Vurdering
   Varer pr. side   11 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Nanna Ditzel. Seks Trinidad spisestole, model 3298, bøgetræ (6)
Nanna Ditzel. Trinidad. Spisestole med skal af formspændt, fineret bøgetræ, stel af forkromet stål. Formgivet 1993. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Model 3298. SH. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ridser. (6)

Varenr: 6278523
DKK 4.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:48
Nanna Ditzel. FireTrinidad stole, sort ask. (4)
Nanna Ditzel. Fire Trinidad stole. Skaller i formbøjet sortlakeret ask, på stel af sortlakeret stål. Formgivet 1992. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Fremstår med minimale brugsspor. (4)

Varenr: 6270716
DKK 8.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:48
DKK 6.000
Nanna Ditzel. Lænestol, model ND83
Nanna Ditzel (1923-2005). Lænestol med stel af teaktræ, formbøjet ryg og sæde, betrukket med uld. Formgivet 1952. Fremstillet hos Søren Willadsen, model ND83. SH. ca. 36 cm. Fremstår med brugsspor samt slitage/hul på ene armlæn.

Varenr: 6206893
DKK 19.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
19:08
DKK 15.000
Nanna Ditzel. Fire 'Trinidad' spisestole (4)
Nanna Ditzel. Fire 'Trinidad' spisestole af formspændt fineret bøgetræ, stel af mat forkromet stålrør. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3298. SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor herunder en med ridser på sædet .(4)

Varenr: 6281242
DKK 4.400 DK, Aalborg, Nibevej 08-10-2022
19:47
Nanna Ditzel. Lænestol model AP8
Nanna Ditzel. Lænestol model AP8. Ben af bøg. Betrukket med blomstret møbelstof. Løs nakkehynde. H. 100 cm. B. 75 cm. SH. 39 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6271045
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
19:57
Nanna Ditzel. Par armstole, model 83A, egetræ (2)
Nanna Ditzel. Par armstole med stel af massivt egetræ samt betrukket med gråt møbelstof. Formgivet for Magasin du Nord i 1952. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen model 83A Litt: Bygge & Bo, vinter 1952-53. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker på stel, enkelte pletter på...

Varenr: 6241778
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-10-2022
18:40
Nanna Ditzel. Sæt på syv 'Trinidad' stole, model 3298, limegrøn (7)
Nanna Ditzel. Sæt på syv 'Trinidad' stole med skaller af formspændt træ lakeret i limegrøn, stel af forkromet metal. Formgivet 1993. Fremstillet hos Fredericia Furniture 2013. Model 3298. Sædeh. 44 cm. Fremstår med brugsspor, lidt enkelte ridser og lakafslag. (7)

Varenr: 6263241
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
20:35
DKK 7.000
Nanna Ditzel. Trinidad. Spisebordsstol model 3298 af ask.
Nanna Ditzel. Trinidad. Spisebordsstol model 3296 med skaller af 'natur' formbøjet asketræ, stel af forkromet metal. Formgivet 1992. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3298. H.82 cm. Sh.45 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, Gør et kup ved at byde på auktioner fra konkursboer mm.. Se ...

Varenr: 6281849
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-10-2022
09:53
DKK 500
Nanna Ditzel. Fritstående kassetteformet skrivebord af fineret valnød
Nanna Ditzel. Fritstående kassetteformet skrivebord af fineret valnød, sarg med fire integrerede skuffer, runde kegleformede ben af massivt valnød. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Snedkergaarden november 2021. H. 75 x 176 x 75 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6282492
DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-10-2022
DKK 15.500
Nanna Ditzel. Sæt på fem Trinidad stole med armlæn, hvidlakeret (5)
Nanna Ditzel 1923 - 2005. Sæt på fem 'Trinidad' stole med armlæn, model 3299, med hvidlakerede skaller, stel af forkromet stål. Formgivet 1992. Fremstillet hos Fredericia Furniture. H. 84/46 cm. Fremstår med lette brugsspor. (6)

Varenr: 6277505
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-10-2022
20:33
DKK 9.600
Nanna Ditzel. Et sæt på seks Trinidad barstole, model 3300. (6)
Nanna Ditzel 1923-2005. Et sæt på seks Trinidad barstole, model 3300 'Trinidad' af formspændt lamineret gullaseret eg. Stel af sortlakerede stålrør. Udført hos Fredericia Furniture 2015 med mærkater herfra.. Sædehøjde 77 cm. Fremstår med lette brugsspor. (6)

Varenr: 6273506
DKK 10.000 DK, Kolding, Platinvej 12-10-2022
20:42
DKK 7.000