Vurdering
   Varer pr. side   27 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Piet Hein. Cirkulært bord på fempasfod, hvid
Piet Hein. Cirkulært bord på fempasfod, hvid laminat. Ø 120, H 71 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Stel med rust.

Varenr: 6279150
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:19
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål, tre tillægsplader medfølger (dog kan kun to benyttes). Fremstillet hos Fritz Hansen i 1887, mrk herfra. H. 71 B.150-250 D. 100 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ...

Varenr: 6278526
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:56
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord med plade af grå laminat, monteret med spændeben af forkromet stål, kant af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra. H. 70, B. 80, D. 80 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser og mærker.

Varenr: 6276736
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
14:48
Piet Hein og Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk og plader (3)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5 cm. L. 180 + 2 x 60 cm., B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med enkelte mærker små 'hakker og ridser samt brugsspor. (3)

Varenr: 6069960
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
16:22
DKK 12.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord monteret med spændben af mat forkromet stål, plade med hvid laminat og aluminiumskant. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1987. H. 71 Ø. 145 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser, mindre kanthak samt underside med afskalninger i maling

Varenr: 6100018
DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 09-10-2022
08:16
DKK 5.000
Piet Hein / Bruno Mathsson, reservedele. Fire klemmeben (4)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Løsdele / reservedele, bestående af fire klemben til ellipsebord. H. 68 cm. Fremstår med brugspræg, herunder stedvise anløbninger. (4)

Varenr: 6275456
DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 09-10-2022
14:58
Piet Hein, Bruno Mathsson og Arne Jacobsen. Kvadratisk bord 80 x 80 cm
Piet Hein, Bruno Mathsson og Arne Jacobsen.Kvadratisk bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm L. 80 cm B. 80 cm.Fremstår med defekt bordplade.

Varenr: 6147804
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-10-2022
18:25
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk og to tillægsplader á 60 cm, bordplade med brun laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, B. 180-300, D. 120 cm. Fremstår med slitage; plade med afslag samt 'hænger' ved udtræk. (3)

Varenr: 6280149
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-10-2022
19:34
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord, B617, 300x130 cm
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super-Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat ,ed aluminiumskant, monteret med fire spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 2015 med label samt nummerering herfra. H. 72,5. L. 300. B. 130 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varenr: 6150546
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
20:27
DKK 14.000
Piet Hein og Bruno Mathsson, Superellipsebord med 2 plader (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipsebord med udtræk og 2 tillægsplader. Hvidlamineret plade, alukant, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1988. H. 71 cm. L. 180 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ben med ridser, alukant med mærker, enkelte steder på underkant små afslag, ...

Varenr: 6278058
DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-10-2022
21:23
DKK 8.000
Piet Hein. Ra standerlampe
Piet Hein. Ra standerlampe med skærme af sortlakeret metal, stel af forkromet metal, model RA 400. H. 123 Ø. 40cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6281812
DKK 3.600 DK, Aalborg, Nibevej 10-10-2022
19:30
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord m tillægsplader (3)
Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). Super Elipse spisebord med plade af brun laminat, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1980, med mærkat herfra. H. 70, B. 180/300, D. 120 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (3)

Varenr: 6080555
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-10-2022
15:41
DKK 10.000
Piet Hein for Fritz Hansen. Superelipse spisebord, bøgetræ
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord af fineret lakeret bøgetræ, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra år 2000. H. 70,5 B. 150 D. 100 cm. Fremstår med ridser på plade.

Varenr: 6282513
DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-10-2022
20:45
Piet Hein/Arne Jacobsen cafebord
Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Original firpasfod. Produceret hos Fritz Hansen. Kvadratisk plade af hvidmalet laminat, monteret med firpasfod. H. 70 cm. 80 x 80 cm. Fremstår med ridser, mærker og brugsspor, samt hak ved et hjørne. Plade ligger løst på stel, skruer medfølger.

Varenr: 6177124
DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 12-10-2022
14:25
Piet Hein -Bruno Mathsson . Super Ellipse spisebord
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med wireudtræk og udtrækssamlinger i fer og not, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model ...

