Vurdering
   Varer pr. side   29 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Hvilestol sort læder på forkromet fempasfod 'Furnhouse Delta'
Hvilestol 'Furnhouse Delta' betrukket med sort læder på forkromet fempasfod, justérbar ryg og indbygget fodstøtte. H.105 cm, b.76 cm, sh. 36/44 cm. Meget få brugsspor.

Varenr: 6276505
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-10-2022
15:09
DKK 1.700
Børge Mogensen. To læne-/hvilestole, model 2257 (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Par lænestole af massivt egetræ, Uoriginale hynder betrukket med sort læder. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, og mærket herfra, model 2257. H. 96 cm. Sædehøjde 46 cm. Fremstår med brugsspor og patina på læder (2)

Varenr: 6280697
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:05
Dansk møbelproducent: Højrygget hvilestol
Dansk møbelproducent: Højrygget hvilestol med stel af bejdset bøgetræ, beklædt med stribet knapsyet møbelstof. H 100 cm, SH 40 cm. Brugsspor og pletter.

Varenr: 6274861
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-10-2022
18:49
Ib Arberg. Papegøjen. Loungestol / hvilestol
Ib Arbjerg. Papegøjen. Loungestol / hvilestol med stel af forkromet stål, betrukket med lyst kanvas, galjestel af sortlakeret stål. 1960'erne. H. 160 SH. 45 cm. Fremstår med markante brugsspor herunder skjolder og pletter på kanvas og hynder, slitage og anløbninger på stel, kanvas medfølger løst ...

Varenr: 6254338
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:51
DKK 3.400
Kurt Østervig. 'Lady Easy Chair' hvilestol
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' hvilestol, model Lady 12, betrukket med mørkegrå uld, skråtstillede ben af teak. B. 86 cm. D. 80 cm. H. 80 cm. SH. 45 cm. Designet af Kurt Østervig i 1961, som bl.a. er repræsenteret på Museum of Modern Art. Stolen er nu re-lanceret nummeret af Modern Danish...

Varenr: 6173695

DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
DKK 8.000
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' hvilestol, model Lady 12, betrukket med Mørkeblå uld, skråtstillede ben af teak. B. 86 cm. D. 80 cm. H. 80 cm. SH. 45 cm. Designet af Kurt Østervig i 1961, som bl.a. er repræsenteret på Museum of Modern Art. Stolen er nu re-lanceret nummeret af Modern Danish...

Varenr: 5705802

DKK 8.000
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet. Hynde...

Varenr: 6280749
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:06
DKK 19.500
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22.
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. Sort læder. Kanvas medfølger. Bemærk. Stolen medfølger ikke. Strips og snore medfølger ikke.

Varenr: 6272415

DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
17:44

Varenr: 6228425

17:58
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' hvilestol, model Lady 12, betrukket med grå uld, skråtstillede ben af teak. B. 86 cm. D. 80 cm. H. 80 cm. SH. 45 cm. Designet af Kurt Østervig i 1961, som bl.a. er repræsenteret på Museum of Modern Art. Stolen er nu re-lanceret nummeret af Modern Danish ...

Varenr: 5705724

DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-10-2022
DKK 8.000
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Alm. brugsspor.

Varenr: 6280748
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
20:05
DKK 19.500
Hans J. Wegner. Højrygget hvilestol, model 163A
Hans J. Wegner 1914-2007. Hvilestol, model 163A højrygget hvilestole, model 163A, med stel af massiv eg, sæde og ryg betrukket med uld. Designet 1967. Fremstillet af Getama. Fremstår med brugsspor og mærker.

Varenr: 6279598
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 09-10-2022
19:41
DKK 1.300
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' hvilestol, model Lady 12, betrukket med Lysegrå uld, skråtstillede ben af teak. B. 86 cm. D. 80 cm. H. 80 cm. SH. 45 cm. Designet af Kurt Østervig i 1961, som bl.a. er repræsenteret på Museum of Modern Art. Stolen er nu re-lanceret nummeret af Modern Danish ...

