Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames for Vitra. sofabord. Ø 90 cm
Charles Eames 1907-1978. Rundt sofabord, Lounge/cafe bord. Stel med firpasfod i forkromet aluminium. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. H. 45 cm. Ø. 90 cm.. Uoriginal plade fra anden producent i hvid laminat med sort gummikant. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5303374
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
15:02:00
DKK 3.400
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af creme plast. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af creme plast. Monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 5321012
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
15:10:00
DKK 5.000
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Varenr: 5340648
DKK 4.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
15:28:00
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107
Varenr: 5334905
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
15:31:00
Varenr: 5347881
15:33:00
Sommerhuspakke til 4 værelser, med bla. Hay møbler, senge, sengeborde, sengetæppe, Cabi skabe, samt natbordslamper og tv
Sommerhuspakke med møbler fra Bla. Hay, bestående af flg. 8 Hay Loop Bed, sengerammer i pulverlakeret jern i farven sort. Designet af Leif Jørgensen i 1987. Mål: B: 90 cm, 200 cm., H: 30 cm. Dertil 2 Jensen madrasser. Samt 4 Hay. May Bed Cover. Sengetæppe af 100% uld.( som passer over 2 ...
Varenr: 5354974
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-06-2019
18:54:00
DKK 10.000
Parti brætspil (33)
Parti brætspil bestående af 3 stk. Icecool, 2 stk. Catan og 28 stk. Chameleon. Alle spil er ubrugte og med ubrudt folie. Vejl. pris på spil er henholdsvis 189,-/129,-/229,- pr. stk. (33)
Varenr: 5355216
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-06-2019
19:05:00
Charles & Ray Eames. Par armstole, model Aluminium Group EA 116 (2)
Charles & Ray Eames. Par armstole 'Aluminium Group EA 116' med drejbart stel af aluminium, sæde og ryg af betrukket med gråt hopsak. H. 91. sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lettere brugsspor og lettere iret på stel. (2)
Varenr: 5344579
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
19:19:00
DKK 5.000
Charles & Ray Eames. Armstol 'Aluminium Group EA 116'
Charles & Ray Eames. Armstol 'Aluminium Group EA 116' med drejbart stel af forkromet aluminium, sæde og ryg af betrukket med brunt hopsak. H. 91. sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lettere brugsspor og lettere falmet.
Varenr: 5352906
DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
19:25:00
Kai Kristiansen. Et par lænestole af palisander, model 121. (2)
Kai Kristiansen. Et par lænestole med stel af massiv palisander, løse hynder betrukket med rødnistret møbelstof. Formgivet 1956. Model 121. Fremstillet hos Magnus Olesen med stempel herfra. SH. 40. B. 64. D. ca. 70 cm. Fremstår med brugsspor, senere ombetrukket. Betræk med senere syninger. (2)
Varenr: 5359018
DKK 14.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-06-2019
19:49:00
DKK 10.000
Charles Eames. Stol, model EA 108
Varenr: 5241678
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
19:50:00
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, betrukket med alcantara. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket heraf. Fremstår med kraftig brugsslitage på stof.
Varenr: 5315224
DKK 3.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
19:51:00
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109. Full leather
Varenr: 5308931
DKK 13.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
19:59:00
DKK 6.600
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, hopsak
Charles Eames 1907-1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i poleret aluminium med drejefunktion, betræk med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra år 2014 med mærkat herfra. Seneste generation med chrom-ring. H. 82/47 cm. B. 55,5 cm. Fremstår med ...
Varenr: 5357085
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:03:00
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames. Soft Pad kontorstol betrukket med original sort læder, femfasfod og armlæn af forkromet aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra, model EA-217. Fremstår med lettere / mindre brugsspor.
