Kategori  Vurdering
12» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton, sæt Panton Chairs, fremstillet hos Vitra (7)
Verner Panton, sæt Panton Chairs, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1967/68, reedition fra Vitra. Konstruktion af blåt gennemfarvet polypropylen med mat overflade, betegnet med Panton navnetræk på foden og prægninger hhv. label under siddefladen. Mål ca.: B. ca. 50 cm, H. ca. 83 cm, D. ca. 58 ...
Varenr: 5463587
DKK 5.215 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-11-2019
16:29:19
DKK 708
Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage på stof.
Varenr: 5476396
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-11-2019
19:25:00
DKK 1.700
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med walnut elegance anilin læde, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og ...
Varenr: 5438290
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-11-2019
19:31:00
DKK 700
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i forkromet stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort læder af ...
Varenr: 5420337
19:32:00
Verner Panton. Par Hjertestole (2).
Verner Panton. Par Hjertestole/Hvilestole med drejelig firpas fod af forkromet stål, betrukket med pink uld. Formgivet 1959. Udført hos Vitra. Stof fremstår solbleget. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5485549
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-11-2019
19:37:00
Verner Panton, Vitra, vier Stühle / Stapelstühle, Modell ‘Panton Chair‘, Entwurf 1960er Jahre (4)
Verner Panton für Vitra, vier Stühle / Stapelstühle, Modell ‘Panton Chair‘, Entwurf 1960er Jahre. Stapelbare, ergonomisch geformte Freischwinger-Konstruktion aus Polypropylen in Weiß, unterseitig mit Herstellerprägung, H. 83cm, B. 50cm, T. 38cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell ...
Varenr: 5473156
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-11-2019
20:14:00
DKK 410
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort ...
Varenr: 5434939
20:20:00
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer
Verner Panton 1926-1988. Gyngestol, model 'Relaxer' med stel af sortlakeret træ, løs hynde betrukket med sort pure anilin læder samt nylakeret. Formgivet i 1974. fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolster i Danmark.
Varenr: 5462953
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-11-2019
20:25:00
Verner Panton. Pendel, model Onion
Verner Panton. Pendel med hvidlakerede lameller, model Onion. Formgivet 1977. Mærkat fra Frandsen Lightning. H. 69 cm Ø. 45 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 5458894
DKK 6.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-11-2019
20:31:00
DKK 1.300
Verner Panton, Eistütenstuhl / Cone Chair Ausführung Gebr. Nehl Germany
Eistütenstuhl / Cone Chair, dänisches Design von Verner Panton, Ausführung Gebr. Nehl Germany. Entwurf von 1958. Drehbare Konstruktion aus Stahlblech, bezogen mit rotem Stoff. Maße ca. H. 85 cm, B. 59cm, T. ca. 60 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, der Stoffbezug ist leicht verblichen und ...
Varenr: 5442823
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-11-2019
20:48:00
DKK 298
Verner Panton for Verpan. Pendel model Globe Ø. 40 cm.
Verner Panton for Verpan. Pendel model Globe Ø. 40 cm. af akryl, indvendig med hvide reflektor glas. Udstillingsmodel. Fremstår med en manglende 'tunge' samt ridser på akryl samt revne ved top. Vejledende udsalgspris 9.495 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ...
Varenr: 5502833
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-11-2019
15:33:00
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med løshed/skævhed mellem fod og stamme. Gulnet plast. og hårrevner på skærmens top(ved skrue)
Varenr: 5501722
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 19-11-2019
16:24:00
Verner Panton, VP ONE stol i farven 'Duke'
Verner Panton (1926 -1998). VP 'ONE' stol i farven '603 Duke' med forkromet stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49 cm. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 5503221
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 19-11-2019
18:53:00
Verner Panton. Hjertestol, lænestole, Vitra
Verner Panton. Hjertestol, lænestole med drejelig firpasfod af forkromet stål, senere ombetrukket med sort læder. Formgivet 1959. Fremstilllet hos Vitra, mærkat herfra. Litt: Verner Panton, the collected works, Vitra design museum, gengivet s. 30 - 34.
