Vurdering
   Varer pr. side   8 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konsolbord, 1800-talets första kvartal
KONSOLBORD, sengustavianskt, östersjöarbete, träskuren dekor, delvis framtagna äldre ytskikt med fragmentarisk förgyllning, sargen med à la greque mot porfyrimiterad botten, benen med klot och bladanfanger, avsmalnande kannelerade ben, fotavslut med pärlstav, skiva av brokig kalksten med fossiler, höjd 79, 95,5 x 46,5 cm

Varenr: 5814936
DKK 21.408 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2020
09:34
Se mere
Ljuskrona, 1700-talets andra hälft
LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme av mässing, behängd med löv och stjärnor, stavverk med pärlor, blåsta stamglas på hjärtstång, solfjäderformade reflektorer, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande klot med fasettering, höjd 81, diameter 51 cm

Varenr: 5815096
DKK 28.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2020
11:45
Se mere
Edition Luxe Ole Lynggaard Globe Kulring 18K
OLE LYNGGAARD, Globe, kulring, 18K, vitguld, klassisk Lynggaard skena, tre kulor varav två är utbytbara, fasettslipade kulor i ametist, rosenkvarts, rökkvarts och onyx, putsad vitguldskula med små briljanter ca 0.09 ct TW VS, modell A 2618-501, stl ca 16 3/4 + jmfr 52.5, vikt ca 13.1 g, smyckespåse och box Lynggaard medföljer

Varenr: 5815341
DKK 10.704 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
15:09
Se mere
Ljusstakar, 1800-talets början
LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten i empire, Claude Galles art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, klockformad fot med palmetter, fronten med emblem av bevingade genier, stående putto på klot bärande droppbricka med urnformad ljuspipa, lösa manschetter, höjd 35 cm

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 208f, jämför ett par kandelabrar som ingick Saint-Cloud palatset inventarier 1805. Enligt uppgift från Jean-Dominique Augarde är dessa tillverkade av bronsgjutaren Claude Galle

Varenr: 5815617
DKK 24.976 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2020
18:45
Se mere
Dekorelement, 1800-talets slut
DEKORELEMENT, ett par, 1800-talets slut, för grindstolpar, svärtat gjutjärn, i form av klot med lejonmaskaroner på postament, höjd 45 cm

Varenr: 5815719
DKK 5.709 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2020
19:48
Se mere
Edition Luxe Ole Lynggard Globe Örhänge 18K
OLE LYNGGAARD, Globe, örhänge, 18K, rödguld, fasettslipad onyxkula ca 14 mm, briljantslipade diamanter ca 0.10 ct TW VS, på krok, modell A 1682-401, höjd ca 25 mm, vikt ca 10.6 g, box med inredning samt kartong Lynggaard medföljer

Varenr: 5815738
DKK 4.282 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:58
Se mere
Barovier & Toso, Kronleuchter / Pendelleuchte, Murano Glas, Italien
Barovier & Toso, Kronleuchter / Pendelleuchte, Murano Glas, Italien. Kronleuchter aus Muranoglas mit goldfarbenen Einschmelzungen, mit trichterförmigen Armen und blütenförmigen Wachsfängern, mit kugelförmigen Elementen an der Säule, mit drei Brennstellten versehen, H.70cm, D.40cm, altersgemäße ...

Varenr: 5743091
DKK 1.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-10-2020
20:36
DKK 298
Globe, damecykel 6624
Globe damecykel med 21 gear og stel str. 48. Stel nr. WHD092171108E. Fremstår med brugsspor, kraftig rust på kæde, hul i sadel. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher

Varenr: 5779729
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2020
19:00