Varenr: 6175336

DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-10-2022
DKK 8.000
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, brun læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med brun læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 84/40. B. 81 cm. Fremstår med lette brugsspor og patina.

Varenr: 6210044
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
20:40
DKK 5.800
Ronan & Erwan Bouroullec. Hvilestol, model Slow Chair
Ronan & Erwan Bouroullec. Hvilestol, model Slow Chair, stel i lakeret aluminium, monteret med transparent net-tekstil, løs sædehynde betrukket med sort uldstof. To løse ryg/pyntepuder medfølger. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 90/30. B. 95. D. ca. 90 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6268434
DKK 7.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
20:42
DKK 6.000
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol 'Svanen' på hjul med manuel højdeindstilling og vippefunktion, betrukket med cognacfarvet anilin læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lounge hvilestol 'Svanen', drejelig firpasfod af aluminium med hjul, monteret med manuel højdeindstilling og vippefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen 1976 med label herfra, model 3320. Fremstår professionel nybetrukket med anilin læder. H. 86/42 cm. Umbraconøgle til ...

Varenr: 6160922
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
20:44
DKK 18.500
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol / hvilestol, model 3316, nybetrukket, cognacfarvet anilinlæder
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol på drejelig firpasfod af helstøbt profileret aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, Model 3316. Litteratur: C Thau / K. Vindum "Arne Jacobsen" 1998 bl.a. omtalt s. 144,432 gengivet s. ...

Varenr: 6173938
DKK 44.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-10-2022
21:26
DKK 33.000
Arnold Bode. Sjældent udbudt 'Tectaform' lænestol, model 801
Arnold Bode (1900-1977). Sjældent udbudt 'Tectaform' hvilestol, model 801 med stel af bejdset egetræ, polstret med lyst mønstret møbelstof. H. 70 Sh. 39 B. 55 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6205343
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-10-2022
20:16
DKK 10.000
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet.

Varenr: 6204403
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-10-2022
20:16
DKK 19.500
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol 'Svanen' med manuel højdeindstilling, betrukket med cognacfarvet anilin læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lounge hvilestol 'Svanen', drejelig firpasfod af profileret aluminium, monteret med manuel højdeindstilling. Ældre model fremstillet hos Fritz Hansen oktober 1968 med label herfra, model 3320. Fremstår professionel nybetrukket med anilin læder. H. 83/42 cm. Formgivet ...

Varenr: 6216001
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-10-2022
20:44
DKK 18.500

Varenr: 6210042
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-10-2022
20:46
DKK 5.800

Varenr: 6210043
20:46
DKK 5.800
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22, sort læder
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK-22. Sort læder. Kanvas medfølger. Bemærk. Stolen medfølger ikke. Strips/Snore medfølger ikke til montering af kanvas/betræk.

Varenr: 6245930

DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-10-2022
18:29

Varenr: 6245929

18:34
Skalma: Tre personers sofa samt hvilestole (3)
Skalma: Tre personers sofa med ben af bøgetræ og løse hynder beklædt med cognacfarvet læder H 70 cm, SH 46 cm, L 196 cm samt to hvilestole. Fremstår med brugsspor. (3)

Varenr: 6280026
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-10-2022
19:58
DKK 7.000
Ronan & Erwan Bouroullec. Et par hvilestole, model Slow. (2)
Chair Ronan & Erwan Bouroullec. Et par hvilestole, model Slow Chair, stel i lakeret aluminium, monteret med transparent net-tekstil, løs sædehynde betrukket med sort uldstof. To løse ryg/pyntepuder medfølger. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 90/30. B. 95. D. ca. 90 cm. Fremstår med ...

Varenr: 6279308
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-10-2022
20:40
DKK 12.000

Varenr: 6283577
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 12-10-2022
17:27
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med brun læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med prægning i læder herfra. H. 86/43. B. 82,5 cm. Fremstår ubrugt.

Varenr: 6202449
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-10-2022
20:35
DKK 7.000

Varenr: 6202450
20:35
DKK 7.000