Varenr: 5420346
DKK 13.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-11-2019
19:02:00
DKK 5.600
Varenr: 5420333
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-11-2019
19:10:00
Verner Panton. Lænestol, system 1-2-3
Verner Panton. Lænestol / spisestol, nypolstret med uld fra Kvadrat, trompetfod af støbt aluminium, fremstillet hos Fritz Hansen, modelsystem 1-2-3, H. 87 cm. Sædehøjde 43 cm. Stof lettere rynket nederst samt fod med ridser. Se tillige 5486725.
Varenr: 5486726
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-11-2019
19:29:00
Verner Panton. VP-Globe pendel, Ø.40 cm
Verner Panton 1929-1998. VP-Globe pendel. Diam. 40 cm. Skærme af aluminium og lakerede skærme i kugle af plexiglas. Incl. forkromet baldakin. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. NB. 1. foto er modelfoto. Fremstår med flænge, to manglende ...
Varenr: 5497576
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 19-11-2019
19:45:00
DKK 1.200
Verner Panton. Lænestol / spisestol, nypolstret med uld fra Kvadrat, trompetfod af støbt aluminium, fremstillet hos Fritz Hansen, modelsystem 1-2-3, H. 87 cm. Sædehøjde 43 cm. Stof lettere rynket nederst samt fod med ridser. Se tillige 5486726.
Varenr: 5486725
19:46:00
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, 50 cm
Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5496623
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-11-2019
20:32:00
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen, sort anilinlæder
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. nypolstret hos professionel møbelpolster med sort anilinlæder, drejelig firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra 2016. H. 80/45 cm. Fremstår nypolstret hos professionel møbelpolster. Litteratur: 'Verner ...
Varenr: 5436956
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-11-2019
20:33:00
Varenr: 5429406
20:33:00
Verner Panton 'Living Tower' Multimøbel, nybetrukket
Verner Panton. 'Living Tower'. Multimøbel overpolstret med mørkeblå uld. Formgivet i 1968. H. 202 cm. L. 209 cm. D. 62 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår nybetrukket. Litt: Verner Panton Das Gesamtwerk, Vitra Design Museum s. 56-57. Verner Panton, 'The collected works' s. 254.
Varenr: 5496465
DKK 60.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-11-2019
20:36:00
DKK 31.000
Verner Panton. Gyngestol, model 'Relaxer
Verner Panton 1926-1988. Gyngestol, model 'Relaxer' med stel af sortlakeret træ, løs hynde nybetrukket med cognac farvet læder. Formgivet i 1974. Fremstår med mindre mærker på stel, nypolsteret ved professionel møbelpolster med cognac farvet læder.
Varenr: 5491033
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-11-2019
21:16:00
DKK 450
Verner Panton. Et par lounge stole, model C1. (2)
Verner Panton 1926-1998. Et par lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 73/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Varenr: 5386645
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-11-2019
14:27:00
Verner Panton. To Wire Cubes i farven 'Snow'. (2)
Verner Panton (1926-1998). Wire Cube, pulverlakeret i farven 'Snow'. Verner Panton Wire er udført i 5 mm tråd, kan bruges enkeltvis eller sammen, som rumdeler, små borde, reoler eller magasinholdere. H. 34,8 cm. x B. 34,8 cm. x D. 19 - 38 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor herunder ...
Varenr: 5504169
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-11-2019
18:17:00
Verner Panton, Pantella standerlampe.
Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor, usamlet i original emballage.
Varenr: 5481035
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-11-2019
20:29:00
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen, cognacfarvet anilinlæder
Verner Panton 1926-1998. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen med cognacfarvet anilinlæder, drejelig firpasfod i satinbørstet rustfrit stål med sorte sko. Formgivet 1959. Antagelig fremstillet hos Fritz Hansen. H. 83/45 cm. Fremstår nypolstret hos professionel møbelpolster. Litteratur: 'Verner ...
Varenr: 5455928
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-11-2019
20:38:00
Verner Panton. Cone table, rundt sofabord
Verner Panton (1926-1998). Cone table. Rundt sofabord, plade fineret med palisander med sort gummikant, kegleformed stamme monteret med sort kunstlæder, på firpasfod af stål. Formgivet 1958. H. 55. Ø. 60 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker
Varenr: 5380893
20:48:00
DKK 500
Varenr: 5388855
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2019
20:10:00
Varenr: 5434430
20:12:00
12»