Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 160 B. 80 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor.
Varenr: 4979791
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
19:25:00
Piet Hein /Bruno Mathsson. Kvadratisk bord
Piet Hein /Bruno Mathsson: Kvadratisk bord med plade af hvid laminat. Spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1990. H. 73, L. 140, B. 140 cm.
Varenr: 4965220
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2018
19:48:00
Piet Hein og Bruno Mathsson. Superellipsebord med to tillægsplader (3)
Piet Hein og Bruno Mathsson. Superellipsebord. Spisebord med hvidlakeret bordplade med udtræk, kantliste af børstet aluminium, monteret med spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2004, mærkat herfra. H. 70. L. 150. B. 100 cm. Medfølges af to tillægsplader à 50 cm. Fremstår med ...
Varenr: 4980219
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
20:08:00
DKK 14.500
To Piet Hein spil m.m. af teak og palisander
To spil af massiv teak og palisander designet af Piet Hein, fremstillet hos Skjøde, Skjern, bestående af Triple Cross med vejledning og Tårnspil med tilhørende kugler i to læderposer samt vejledning. Dertil en snurretop og en klokke med underfad fra Woodline.H. 16-27 cm. Fremstår med brugsspor, ...
Varenr: 4980270
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
20:26:00
Piet Hein. Barstole (2)
Piet Hein. Barstole med stel af forkromet metal, monteret på rund fod af aluminium, sæde betrukket med sort læder. Formgivet i 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukne med sort læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Litteratur: Noritsugu Oda. ...
Varenr: 4983762
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
20:30:00
DKK 2.800
Piet Hein. Superellipsebord konferencebord
Piet Hein. Superellipsebord (Todelt konferencebord) med plade af hvidmalet laminat, monteret med 10 stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H 70, L 420, B 140 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, beslag til flere spændben flyttet, mærker skrammer, afslag på plade.
Varenr: 4980885
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-04-2018
20:46:00
DKK 900
Piet Hein. Barstole (2)
Varenr: 4972964
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-04-2018
20:02:00
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Cafébord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 2014. L. 100 cm., B. 100 cm., H. 72 cm.
Varenr: 4948622
DKK 5.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2018
20:44:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med hvid laminatplade og spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. HxLxB: 70x120x80cm. Fremstår med ridser og slagmærker.
Varenr: 4933612
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2018
10:12:00
Bruno Mathsson Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft, vitlaminerad skiva med aluminiumkant, 4 kromade spännben, etikettmärkt "Made in Denmark by Fritz Hansen", stämplat "Design Piet Hein and Bruno Mathsson", höjd ca 71, 180 x120 cm
Varenr: 4983006
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-04-2018
11:16:00
Se mere
Piet Hein & Bruno Mathsson.Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson.Super Elipse spisebord med plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1997, label herfra H. 73 L. 180, B 120 cm. Med aldersrelaterede brugsspor og ridser på plade.
Varenr: 4976538
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-04-2018
14:37:00
Bruno Mathsson Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft, vitlaminerad skiva med aluminiumkant, 4 kromade spännben, höjd ca 71, 180 x120 cm
Varenr: 4983135
17:22:00
Se mere
Bruno Mathsson Piet Hein Matbord Superellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN Matbord Superellips, oval skiva i björk samt en iläggsskiva, modell MI 707, ca 170x110 cm, skivnas mått ca 70x110 cm
Varenr: 4983163
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28-04-2018
18:36:00
Se mere
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål, to tillægsplader á 50 cm medfølger. H. 72 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor. (3)
Varenr: 4981442
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2018
20:10:00
DKK 12.000
Piet Hein. Barstole (2)
Varenr: 4983771
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-04-2018
20:13:00
Varenr: 4984017
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2018
10:07:39
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse, m. To tillægsplader.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord. Spisebord med hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af stål. Med udtræk og to indskudsplader. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 180 B. 120 cm. To tilllægsplader á 50 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4976414
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2018
12:00:00
DKK 6.200
Varenr: 4984018
14:08:00
Fritz Hansen spændben til elipesebord
Piet hein & bruno Mathsson. Fire forkromede spændben, L. 68 cm, med monteringsbeslag. Med brugsslitage og rust.
Varenr: 4973840
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2018
15:00:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Et par spiseborde af bøgetræ(2)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Et par spiseborde fineret med bøgetræ, rektangulært bordplade monteret med spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 120 cm, B. 60 cm. Fremstår med brugsslitage, bordplader med ridser og lakskader(2)
Varenr: 4982162
DKK 1.400 DK, Kolding, Trianglen 30-04-2018
15:26:00
Piet Hein for Fritz Hansen. Fire barstole Model 50650 (4)
Piet Hein 1905-1996. Fire barstole model 50650, stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde betrukket med sort læder. H. 81 cm. Formgivet i 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Noritsugu Oda. Danish chairs. Beskrevet og gengivet S. 76. Fremstår med brugsspor, ridser...
Varenr: 4982891
DKK 6.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 30-04-2018
19:34:00
DKK 4.200
Varenr: 4974458
DKK 5.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-04-2018
20:13:00
Piet Hein og Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord med udtræk og tillægsplader (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super-Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål H. 71 L. 180 B. 120 cm. Hertil 2 tillægsplader á B. 60 cm., ene med afslag ca. 2 x 2 cm. ved kant på undersiden. Formgivet 1968....
Varenr: 4971299
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-04-2018
20:15:00
DKK 1.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipsebord med bordplade af brun laminat med aluminiumskant, spændben af forkromet stål. H. 71 cm. L.180 cm. B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4981784
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-04-2018
20:27:00
Varenr: 4933611
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-05-2018
10:12:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med udtræk, to tillægsplader (3)
Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). Super Elipse spisebord med udtræk samt to tillægsplader, bordplade med hvid laminat monteret med stålspændben og stålkant. Fremstillet hos Fritz Hansen 1987. H. 72 cm. B. 100 cm. L. 150 cm. To tillægsplader á L. 50 cm. Fremstår med ...
Varenr: 4984697
DKK 9.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-05-2018
19:45:00
DKK 5.600
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål, to tillægsplader á 50 cm medfølger. H. 73, L. 180/280, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Plade fremstår med større skade i hver ende ved kant. (3)
Varenr: 4985169
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-05-2018
19:49:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål, to tillægsplader á 50 cm medfølger. H. 70,5, L. 180/280, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og ridser samt et hak i ...
Varenr: 4985168
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-05-2018
20:05:00
DKK 450
Bruno Mathsson & Piet Hein matbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, superellips, matbord, skiva i fanerad björk, spännben i stål, höjd 72, 180x120 cm
Varenr: 4984996
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-05-2018
21:00:00
Se mere
Varenr: 4987403
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2018
12:46:47
 1 2  >>