Varenr: 6217249
DKK 16.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-10-2022
19:19
DKK 12.000
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord.
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af fineret palisander, spændben af forkromet stål. H. 71, B. 175, D. 125 cm. Fremstår med brugsspor samt et enkelte mærke.

Varenr: 6282274
DKK 11.000 DK, Kolding, Platinvej 12-10-2022
DKK 8.000
Piet Hein / Arne Jacobsen. Elipseformet spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Elipseformet spisebord med plade af hvid laminat, monteret på shaker stel af aluminium. H. 72 L. 240 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor.

Varenr: 6256273
DKK 14.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-10-2022
20:05
DKK 6.400
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk og hvid laminat monteret med stålspændben. To tillægsplader á 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen . H. 71 cm. L. 180/300 cm. B. 120 cm. Fremstår med alm. brugsspor (3)

Varenr: 6264211
DKK 13.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-10-2022
20:08
DKK 10.000
Piet Hein & Bruno Mathsson for Bruno Mathsson International. Superellipse bord af masurbirk, 220 x 110 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse, spisebord med plade af finéret masurbirk, monteret med spændben af forkromet stål. H. 69, 220 x 110 cm. Fremstillet hos Bruno Mathsson International, mærket herfra. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte trykmærker på kant.

Varenr: 6281891
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-10-2022
20:25
Piet Hein for Fritz Hansen. To barstole Model 50650 (2)
Piet Hein 1905-1996. Vintage barstole, model 50650 med stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. H. 79 cm. Formgivet i 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen 1984, mærket heraf. Litteratur: Noritsugu Oda. Danish chairs. Beskrevet og ...

Varenr: 6225092
DKK 9.000 DK, Kolding, Platinvej 12-10-2022
20:30
DKK 6.400
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super elipse spisebord, bøgetræ
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord af fineret bøgetræ monteret med spændben af bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1985, mrk. herfra. H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med alm. brugsspor, stedvist kanthak.

Varenr: 6283094
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-10-2022
20:45
Piet Hein. Superellipse spisebord med tillægsplader (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord med udtræk og to tillægsplader, bordplade med grå laminat og aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm L. 180/300 cm. B. 120 cm. Fremstår med buler i laminat midt samt ...

Varenr: 6280587
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-10-2022
20:56
DKK 3.400
Piet Hein og Bruno Mathsson, Superellipse bord af teaktræ (1+2)
Piet Hein (1905-1996) / Bruno Mathsson (1907-1988). Superellipse spisebord med udtræk, plade af teakfinér, spændben af forkromet stål, to tillægsplader á 60 cm. H. 70, B. 120, L. 120/180/240. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1990, label og stempel under bordplade. Brugsspor, et spændben løst, og ...

Varenr: 6279655
DKK 12.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-10-2022
21:15
DKK 8.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super elipse spisebord, hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål, par ekstra tillægsplader medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1979, mrk herfra. H. 71 L.150- D. 100 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på plade, kanthak samt ...

Varenr: 6283103
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-10-2022
21:45
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, kirsebær. (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af kirsebær, plade med udtræk, to tillægsplader á 60 cm. medfølger, spændeben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 180/300. B. 120 cm. fremstår med brugsspor.

Varenr: 6188909
DKK 15.000 DK, Kolding, Platinvej 13-10-2022
14:13
DKK 11.500
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 70 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår professionelt nylakeret. (3)

Varenr: 6282193
DKK 17.500 DK, Kolding, Platinvej 13-10-2022
20:21
DKK 13.500
Piet Hein. Superellipse bord med udtræk (1+2)
Piet Hein (1905-1996) / Bruno Mathsson (1907-1988). Superellipse spisebord med udtræk og to tillægsplader á 50 cm, plade af hvid laminat kantet med aluminium. H. 70 cm. B. 100, L. 150/200/250 cm. Ridser og B. 150-250 cm. D. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, med mærkat og blækstempel ...

Varenr: 6278345
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-10-2022
20:56