Vurdering
12»   Varer pr. side   49 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Laid Back Luxury for 2 pers. på SKT PETRI i København.
Laid Back Luxury for 2 pers. på SKT PETRI i København. Opholdet består af følgende: - 1 overnatning for 2 pers. i Junior Suite. - 1 flaske Champagne på værelset ved ankomst - Morgenmad næste morgen - Adgang til Fitness - Adgang til Tivoli SKT PETRI - Oprindelig et berømt varehus er...

Varenr: 5797573

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2020
10:14
Christian Michelsen, København. Et par lysestager af sølv (2)
Christian Michelsen, København. Et par lysestager af sølv, rundt, lethvælvet fodstykke og manchetrand dekoreret med vinløv. Udført anno 1938. Udfyldte. H. 8, Ø 12,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5846756
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2020
20:19
Preben Hornung - stregætsning, fladbidning
BORCH Editions

 DKK 5.000,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Senempire flødekande af sølv, mester Poul Resen Eggersen, København 1835
Senempire flødekande af sølv, dekoreret med borter med akantusblade, muslinger og bladværk, svungen hank udformet som blade og fabeldyr, indvendigt forgyldt. Komplet københavnerstemplet med mestermærke for Poul Resen Eggersen (1779-1844, borgerskab i København 1808, hofguldsmed 1840), København ...

Varenr: 5842795
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2020
20:32
Empire serveringsspade af sølv, København 1820'erne
Empire serveringsspade af sølv med graveret ornamentik, gennembrudt laf, utydeligt københavnerstemplet bl.a. med Christian Næboes guardeinmærke fra 1823-27. L. 28,5 cm. Vægt ca. 82 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5848185
20:37
Claus Georg Melcher, København. Brillantring af 14 kt. trefarvet guld - 0,20 ct.
Claus Georg Melcher, København. Bred ring af 14 kt. trefarvet guld, prydet med én brillantsleben diamant på 0,20 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI, str. 56. B. 7 mm. Vægt: ca. 15,7 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5844396
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2020
20:52

Varenr: 5797594

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 04-12-2020
09:47
DKK 1.300

Varenr: 5797593

11:10
Guldsmeden Hotels Julekalender · 4. december · Privat middag for 10 personer I restauranten på Bryggen Guldsmeden (København) - Til fordel for Danmarks Idrætsforbunds Get2Sport
Denne auktion er et gavekort og kan derfor ikke fortrydes. 4. december · Privat middag for 10 personer I restauranten på Bryggen Guldsmeden. Tilbudet består af følgende: ● Guldsmeden Signatur sharing menu for 10 personer serveret I restauranten “Sole Factory” på Hotel Bryggen. Bemærk:...

Varenr: 5855693
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-12-2020
Erik A. Frandsen - koldnålsradering, syrelavering, overvalset farve
BORCH Editions

 DKK 2.800,00
NYHED LAURITZshop

Søren Einar Jensen, København. Murstenshalskæde af 14 kt. guld
Søren Einar Jensen, København. Murstenshalskæde af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "SEJ 585". L. 39,5 cm. Max B. 10 mm. Vægt: ca. 33,3 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5847004
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2020
20:09
Rokoko potageske af sølv, København 1780'erne
Rokoko potageske af sølv med violinformet skaft, på bagsiden graveret med ornamentik, komplet københavnerstemplet med delvist utydeligt mester- og årstalsmærke, København 1780'erne. L. 36,5 cm. Vægt ca. 146 g. Fremstår med patina, senere gravering.

Varenr: 5825031
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2020
20:35
Karneval i København 1983. Indrammet plakat
Karneval i Maj 21-23. København 1983. Indrammet plakat opklæbet på pap. Stenby tryk. H. 57.5x38.5 cm. (60.5x41.5) Med brugsspor/småridser

Varenr: 5846266
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-12-2020
10:23

Varenr: 5797591

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2020
10:37
DKK 500
Folmer Bendtsen . Parti fra Københavns sydhavn
Folmer Bendtsen (1907-1993). Parti fra Københavns sydhavn, olie på lærred, sign. Folmer Bendtsen 52. 52 x 65 cm (63 x 76 cm).