Varenr: 5334894
DKK 15.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
20:06:00
DKK 7.600
Varenr: 5344362
20:15:00
Varenr: 5323347
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-06-2019
20:21:00
Charles Eames for Vitra. Lounge / sofabord
Charles Eames 1907-1978. Rundt Lounge/ sofabord. Stel med firpasfod i forkromet aluminium med let justerbar sko, plade af sort laminat med gummikant. Fremstillet hos Vitra med mærket herfra. H. 45 cm. Ø. 90 cm. Fremstår med mindre brugsspor, plade med mærker
Varenr: 5348274
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:24:00
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group', model EA-108
Charles Eames. Armstol/ kontorstol, fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af lyst læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2013, label herfra. H. 83/46. B. 58. D. ca. 60 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5314721
20:39:00
DKK 5.000
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. To barstole, model Spine (2)
To Spine barstole med stel i lakeret eg, sæde og ryg betrukket med semianilin læder. Formgivet af Space Copenhagen og fremstillet ved Fredericia Furniture. Spine kollektionen er oprindelig tegnet til restaurant NOMA, og er Space Cph. første samarbejde med Fredericia Furniture. Udstillingsmodeller...
Varenr: 5323168

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:43:00
DKK 3.400
Varenr: 5319644
20:46:00
Eames barstol model DSHBX.
Ray & Charles Eames. Barstol med skal af formstøbt hvid plast. Monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Vitra i 2009 med stempel herfra, model DSHBX. Sædehøjde. ca. 83 cm. Fremstår med alm. brugspræg, enkelte mærker.
Varenr: 5357606
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:49:00
Varenr: 5317159
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:52:00
DKK 5.400
Charles & Ray Eames. Konference bord,'Segmented table', sortlaseret.
Charles & Ray Eames. Konferencebord, 'Segmented table' med ben i forkromet og sortlakeret aluminium, todelt oval plade af sortlaseret ask med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Herman Miller med label herfra. H. 72. L. 335. D. 137 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker, plade ...
Varenr: 5324694
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:54:00
DKK 10.000
Charles Eames. Et sæt på seks stole, model ea-109, sort læder (6)
Charles Eames. Et sæt på seks stole fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. H. 102/45 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina. (6)
Varenr: 5351154
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:55:00
DKK 25.000
Golfset / MCM Golftasche mit 16 Schlägern (17)
Golfset/ MCM Golftasche mit 16 Schlägern der Marke Wilson und Howsen, Tasche mit Schlägerfach, drei weitere kleinere Taschen, Tragegurt, vorderseitige Herstellerplakette, Tasche: H.87cm, D.37cm, Schläger: H.94-112cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Flecken und Kratzer. (17)
Varenr: 5353519
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-06-2019
20:57:00
DKK 1.490
Collection of frames, wood, probably nineteenth century (8)
Collection of frames, wood, probably nineteenth century Each wooden frames painted in gold colour in ornamental form, three of which with reflective surface, three with wooden plates painted in oil colours, flower still lifes, L 47-71cm, W 33-44cm, wear and scuffing commensurate with age, cracks,...
Varenr: 5289842
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-06-2019
21:04:00
DKK 1.862
Broderi 1700-tal
MINIATYRER, 2 st, 1700-tal, motiv av bedjande präst respektive herdinna med lamm, monterade på textil, broderi i form av ramar, guldbroderi, paljetter och applikation, dekor av bl.a. baldakin och ymnighetshorn, ramar med skuren dekor av akantus i plattrelief, sannolikt sydeuropeiska, ramarnas storlek ca 30,5x18 cm
Varenr: 5361986
DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-06-2019
21:40:00
Se mere
Charles Eames. Sæt på seks skalstole i multicolour, model DSX. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med originale skaller af flerfarvet plast, monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 5310059
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-06-2019
14:28:00
DKK 5.000
Charles Eames. Rundt spisebord / 'Segmented Table' i valnød. Ø 140 cm
Charles Eames. Rundt spisebord / 'Segmented Table'. Stel med søjle og firpasfod i forkromet aluminium. Original plade med HPL 'High Presure Laminate' valnød. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra 2015. H. 72 cm. Ø 140 cm. Fremstår med mindre brugsspor, plade med mindre hak
Varenr: 5316798
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-06-2019
14:30:00
DKK 6.000
 1 2 3 4 5 6 7  >>