Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ditte Heath. Par armstole af egetræ, model J102 (2)
Ditte & Adrian Heath. Armstole med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med sort læder, H. 72, Sh. 38, B. 59 cm. Fremstillet hos FDB med mærke herfra, model J102. Fremstår med almindelige brugsspor. (2)
Varenr: 5456051
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-10-2019
14:50:00
DKK 650
Børge Mogensen. Et sæt på seks stole i eg, FDB (6)
Børge Mogensen (1914-1972). FDB. Et sæt på seks stole af egetræ, sæde og ryg ompolstret med sort læder. H. 45/76 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder lette ridser og mærker. En stol med rust på skruer, samt en stol med slitage på sæde og ryg. (6)
Varenr: 5468273
DKK 2.600 DK, Kolding, Trianglen 21-10-2019
16:31:00
Børge Mogensen. Øreklapstol, model L3
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol betrukket med brunt patineret læder, knapper i ryggen ben af egetræ. H. 102 B. 72 Sh. ca. 43 cm. Fremstillet hos FDB Møbler. Fremstår med patina, samt farveforskel på en knap.
Varenr: 5398745
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-10-2019
20:00:00
DKK 7.200
Børge Mogensen. Skænk af egetræ model 232.
Børge Mogensen. Skænk fineret med egetræ, front med to låger, bag hvilke hylder, skuffe og udtræksbakker, to nøgle/greb af messing medfølger, snedkerfremstillet på stel af massivt egetræ. H. 93 cm. L. 122 cm. B. 45 cm. Fremstillet hos C. M. Madsen for FDB, Fremstår med almindelige brugsspor, ...
Varenr: 5455853
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-10-2019
20:19:00
TSM møbel. To-personers sofa.
TSM møbel. To-personers sofa. Designet er udført i massivt bøg og hyndesættet betrukket med Texas Lux 100 antracit stof. Mål: L. 150 cm. D. 71 cm. Sh. ca. 46 cm. Fremstår i original emballage. Tremmesofa designet i forlængelse af FDB’s møbelklassikere. Møblerne blev produceret på Tarm stole-...
Varenr: 5351565

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2019
11:00:00
TSM møbler. To tremmestole (2)
TSM møbler. To tremmestole med hynder i mørkt møbelstof. Designet er udført i massivt ubehandlet bøg og hyndesættet betrukket med Texas Lux 100 antracit stof. Mål: H. 75. B. 70 cm. SH. ca. 47 cm. Modelfoto. Tremmestol designet i forlængelse af FDB’s møbelklassikere. Møblerne blev produceret ...
Varenr: 5257529

13:02:00
Jørgen Bækmark. Tremme loungestol model J82
Jørgen Bækmark tremme loungestol med armlæn af lakeret eg, sæde af flettet papirgarn. Model J82 Fremstillet for FDB. Sh. 39 cm. H. 82 cm. B. 76 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se lotnr. 5471777, 5471784 og 5471791.
Varenr: 5471788
DKK 2.600 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2019
18:41:00
DKK 1.700
Poul M. Volther. Daybed/ briks, eg, nybetrukket
Poul M. Volther. Daybed/ briks af fineret eg med tilspidsede ben, løs hynde betrukket med dybthæftet læder, H. 40 L. 190 B. 80 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet for FDB hos C. M. Madsen, model H9. Fremstår nybetrukket med anilinlæder hos prof. møbelpolstrer.
Varenr: 5470811
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2019
19:00:00
DKK 6.400
Jørgen Bækmark. Tremmestol med stel af egetræ, sæder af flettet papirgarn. Model J80. Fremstillet for FDB Møbler. Sædehøjde 45 B. 50 H. 81 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se lotnr. 5471777, 5471791 og 5471788.
Varenr: 5471784
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2019
19:41:00
DKK 850
Poul M. Volther. Spisebord model C35, incl. to tillægsplader. (3)
Spisebord Designet af Poul M. Volther for FDB. Model C35. stel og ben i massiv egetræ, plade belagt med sort linolium. To tillægsplader medfølger. H. 72. L. 82x82 (156 cm m/ plader). Udstillingsmodel med minimale brugsspor.
Varenr: 5474216
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2019
19:43:00
Børge Mogensen. Folkestolen. Sæt på seks shakerstole/folkestole, model J39, egetræ
Børge Mogensen. Sæt på seks folkestole / Shakerstole med stel af massivt egetræ, sæde med flettet papirgarn. Sh. ca. 44 cm. Formgivet i 1947. Fremstillet hos FDB, model J39. Fremstår med lette brugsspor (6)
Varenr: 5474053
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2019
20:20:00
DKK 3.600
Jørgen Bækmark tremme loungestol med armlæn af lakeret eg, sæde af flettet papirgarn. Model J82 Fremstillet for FDB. Sh. 39 cm. H. 82 cm. B. 76 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se lotnr. 5471791, 5471784 og 5471788.
Varenr: 5471777
20:41:00
DKK 1.700
Jørgen Bækmark tremme loungestol med armlæn af lakeret eg, sæde af flettet papirgarn. Model J82 Fremstillet for FDB. Sh. 39 cm. H. 82 cm. B. 76 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se lotnr. 5471777, 5471784 og 5471788.
Varenr: 5471791
20:41:00
DKK 1.800
Børge Mogensen. Folkestolen. Shakerstole / spisestole, model J39, bøgetræ (4)
Børge Mogensen. Shakerstol med stel af massivt bøgetræ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet i 1947. Fremstillet hos FDB, model J39. Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 5431414
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2019
19:45:00
Børge Mogensen. Gyngestol, model J52G af sortlakeret formpresset bøg
Børge Mogensen. Gyngestol, model J52G af sortlakeret, formpresset bøg. FDB Møbler, designet i 1950'erne. H. 86 cm. B. 55 cm. SH. 46 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.
Varenr: 5472254
DKK 2.400 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24-10-2019
19:53:00
DKK 1.900
Varenr: 5474281
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2019
20:16:00