Varenr: 5852541
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-12-2020
17:27
Aage Rasmussen. Plakat, 'Jens Olsens Verdensur, Københavns Rådhus'
Aage Rasmussen (1913-1975). Udstillingsplakat. 'Jens Olsens Verdensur, Københavns Rådhus'. Litografisk trykt hos Andreasen & Lachmann, København 1957. 100 x 62 cm. UR. Fremstår med enkelte mindre papirskader i siderne.

Varenr: 5855463
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2020
19:45
Guldsmeden Hotels Julekalender · 6. december · Private Urban Spa oplevelse for 10 personer på Axel Guldsmeden (København) - Til fordel for Danmarks Idrætsforbunds Get2Sport
Denne auktion er et gavekort og kan derfor ikke fortrydes. 6. december · Private Urban Spa oplevelse for 10 personer på Axel Guldsmeden. Eksklusiv privat adgang for 10 personer til Axel Guldsmeden Bali-inspirerede spaafdeling. Axel Guldsmeden - 212 smukke værelser med himmelsenge, 100% ...

Varenr: 5855695
DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2020
DKK 1.900
Dåbsfad af sølv, Mester Rasmus Henrik Tvenstrup, København anno 1868
Dåbsfad af sølv, glat korpus med ligeknækket svungen og kanneleret fane, graveret med klassisk sceneri i form af putti og guirlander. Udført af Rasmus Henrik Tvenstrup som var mester i Randers og København. Stemplet Tvenstrup for Mester Rasmus Henrik Tvenstrup, Københavns bymærke 1868, ...

Varenr: 5819259
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
Peter Bonde - koldnålsradering
BORCH Editions

 DKK 2.800,00
NYHED LAURITZshop

Aage Albing, København. Armlænke af 14 kt. guld med 'skæl' overflade
Aage Albing, København. Armlænke af 14 kt. guld, udført med 'skæl' overflade, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "AAA 585". B. 11,8 mm. L. ca. 18 cm. Vægt: ca. 37,1 gr. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5851228
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
20:07
Senempire flødekande af sølv, mester Jacob Malmborg, København 1833
Senempire flødekande af sølv med muslingebort og oval fod, komplet københavnerstemplet, mestermærke for Jacob Malmborg (ca. 1785-1846, borgerskab i København 1815), København 1833. H. 15 cm. Vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor, hank med trykmærke på roset. Mesteren var specialist i ...

Varenr: 5828712
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
20:22
Niels Christian Felumb, København. 'Musling' stor potageske af sølv, anno 1834
Niels Christian Felumb, København. 'Musling' stor potageske af sølv, L. ca. 39 cm., udført 1834. Vægt: ca. 245 gr. Fremstår med brugsspor, gravering på bagside.

Varenr: 5861466
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
20:30
DKK 500
Regence tabatiere af sølv, Niels Larsen, København 1728
Tidlig muslingeformet snusdåse af sølv, på låget graveret billedmotiv i form af galant scene og regenceornamentik, indvendigt forgyldt, under bunden delvis bortslidte nålepunslede initialer. 7,8 x 5,8 cm. Vægt 76 g. Stemplet 'NL 1728', mestermærke for Niels Larsen (ca. 1700-1742, borgerskab i ...

Varenr: 5831334
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
20:35
DKK 500
Jacob Malmborg, København. 'Gl. Riflet' senempire tesi af sølv, anno 1848
Jacob Malmborg, København (f. ca. 1785 - død 1846, borgerskab 1815, enken fortsætter professionen, omtales 1849). 'Gl. Riflet' senempire tesi af sølv, udført 1848. L. 18 cm. Vægt: ca. 39,7 gr. Fremstår med brugsspor, graverede initialer på bagside af skaftet.

