Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Harald Reinhold. Tre kompositioner (cd) (3)
Harald Reinhold (1911-1996). Tre kompositioner, olie på lærred samt to bemalet trærelieffer, sign. og dat. Reinhold '75. 44 x 53 (65 x 75) cm, 50,5 x 62 cm og 62 x 72 cm. (cd) (3)
Varenr: 4943545
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-04-2018
20:18:00
Jens Harald Quistgaard: Relief service (74)
Jens Harald Quistgaard: Relief service af stentøj bestående af: 9 kopper H 8 cm, 4 kopper H 6 cm, underkopper Ø 15 cm, 5 sidetallerkener Ø 16 cm, 12 underkopper Ø 15 cm, flødekande H 11 cm, vase H 15 cm, skål Ø 13 cm, 8 dybe tallerkener Ø 22 cm, thekande, kaffekande, fad Ø 26 cm, 11 flade ...
Varenr: 4975917
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
20:20:00
DKK 1.200
Harald Pryn, cd. Vinterlandskab.
Harald Pryn (1891-1968) Vinterlandskab med hus ved skoven, Olie på lærred. Sign. Harald Pryn. 50 x 70 cm ( 61,5 x 81,5 cm.)
Varenr: 4978302
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:17:00
Harald Slott-Møller. En hest i vandkanten
Harald Slott-Møller 1864-1937. En hest i vandkanten, olie på plade, sign. Harald Slott-Møller. 73 x 96 (87 x 110) cm.
Varenr: 4976984
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
20:21:00
Kjell Engman skulpturer kanna kopp
KJELL ENGMAN, skulpturer, 2 dlr, glas, i form av kanna och kopp, signerad 7263021 Kosta Boda Atelier Lim ed 1000 ex resp 7263032 Kosta Boda Atelier Lim ed 1000 ex, höjd 14-20 cm
Varenr: 4980370
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
14:02:00
Se mere
Jens Harald Quistgaard, 'Azur' teservice (25)
Jens Harald Quistgaard 'Azur' teservice fra Kronjyden bestående af tekande med låg h.23 cm (inkl. hank), 5 tekopper h.6 cm, 6 underkopper Ø 14,5 cm, 6 kagetallerkner Ø 17 cm, flødekande h.10,5 cm sukkerskål med låg h.7 cm, rund serveringsskål Ø 19 cm, smørskål med låg af teaktræ h.7 cm.
Varenr: 4978464
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
14:44:00
Harald Lyth Epigram II
HARALD LYTH (född 1937): Epigram II - grafikkassett, signerade och numrerade Lyth 61/99, utförd 1987, 5 färgseriegrafier i bokkassett, 40,5x30,5, Edition Lyth/Landberg, bladens titlar: Mänskligt, Monogram, Ekipage, Stentavla, Inringat
Varenr: 4980429
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
16:32:00
Se mere
Harald Lindberg
HARALD LINDBERG (1904-1976): ''Det öppnar till havs'' möjligen grisslehamn, signerad Harald Lindberg, olja på pannå, ca 33x41 cm
Varenr: 4980481
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
19:02:00
Se mere
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestikserie af sterling sølv (109)
Harald Nielsen 1892-1977 for Georg Jensen. 'Pyramide' bestikserie af sterling sølv bestående af: - 12 middagsgafler, L. 18 cm. - 12 middagsknive m. knivblad af stål, L. 20,5 cm. - 13 Spiseskeer, L. 18,5 cm. (1 navne graveret) 12 dessertskeer, 16,5 cm. 12 teskeer, L. 11,5 cm. 12 kagegafler,...
Varenr: 4981109
DKK 50.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
20:30:00
DKK 14.000
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af sterlingsølv
Georg Jensen. Fad af sterlingsølv, dessin nr. 600 Y, profilleret fane, tegnet af Harald Nielsen, udført hos Georg Jensen i perioden efter 1945. Ø. 28 cm. Vægt: ca 618 gram.. Fremstår med indgravering
Varenr: 4975892
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2018
14:10:37
Golvlampa Harald Notini
BÖHLMARKS, golvlampa, Harald Notini, mässing, nr 15267, höjd ca 142 cm
Varenr: 4981960
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2018
17:36:00
Se mere
Harald Folmer Gross cd. To studietegninger (2)
Harald Folmer Gross 1888-1961. To studietegninger. 'Broder-Bæger' og 'Baby-Skaal', akvarel på papir. Monteret på karton. 30 x 29 cm. og 20 x 24 cm. (2)
Varenr: 4964489
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2018
12:59:55
Knabstrup vase, keramik udført af Harald Folmer Gross
Knabstrup vase, keramik udført af Harald Folmer Gross. ( f. 1888 - D. 1961 ). Motiv af en hjort. Harald Folmer Gross arbejdede på Knapstrup Lervarefabrik fra 1941 - 1945. H. 45 cm. Ø. 40 cm. Fremstår med minimalt chip i glasur ved munding samt mindre brændingsfejl i glasuren.
Varenr: 4983983
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-04-2018
18:00:00
Harald Pryn, vinterlandskab fra Frederiksdal skov (cd)
Harald Pryn 1891-1968. Vinterparti fra Frederiksdal skov , olie på lærred, signeret. H.70 x 100 cm (92 x 121 cm)
Varenr: 4966915
DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-04-2018
19:46:00
Jens Harald Quistgaard. 'Champagne' bestik af sølv (116)
Jens Harald Quistgaard 1919-2008. 'Champagne' bestik af sølv bestående af: - 12 middagsgafler - 8 middagsknive m. knivblad af stål - 12 frokostgafler - 12 frokostknive m. knivblad af stål - 11 middagsskeer - 12 dessertskeer - 12 kaffeskeer - 12 teskeer - sukkerske - 12 kagegafler - 4 ...
Varenr: 4961713
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2018
21:06:00