Vurdering
   Varer pr. side   16 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Edition Luxe Nanna Ditzel Surf Brosch/ Halsband
NANNA DITZEL, Surf, brosch/ halsband, för Georg Jensen, sterlingsilver, vågformad, modell 432, gummirem original med silverskoning, bajonettformat lås, höjd ca 38 mm, vikt ca 22.6 g, längd ca 43 cm

Varenr: 5814943
DKK 2.854 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
09:39
Se mere
Isko-Berlin, soffa
ISKOS-BERLIN, "Versus", soffa, klädd med Hallingdal ulltyg nr. 126 från Kvadrat (formgivet av Nanna Ditzel), ben av ek, sitthöjd 40, längd 180 cm

Iskos - Berlin Design är en Köpenhamnsbaserad designduo som grundades år 2010 av Boris Berlin och Aleksej Iskos med målet att skapa nytänkande, iögonfallande och älskvärd design som en berättande konst där alla tänkbara element räknas in.

Varenr: 5815330
DKK 12.845 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2020
15:01
Se mere
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Brunt læder (6)
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstille af brunt dækfarvet læder,polstret med skumgummi. Patenteret design med pyntestikninger og montering ved at hyndens kiler trykkes ned i stolens udfræsninger. (6)

Varenr: 5805789

DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-10-2020
19:10
Nanna Ditzel. Fire 'Trinidad' spisestole (4)
Nanna Ditzel 1923-2005. Fire 'Trinidad' spisestole med sæder og ryg af formspændt ahornfinér. Stel af lekeret stålrør. Sæder polstret med sort alcantara Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3298. Fremstår med brugsspor i form af mindre ridser og mærker. (4)

Varenr: 5808827
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2020
19:29
DKK 4.200
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole (6)
Sæt på seks sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. 2. sortering. (6)

Varenr: 5656709
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-10-2020
16:47

Varenr: 5807547
17:30
Nanna Ditzel. Spisebord model 148
Nanna Ditzel. Spisebord med rektangulær plade af fineret teaktræ, aftagelige tilspidsede firkantede ben af massivt egetræ. Formgivet ca. 1958. Fremstillet ved Kolds Sav Værke, model 148. H. 70 L. 120 B. 79 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5764978
DKK 7.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2020
20:54
Nanna Ditzel. Rundt bord med søjlefod.
Nanna Ditzel. Rundt bord af bøgetræ med søjlefod af lakeret metal. Ø.110, H.72 cm.

Varenr: 5819194
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2020
14:18
sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke. (6)

Varenr: 5737134

DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-10-2020
16:15
Sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Otte stk. (8)
Sæt på Otte sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Bagside med skridsikret materiale. Sidste foto er modelfoto. Bemærk: Stol medfølger ikke. (8)

Varenr: 5719462

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2020
20:04
Nanna Ditzel. Tre-pers. Citybænk af smedejern
Nanna Ditzel. Tre-pers. sortlakeret Citybænk med stel af smedejern, sæde og ryg monteret med lameller af træ. H. 85 L. 195 sædehøjde ca. 45 cm. Formgivet 1997. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. lameller med nogle afslag, ridser og skrammer.

Varenr: 5783481
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2020
20:40

Varenr: 5760949

DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-10-2020
17:10
Georg Jensen. Par moderne øreringe, sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Et par moderne øreringe af sterlingsølv, designet af Nanna Ditzel for Georg Jensen, dessin nr. 126. L. 3 cm. Samlet vægt: ca. 17,7 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5816499
DKK 1.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-10-2020
18:37
Nanna Ditzel. Otte stole, model 'Temba' (8)
Nanna Ditzel. Otte stabelbare stole af formspændt fineret ahorn, stel af metal, sædehøjde 44 cm. Udført hos Fredericia Stolefabrik, model 3270/ 'Temba'. Formgivet 1998. Fremstår med alm. brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. (8)

Varenr: 5816008
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2020
20:06
Seks hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. (6)
Sæt på seks sæde-hynder i farvet blå læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Første foto modelfoto, bemærk stol medfølger ikke. (6)

Varenr: 5737222

DKK 1.700 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-10-2020
20:19
Nanna Ditzel. Et sæt på seks 'Trinidad' armstole, model 3299, ahorn (6)
Nanna Ditzel 1923-2005. Et sæt på seks 'Trinidad' armstole, skal og armlæn af formspændt ahorn, stel af forkromet stålrør. Model 3299. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, de fem med label herfra. H. 82,5-84/43,5-46 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på sæder, kun den ene med 'sko', derfor ...

Varenr: 5814187
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-10-2020
20:49
DKK 6.200