Varenr: 5857098
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
20:39
Axel Salomonsen, København. 'Rosenborg' kaffekande af sølv
Axel Salomonsen, København. 'Rosenborg' kaffekande af sølv, prydet med rocaille og stiliseret bladværk, rokoko-formet hank af lakeret træ, top prydet med mureske (frimurer?). H. 16,5 cm. Vægt: ca. 430 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5830862
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
21:02
Senempire sennepskar af sølv, København 1833
Senempire sennepskar af sølv, vaseformet korpus med dobbeltriflet hank, indvendigt forgyldt, København 1833. H. 10 cm. Vægt ca. 94 g. Fremstår med lille hul i låget og gravering.

Varenr: 5811407
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-12-2020
19:56
Guldsmeden Hotels Julekalender · 7. december · Valentine overnatning på 66 Guldsmeden inkl. Superior Dobbeltværelse samt morgenmad (København) - Til fordel for Danmarks Idrætsforbunds Get2Sport
Denne auktion er et gavekort og kan derfor ikke fortrydes. 7. december · Valentine overnatning på 66 Guldsmeden inkl. Superior Dobbeltværelse samt morgenmad. Opholdet består af følgende: ● 1 overnatning for 2 personer i Superior dobbeltværelse ● Signatur morgenmad – Økologisk og ...

Varenr: 5855696
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-12-2020
DKK 700
Kay Bojesen pandabjørn (mellem)
Kay Bojesen

 DKK 1.995,00
NYHED LAURITZshop

Sv. Christensen Eftf., København. Halskæde af 14 kt. guld - L. 59 cm.
Sv. Christensen Eftf., København. Halskæde af 14 kt. guld. monteret med karabinlukke, stemplet "SvC 585". L. 59 cm. Ø. ca. 1,6 mm. Vægt: ca. 13 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5834340
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 07-12-2020
DKK 450
Viggo Wollny, København. Diamantbesat broche af 14 kt. guld
Broche af 14 kt. guld udført med staver hvoraf to prydet med hver tre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. Mål 4 x 2,2 cm. Vægt 7 g. Udført hos Viggo Wollny, København. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 5865009
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 07-12-2020
20:05
DKK 450
Heinrich Otte, København. Empire serveringsspade af sølv, anno 1827
Heinrich Otte, København (f. 1800 - d. 1868, borgerskab 1825). Empire serveringsspade af sølv, gennembrudt laf med 'flamme', udført 1827. L. 29 cm. Vægt: ca. 87,5 gr. Fremstår med brugsspor, ujævnheder, mindre revne, skaft med trykmærke på bagside.

Varenr: 5816260
20:06
Bent Eriksson, København. Moderne armlænke af 14 kt. guld
Bent Eriksson, København. Moderne armlænke af 14 kt. guld, monteret med karabinlukke, stemplet "BEE 585". L. 20 cm. Ø. ca. 11 mm. Vægt: ca. 23,6 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5816272
DKK 8.600 DK, Vejle, Dandyvej 07-12-2020
20:13
Jos. Kahn, København. Diamant- og smaragdcollier af 18 kt. hvidguld
Collier af 18 kt. hvidguld, på front prydet med 3 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.26 ct, heraf den største på 0.14 ct. og fire facetslebne smaragder. De to yderste sten er facetsleben klar bjergkrystal. Diamanter farve: Crystal (J), klarhed: VS og P1. L. 42,5 cm. B. 0.4-0,8 cm. Vægt ...

Varenr: 5865004
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-12-2020
20:15
Flemming Lund, København. Snoet halskæde af 14 kt. guld
Flemming Lund, København. Snoet halskæde af 14 kt. guld, monteret med karabinlukke, stemplet "LUND 585". L. 42 cm. Vægt: ca. 19,3 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5811967
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-12-2020
20:17
12»