Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12»   Varer pr. side   48 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen. Halo armlænke m/ diamanter, 0.18 ct.
Georg Jensen. 'Halo' armbånd udført i 18 kt guld prydet med pavefattede diamanter på i alt ca. 0.18 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: VS. Armbåndet har bidsellås, Længde ca. 18 cm. Stemplet GJ/ 750. Leveres i original smykkeetui samt yderæske fra Georg Jensen.

Varenr: 6092886
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
14:37
DKK 7.200
Georg Jensen. Serveringsbakker (4)
Georg Jensen. Fire serveringsbakke af rustfrit stål. Ø 39,4 cm. Designet af Thomas Sandell. I originale æsker. (4)

Varenr: 6108510

DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2022
18:12
Norman Foster vinglas, 0,2 l - stål/golden
Stelton

 DKK 249,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Georg Jensen. Magnoliakrans 2016 (30)
Georg Jensen. Juleuro, Magnoliakrans 2016, messing belagt med 24 kt. guld. Design af Helena Rohner. Art. nr. 3410216. I originale æsker.(30) Vejl. udsalgspris DKK 11970.

Varenr: 5970731

DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2022
18:34
DKK 1.800

Varenr: 6087895

18:59
DKK 1.800
Georg Jensen. Harmony lysestager (2)
Georg Jensen. Harmony lysestager af blankt rustfrit stål. H. 14,3 cm. B. 41,9 cm. Ø: 1,6 I originale æsker. (2)

Varenr: 6096322

DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2022
19:53

Varenr: 6139387

21:04
DKK 1.800
Stor sølvbæger, Georg Jensen
Sølvbæger. Sigvard Bernadotte (1907-2002) for Georg Jensen. Sølvbæger med tandsnitsdekoration. Relief med Mærsk stjernen, samt initialerne 'A.P.M.' Indgraveret med årstallene '1946 -18.11-1971'. Stemplet med signatur 'Sigvard Bernadotte' samt 'Georg Jensen. Sterling Denmark'. H. 18 cm. Ø 11,5 cm....

Varenr: 6146605
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
12:29
Anne Ammitzbøll for Georg Jensen Aura halsring af sterling sølv
Georg Jensen. Åben halsring udført i sterling sølv model Aura. Dessin nr. 29A. Design Anne Ammitzbøll. Mål ca. 11,5x12 cm. Bredde åbning: 7,2 cm. Vægt ca. 120 gram.

Varenr: 6141879
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2022
18:48
DKK 4.400
Reflections Copenhagen Texas fyrfadsstage
Reflections Copenhagen

 DKK 900,00
NYHED LAURITZshop

Henning Koppel for Georg Jensen. Vejrstation (4)
Henning Koppel for Georg Jensen. Vejrstation af rustfrit stål samt glas bestående af: termometer, barometer og hygrometer samt ur. Ø. 10 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (4)

Varenr: 6136552
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
19:27
Georg Jensen, 'Liljekonval'. Bestik af Sterling samt 830s sølv (80)
Georg Jensen, 'Liljekonval'. Samling sølvbestik bestående af; 12 stk. Suppeskeer, L. 20,5 cm. (830s). 9 stk. Dessertskeer, L. 17 cm. (830s, 1 x Sterling). 12 stk. Middagsgafler, L. 20 cm. (830s). 6 stk. Kagegafler, L. 14 cm. (Sterling). 2 stk. Serveringsskeer, L. 22,5 cm. (830s). 1 Kartoffelske, ...

Varenr: 6138768
DKK 12.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2022
19:36
DKK 10.000
George III og IV standur af mahogni- og elmetræ, ca. 1795 og 1825
George III og IV standur i kasse af mahogni- og elmetræ med snoede hjørnesøjler, ca. 1825 med George III urværk, skive af messing med romertal. Time, sekund- og datoangivelse, graveret med ornamentik og fugl, sign. Heny. Hawkins, Plymouth for Henry Hawkins, mester i Plymouth 1795. H. 213 cm. ...

Varenr: 6148303
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2022
20:03
DKK 500
Georg Jensen. 'Cypres' bestik- og serveringsdele af sterlingsølv (61)
Georg Jensen. En samling 'Cypres' bestik- og serveringsdele af sterlingsølv bestående af: 10 middagsgafler (L. 19 cm), 10 frokostgafler (L. 17 cm), 7 kagegafler (L. 14,8 cm), 12 små dessertskeer (15,3 cm), 1 sauceske (L. 20,5 cm), 1 serveringsske (L. 21,5 cm). Vægt ialt ca. 1646 gr. Samt dele med...

Varenr: 6129769
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
20:23
DKK 12.000
George Nelson. Pendel, model Bubble Lamp
George Nelson. Pendel, model Bubble Lamp. Ø 35 cm. Formgivet i 1947. Fremstillet hos Modernica. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6148238
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2022
20:30
Georg Jensen, 'Dronning', frokost- og middagsbestik af sterlingsølv til 8 pers. (dog 7 frokostknive) (76)
Georg Jensen, 'Dronning', frokost- og middagsbestik af sterlingsølv bestående af: 8 middagsknive med blade af rustfrit stål (22,5 cm), 8 middagsgafler (18 cm), 8 middagsskeer (18,5 cm), 7 frokostknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 8 frokostgafler (17 cm), 8 frokostskeer (17,5 cm), 8 ...

