Vurdering
12»   Varer pr. side   48 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder

Varenr: 6245066

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
14:22
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder

Varenr: 6040447

15:50

Varenr: 6040452

16:07
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke.

Varenr: 5904600

16:52
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. Mærke på ene hynde. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Varenr: 6152197

17:05
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Varenr: 6160265

18:37
Ole Wanscher. Par armstole model PJ 412, elmetræ og sort læder (2)
Ole Wanscher 1903-1985. Par armstole model PJ 412. Stel af lakeret elmetræ, sæde og ryg betrukket med sort læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik. SH 44 cm. H 84 cm. Fremstår med brugsspor/patina, stel med enkelte ridser. (2)

Varenr: 6109911
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:03
DKK 7.000

Varenr: 6005130

19:10

Varenr: 6160264

Ole Wanscher for snedkermester A. J. Iversen. Tre-pers. sofa, 1940'erne
Ole Wanscher (1903-1985). Fritstående tre-pers sofa, polstret med keder-/ samt knapsyet mønstret uldstof, ben af massivt mahogni. L. 202 cm. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. Alm. / Let brugspræg.

Varenr: 6273565
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:08
Ole Wanscher. 'Colonial' lænestol af mahogni, cognacfarvet anilin læder, model PJ 149
Ole Wanscher. 'Colonial' lænestol model PJ 149 med stel af massiv mahogni, sæder monteret med sjeneflet. Løse ryg- og sædehynder betrukket lys cognacfarvet anilin læder. Formgivet i 1959. Fremstillet på P. Jeppesens Møbelfabrik. Fremstår nypolsteret hos professionel møbelpolster i Danmark. ...

Varenr: 6278460
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:43
DKK 11.500

Varenr: 6026082

21:22

Varenr: 6160260

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
08:30

Varenr: 6160262

10:16
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Varenr: 6160278

11:11

Varenr: 6040451

12:12
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial Chair', model PJ149, kirsebær
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial Chair', med stel af massivt kirsebær, løse hynder betrukket med sort læder, undersæde af sjeneflet. Formgivet i 1959. Fremstillet hos P.J. Furniture, model PJ-149, mærkat herfra. Sh. 42. Fremstår med alm. brugsspor, heraf falmet hynder.

Varenr: 6261276
DKK 10.000 DK, Kolding, Platinvej 08-10-2022
12:45
DKK 8.000

Varenr: 6223025

13:07
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. 53 x 46 cm. og 52 x 40 cm. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Varenr: 6058923

14:32

Varenr: 6040449

14:54

Varenr: 6040450

15:08

Varenr: 6160280

16:43

Varenr: 6160263

17:44
Ole Wanscher. Fritstående to-pers. sofa, model '113/3'
Ole Wanscher. Fritstående to-pers. sofa med stel af massivt bejdset bøgetræ med tremmeryg, løse springhynder betrukket med stribet møbelstof. Fremstillet hos France & Daverkosen, model '113/3'. L. 120 cm. Kan skilles ad. Fremstår med alders og brugsslitage.

Varenr: 6277517
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
19:58
Ole Wanscher. Et par 'Colonial chairs' med skammel af egetræ (3) 2 stole og en skammel
Ole Wanscher (1903-1985). Et par 'Colonial chairs' med skammel af egetræ. H. 82, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet af Carl Hansen med plakette herfra. Udstillingsmodeller med få brugsspor (3)

Varenr: 6276879
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
20:27
DKK 15.500
Ole Wanscher lænestol af mahogni Model PJ 112
Ole Wanscher (1903-1985). Lænestol af mahogni, løse hynder i ryg og sæde betrukket med uldstof, H. 76 B. 66 sædehøjde ca. 42cm. Udført hos P. Jeppesens Møbelfabrik, model PJ 112. Fremstår med alm. brugsspor, 2 mærker under sædehynde på stellet bagerst

Varenr: 6000987
DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
20:58
DKK 5.000

Varenr: 6075335

DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-10-2022
18:07
Ole Wanscher for Fritz Hansen. Fritstående skrivebord, model 1661
Ole Wanscher. Fritstående skrivebord af fineret og massivt bejdset lakeret bøgetræ, front med tre skuffer. Fremstillet hos Fritz Hansen Eftf, model 1661 i 1941, mærke herfra. H. 75 L. 130 D. 72 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsslitage.

Varenr: 6281938
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-10-2022
14:53
Ole Wanscher for P. Jeppesne. Safaristol / lænestol
Ole Wanscher. Safaristol / lænestol med stel af massivt egetræ, ryg og sæde udspændt med originalt grønligt kanvas. Fremstillet hos P. Jeppesen, dog med plakette påtrykt Grete Jalk. Litt: "Danish Chairs", Oda Noritsugu, sd. 26. Fremstår med lettere brugsspor, nuanceforskel på kanvas.

Varenr: 6282476
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-10-2022
15:29
Ole Wanscher. Et sæt på fire Rungstedlund stole, mahogni (4)
Ole Wanscher.Rungstedlund stole, stel af massiv. lakeret mahogni, Fremstillet hos P. Jeppesen mærkat herfra. SH. 44,5 H. 78 Cm. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolstrer med sort læder med alm. brugsspor på stel. (6)

Varenr: 6282463
DKK 6.000 DK, Kolding, Platinvej 10-10-2022
19:15
12»