Vurdering
   Varer pr. side   9 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Finn Juhl. Et par armstole/ Delegates Chair, valnød, model FJ 51 (2)
Finn Juhl (1912-1989). Et par armstole/ 'FN-stolen' af valnød, sæde og ryg betrukket med patineret læder. Udført hos Baker Furniture, model FJ51/ The Delegates Chair, 1950'erne. Ej stemplet.Modellen formgivet i 1951 til FN formynderskabsrådets mødesal i New York.Senere ombetrukket; sædet ...

Varenr: 5744793
DKK 76.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2020
19:59
DKK 40.000
Finn Juhl. Sofabord af mahogni med klapper
Finn Juhl. Sofabord af mahogni med klapper og underliggende tremmehylde. Fremstillet for Bovirke. H. 60 B. 69-125. B. 48 cm. Fremstår med lette brugsspor

Varenr: 5764969
DKK 7.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2020
20:30
Finn Juhl 'Pelikanen' lænestol
Finn Juhl (1912-1989). Lænestol 'Pelikanen.' Stel af valnød. Formgivet 1940. Fremstillet hos One Collection. Mærkat herfra. Fremstår med brugsspor, mærker på stel samt smuds på betræk. Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar: Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966'. Bd. ...

Varenr: 5777004
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2020
19:46
DKK 8.200
Finn Juhl. Fire stole, model BO63 (4)
Finn Juhl. Fire stole af eg samt kopstykker af fineret teak, sæder betrukket med patineret vegetabilsk læder. Fremstillede hos Bovirke, model BO63. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor i form af minder finérafslag på kopstykke samt lettere ledløse. (4)

Varenr: 5419700
DKK 27.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-09-2020
21:02
DKK 13.500
Finn Juhl. Topers. sofa. Bovirke, model 46.
Finn Juhl. To-pers. sofa betrukket med knapsyet uld, runde tilspidsede ben af teaktræ. L. 130 cm. Formgivet i 1946. Fremstillet hos Bovirke, model 46. Nybetrukket med koksgrå Camirauld. Mål. H. 81 cm. SH. 39 cm. D. ca. 70 cm Litteratur: 'Finn Juhl Memorial Exhibition 1990', Japan, s. 131.

Varenr: 5709146
DKK 58.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-09-2020
19:41
DKK 29.000
Steen Østergaard. Tangochair.dk
Steen Østergaard. Tangochair.dk stel af matforchromet fjederstål, med lakerede ben, monteret med løse hynder, betrukket med glat sort italiensk semi anilin læder. Tegnet af arkitekt MAA Steen Østergaard 1960. Udført hos JV Holding. DK: Steen Østergaard er udlært snedker og billedskærer med ...

Varenr: 5748807

DKK 13.500 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2020
20:10
Finn Juhl, skammel, 'Japan', teak / uld, model FD 137
Finn Juhl (1912-1989), skammel, 'Japan', stel af teak, betrukket med uld, fremstillet hos France & Søn, plakette herfra, model FD 137, H. 32 cm. 50x59 cm. Fremstår med brugsspor samt betræk med enkelte pletter.

Varenr: 5780004
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-09-2020
20:43
DKK 500
Finn Juhl. Spisebord i Rio palisander, model BO 65. L. 140 / 240 cm (3)
Finn Juhl 1912 - 1989. Spisebord udført i Rio-palisander, sarg med cirkulære indlægninger. Top med udtræk og to tillægsplader. Udført 1960'erne hos Bovirke, model BO-65, sjældent udbudt. H. 72. B. 94. L. 140/240 cm. Fremstår med professionel finér-reparation ved en kant på plade, ellers ...

Varenr: 5752522
DKK 60.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-09-2020
20:14
DKK 30.000
Finn Juhl. Skål af drejet teak, udført hos Kay Bojesen
Finn Juhl. Skål af drejet teak, stemplet: "KAY BOJESEN DENMARK COPYRIGHT FINN JUHL DESIGN". H. 5,5 cm. Ø. 15 cm. Fremstår med minimale brugsspor, efter alder.

Varenr: 5630569
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-09-2020
19:57