Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. En stor samling reservedele til Panthella
Verner Panton. En stor samling reservedele til div. Panthella lamper best. af; 33 div. stammer; 23 skærme Ø 50 cm.; 8 skærme Ø ca. 40 cm.; 1 kasse m. metalstave til skærmholder samt div. endemøtrikker; 6 defekte skærmholdere; 12 stk. topkugler; 3 kasser med div. løsdele til stel, herunder bl.a. ...
Varenr: 5303918
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-04-2019
20:16:00
DKK 7.200
Verner Panton. Lounge stol, model C1
Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor. og mærker
Varenr: 5304617
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 19-04-2019
20:29:00
Verner Panton. 'Panthella' bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 55 Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. gulnet plast, kraftigt smuds, ridser og mærker. Defekt afbryder, foden med enkelte revner.
Varenr: 5303825
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-04-2019
19:11:00
Verner Panton. Tre spisestole, model 1-2-3 (3)
Verner Panton. Tre spisestole overpolstret med grønt uld, trompetfod i støbt aluminium. H. 86 B 50 cm. SH 44 cm. Formgivet 1973. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 1-2-3. Fremstår med kraftig slitage,leddeløse, løst polstring og en med defekt lynlås. (3)
Varenr: 5306764
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2019
19:34:00
Verner Panton ''Pantonic'' stol
VERNER PANTON, "Pantonic", stol, HÅG, formgiven 1992, rödlackerad, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 5307273
DKK 1.952 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-04-2019
19:44:00
Se mere
Verner Panton (zugeschr.), drei Lounge Chairs / Sessel (3)
Drei Lounge Chairs, Gestelle aus Draht, leicht konisch geformt, Entwurf Verner Panton zugeschrieben. Mit eingesetzen Sitzkissen und fest montierten Rückenlehnen, gepolstert und mit Kunstleder bezogen. Zwei Ausführungen in Schwarz eine Ausführung in Hellgrau. Maße ca. H 65 cm. ø 60 cm. ...
Varenr: 5297208
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-04-2019
19:45:00
DKK 298
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe af hvid akrylplast, ledning monteret med afbryder og lysdæmper. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Ø 50 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker, gulnet plast, skærmen med revner i top. Afbryder går ...
Varenr: 5303799
19:58:00
DKK 500
Verner Panton. Lounge stol, model C1. Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker/trådudtræk bagerst.
Varenr: 5304619
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-04-2019
20:30:00
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen, nybetrukket
Verner Panton, 'Cone Chair' / 'Kræmmerhusstolen', fuldpolstret med rødt møbelstof, firpasfod af forkromet metal. Formgivet 1959. Ældre model fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lettere / få brugsspor.
Varenr: 5296954
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2019
16:17:09
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Poleret messing. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Varenr: 5303952

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2019
19:25:00
DKK 500
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Hvid. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Varenr: 5303960

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2019
19:27:00
DKK 450
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Matt light grey. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Varenr: 5304008

19:45:00
DKK 450
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Matt white. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Varenr: 5304020

19:47:00
DKK 450
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Matt black. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Varenr: 5304028

19:49:00
Verner Panton. Relaxer gyngestol
Verner Panton. Relaxer. Gyngestol. Stel af sortlakeret træ, hynde af brun læder. Formgivet i 1974. H. 81 cm. B. 62 cm. Sh. 40 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Varenr: 5301082
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2019
19:53:00
Verner Panton for &Tradition. Par pendler model, Flowerpot VP1 (2)
Verner Panton for &Tradition. Par pendler model, Flowerpot VP1. Skærme poleret rustfrit stål. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodeller. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5303782

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2019
19:55:00
Verner Panton. Pantella standerlampe af hvid akrylplast, ledning monteret med afbryder og lysdæmper. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Ø 50 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker, gulnet plast, defekt afbryder, mgl. stikprop, skærm med ...
Varenr: 5303815
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-04-2019
20:02:00
DKK 450
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton (1926 - 1998), VP-Globe pendel med bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. Fremstår med få brugsspor, område på underskærm dog med pudsespor.
Varenr: 5305778
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2019
20:33:00
Verner Panton. Seks stole model VP ONE, farve 'Duke' (6)
Verner Panton (1926 -1998). Seks VP 'ONE' stole i farven 'Duke', stel af rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49,5 cm. Fremstillet af Montana. Brugsspor og små ridser på stel (6)
Varenr: 5299262
DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2019
21:00:00
Verner Panton. To stole model VP ONE, farve 'Duke' (2)
Verner Panton (1926 -1998). To VP 'ONE' stole i farven 'Duke', stel af lakeret rustfrit stål i frven 'Silk Grey', sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49,5 cm. Fremstillet af Montana. Brugsspor og ridser på stel (2)
Varenr: 5299290
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2019
18:15:00
DKK 450
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort ...
Varenr: 5311131
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2019
19:31:00
DKK 5.000
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Topan VP6 (2)
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Topan VP6. Turkis. H. 19 cm. Ø. 21 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodeller. Fremstår med ridser, mærker og brugsspor. (2)
Varenr: 5304395

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2019
19:34:00
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Topan VP6. Grøn. H. 19 cm. Ø. 21 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodeller. Original emballage, har været åbnet. (2)
Varenr: 5305447

19:39:00
DKK 450
Varenr: 5303816
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-04-2019
20:04:00
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med walnut elegance anilin læde, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og ...
Varenr: 5262772
20:12:00
DKK 5.000
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort ...
Varenr: 5283148
20:20:00
DKK 5.000
Verner Panton, Spirallampe. Model SPO1
Verner Panton 1926 - 1998. Spirallampe i fire etager med stel i forkromet metal, spiraler af hvidt plast. Model SPO1. Formgivet 1969. Mærket Frandsen Lightning H. 70 cm. Ø 45 cm. Fremstår gulnet.
Varenr: 5311105
DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2019
20:23:00
DKK 450
Verner Panton. Et par lounge stole, model C1. (2)
Verner Panton 1926-1998. Et par lounge stole, model C1, fuldpolstret med limegrøn uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Varenr: 5255922
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-04-2019
20:28:00
DKK 3.400
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Flowerpot VP1 (2)
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Flowerpot VP1. Gul. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. I emballage. (2)
Varenr: 5305456

20:41:00
DKK 900
Verner Panton (1926-1998), 'Cone Chair' / 'Kræmmerhusstolen', fuldpolstret med orange Hallingdal uld fra Kvadrat, firpasfod af forkromet metal. Formgivet 1959. Ældre model fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster.
Varenr: 5269929
DKK 9.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2019
20:47:00
DKK 5.600
 1 2  >>