43 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist...
Varenr: 4972833
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:32:00
DKK 2.047
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, par stole/Myren og et bord/sidebord, coffee table, 2000, Danmark (3)
Arne Jacobsen (1902-1971), fremstillet hos Fritz Hansen, par stole 'Myren' og et bord bord/sidebord, coffee table. Par stole, model '3100', specialudgave, konstruktion med sort siddeskal af træ og fore stoleben af forkromet stålrør, kan stables, H. 79 cm, B. 36 cm, D. 43 cm; et bord på firpasfod ...
Varenr: 4972888
DKK 7.443 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:49:00
DKK 372
Arne Jacobsen, stol 4130 Grand prix, fremstillet hos Fritz Hansen
Arne Jacobsen, stol 4130 Grand prix, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1957. Stol af formbøjet egetræ/teaktræ, med stempel på undersiden: 'Made by FH Denmark'. Modtog den højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano i 1957. Litteratur: C. Thau & K. Vindum Arne Jacobsen ...
Varenr: 4966758
DKK 7.071 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:50:00
DKK 409
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur og nogle...
Varenr: 4956122
DKK 17.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
20:53:00
DKK 8.600
Arne Jacobsen, kontorstol, fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet i 1955
Arne Jacobsen (1902-1971), stol/kontorstol, model ’3207’, fremstillet hos den danske producent Fritz Hansen, med producentprægning på undersiden, firpasfod med stålunderstel på hjul, skal af sortlakeret træ, drejelig og højdeindstillelig konstruktion, H. ca. 80 cm, B. ca. 45 cm, D. ca. 45 cm, ...
Varenr: 4932593
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:56:00
DKK 1.191
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>