Varenr: 6123977
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
20:46
DKK 15.000
Georg Jensen. Smykkesæt af 18 kt. guld af Minas Spiridis med ring og øreklips (3)
Georg Jensen. Smykkesæt af 18 kt. guld bestående af en ring og et par øreklips, udført af Minas Spiridis for Georg Jensen. Ringstr. 52, Ø 16,5 mm. Øreklips dessin nr. 1435. Designet af Minas Spiridis. Ergonomisk udformning. Samlet vægt 37,3 g. (3) Denne vare er en del af en udsøgt ...

Varenr: 6124425
DKK 19.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
08:00
DKK 14.000
Johan Rohde for Georg Jensen. Saucekande af hammerslået sølv.
Johan Rohde for Georg Jensen. Saucekande af hammerslået sølv. Dessin 43. Vægt 204 gr. H. 11 cm. Stemplet ml.1915-30 og med Johan Rohdes monogram. Samt med svenske import -og sølvstempler og GABF. Litteratur: Janet Drucker: “Georg Jensen - A Tradition of splendid Silver”, ill. s. 198

Varenr: 6136820
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
10:53
DKK 8.000
Reflections Copenhagen Miami fyrfadsstage
Reflections Copenhagen

 DKK 1.800,00
NYHED LAURITZshop

Samling Georg Jensen juleuroer (8)
George Jensen Samling juleuroer bestående af flg. årgange: 1990, 1993-1998 og 2000. Brugsspor. (8)

Varenr: 6145859
DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2022
11:16
Georg Jensen. Sovseskål af sølv. Dessin 290.
Georg Jensen. Sauceskål af hammerslået sølv på fod med perlestaffering, dessin nr. 290. Stemplet 1919. H. ca.12 cm. Vægt ca. 413 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6136818
DKK 13.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
14:21
DKK 10.000
Georg Thams. Fire personers sofa
Georg Thams. Fire personers sofa. Overpolstret med sort læder, løse hynder i sæde og ryg, ben i bejdset eg, H. 72 Sh. 39, L. 237 D. 72 cm, fremstår med brugsspor, herunder patina, skrammer og hul i læder.

Varenr: 6140927
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
19:02
Georg Jensen fire årsskeer (4)
Georg Jensen fire årsskeer af forgyldt sterling sølv 1982,1985, 1987 og 1988. L 15 cm. Vægt 174 gram. (4)

Varenr: 6147572
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 23-01-2022
19:12
Georg Jensen. Cafu lampe, lille model
Georg Jensen. Cafu lampe, lille model, af blankpoleret stål. Skærm i blåt struktureret tekstil. Sort 3,5 m stofledning. H: 37 cm. Ø: 25 cm. I originale æsker.

Varenr: 6119171

DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2022
19:41
DKK 1.200

Varenr: 6100327

DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2022
19:49
DKK 1.800
Charles & George Asprey, London. Stor strøbøsse af sterlingsølv, anno 1909
Charles Asprey & George Asprey, London. Stor strøbøsse af sterlingsølv, ottekantet korpus på profileret oktagonalt fodstykke, fuldstemplet, udført 1909. H. 21 cm. Vægt: ca. 178 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6139116
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:17
DKK 1.200
George Morland, efter. To staldmotiver, akvatinter (2)
To staldmotiver, 'The Country Stable' 1792 og 'The Hard Bargain' 1803, akvatinter stukket af William Ward (1766–1826) efter malerier af George Morland (1763-1804). Lysmål: 49 x 62 cm (67 x 79 og 70 x 83 cm). Enkelte ormehuller i den ene. (2)

Varenr: 6139112
20:19
Erik Magnussen olielampe
Stelton

 DKK 599,95
NYHED LAURITZshop

Væglampe, Herman Miller, Bubble Saucer af George Nelson
George Nelson / Herman Miller, Bubble Saucer væglampe m/ montering af valnød, skærm (mindre tryk) & afbryder i form af snor, Ø 44,5 cm. Fremstår m/ enkelte alm. brugsspor.

Varenr: 6143884
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
20:25
Georges Dola. Fransk plakat, 'Le Comte de Luxembourg', 1934
Georges Dola (pseudonym for Edmond Vernier, 1872-1950). Original fransk plakat for operetten 'Le Comte de Luxembourg' med musik af Franz Lehár, sign. i trykket, litografisk trykt hos Atelier Dola, Paris 1934. 117 x 78 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i ...

Varenr: 6135493
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:25
DKK 1.200
George Nelson. Sofabord, hvid, Ø. 72 cm
George Nelson. Side- og sofabord med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvid laminat med synlig kant i birkefinér. H. 42 cm. Ø 72 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker

Varenr: 6148261
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:30
DKK 1.800
George Nelson. Et par sideborde, hvide. (2)
George Nelson. Et par sideborde med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvidlaminat med synlig kant i birkefinér. H. 57 cm. Ø 43 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Varenr: 5634913
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:43
Henry le Monnier. Fransk plakat, 'Camembert Georges Bisson', 1937 (cd)
Henry le Monnier (1893-1978, Frankrig). Fransk reklameplakat, 'une vieille marque normande! demandez un Camembert Georges Bisson - c'est la meilleur!', sign. i trykket Henry le Monnier, litografisk trykt hos Imp. Joseph-Chales, 1937. 148 x 98 cm. Uden ramme. Fremstår med mindre brugsmærker.

Varenr: 6135508
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:51
DKK 2.800
Geoffrey Harcourt for Artifort. 3-pers. sofa i sort læder
Geoffrey Harcourt for Artifort. 3-pers. sofa i sort læder på stel af forkromet stål, GH 6000 serien. H. 77 cm, L. 186 cm, B. 60 cm. Fremstillet af Artifort med mærke herfra. Fremstår med brugsspor, ridser, rester af maling samt skade i bund

Varenr: 6145968
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:58
12»